Autor Wątek: Midjourney a komiksy  (Przeczytany 5045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #15 dnia: Wt, 30 Styczeń 2024, 23:12:24 »
Porponowałbym zmienić tytuł tego wątku na "AI a komiksy", jakoś nie wydaje mi się, żeby midjourney był nadal numerem jeden :P

Natrzaskałem bingiem kilka tysięcy grafik, żeby rozgryźć jego możliwości i ograniczenia, a teraz eksperymentuję przerabiajac jedno moje krótkie opowiadanko na komiks. Jest z tym sporo problemów jeśli chodzi o generowanie grafiki, szczególnie gdy chodzi o utrzymanie spójności wizualnej - tak pod względem stylu jak i choćby wyglądu postaci (które ciągle różnią się różnymi szczegółami, jakby rysowało je niezależnie kilku różnych autorów, którzy nie dogadali się między sobą), no i raczej nie sposób zrobić tak, żeby ją utrzymać.

Trudno też zmieścić kilka postaci w jednym kadrze, bo jeśli jest więcej niż dwie, bingowi się krochmalą ich cechy i miesza je między sobą. Może za jakiś czas ogarną to tak, żeby dało się np generować postacie na grafikach w ścisłym oparciu o wybrany wcześniej model, na razie jadę tylko ze słownych promptów, które nie mogą być zbyt szczegółowe bo jest limit znaków, a jak za dużo pójdzie na opis postaci to już więcej w kadrze nie zrobisz. Oczywiście przeszkadza też cenzura.

Po tym jak wygląda komiks Kashtanovej wnioskuję, że z midjourney są podobne problemy, po prostu zrobiła to, co się da zrobić w sposób unikający komplikacji. No i wykorzystanie wizerunku prawdziwej osoby, którą AI jest w stanie generować jako głównej bohaterki znacząco ułatwia sprawę.
« Ostatnia zmiana: Wt, 30 Styczeń 2024, 23:56:40 wysłana przez Gieferg »

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #16 dnia: Wt, 30 Styczeń 2024, 23:56:00 »
Użyłeś do tego nieodpowiedniego narzędzia. Jeśli chcesz generować powtarzalne postaci, mieć kontrolę nad ich pozą, mieć możliwość poprawiania wskazanych elementów obrazu, bez cenzury, za darmo, to używasz Stable Diffusion.

Instalujesz na własnym komputerze, to korzysta z karty graficznej, więc im mocniejsza tym lepiej. Są też interfejsy na Stable Diffusion, które ułatwiają instalację i konfigurację np Stability Matrix. Są też gotowe modele Jim Lee, Métal Hurlant do pobrania, które nadają styl albo efekt zdjęciom, oczywiście można je modyfikować. Można też trenować AI na własnych zdjęciach. Nie podaję tutków, bo na youtube jest tego pełno.
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:00:04 wysłana przez Zwirek »

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #17 dnia: Wt, 30 Styczeń 2024, 23:58:28 »
Cóż mogę powiedzieć, Stable też próbowałem, ale w porównaniu z bingiem to była straszna bieda jeśli chodzi o to, jak wygladał końcowy efekt. No ale nie zgłębiałem specjalnie, więc nie znam pełni możliwości. Używam opartego na nim narzędzia tylko do poprawiania grafik z binga jak coś "prawie wyszło" ale nie do końca. Kompa mam niestety dość słabego, więc w oparciu o jego moc obliczeniową się raczej AI  nie bawię... co nie znaczy, że nie wypróbuję nowych możliwości. Na razie obecny projekt kończę tak jak zacząłem, potem się zobaczy.

« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:05:59 wysłana przez Gieferg »

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:08:40 »
No to nie wiem jak tego używałeś, to mi na biedę nie wygląda.
https://prompthero.com/stable-diffusion-prompts?sort=best

Bo Stable Diffusion trzeba upgradować, są modele np urealniające, albo stylizujące, to co podlinkowałem w poprzedniej wiadomości, albo tutaj taki model potrafi ważyć 4GB.

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:13:29 »
Ale zostaje kwestia ile się trzeba narobić żeby uzyskać taki efekt w jednym i drugim narzędziu. No i jakbyś mógł, pokaż mi przykłady tej powtarzalności, np sekwencję kilku obrazków pokazującą dwie postacie, które wciąż wyglądają tak samo.

Inna sprawa, że na chwilę obecną z tym sprzętem, który dysponuję i tak raczej marnie to widzę.

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:40:00 »
Wstawiałem filmik na poprzedniej stronie wątku :)

Albo tutaj
No trzeba coś zrobić, jakby się wszystko samo robiło, to każdy tworzyłby w ten sposób, co się z resztą dzieje w dziecinie obrazków, przestaje to robić wrażenie, bo jest tego masa https://lexica.art/

Ja sam nic nie tworzę, bo nie nadążam się tym interesować ;D
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:44:22 wysłana przez Zwirek »

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 00:54:53 »
Też bym raczej nie nadążył. Ogólnie to potrzebowałbym narzędzia z kilkoma dodatkowymi funkcjami, które jednak nadal jest proste, bo takie rzeczy jak na tym filmiku to nie dla mnie. Ani czasu, ani chęci, żeby to ogarniać.

Co innego jak będzie się dało w ten sposób zrobić film, wtedy bym się może pobawił.
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Styczeń 2024, 02:28:39 wysłana przez Gieferg »

Offline Zwirek

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 09:58:15 »
Ja się ogólnie interesuje AI, chłonę wszystko w dużych ilościach. Według ekspertów w tym roku będzie konsumpcja tego co dostaliśmy w zeszłym. Czyli będziemy mieli coraz więcej narzędzi i pomysłów na wykorzystanie AI. Czekam aż wyłonią się topowe narzędzia, zostaną dopracowane i poukładane, bo na razie jest wszystkiego dużo i każdy walczy o zaistnienie.

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:09:43 »
Próbka (początek konkretnie) z tego, przy czym grzebię:



Offline Rodrigues

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:19:32 »
Wyszło lepiej niż się spodziewałem. Przynajmniej postacie na pierwszym planie nie mają 6 palców XD.
Tylko nie oszukujmy się - większość komiksiarzy lubi dobre rysunki i powtarzalne ukazanie świata przedstawionego. AI na razie tego nie zapewnia (zmieniający się wygląd postaci, zmieniające się tła, dziwne projekty przedmiotów - tak jak ta łódeczka 6 masztowa :P)

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:22:07 »
No wiem, daleko do doskonałości, szczególnie na tło nic nie poradzę, bo same postacie to jeszcze dałoby radę wymęczyć tak jak trzeba, o ile nie jest ich w kadrze więcej. Ktoś kto ma czas i chęci bawić się bardziej skomplikowanymi narzędziami z pewnością wyciągnąłby z tego lepszy efekt.

Offline Rodrigues

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:25:24 »
Na tą chwilę, wydaje się, że takie wygenerowane grafiki mogą przyspieszyć pracę nad komiksem (dostarczyć tła, dostarczyć pomysł na przedstawienie kadru, wygląd postaci itd.), ale wymagają czynnika ludzkiego (pracy rysownika), tak żeby nadać końcowy szlif i zapewnić spójność.

EDIT:
Pochwal się, jak skończysz całość :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 02 Luty 2024, 22:30:14 wysłana przez Rodrigues »

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:31:52 »
No i oczywiście do zrobienia tych trzech stron trzeba było wygenerować dobrze ponad setkę obrazków.
Co do sześciu masztów - na stronie drugiej? To chyba są dwa statki.

---

Obrazki całości mam wygenerowane, trzeba to tylko poskładać do kupy i może dorobić kilka bo nie ze wszystkich jestem zadowolony. Potem spróbuję pewnie tak przerobić dłuższe opowiadanie.


Offline Rodrigues

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #28 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:37:03 »
No to szacun za pracę nad kompozycją stron. A kolorystycznie wszystkie obrazy były spójne, czy też wybierałeś? Patrząc na 3 plansze, nie widać jakiegoś strasznego rozrzutu pod tym względem. Na ostatnim kadrze na 2 stronie wyszło takie połączenie sześciomasztowca i dwóch łódek.

Offline Gieferg

Odp: Midjourney a komiksy
« Odpowiedź #29 dnia: Pt, 02 Luty 2024, 22:42:54 »
Kolorystycznie było sporo w miarę spójnych, ale w kilku zmieniłem kolory by bardziej pasowały do sąsiadujących obrazków. Z drugiej strony, mimo prompta "comic book style" wyszło też całkiem sporo rzeczy wyglądających tak: