Autor Wątek: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS  (Przeczytany 651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JakubM

LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« dnia: Śr, 26 Maj 2021, 15:43:41 »
Tak sobie myśle...

Mam dwie córki jedna w wieku przedszkolnym druga w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dziewczyny mają kontakt z komiksem bo wiadomo pasja taty odbija się poniekąd w ich obcowaniu z tym medium. Ja jak byłem mały też miałem wuchte komiksów i dzięki ci za to rodzice, ale do czego zmierzam mam jakieś dziwne przeczucie że takie dzieciaki które mają kontakt z komiksami w tym wieku  jest mało, bo co się pytam tej starszej czy jej koleżanki mają jakieś komiksy albo wiedzą czym jest "komiks" to często odpowiedz pada "no co ty tato" a komiksów dedykowanych dla wieku od 4 lat i potem dla starszych szkrabów  jest na Naszym rynku sporo.

W szkole mojej córki jest taki motyw że jak jakiś rodzic wykaże chęć poprowadzenia  lekcji na jakiś konkretny temat dla jej klasy to wychowawca bardzo chętnie się na to zgadza. Pomyślałem więc aby może z Wasza pomocą zrobić jakiś scenariusz takiej lekcji edukacyjnej dla dzieciaków szkoły podstawowej aby wiedziały że komiksy istnieją i jest to naprawdę fajna przygoda.

Tylko co by wypadało powiedzieć na takiej lekcji hmm, na pewno jak się czyta komiksy, kolejność dymków itp.

Jak coś wpadnie mi do głowy to będę w tym wątku to umieszczał może się komuś przyda...

Offline JakubM

Odp: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 20:47:08 »
Lekcja trwa 45 min. Więc tak na początek: rozeznanie w klasie czy ktoś kojarzy kultowe postacie z komiksów. W tym punkcie należy wydrukować w dużym formacie bohaterów komiksowych i
pokazać klasie,  dzieci które choć lizneły komiks powinny je znać, mając przed sobą 7-8 letnie dzieciaki wśród tych bohaterów powinni pojawić się:

1. Tytus Romek i Atomek.
2. Kaczor Donald - bo chyba najpierw był komiks a potem kreskówka co?
3. Kleksa - na bank nikt nie zna więc chyba nie.
4. Superman.
5. Asterix i Obelix
6. Kajko i Kokosz.

Można robić kolejne kręgi wtajemniczenia i pokazywać bohaterów których rozpoznają dzieciaki które czytają komiksy i tutaj np. :

1. Wiktoria i pies Bajka.
2. Czarolina

 Na tym etapie należy zaznaczyć że najpierw był komiks a potem animacje. Jeśli się mylę to poprawiać.
« Ostatnia zmiana: Śr, 26 Maj 2021, 20:49:04 wysłana przez JakubM »

Offline PJP

Odp: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 21:00:07 »
Tak na szybko to starałbym się, żeby sama prezentacja nie przekroczyła 20-25 minut. I w tym: zagajenie, pokazanie różnych komiksów (namacalnie), szybkie omówienie elementów komiksu i jak czytać. Można przeskoczyć na znane serie, przede wszystkim dla dzieciaków i wyłuskać jakieś ciekawostki związane z komiksem (niekoniecznie z aspektem finansowym). Kolejne 20 minut przeznaczyłbym na pytania i odpowiedzi 8)
Można też pokusić się o zrobienie czegoś warsztatowego, krótkie zagajenie i mają np. 10-15 minut na wypełnienie/narysowanie mapy myśli skojarzeń komiksowych.

Online perek82

Odp: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 22:04:23 »
Ważne żeby mieć jakieś gadżety które można puścić po klasie. Może figurki albo coś takiego?
Żona robiła prezentacje o swojej pracy i miała kilka takich właśnie przedmiotów.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline JakubM

Odp: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 27 Maj 2021, 08:46:40 »
Ok. dzięki za podpowiedzi.

Myślę że dobrze by było aby dzieciaki wiedziały kto jest odpowiedzialny za tworzenie komiksów:

1. Scenarzysta
2. Ilustrator
3. Kolorysta

Kolejna sprawa aby dzieciaki wiedziały jakie są "dymki" w komiksie. (można do pomocy wyciąć sobie z kartonu dymki odpowiedzialne za dialog, myślenie, oraz opisowe).


Offline JakubM

Odp: LEKCJA EDUKACYJNA - KOMIKS
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 27 Maj 2021, 13:46:30 »
Jak czytać komiks, czyli kolejność kadrów. Można wytłumaczyć w jakiej kolejności należy czytać kadry na stronie.

Np. można wydrukować w dużym formacie taka stronę i po kolei pokazać które okienko po którym się czyta.
(Thorgala dla 7-8 latków można zamienić na jakiś inny:-) )