Autor Wątek: Piłka Nożna  (Przeczytany 124375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #405 dnia: Śr, 23 Czerwiec 2021, 23:30:50 »
Obawiam się, że kogo nie zatrudnią to mimo wszystko kadra będzie jedynie wypadkową błędów.
Smutna prawda jest taka (ale podejrzewam, że nikt w ramach czynników oficjalnych tego nie powie), że gramy tak jak szkolimy młodzież.
Czyli dopóki nie ma systemu (najlepiej ogólnopolskiego) to każda jedna nasza kadra (nieważne czy obecna, ta za dekadę czy trzy) będzie przypominać pospolite ruszenie stające naprzeciwko profesjonalistów.
Boniek mógłby jutro zatrudnić "Murinio" i jeżeli gość nie dostałby carte blanche na minimum cztery lata to nic by nie zrobił. Jak dla mnie należałoby machnąć ręką na nadchodzące MŚ i zacząć budować reprezentację od nowa. Z tego co jest zatrzymać po jednym doświadczonym zawodniku z każdej linii i po prostu zgrywać ze sobą młodych, bo to jest to co było mówione w komentarzu do naszego meczu - Szwedzi grają ze sobą 5 lat i oni się znają, grają ze sobą niemal na pamięć. Mimo, że to reprezentacja. A u nas? Przychodzi jeden znajomy królika, później drugi, następnie koleś z łapanki za pięć dwunasta i ci biedacy (o ich poziomie technicznym nie wspominam) raz, że się nie rozumieją (bo nie mają jednej i tej samej podstawy - brak systemu się kłania) a dwa - nie mają szans żeby się ze sobą zgrać, bo karuzela trenerska obraca się zbyt szybko. W efekcie "ledwo" solidni Szwedzi robią nas w miarę na spokojnie (bo przecież ani przez chwilę porażka nie zaglądała im w oczy).
Także moim skromnym zdaniem bez pracy u samych podstaw (od trampkarzy) nie zwojujemy nic, bo drugi raz takiego pokolenia jak za Górskiego mieć nie będziemy. No ale który prezio PZPN przyjmie do wiadomości, że to co on zacznie owoce zacznie przynosić za 10-15 lat?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Koalar

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #406 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 00:43:35 »
Sousa nie podoba mi się z wielu powodów, ale zmiana selekcjonera w tym momencie to słaby pomysł (chyba że już mielibyśmy się skupić na eliminacjach Euro 2024). Zatrudnienie Sousy tak późno było błędem, powielanie tego błędu nie ma sensu. Ktoś przyjdzie, zawali el. MŚ i znowu wyleci? I znowu ktoś nowy z nowym pomysłem i roszadami w składzie? Sousa już poznał piłkarzy, a oni poznali jego pomysł. Liczę, że wyciągnie wnioski i będzie lepiej. Jest szansa na 2. miejsce w naszej grupie - teraz mecze ze słabszymi rywalami (Albania, San Marino), a najważniejsze mecze zagramy u siebie. Gdyby zatrudniać nowego trenera, to raczej musiałby to być Polak, bo zagraniczni trenerzy nie znają naszych piłkarzy, a czasu na poznawanie nie ma (wielkie nazwisko mogłoby zadziałać mobilizująco, ale to mogłoby być za mało). Ale nie widzę wśród polskich trenerów kandydatów. Może Michniewicz (umie dostosować taktykę pod posiadanych zawodników; ma doświadczenie w prowadzeniu kadry U-21). Wziąłbym go, gdyby Sousa zawalił el. MŚ.

System szkolenia to kwestia klubów, one mogą się jakoś dogadać, jak to zrobiły kluby angielskie. PZPN nie może niczego narzucać w kwestii szkolenia. I nie wiem, czy bym tego chciał, bo polska myśl szkoleniowa kojarzy mi się z leśnymi dziadkami, kolesiostwem i anachronizmem. Mam nadzieję, że polskie kluby mocniej będą stawiać na profesjonalne szkolenie młodzieży i wyłapywanie talentów, bo Lech pokazał, że to się opłaca (sportowo i finansowo). PZPN oczywiście powinien w tym wspierać kluby (np. dofinansowywać staże zagraniczne dla trenerów młodzieży). Trenerzy młodzieży powinni być solidnie wynagradzani - kluby dostają ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika i część tych pieniędzy powinna trafiać bezpośrednio do trenerów, którzy wychowali danego piłkarza.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline perek82

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #407 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 06:43:30 »
I po fazie grupowej

Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline death_bird

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #408 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 07:51:00 »
Sousa nie podoba mi się z wielu powodów, ale zmiana selekcjonera w tym momencie to słaby pomysł (chyba że już mielibyśmy się skupić na eliminacjach Euro 2024).

O to właśnie mi chodzi - o zignorowanie najbliższych MŚ jako celu samego w sobie.
Zaś względem zwolnienia Sousy - nie wierzę, że on nagle "zaskoczy" i będzie w stanie wytrwać dłużej niż do MŚ (patrząc po jego życiorysie). W efekcie to może być strata czasu.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline isteklistek

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #409 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 09:52:31 »
PZPN móże wpływać na szkolenie, oczywiście jakość to kwestia klubów. Przepis z młodzieżowcem w składzie, choć wydaje się być ingerencją w prywatne kluby, to długofalowo jest to ciekawe rozwiązanie. Kolejna sprawa to granie co 3 dni jak na zachodzie, europejskie puchary to marzenie, więc trzeba utworzyć rozgrywki Puchar Ligi, ale obawiam się, że kluby bądą wystawiać rezerwy, co i tak może być dobre, bo podniesie przez rywalizację poziom sportowy. Wymogi licencyjne dla klubów narzucające posiadanie drużyn młodzieżowych, posiadanie centrum szkoleniowego spłniającego określone kryteria, trenerzy musielby posiadać licencje po kursach, a nie po spotkaniu się i na gębę. PZPN ma narzędzia, ale mogłoby się okazać, że znajomy królika straci pracę, bo się nie nadaje - zamach na wolność i własność prywatną.

Offline perek82

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #410 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 10:10:14 »
Polska piłka mało mnie ogólnie interesuje więc o poziomie szkolenia trudno się wypowiadać. Znamiennym jednak jest że najlepsi nasi zawodnicy to ci co w młodym albo bardzo młodym wieku wyjechali na zachód. To nie przypadek.
A co do trenera, to jeśli trzon reprezentacji stanowią zawodnicy na co dzień grający w dobrych ligach i często w pucharach, to i trener powinien mieć podobne doświadczenie. Co im może zaproponować trener Wisły Płock czy Piasta Gliwice?
Jeszcze inną kwestią jest sposób wyboru trenera. Powinien to być jakiś jasny proces z jasnymi kryteriami. A nie jednoosobowo bo tak się komuś wydaje albo znajomi go polecili. Tak można wybierać ekipę do położenia płytek w łazience. Od profesjonalistów oczekiwałbym bardziej dojrzałego działania.
Ale to temat rzeka. Wychowując się na mizerii drugiej połowy lat 80 i później 90 widziałem wiele przykładów dziadostwa. Szkoda, że po 30 latach nadal możemy dostać bęcki od niemal każdego.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline kierpic

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #411 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 10:27:05 »
I po fazie grupowej
Cóż za ścisk w naszej tabeli! Będzie się działo! :)

Znamy wszystkich uczestników fazy pucharowej. O dziwo nie ma wśród nich Polski ::)
Moim zdaniem zespoły które awansowały, uczciwie sobie na to zapracowały. Jedynym "poszkodowanym" zespołem po fazie grupowej są Węgrzy, którzy pechowo trafili do "grupy śmierci", ale szacun za grę im się na pewno należy.

Pary 1/8 finału Euro 2020:
1. 26.06 (godz. 18:00) Walia - Dania (Amsterdam)
2. 26.06 (godz. 21:00) Włochy - Austria (Londyn)
3. 27.06 (godz. 18:00) Holandia - Czechy (Budapeszt)
4. 27.06 (godz. 21:00) Belgia - Portugalia (Sewilla)
5. 28.06 (godz. 18:00) Chorwacja - Hiszpania (Kopenhaga)
6. 28.06 (godz. 21:00) Francja - Szwajcaria (Bukareszt)
7. 29.06 (godz. 18:00) Anglia - Niemcy (Londyn)
8. 29.06 (godz. 21:00) Szwecja - Ukraina (Glasgow)

I jeszcze kto na kogo może trafić w ćwierćfinałach:
02.07 (godz. 18:00) Zwycięzca 6 - zw. 5 (Sankt Petersburg)
02.07 (godz. 21:00) zw. 4 - zw. 2 (Monachium)
03.07 (godz. 18:00) zw. 3 - zw. 1 (Baku)
03.07 (godz. 21:00) zw. 8 - zw. 7 (Rzym)

Offline Koalar

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #412 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 11:13:33 »
O to właśnie mi chodzi - o zignorowanie najbliższych MŚ jako celu samego w sobie.
Zaś względem zwolnienia Sousy - nie wierzę, że on nagle "zaskoczy" i będzie w stanie wytrwać dłużej niż do MŚ (patrząc po jego życiorysie). W efekcie to może być strata czasu.

Ja bym wolał awansować na MŚ, żeby nowe pokolenie zdobywało doświadczenie na mistrzowskiej imprezie (oczywiście Sousa takiej gwarancji nie daje). Nie wiem, z czego wynika to, że zmieniał kluby jak rękawiczki. Może chodzi o ambicje i chęć trenowania drużyn z topu. Raczej nikt go nie wyrzucał z Maccabi Tel Awiw ani z FC Basel, jak zdobył tam mistrzostwa kraju. Ryzyko, że zwieje, jak dostanie ofertę z jakiegoś topowego klubu, jest niestety duże.

PZPN móże wpływać na szkolenie, oczywiście jakość to kwestia klubów.

Masz rację, ale nie może wpływać bezpośrednio. Nie może narzucić klubom - od dziś ćwiczymy technikę na maksa, żebyśmy mieli graczy w stylu hiszpańskim. Nie może narzucić - gramy systemem 3 - 5 - 2, bo tak ma grać reprezentacja. To, że PZPN zobligował kluby do gry młodzieżowcem, było dobrym krokiem, wymogło grę młodych (i oni sobie często bardzo dobrze dają radę), szukanie talentów i może w dłuższej perspektywie stawianie na młodzież i jej szkolenie (a nie kupowanie średnich piłkarzy z zagranicy). Ale jakby się coś źle ułożyło, to jakiś klub mógłby i ze Słowacji zacząć sprowadzać młodzieżowców i inne kluby mogły pójść tą drogą. I jakby kluby chciały, to też jakieś wymogi licencyjne mogłyby olewać (trzeba mieć daną liczbę grup młodzieżowych - OK, mają, ale sposób trenowania jest anachroniczny). Więc PZPN ma narzędzia i coś robi, ale ostatecznie to kluby decydują o tym, jak wygląda szkolenie młodych piłkarzy.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Leyek

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #413 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 15:53:35 »
Cytuj
Rewolucja w rozgrywkach pucharowych. UEFA postanowiła zlikwidować zasadę przewagi goli strzelonych w meczach wyjazdowych.
 
Zmiana wejdzie w życie w trybie natychmiastowym - już od pierwszych rund kwalifikacji europejskich pucharów w sezonie 2021/22.

Zgodnie z nowym regulaminem w przypadku remisu w dwumeczu sędzia po prostu zarządzi dogrywkę.

Czytaj dalej pod linkiem: https://www.meczyki.pl/newsy/rewolucja-w-europejskich-pucharach-uefa-zlikwidowala-kontrowersyjny-przepis/168492-n?utm_source=notification

Wreszcie.

Offline OokamiG

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #414 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 15:56:50 »
Gdyby nie ta głupia zasada, Bayern miałby z 2 LM więcej.

Offline Leyek

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #415 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 16:36:52 »
@up
Dokładnie, co najmniej w tym roku (ale tu też sobie sami winni za sknerstwo w lato i wąską kadrę) i w sezonie, gdzie odpadli w 1/2 z Atletico.

Krótkie podsumowanie Euro z mojej strony, po fazie grupowej ale takie w przyszłość :) Im dalej tym więcej oglądałem.

Główni faworyci:
- Francja - po pierwszym super meczu z Niemcami, potem zniżka formy, ale w turnieju to wcale nie jest złe, no i nie grali meczów u siebie jak większość pozostałych faworyzowanych drużyn. Najmocniejsza kadra i olbrzymie doświadczenie.
- Belgia - łatwo przeszli grupę, więc jest szansa, że im się gdzieś noga powinie. Kadra chyba druga po Francji, jak zagrają na swoim najlepszym poziomie to Portugalia czy Włosi nie będą dla nich problemem.
- Dania - Dobry mecz z Belgią i świetny z Rosją. Sytuacja z Eriksenem tylko ich dodatkowo napędza i mobilizuje. Skład przyzwoity. Problemem - koniec grania u siebie.

Przehajpowani:
- Anglia - dobry mecz z Chorwatami, potem padaka. Myślę, że już Niemcy to będą dla nich za wysokie progi.
- Holandia - wygrali słabą grupę, grając u siebie, teraz zaczną się schody, tym bardziej, że skład przeciętny. Już Czesi mogą być dla nich przeszkodą nie do przejścia.
- Włochy - wygrali jeszcze słabszą grupę, grając u siebie. Teraz skończy się ciepełko, choć słabą Austrię jeszcze powinni przejść.

Nie wiadomo czego się spodziewać:
- Niemcy, Hiszpania, Chorwacja - drużyny z problemami, choć teoretycznie z dużym potencjałem. U Niemców największym problemem jest kombinujący na siłę Loew i brak napastnika. Chorwaci już starawi i pytanie czy im będzie się chciało grać na 100%. Z Anglią słabo to wyglądało, potem było już lepiej. Hiszpanie nie wygrali nawet z nami, a to o czymś świadczy ;) Najsłabszy skład od lat. 5:0 ze słabą Słowacją u siebie to nie jakiś wielki wyczyn.


Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #416 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 17:00:29 »
Taka refleksja na marginesie - jak to nie warto angażować się w te wszystkie tęczowe bzdety. CD Projekt mocno się w to zaangażował, Cyberpunk okazał się totalną klapą, teraz muszą walczyć do upadłego o odbudowanie wizerunku. Teraz piłkarskie Niemcy się w to zaangażowały (dobrze że im UEFA nie pozwoliła na te cyrki w podświetlanie stadionów w tęczowe barwy - piłka nożna to nie miejsce na politykę i światopoglądową propagandę), ledwo wyszli z grupy. Teraz mam dodatkową motywację żeby Niemrom życzyć jak najgorzej ;)

Offline death_bird

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #417 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 17:30:43 »
Wreszcie.

Nie rozumiem na czym to "wreszcie" polega.
Podwójne bramki to bardzo dobra zasada, która premiowała odważną grę na wyjeździe. Teraz dodatkowy handicap będzie mieć po prostu drużyna, która jako gospodarz będzie rozgrywać drugi mecz. To ja już wolę bramki liczone podwójnie.

Zaś co do UEFA to "firma" pluje sobie sama do zupy. Wpuszczanie polityki na stadiony skończy się źle.
« Ostatnia zmiana: Cz, 24 Czerwiec 2021, 17:38:03 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline perek82

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #418 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 18:45:57 »
Dobra stara UEFA. Pieniążki od gazpromu Katarczykow i Chińczyków przyjmie. Rasizm i hajlowanie toleruje (tylko nie róbcie tego wprost do kamery bo będziemy musieli karę 2 tys euro nałożyć i po co to komu). A tęczowa flaga okazuje się najgorszą rzeczą jaka może się pojawić na stadionie.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Koalar

Odp: Piłka Nożna
« Odpowiedź #419 dnia: Cz, 24 Czerwiec 2021, 18:56:55 »
Czy ta zasada "bramka na wyjeździe jest liczona podwójnie" premiowała odważniejszą grę na wyjeździe? No nie wiem. Trochę może i tak. Generalnie było tak, że w pierwszym meczu goście "musieli" strzelić bramkę, bo przy 0:0 w 1. meczu i stracie gola w rewanżu u siebie już musieli strzelić 2 gole. Teraz może być nudniej, bo mogą się zadowolić 0:0 i liczyć na wygraną u siebie, a i bramkowy remis w rewanżu nie będzie dla nich zły. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu.
Ja bym chyba zrezygnował z dogrywek. Z reguły są nudne, snują się ci gracze i czekają na karne. Widać to zwłaszcza w imprezach mistrzowskich - piłkarze nie chcą się męczyć przed kolejnym meczem, a jak się zmęczą, to grają w kolejnym meczu gorzej.
Wracając do spalonego, to też bym pomyślał nad rezygnacją - całkowitą albo częściową. Może od jakiejś linii nie powinno być spalonego, np. jak podanie jest wykonywane za linią rozpoczynającą pole karne drużyny przeciwnej. Zawsze to więcej goli by padało i by premiowało drużyny grające ofensywnie. Ale to w jakiejś małej lidze powinni sprawdzić, jak by to wyglądało.
Myślałem jeszcze, że można by wprowadzić liczenie czasu jak w koszykówce - idzie tylko wtedy, gdy piłka jest w grze (jak bramkarz trzyma w rękach, to też nie idzie). Ograniczyłoby to kunktatorskie opóźnianie gry (symulowanie kontuzji, zwlekanie z wznowieniem gry), czego nikt nie lubi (jak przegrywa) i co psuje obraz piłki nożnej. I byłby to stały czas, a nie sędzia dolicza 4 minuty, a może powinien 6 (albo przedłuża nagle o 10 minut ni z gruchy, ni z pietruchy). Czas meczu np. 80 minut (a może 70 - w zależności, ile tak naprawdę średnio wynosi żywy czas gry) i niekoniecznie w każdych rozgrywkach (jak z VAR-em), w 5 lidze można grać po staremu.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.