Autor Wątek: Nauka, wynalazki.  (Przeczytany 1981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Nauka, wynalazki.
« dnia: Nd, 08 Grudzień 2019, 13:12:55 »
Niby jest SB do wrzucania wszystkiego, ale nie wydaje mi się pasować. Najwyżej wątek będzie uczęszczany rzadziej niż częściej.

Ciekawe co tak naprawdę udało się zmalować Chińczykom:

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/chinski-reaktor-termonuklearny-czy-to-koniec-problemow-ludzkosci-z-energia/ty0wsqf
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

John

  • Gość
Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 17 Grudzień 2019, 23:24:33 »

Offline death_bird

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 20 Grudzień 2019, 22:26:16 »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline PJP

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 29 Grudzień 2019, 17:47:22 »
Za dziesięć lat powołamy Federację Ochrony Czasu :)
https://www.spidersweb.pl/2019/12/kwantowa-teleportacja-danych-zurych.html

Offline Arion Flux

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 00:05:16 »
Za dziesięć lat powołamy Federację Ochrony Czasu :)
https://www.spidersweb.pl/2019/12/kwantowa-teleportacja-danych-zurych.html
Oczywiście w tego typu doniesieniach nigdy nie jest wspominane, że do zdekodowania jednego "teleportowanego" kubita potrzeba 2 bitów przesłanych kanałem klasycznym (tzn. ograniczonym prędkością światła) i że w takim stanie rzeczy, z punktu widzenia teorii informacji, bez tego klasycznego kanału ilość tej "teleportowanej" informacji jest równa zero.

To, co jest wartościowe w tego typu eksperymentach, to nie stricte jakaś "teleportacja informacji", jak sugerują tytuły, ale fakt utrzymania splątania kwantowego na coraz wiekszych odległościach i czasach.

Tylko tyle i aż tyle. 

Offline death_bird

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 12:19:26 »
Jak się generalnie interesuję tak się nie znam, tzn. coś tam gdzieś przeczytam i może zapamiętam albo sobie po swojemu wytłumaczę, ale czy ze splątaniem kwantowym to nie jest tak, że jeżeli występuje między dwoma "obiektami", to bez względu na czas i odległość?
Tzn., jeżeli ktoś chciałby je zlikwidować to musiałby to zrobić celowo, bo inaczej ono "po prostu jest"? Czy też np. właśnie proces teleportacji jest w stanie owo splątanie zniszczyć i za sukces należy uznać sam fakt jego utrzymania pomimo owego procesu?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Online misiokles

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 12:31:38 »
Właśnie kuki Ci dość przystęnie napisał - splątanie występuje ale eam fakt jego występowania nie niesie w sobie żadnej informacji. To trochę tak jakbyś miał sznurek i ja jego końcach dwie gałeczki. Naciskasz jedną gałeczkę, splątanie powoduje, że po drugiej stronie  gałeczka automatycznie się naciska, ale żeby gałeczka druga wysłała ci informację że się nacisnęła to i tak może to zrobić z max prędkością światła.

Offline death_bird

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 12:38:06 »
I fajnie, ale tłumaczysz mi to co akurat rozumiem natomiast mnie chodzi o ten jeden fragment:

fakt utrzymania splątania kwantowego na coraz wiekszych odległościach i czasach.

I teraz Ty po raz drugi piszesz na czym polega splątanie podczas gdy moja wątpliwość dotyczy tego czy aby na pewno fakt utrzymania owego splątania jest sukcesem. Innymi słowy: interesuje mnie czy owo splątanie jest na tyle słabe, że proces teleportacji może je zniszczyć i tym samym czy sam fakt jego utrzymania już jest sukcesem.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Arion Flux

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 13:27:59 »
Najogledniej mowiac, problem ze splątaniem kwantowym jest taki, że jest wysoce niestabilne. W ogole uklad kwantowy (ze splataniem czy bez) jest podatny na wszelkiego rodzaju zaburzenia wprowadzane przez otoczenie - proces okreslany jako dekoherencja, w wyniku ktorej w szczegolnosci splatanie sie rozplatuje, i w ogole kwantowe stany ukladu traca swoja "kwantowosc" jak w wyniku pomiaru - nastepuje redukcja funkcji falowej. Na przyklad kubity, z ktorych kazdy jest w superpozycji 2 stanow kwantowych |0> i |1> (a wlasnie superpozycja stanow, obok splatania, jest tym, co stanowi o sile komputera kwantowego):

a|0> + b|1>,

gdzie a i b l. zespolone, staja sie "normalnymi" bitami |0> albo |1> z prawdopodobienstwami, odpowiednio |a|^2 i |b|^2.

Podsumowujac, dekoherencja niszczy pozadana "kwantowosc" ukladu kwantowego, a zeby dokonac teleportacji kwantowej trzeba od siebie te splatane przekazniki informacji kwantowej odsunac od siebie na jakas odleglosc i im bardziej sie odsuwa od siebie, tym wieksze prawdopodobienstwo zaburzenia (dekoherencji) ukladu kwantowego przez otoczenie.

W teorii wyglada wszystko pieknie, w podrecznikowych przykladach teleportacji kwantowej opowiada sie historyjki o Alice i Bobie znajdujacych na przeciwleglych krancach galaktyki, ale w praktyce wszystko sie sypie nawet na malych odleglosciach w wyniku niepozadanych interakcji ukl. kwantowego z otoczeniem. To wlasnie dekoherencja jest podstawowym problem w stworzeniu komputera kwantowego. 
« Ostatnia zmiana: Pn, 30 Grudzień 2019, 13:33:53 wysłana przez KukiOktopus »

Offline death_bird

Odp: Nauka, wynalazki.
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 14:27:26 »
[...]
w praktyce wszystko sie sypie nawet na malych odleglosciach w wyniku niepozadanych interakcji ukl. kwantowego z otoczeniem. To wlasnie dekoherencja jest podstawowym problem w stworzeniu komputera kwantowego.

No i właśnie o to mi chodziło.
Dziękować. :)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".