Pozostałe > Na luzie

Zdjęcia z Webba

(1/8) > >>

Leyek:
Zakładam nowy temat, bo trochę tego będzie, a już te pierwsze zwalają z nóg. Miałem wrzucić wczoraj, ale zasnąłem oglądają retransmisję "show" NASA :)


--- Cytuj ---Powyższy obiekt to Mgławica Carina, która jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od naszego Układu, w południowej konstelacji Kilu. Jak podaje NASA, mgławice to gwiezdne żłobki, w których tworzą się nowe gwiazdy. Mgławica Carina jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca. Oczywiście jest to obiekt fotografowany już wcześniej. Tym razem jednak widzimy zdecydowanie więcej młodych gwiazd, całe setki, które wcześniej były niewidoczne. Uważne oko dostrzeże również prześwitujące przez mgławicę w tle galaktyki. Szczegółowość fotografii zapiera dech. Poza tym, tak już po ludzku, zdjęcie jest po prostu piękne.
--- Koniec cytatu ---
--- Cytuj ---MGŁAWICA PIERŚCIEŃ POŁUDNIOWY
Kolejnym obiektem jest Mgławica Pierścień Południowy. Znana również pod nazwą NGC 3132, w przeciwieństwie np. do Mgławicy Carina jest mgławicą planetarną – to rozszerzający się obłok gazu, otaczający umierającą gwiazdę. Ma średnicę prawie pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Dzięki teleskopowi Jamesa Webba udało się wykonać dwa zdjęcia, w bliskiej i średniej podczerwieni, i tym samym dostrzec więcej detali, co przede wszystkim oznacza wyraźnie odznaczające się warstwy zewnętrzne, jak również pełne szczegółów wnętrze. Przede wszystkim zaś na drugim zdjęciu widać, że wewnątrz znajdują się dwie gwiazdy.
--- Koniec cytatu ---


--- Cytuj ---KWINTET STEPHANA
Z kolei Kwintet Stephana to odkryty w 1877 roku i oddalony od nas o około 290 milionów lat świetlnych zespół galaktyk, który znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Cztery z pięciu galaktyk w kwintecie są powiązane ze sobą grawitacyjnie i tym samym uwikłane w kosmiczny taniec powtarzających się bliskich spotkań.
--- Koniec cytatu ---

Przedstawienie zdjęć przez NASA z polskim komentarzem z najlepszego kanału na YT o kosmosie (tak do 4 min trzeba przewinąć):

//www.youtube.com/watch?v=iGG3lfDjE1U
Opisy "pożyczyłem" stąd: https://cdaction.pl/newsy/teleskop-webba-oficjalne-zdjecia-rewelacja

misiokles:
A tu jest fajny link, w którym sprytnie można porównać sobie zdjęcia z Hubble'a i Webba.
https://johnedchristensen.github.io/WebbCompare/?fbclid=IwAR1ARUT4LBHyEv3U2dqhpzGRYnqvalM7ch5WvtjKCs4z5UDh2Zp9e6BF0t0

Leyek:
Jest też pierwsze wideo przesłane przez teleskop :) :

https://twitter.com/TygodnikNIE/status/1546942746308509697

sum41:
Dobry ten teleskop :)

death_bird:
Taki mały OT: podglądacie dzisiaj Saturna? Już nawet przez lornetkę całkiem fajnie go widać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej