Autor Wątek: BosMan - kolekcja  (Przeczytany 38552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #75 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 22:19:44 »
zakupy kwietniowe - część druga.  :D
Czekam jeszcze na dwie przesyłki (w sumie 6 komiksów) i zamykam kwiecień. :)
W każdym razie, na majówkę jestem zaopatrzony. :D



Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #76 dnia: Cz, 21 Maj 2020, 19:54:45 »
Dzisiaj chciałbym pokazać komiksy stworzone przez Marcina Opiłowskiego (część mojej kolekcji).
Marcin Opiłowski stworzył kilka komiksów (nie więcej niż 10, o ile mi wiadomo) i wszystkie wydał własnymi siłami (a raczej wydrukował) :).  Komiksy te w zdecydowanej większości poruszają tematykę II wojny światowej lub czasów pobliskich. Nie są one, powiedzmy szczerze, najwyższych lotów, ani pod względem scenariuszowym, ani rysunkowym, ale podziwiam autora za samozaparcie i za to, że cały czas chce mu się tworzyć nowe komiksy. Za to zawsze ode mnie będzie miał szacun!
Z racji tego,że tematyka poruszana przez autora jest mi szczególnie bliska, wszystkie znane mi komiksy Marcina Opiłowskiego trafiły do mojej kolekcji. :) :)
Pierwszy komiks Marcina, który trafił w moje ręce, to seria "Na szlaku chwały" - trzytomowa historia żołnierza Dywizji Pancernej gen. Maczka, wpisana w jej szlak bojowy. Nie wymiata jakoś scenariuszowo, ale wsród komiksów Marcina jest jednym z lepszych. Początkowo ukazała się w trzech tomach w wersji czarno-białej, ale jakiś czas temu została wznowiona zbiorczo w wersji kolorowej.
3-tomowa wersja czarno-biała:

I kolorowe wydanie zbiorcze:


Kolejnym komiksem Marcina w mojej kolekcji jest "Dywizjon 304 - Nocny lot nad Rostok" opowiadający historię jednego z dalekich krewnych autora, pilota wymienionego w tytule 304 Dywizjonu Bombowego.


Dwa kolejne komiksy Marcina Opiłowskiego to: "Marynarka Wojenna RP" oraz "Największe sukcesy lotnictwa polskiego - dwudziestolecie międzywojenne". Oba komiksy zostały stworzone w tym samym stylu: jednostronicowe historie, opowiadające jeden epizod z tytułowej historii (każdy epizod ma swój podtytuł), strona podzielona na 8 równych kadrów, dymki pojawiają się sporadyczne, głównie opis narratora.


Kolejny komiks to historia jednego z "żołnierzy wyklętych", Jerzego Miatkowskiego ps. "Zawada". Jest to pierwszy komiks z serii pt.: "Żołnierze wyklęci". Niestety, pomimo faktu, że od powstania tego komiksu minęło już kilka lat, nic  nie słychać na temat kolejnych tomów serii.


"Łza" to według mnie, najlepszy scenariuszowo komiks Opiłowskiego. Przedstawia on jeden epizod z losów Barbary Gancarczyk, sanitariuszki w powstaniu warszawskim. Komiks został wyróżniony w V edycji konkursu na komiks o powstaniu warszawskim i wydany w pokonkursowej antologii w 2012 r. przez wydawnictwo Egmont.


Kolejny komiks to "Kampania wrześniowa 1939 - Pierwsze dni wojny". Komiks jest przedstawiony w podobnej manierze jak "Marynarka Wojenna RP" i "Największe sukcesy lotnictwa polskiego" (narracja głownie w opisie obrazków). Co mnie osobiście nieco irytuje w tym komiksie, to fakt, że autor część faktów przekazuje ustami bohaterów komiksu w dymkach - jednak brzmi to bardzo nienaturalnie, gdy postacie mówią, jakby czytając podręcznik historii, a szeregowi żołnierze, mówiąc między sobą o swoich dowódcach, wymieniają zawsze ich stopień , imię i nazwisko :)
Komiks ten jest planowany jako czteroczęściowa seria, kolejne tomy mają ukazywać się co roku, oczywiście we wrześniu. :)


Ostatnie dwa, przedstawiane przeze mnie komiksy Marcina są nietypowe.  Są to bardzo krótkie komiksy (2 lub 3-stronicowe). Są to:
"Teoria Mikołajka" - humorystyczna historia , jak kilkunastoletni Mikołaj Kopernik próbował przedstawić nauczycielom w swej szkole zarys teorii heliocentrycznej;
"Ptasie radio" - przedstawiający genezę powstania słynnego wiersza Juliana Tuwima.
« Ostatnia zmiana: Cz, 21 Maj 2020, 19:59:32 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #77 dnia: So, 23 Maj 2020, 21:19:46 »
W tym, i kilku następnych postach będę prezentował posiadane w moim zbiorze komiksy o tematyce historycznej, biograficznej itp.
Wydawcą, który w obecnej chwili ma w swojej ofercie chyba największą ilość komiksów historycznych jest Instytut Pamięci Narodowej. Oto kilka z nich:
Najbardziej chyba znane są dwie serie: "Wilcze tropy" (obecnie 5 części) oraz "W imieniu Polski Walczącej" (obecnie 4 części). Autorami obu tych serii są Sławomir Zajączkowski (scenariusz) i Krzysztof Wyrzykowski (rysunki). Na temat wartości historycznej tych komiksów zdania są podzielone i nie będę poruszał tego tematu, ale uważam, że pod względem scenariusza i rysunków serie te prezentują w swoim gatunku światowy poziom i absolutnie w niczym nie ustępują seriom frankofońskim, czy amerykańskim.


Swoistym uzupełnieniem serii "Wilcze tropy" (opowiadającej o losach "żołnierzy wyklętych") są dwa albumy "Łupaszka 1939" (przedstawiający kilka epizodów z życia dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka") oraz "Wyzwolenie? 1945" (przedstawiający kilka akcji "żołnierzy wyklętych" po "wyzwoleniu" Polski przez Związek Radziecki w 1945 r.). Oba te komiksy są stworzone przez tych samych autorów co wspomniane wyżej serie, więc na temat ich jakości chyba nie muszę się już wypowiadać. :) - nazwiska mówią same za siebie. Oba komiksy zostały stworzone jako czarno-białe, przez co można je porównać do prac Wyrzykowskiego w kolorze, choćby z serii "Wilcze tropy". Oba komiksy zostały wydane przed rozpoczęciem wydawania serii "Wilcze tropy", więc można je nazwać swoistymi "prequelami" serii ;).


Kolejne dwa komiksy IPN-u to:
"Cichociemni z "Ospy"" - przestawiający losy grupy "cichociemnych" zrzuconych do Polski w ramach operacji "Smallpox",
oraz "Uwolnić więźniów" - opowiadający o akcji odbicia przez żołnierzy AK więźniów z aresztu UB w Brzozowie w grudniu 1944 r.
Scenariusze do obu tych komiksów stworzył Wojciech Birek, rysunki odpowiednio: Mikołaj Birek ("Cichociemni..") i Grzegorz Pudłowski ("Uwolnić więźniów").


Kolejnym przedstawianym komiksem jest "Wrzesień pułkownika Maczka", opowiadający o losach 10 Brygady Kawalerii, i jej dowódcy płk. Stanisławie Maczku podczas wojny obronnej 1939 r. Scenariusz do tego komiksu stworzył, znany już z wyżej wspomnianych komiksów, Sławomir Zajączkowski, a rysunkami zajął się Tomasz Bereźnicki. Tomasz stworzył jeszcze kilka innych komiksów historycznych, które na pewno przedstawię w kolejnych postach. :)


Jedną z najbardziej znanych serii komiksowych IPN-u jest "Wojenna odyseja Antka Srebrnego". Jest to skierowana do dzieci seria o przygodach polskiego nastolatka z Grodna i jego przyjaciół i rodziny, których "wichry wojny" rzucają po wszystkich najważniejszych bitwach II wojny światowej, w których swój znaczący udział miały polskie wojska. Seria stara się w prosty, a wręcz "uproszczony" sposób przybliżyć dzieciom ten fragment historii naszego kraju. Za warstwę graficzną w całej 10-częściowej serii odpowiada Hubert Ronek, natomiast scenariusze tworzyli: Tomasz Robaczewski (tomy 1-6), Grzegorz Drojewski (tom 7) i Michał Konarski (tomy 8-10). W czerwcu ma się ukazać wydanie zbiorcze całej, 10-tomowej serii w twardej oprawie.


Swoistym "prequelem" do tej serii jest komiks "Srebrni na szlakach Niepodległej". Wydany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Komiks opowiada o losach dziadka Antka Srebrnego oraz jego dwóch braci (tego dziadka, nie Antka :) ), którzy zamieszkiwali w trzech różnych zaborach i musieli w różny sposób walczyć o niepodległość Ojczyzny. Album ponad 100-stronicowy, w twardej oprawie, autorstwa Michała Konarskiego i Huberta Ronka.


IPN wydał jeszcze jeden komiks skierowany do dzieci, poruszający temat odzyskania niepodległóści przez Polskę. "Niepodległość na Namiestnikowskiej" przedstawia wydarzenia z przełomu października i listopada 1918 roku dziejące się w Lublinie, przedstawione oczami dzieci, uczestników tych wydarzeń. Komiks powstał przy współpracy Oddziału IPN w Lublinie. Autorem komiksu jest Tomasz Wilczkiewicz.


W 2018 roku IPN się "rozpędził" i wydał jeszcze jeden komiks o tematyce "niepodległościowej". komiks "Pochód zimowy 1918 - 1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej" opowiada o losach sformowanego na Syberii oddziału polskiego wojska i jego krwawej i okrężnej drodze do Ojczyzny. Świetny komiks autorstwa IPNowskich "weteranów", Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego.


IPN wydaje również komiksy opisujące wydarzenia z trochę nowszej historii Polski. Takim przykładem jest "Radomski czerwiec '76", autorstwa Przemysława Ochni, opisujący strajki w Radomiu w 1976 roku. Komiks ukazał się w 2013 roku za sprawą Oddziału IPN-u w Lublinie.


Ostatni z posiadanych przeze mnie komiksów IPN-u nie można raczej nazwać komiksem historycznym, ale z racji wydania przez ten sam podmiot wrzucam go tutaj również :).
Jest to "Skarb" Bartosza Sztybora (scenariusz) i Pawła Wojciechowicza (rysunki). Opowiada on o losach dwóch przyjaciół z Wrocławia, od czasów dzieciństwa podczas II wojny światowej do późnych lat powojennych.

« Ostatnia zmiana: So, 23 Maj 2020, 21:34:12 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #78 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 20:15:08 »
Z racji tego, że miesiąc się kończy przedstawiam zakupy z maja (część kupiona jeszcze w kwietniu, ale przesyłki dotarły już w maju). Miesiąc trochę chudy, głównie ze względu na "słabą wydajność" Egmontu w tym miesiącu :D .





komiksy z różnych źródeł: Tantis, Gildia, promocja 3 za 2 w Empiku, prenumerata Hachette, allegro i inne.

Dwie strony okładki "Wieku Evy" - fajny pomysł Studio Lain! :)


I na koniec, jeszcze jeden nabytek majowy: największy i najdroższy (niestety :( ) - Thorgal i jego "futerał" :)


A oto jak się prezentuje na półce wsród innych "ekskluzywuw" (czytaj: wielkich, nieporęcznych kloców, nie mieszczących się na żadnej innej półce  :) ):
« Ostatnia zmiana: Pt, 29 Maj 2020, 20:55:43 wysłana przez BosMan »

Offline death_bird

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #79 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 21:42:48 »
Jeżeli to jest chudy miesiąc to ja przepraszam i nie mam pytań.  ;D
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Gazza

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #80 dnia: So, 30 Maj 2020, 20:55:34 »
Współczuję chudego miesiąca zakupowego. Szacun nawet za tak skromne zakupy. 😉

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #81 dnia: So, 30 Maj 2020, 21:07:16 »
Kontynuując przedstawianie komiksów historycznych, biograficznych, itp. z mojej kolekcji, w dzisiejszym poście chciałbym przedstawić komiksy o tej tematyce wydane przez poznańskie wydawnictwo Zin-Zin Press. Wydawnictwo to znane jest z wydawanego na przełomie wieków magazynu komiksowego "AQQ" (który to magazyn ratował mnie "komiksowo" w czasach komiksowej "wielkiej smuty").
Pierwszym prezentowanym komiksem jest "Westerplatte - Załoga Śmierci", autorstwa Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego (scenariusz), i znanego z komiksów IPN-owskich, Krzysztofa Wyrzykowskiego. Jest to komiks dość obszerny (ponad 100-stron samego komiksu i około 25 stron dodatków). rysunki w komiksie odbiegają trochę  od stylu, do którego rysownik przyzwyczaił nas w swoich późniejszych, IPN-owskich komiksach, ale absolutnie nie są to rysunki złe. Są bardzo dobre, ale po prostu trochę inne. Jest to komiks czarno- biały, jak praktycznie wszystkie prezentowane przeze mnie komiksy Zin-Zin Press. Dodatki w komiksie są bardzo bogate; duża ilość zdjęć, mapy i plany WST, zdjęcia, przedstawiono również wszystkie rodzaje uzbrojenia wykorzystywane podczas tego starcia, zarówno przez Niemców, jak i obrońców WST Westerplatte.  Komiks jest pierwszym albumem z serii "Kroniki epizodów wojennych" (do tej pory w serii ukazały się dwa albumy). Komiks ukazał się w 2004 roku, i jak na polski komiks historyczny, odniósł spory sukces, gdyż doczekał się już trzeciego wydania. Drugie wydanie ukazało się w 2012 roku, a trzecie (w twardej oprawie, z nową okładką, autorstwa Janusza Wróbla oraz "dodatkowymi materiałami dodatkowymi" :) ) w 2018 roku.
Poniżej okładki wydania pierwszego i trzeciego:


Kolejnym komiksem jest drugi (i jak do tej pory ostatni) album serii "Kroniki epizodów wojennych" - "Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". autorem scenariusza jest również Mariusz Wójtowicz-Podhorski, jednak rysunki tym razem stworzył Jacek Przybylski. Krzysztof Wyrzykowski stworzył okładkę do tego komiksu. Jest to komiks objętościowo mniejszy niż "Westerplatte - Załoga Śmierci", bo "tylko" 52-stronicowy. Ukazał się w 2010 roku.

W trzecim wydaniu "Westerplatte - Załoga Śmierci", w materiałach dodatkowych wspomniano o powstającym, trzecim tomie "Kronik epizodów wojennych", pt.: "Walczyliśmy do końca. Bateria cyplowa 1939". Autorem zarówno scenariusza, jak i rysunków ma być Mariusz Wójtowicz Podhorski.

Kolejnymi pozycjami są dwa komiksy. Pierwszy z nich to:
"Oto jest głowa Franczaka", opowiadający historię Józefa Franczaka ps. "Lalek", uznawanego za najdłużej walczącego "żołnierza wyklętego" (zginął w zasadzce dopiero w 1963 roku). Komiks opowiada jego historię, jak również historię odnalezienia jego głowy(!), którą "bezpieka" odcięła, aby uniemożliwić identyfikację jego zwłok. Głowa ta została odnaleziona i zidentyfikowana dopiero w 2014 (!) roku.
Autorami tego komiksu są: założyciel wydawnictwa Zin-Zin Press, Witold Tkaczyk (scenariusz)  i Jacek Michalski (rysunki).
Drugim z komiksów jest "Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego", również do scenariusza Witolda Tkaczyka, jednak za oprawę graficzną odpowiedzialni byli już inni autorzy, Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot. Pierwszy z nich rysował sceny ze śledztwa, jakiemu poddany był Pilecki przez MBP, drugi natomiast - retrospekcje z czasów wcześniejszych. Dzieje Witolda Pileckiego są jednym z częściej podejmowanych tematów w polskim komiksie historycznym (na szybko przypominam sobie już trzy komiksy), a wydawnictwo Marginesy szykuje nam na jesień kolejny komiks podejmujący ten temat, tym razem autorów zachodnich.
Pomimo tego, że nigdzie nie jest to wspomniane, według mnie, oba komiksy powinno traktować się jako serię, co sugeruje taka sama szata graficzna okładek obu komiksów. Oba komiksy ukazały się, odpowiednio, w 2017, i 2018 roku.


Następnym komiksem jest "Wigilia w okopach. 100. rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914-2014". Opowiada historię jednej z bitew stoczonych przez 1. Brygadę Legionów. Autorem scenariusza komiksu jest już tradycyjnie, Witold Tkaczyk :), a rysunkami zajął się Jacek Przybylski. Sam komiks nie jest zbyt długi, gdyż stanowi 28 plansz z 48-stronicowego komiksu. Pozostałą część zajmują obszerne materiały dodatkowe.


Komiksem historycznym, dość luźno zahaczającym o tę kategorię jest "Tygrysek" Rafała Jerzaka. Opowiada on o załodze niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen VI Tiger I Ausf. E i jej perypetiach. Nie jest on komiksem stricte historycznym, jedynie  osadzonym w historycznych realiach II wojny światowej. Jest to komiks humorystyczny, mi osobiście, luźno kojarzący się z "Harley Story" Witolda Parzydły.


Zin-Zin Press wydaje również komiksy z najnowszej historii Polski. Pierwszym z nich jest "1956: Poznański Czerwiec", opisujący wypadki, które rozegrały się w Poznaniu, w pamiętnym czerwcu 1956 roku. Autorami scenariusza są: Maciej Jasiński, Witold Tkaczyk i Wiktor Żwikiewicz, a rysunki stworzył Jacek Michalski. Komiks ukazał się w 2006 roku, w 50-tą rocznicę Poznańskiego Czerwca, od razu w dwóch wersjach, w twardej i miękkiej oprawie (w tamtym czasie rzecz niespotykana w polskim komiksie).


Następny "rocznicowy" komiks to "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi". Komiks wydano w 2005 roku, w 25. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Składa się on właściwie z czterech krótkich komiksów autorstwa różnych artystów: Jacka Przybylskiego ("Długi sierpniowy dzień"), Jacka Michalskiego ("Sprawdzian"), Krzysztofa Wyrzykowskiego ("Ostatnia droga") oraz Andrzeja Janickiego, Janusza Ordona, Jacka Przybylskiego i Janusza Wyrzykowskiego ("Powiew wolności"). Autorem scenariusza do wszystkich historii jest Maciej Jasiński. Opowiadają one o takich wydarzeniach, jak strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r., zabójstwie księdza Popiełuszki w 1984 r., czy obradach Okrągłego Stołu w 1989 r.


Rozwinięciem jednego z epizodów komiksu "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi" (epizod "Ostatnia droga") jest kolejny komiks, pt.: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko - Cena wolności". Komiks ten został wzbogacony o kilka dodatkowych plansz i materiały dodatkowe dotyczące księdza Popiełuszki, i wydany, również w 2005 roku, nakładem Zin-Zin Press. Autorami komiksu są, oczywiście, Maciej Jasiński (scenariusz) i Krzysztof Wyrzykowski (rysunki).


Ostatnim z omawianych przeze mnie komiksów historycznych Zin-Zin Pressu jest "Wolna Polska 650 metrów pod ziemią", opowiadający o strajku górników w kopalni "Piast", w grudniu 1981 r. Autorami komiksu są Maciej Jasiński (scenariusz) i Jacek Michalski (rysunki). Okładkę do komiksu stworzył Krzysztof Wyrzykowski. Komiks powstał na zlecenie Kompanii Węglowej S.A., Oddział KWK "Piast" w Bieruniu i został wydany w 30. rocznicę strajku, w 2011 roku.


Oczywiście, nie są to wszystkie komiksy historyczne wydawnictwa "Zin-Zin Press (wydanych zostało jeszcze co najmniej kilka innych), ale nie posiadam ich jeszcze w swojej kolekcji. Myślę jednak, że z czasem uda mi się włączyć do zbioru również te brakujące komiksy. :)
« Ostatnia zmiana: So, 30 Maj 2020, 22:10:27 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #82 dnia: Nd, 31 Maj 2020, 17:10:15 »
Chciałbym przedstawić kolejną "porcję" komiksów historycznych, tym razem wydanych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zaczęło ono wydawać komiksy w 2013 roku i do tej pory ukazało się ich około piętnastu.
Cóż można o tych komiksach powiedzieć? Delikatnie mówiąc,  nie są one zbyt "wysokich lotów", ani rysunkowo, ani scenariuszowo. Do większości tych komiksów rysunki stworzył, bliżej mi nieznany, Roman Gajewski. Aby ocenić wartość rysunkową tych komiksów, wystarczy spojrzeć na przedstawione poniżej zdjęcia okładek ("Noc listopadowa", "Odsiecz Lwowa", czy "Wszystkie wojny Mariana Porwita"). Rysunki w środku prezentują dokładnie ten poziom, co wymienione okładki.
Co do scenariuszy, to chyba nie posiadały żadnych  :), gdyż w stopce redakcyjnej żadnego z tych komiksów nie wymieniono scenarzysty - podany został tylko autor rysunków oraz osoba odpowiedzialna za "koncepcję merytoryczną" i wstęp.
Komiksy te są dość krótkie, gdyż posiadają od 7 do 10 plansz (plus wstęp i "propagandowe" materiały dodatkowe :) ).
Poniżej przedstawię krótko komiksy będące w mojej kolekcji:
1) "Amerykańscy lotnicy w obronie Polski w 1920 r." (2013 r.) - historia powstania 7 Eskadry Myśliwskiej - "Kościuszkowskiej";
2) "Noc listopadowa - 29 listopada 1830 r." (2013 r.) - wybuch powstania listopadowego;
3) "Karasie nad Radomskiem 1939" (2014 r.) - historia 22 Eskadry Bombowej podczas kampanii wrześniowej;
4) "Zdobycie PASTy - 20 sierpnia 1944 r." (2014 r.) - zdobycie budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej podczas powstania warszawskiego;
5) "Real Warrior - Chrzest bojowy w Afganistanie" (2014 r.) - działania polskiej misji wojskowej w Afganistanie;
6) "Odsiecz Lwowa w 1918 r." (2014 r.) - walki o Lwów w 1918 r.;
7) "Wszystkie wojny Mariana Porwita" (2015 r.) - w 2015 roku Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej otrzymało imię płk. Mariana Porwita, więc wydali komiks o swoim patronie :) ;
8 ) "Oblężenie Połocka 1579" (2015 r.) - zdobycie twierdzy Połock podczas wojen Stefana Batorego z Moskwą.




Zostało wydanych jeszcze kilka komiksów, których nie posiadam w swojej kolekcji ("Mazurek Dąbrowskiego" - o powstaniu hymnu, "Szkarłatne berety w akcji" - o Żandarmerii Wojskowej, czy "Na ratunek" - o pomocy weteranom wojennym).

Natomiast już zupełnie inny poziom prezentuje wydana w 2018 r. seria "Drogi do Niepodległości" - być może dlatego, że do jej stworzenia zostali zatrudnieni twórcy,którzy już wcześniej stworzyli jakieś komiksy :) , czyli Juliusz Woźny (scenariusz) i Martin Venter (rysunki). Stworzyli oni w tej serii trzy komiksy:
1) "Bastyr - Stec" - o początkach polskiego lotnictwa wojskowego;
2) "Legia Akademicka" - o ochotniczej jednostce stworzonej głównie ze studentów wyższych uczelni w pierwszych latach niepodległości;
3) "Pierścień generała Hallera" - o "błękitnej armii" generała Józefa Hallera i "zaślubinach Polski z morzem".

Ta seria stanowi już dobry, średni poziom wśród polskich komiksów historycznych (zarówno pod względem scenariusza, jak i rysunków). Są to również komiksy dłuższe niż poprzednie ("Bastyr - Stec" - 17 plansz, "Legia Akademicka" - 44 plansze).
W komiksie "Legia Akademicka" nie spodobał mi się fakt, że ostatnią planszę komiksu wydrukowano na wewnętrznej stronie okładki, żeby tylko na stronie pierwszej mogła się ukazać notka historyczna :(. Bez sensu.
Komiksy wydawane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej są niedostępne w normalnej sprzedaży. Rozdawane są bezpłatnie na stoiskach promocyjnych Wojska Polskiego podczas różnych "eventów".
« Ostatnia zmiana: Nd, 31 Maj 2020, 17:12:05 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #83 dnia: Nd, 31 Maj 2020, 21:32:53 »
Dzisiaj zaprezentuje moje zdobycze z zeszłorocznego MFKiG w Łodzi.
Była to moja pierwsza wizyta na łodzkim festiwalu (i w Łodzi w ogóle :)). Przyjechałem do łodzi około drugiej w nocy i w rzęsistej ulewie próbowałem dotrzeć na miejsce. Po jakieś godzinie datarłem i zlokalizowałem komitet kolejkowy po numerki do wrysów (skrzętnie ukryty przed deszczem pod wiatą pobliskiej myjni samochodowej). Do godziny 9, gdy zaczęto wydawać numerki do wrysów udało mi się już poznać kilku bywalców tego forum (serdecznie pozdrawiam: Itachiego, Midara, Nocnego, Szekaka, Boro, Teliego, Kerama2 - miło było Was poznać  :) - mam nadzieję, że zobaczymy się wszyscy na tegorocznym festiwalu!

A teraz, żeby nie przedłużać pokażę moje zdobycze:
Na początek najwięksi:
Grzegorz Rosiński (dość długo i uparcie musiałem go namawiać, żeby narysował mi Slivię - tłumaczył, że narysowanie jej włosów zabiera zbyt dużo czasu - ale się udało :) ):


Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie:


Na drugim zdjęciu pani Grażyna koloruje mój wrys, a pan Zbigniew właśnie rysuje wrys Itachiemu, w swieżo zakupionym "Bez twarzy". :)

wrysy i darmowy komiks z autografem od Johna Lymana, zdobyte na stoisku Mucha Comics:



Mike McMahon:



John Higgins:


Michel Koeniguer:



Boulet:


Marcelo D'Salete:


ekipa Lisbon Studio - Marta Teives, Ricardo Carbal, Nuno Saraiva i Joao Tercio:


ekipa "Wydział 7:
Robert Adler:


Grzegorz Pawlak:



Krzysztof Budziejewski i Tomasz Kontny (autograf):


Tomasz Kontny (autograf) i sygnaturka Joanny Karpowicz w "Martwej wodzie" z jej okładką (niestety, akurat się spieszyła i nie mogła nic więcej narysować) :(


ekipa Kajka i Kokosza:
Sławomir Kiełbus (rysunek Kaprala), Piotr Bednarczyk (rysunek kruka Gdasia) i Maciej Kur (rysunek Łamignata):

oraz ich autografy na plakacie rekrutacyjnym :) :


Maciej Jasiński:


Blank "Białego Orła" zakupiony od Adama Kmiołka:


Mateusz Piątkowski i Jacek Kuziemski:


Jacek Skrzydlewski:


Andrzej Nowakowski:


Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki:


Hubert Ronek:


Tomasz Piorunowski:


Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński:


Grzegorz Janusz i Tomasz Piorunowski:


I to chyba już wszystkie moje zdobycze z tego festiwalu. Przez dwa dni umęczyłem się niezmiernie, ale jestem bardzo zadowolony. Jeśli tylko festiwal w tym roku się odbędzie, to zjawię się na pewno!
« Ostatnia zmiana: Nd, 31 Maj 2020, 21:39:01 wysłana przez BosMan »

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #84 dnia: Śr, 10 Czerwiec 2020, 22:06:03 »
Nabytki do kolekcji z pierwszej dekady czerwca. Kupione w Gildii, Livro (o dziwo, wszystkie 14 pozycji przyszły całe, choć pakowanie fatalne, jak zwykle), Non Stop Comics, Ameo (pierwszy zakup w tym sklepie), Hachette (prenumerata) i kilka staroci z Allegro.



Offline LordDisneyland

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #85 dnia: Śr, 10 Czerwiec 2020, 22:24:19 »
Dawno wątku nie oglądałem, no- trochę przybyło ;) Z dużym zaciekawieniem obejrzałem okładki twoich komiksów historycznych, choć żal, że tylko okładki prezentujesz, bo sporej ilości tytułów nie znam i jestem ciekaw, jaką kreską są rysowane ;)

I przy okazji, życzę jakiegoś bogatego w zakupy miesiąca...nie mogę patrzeć, jak się męczysz :D
,, - Eeeeech.''

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #86 dnia: Śr, 10 Czerwiec 2020, 22:40:59 »


I przy okazji, życzę jakiegoś bogatego w zakupy miesiąca...nie mogę patrzeć, jak się męczysz :D

Dzięki, tak po cichu liczę na wrzesień, że może w końcu "obkupię się do syta"... :)

Co do komiksów prezentowanych w wątku to daj znać, które tytuły cię interesują , to postaram się jakieś przykładowe strony wrzucić :)

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #87 dnia: Pn, 29 Czerwiec 2020, 21:45:29 »
Reszta nabytków z czerwca:



Zakupy głownie z Tantis i Gildii (mieli darmową dostawę od 20 zł, więc rozbiłem sobie planowane jedno zamówienie na cztery :) ).
No i oczywiście, najważniejsze, Praktyczny Pan kolekcjonerski zamówiony bezpośrednio w Ongrysie. :D

Midar

  • Gość
Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #88 dnia: Cz, 09 Lipiec 2020, 20:17:14 »
Slivia - pełna zazdrość :). Piękny wrys. Gratulacje za całość zdobyczy.


Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #89 dnia: Cz, 09 Lipiec 2020, 20:36:50 »
Slivia - pełna zazdrość :). Piękny wrys. Gratulacje za całość zdobyczy.

 
A to akurat, również dzięki tobie Midar, bo oddałeś mi swoje "numerki kolejkowe" .Jeszcze raz dzięki! :)