Autor Wątek: Midjourney a komiksy  (Przeczytany 656 razy)

misiokles i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline PJP

Midjourney a komiksy
« dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 11:56:36 »
Midjourney jest nadal na fali. Trwają próby ograniczenia tego zjawiska i pewnie kreatywni prawnicy coś znajdą, ale na razie można się pobawić (wykupując abonament). Tworzyliście coś komiksowego? W sieci krążą rozmaite prompty, zarówno mangowe, jak i na zasadzie "John Romita style" :) AI ma swoje ograniczenia, jest jednak grono osób korzystających na co dzień z efektów jej pracy. Zabawa, grafika użytkowa, zwykłe narzędzie, zagrożenie?




« Ostatnia zmiana: Wt, 11 Lipiec 2023, 12:04:53 wysłana przez PJP »

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 14:01:08 »
Jeśli chodzi o komiksy, to według mnie jeszcze trochę poczekamy, ponieważ komiks to nie tylko rysunki, ale też w dużej części scenariusz. Nie mam na myśli tylko dymków z tekstami, scenariusz to także opowiadanie obrazem. Trudno jednak cokolwiek przewidywać, ze względu na ogromny progress AI który jest już liczony nie w latach, a dosłownie w kwartałach, a niektórzy mówią, że w miesiącach.

Midjourney nie jest jedyny, chociaż na pewno najbardziej znany i chyba najbardziej lubiany, ze względu na swoją prostotę. Są inne bardziej specjalizowane algorytmy takie jak Stable Diffusion, tutaj można zobaczyć próbki dla obu wspomnianych https://prompthero.com/

Według mnie, jest jeszcze inna kwestia, która może być ważniejsza od tego kiedy za pomocą AI będzie możliwe tworzenie komiksów, mianowicie regulacje prawne. Prawo jak zwykle w obliczu postępu nie nadąża, jeśli jednak wejdą odpowiednie regulacje, może to ograniczyć wykorzystanie AI. Chociaż tak szczerze, to uważam, że ograniczenia zostaną nałożone na zwykłych ludzi, a zyskają na tym korporacje. Dla przykładu taki Marvel albo DC podepnie bazę wszystkich swoich komiksów, wygeneruje nowe komiksy, w stylu danego twórcy, sypnie jakimś groszem temu twórcy i gotowe, nowe numery superhero będziecie mieli co tydzień. Cena komiksów spadnie, zamiast wydawać je na papierze będą dostępne w wersji cyfrowej w nieograniczonej liczbie i rodzaju.

Offline PJP

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 14:06:44 »
Cytuj
Dla przykładu taki Marvel albo DC podepnie bazę wszystkich swoich komiksów, wygeneruje nowe komiksy, w stylu danego twórcy, sypnie jakimś groszem temu twórcy i gotowe, nowe numery superhero będziecie mieli co tydzień. Cena komiksów spadnie, zamiast wydawać je na papierze będą dostępne w wersji cyfrowej w nieograniczonej liczbie i rodzaju
Mogą pojawić się także ekskluzywne wydania dla fanów, raczej nie z autografami, chociaż kto wie? Prawnie sytuacja teoretycznie jest prosta, w praktyce pogmatwana ;)

Offline isteklistek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 15:27:33 »
Wydaje mi się, że nawet jak będą powstawać historię, to będą one "nienaturalne". Chodzi mi o analogię meczu szachowego/warcaby, gdy leci transmisja z komputerem i jest pokazany termometr kto ma przewagę i jaki powinien być następny ruch. Bardzo często komentatorzy, gdy komputer pokazuję idealny ruch, to czasem mówią, że zawodnik zagra inaczej, bo to nie jest "ludzki" ruch i bardzo często mają rację. Wydaj mi się, że podobnie będzie z pisaniem, gdzie na pewnym etapie będzie widoczne, że jest to "komputerowe", a to "ludzkie". 

Offline Popiel

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 16:18:54 »
Zagrożenie - to już się dzieje. Jeden z moich dobrych znajomych, nota bene znany i uznany rysownik komiksowy, jak każdy w tej branży lwią część swoich dochodów opiera na zewnętrznych zleceniach. Ilustracje do miesięczników, tygodników, storyboardy etc. I oto jeden ze zleceniodawców (duży periodyk z branży ekonomicznej) w ubiegłym miesiącu podziękował mu za współpracę (na szczęście doraźnie). Artykuł zatytułowany "Dla kogo sztuczna inteligencja jest zagrożeniem?" zilustrował bowiem obrazkiem wygenerowanym przez AI. Tym samym sam sobie nieświadomie odpowiedział na postawione w tytule pytanie. Mój kolega został bowiem pozbawiony dochodu, który stanowił dość istotną stałą jego budżetu.

Napisałem maila do autora rzeczonego artykułu - póki co bez odpowiedzi.

Offline Koalar

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 17:29:55 »
Cóż, nie da się zatrzymać postępu. Pewnie za jakiś czas większość komiksów będzie powstawało przy użyciu SI. Myślę, że jednak przynajmniej na początku bardzo ważną kwestią będzie to, że nad całym procesem będzie czuwał człowiek. To on będzie wybierał odpowiedni kadr, kolorystykę, tło itp. Daje to duże możliwości, bo zamiast żmudnie przerysowywać planszę, autor będzie mógł skorzystać z szybkiej pomocy SI (i np. wybrać spośród 10 propozycji). Bardziej więc będzie nadzorował pracę, niż sam ją wykonywał. Pozwoli to też na tworzenie komiksów autorom gorzej rysującym (a mającym dobre scenariusze) bez potrzeby korzystania z pomocy rysownika.

Scenariusze (w tym dialogi) pewnie też będą tworzone przez SI, ale i tu człowiek powinien to nadzorować, modyfikować, wywalać głupotki. Chyba już teraz SI jest w stanie stworzyć historyjkę na poziomie jakiegoś przeciętnego komiksu.

Czekać tylko, jak SI będzie za nas pisać posty na forum...
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline greg0

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 18:00:26 »
Czekać tylko, jak SI będzie za nas pisać posty na forum...
... za mnie już pisze - dlatego moje wpisy są takie durne.  ;D
Ważne żeby narzekać...

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 11 Lipiec 2023, 19:11:19 »
Polskie studio Dark Crayon projektującę ilustracje i okładki książek, eksperymentuje z AI komercyjnie.

Tutaj artykuł z "Nowej Fantastyki" na temat AI w sztuce.
https://www.facebook.com/DarkCrayonDesign/posts/pfbid02sdJASuSPAnBuXJFWBn8qDroinTrQAsRXP7gJGV4UmC7mKw6iQbjH15zeKDNa7iGBl

Poniżej Strona komiksu - polecam poczytać komentarze na FB.
Link do FB



A tutaj okładka książki wykonana w AI, podobno pierwsza taka komercyjna okładka w PL.
Link do FB


Offline Piterrini

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 07 Grudzień 2023, 17:57:33 »
Nie zaglądam często do tego działu i ciekawy temat mi umknął... A sporo mam przemyśleń, tyle że teraz nie za bardzo chcę się rozpisywać, więc tylko w kontekście Waszych wiadomości z lipca.

Komiks jest nie tylko "trudny" do złożenia dla automatu, ale też stanowi jakiś odłam kultury (nawet jeśli to "tylko" pop-), co za tym idzie ciężko mi sobie wyobrazić aby czytelnicy komiksów kupowali "prace" stworzone przez "promptera". O ile jakość ilustracji szybko może się zwiększyć, to podejście ludzi do komiksu jako takiego nie zmieni się z dnia na dzień. Do czego zmierzam - komiksy będą "ghostwriting"'owane i podpisywane mniej lub bardziej znanym nazwiskiem - coś stworzonego w stylu Romity będzie miało jego "błogosławieństwo" (w zamian za $) i nazwisko na okładce, mimo że sam Romita na oczy tego co zrobił "prompter" nie zobaczy.
A mniej znane nazwiska, albo wszechobecni ilustratorzy, którzy "wyparci" zostaną przez automat - w tym kontekście już musiałbym się rozpisać, ale jak ktoś śledzi temat to raczej nic nowego w moich przemyśleniach nie ma.

"AI" w obecnej formie to masa szans i zagrożeń, potężny dysruptor w sferze kultury/"sztuki"... Nie śledzę też "na czym stanęło" z Patem Millsem (2000AD), który chyba jako pierwszy w środowisku komiksowym wyłamał się oferując "oryginalne prace AI" do jakichś swoich preorderów itp., próbował wskoczyć w ten pociąg i natychmiastowo został zmieszany z błotem, więc zakładam że już w tym pociągu nie siedzi, ale następny duży "gracz" który w to wejdzie będzie miał konkretną strategię, i tego się trochę obawiam, bo to będzie miało już na celu zmienić podejście czytelników komiksów do medium jako takiego...

Edit: ale coś mam, czego w dyskusjach o AI nie widziałem - AI nie wyprze "sztuki dla sztuki", cały proces czy to rysowania, czy innej pracy twórczej to potężna dawka... serotoniny? :P Nie mam pewności co do nazewnictwa, ale satysfakcja z wykonanej pracy bywa ogromna, więc to nie jest tak, że czytelnicy nie zobaczą już oryginalnych prac wykonanych ręcznie itp., "zagrożone" jest to, co jest typowo "produkowane", czyli Marvele/DC, grafika reklamowa itd., praca/byt osób, które, jakkolwiek odbiegające od sensowności by to co tu dodam nie było... osób które zajęły się grafiką nie z pasji a z chęci zysku przede wszystkim - AI zapewni większy zysk w zamian za mniej pracy, co już widać w grafice ogólnie (chociaż jeszcze nie powszechnie), a w innych gałęziach przemysłu jest to oczywistością.
Edit2: "tworzenie" w AI, bycie "prompterem" nie jest substytutem manualnej pracy twórczej, widzę co jakiś czas podekscytowanych "swoimi" pracami AI, i zabrzmieć to może nietypowo, ale smutno mi się robi, że taka osoba nie poznała uczucia jakie towarzyszy faktycznemu tworzeniu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 07 Grudzień 2023, 18:08:02 wysłana przez Piterrini »

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 07 Grudzień 2023, 19:11:32 »
Zacznijmy od tego, że jako czytelnik, nie będziesz wiedział czy komiks został stworzony i w jakim udziale przez AI. Można narysować bahomaz, albo grafikę koncepcyjną i za pomocą AI przerobić na dowolny dopracowany styl. Można wykonać kolorowanie rysunku. Można przekształcać gotowe kadry, np zmienić twarz lub pozycję ciała i to wszystko zachowując oryginalny styl. Już teraz powstają narzędzia, które dają taką kontrolę.





« Ostatnia zmiana: Cz, 07 Grudzień 2023, 19:14:12 wysłana przez Zwirek »

Offline Piterrini

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #10 dnia: Dzisiaj o 15:50:22 »
Zgadzam się, ale żeby nie kopiować  wszystkiego co napisałem wyżej, to tylko hasło "ghostwriting" powtórzę. Temu wróżę realną komercyjnie przyszłość. Reszta domniemywań - po prostu mam duże wątpliwości że my czy ogólnie osoby zainteresowane komiksami będą zainteresowane pracami AI. Niby nie będziemy wiedzieli, ale jakoś ludzie wiedzą kto jak rysuje, kto jak pisze itp., krytyka mediów/kultury ma wpływ itd.. Czyli ten dysruptor, jeśli AI będzie miało być obecne na naszych półkach, będzie musiał zmienić całe postrzeganie w nas komiksu ogółem. Wiem że to już jest "cliche" stwierdzenie, ale nie wyobrażam sobie że będę na półce stawiał coś "stworzone" wyłącznie przez komputer (teraz jeszcze są "prompterzy", ale i "prompterów" zastąpi AI 8) Tzn. jak już faktycznie AI będzie AI, bo obecnie to jeszcze w wielu przypadkach jest kopiuj-wklej, lub kombinacja tak jak pokazujesz wyżej)).