Autor Wątek: Gry planszowe - co polecacie?  (Przeczytany 16036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Gry planszowe - co polecacie?
« dnia: Śr, 14 Sierpień 2019, 22:13:49 »
Jak w tytule.
Podobno planszówki obecnie przeżywają renesans popularności.
Sam dopiero co (i ewidentnie pod wpływem "Stranger Things" zresztą) wygrzebałem z wieloletniego szafowego niebytu komplet "MiM" z lat 90-tych. W efekcie w samą "podstawkę" łupaliśmy prawie 10 godzin i zabawa była przednia.
Jednocześnie mam też świadomość swojego skrajnego zapóźnienia w tym segmencie rozrywki.

Jakie zatem planszowe tzw. "gry towarzyskie" możecie polecić? Co uważacie za najlepsze, najbardziej wciągające tytuły?

P.S. Oprócz Chińczyka, Monopoly, szachów, warcab i go. To są evergreeny o których wiedzą chyba wszyscy. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline PJP

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 14 Sierpień 2019, 22:30:36 »
Jenga, Potwory w Tokio, Neuroshima Hex, 7 Cudów Świata, Magnaci  8) Ten zestaw jest dość różnorodny i jednocześnie nie przytłacza opasłymi tomami instrukcji, czytaj: nie zabija zabawy przed jej rozpoczęciem. Osobiście gustuję, podobnie jak w przypadku komputerowych - w strategiach i szybkich zabawowych lub zręcznościowo-logicznych. Jest też coś takiego jak Kłamcianka Towarzyska, całkiem przyjemna na rozruch.
« Ostatnia zmiana: Śr, 14 Sierpień 2019, 22:33:22 wysłana przez PJP »

Offline kaczogród

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 14 Sierpień 2019, 23:19:47 »
To ja polecę Ryzyko , aczkolwiek to (przynajmniej wersja w którą grałem) gra dla raczej przynajmniej 3 osób. Poza tym Cluedo, choć ostatni raz grałem bardzo dawno temu.
,,le monde est absurde"

Offline Koalar

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 14 Sierpień 2019, 23:34:23 »
Magnaci nie, nudnawe, mało widać z tych kart na górze, parę razy w to grałem i wszyscy przegrywali (może to jest przekaz tej gry). 7 cudów całkiem fajne (strategia).
Polecam:
Towarzyskie:
- Tabu - śmiechowe, ale i prowadzące do kłótni (pewnie parę związków się przez to rozpadło); trzeba nieco konkretniej niż w instrukcji ustalić, czego nie wolno mówić;
- 5 sekund - takie dla rodzinki jak znalazł;
- Dobble - takie na rozgrzewkę;
- Dixit - też bez spinki przy piwku można się rozerwać (totalnie towarzyskie).
Poważniejsze:
- Tajniacy - jak się lubi słowne; prosta gra;
- Pociągi (np. Wsiąść do pociągu: Europa) - prościutka strategia, na początek gier planszowych albo do gry z młodszymi;
- Catan - OK, ale dużo losowości (kości) i liczy się początkowe ustawienie;
- Splendor - nie za trudna strategia;
- Istanbul (Stambuł) - jakby trochę rozbudowany Splendor;
- Pokój-25 - proste, trochę przygoda, trochę strategia, raczej na więcej osób, inne niż te wszystkie strategie, w które grywam;
- Wyspa Skye - prosta gra w układanie płytek (budowanie swojego obszaru) podobna do następnej;
- Carcassonne - super gierka z mnóstwem dodatków, ale po jakimś czasie boli losowość;
- Terraformacja Marsa - super strategia z mnóstwem kart (i paroma dodatkami); w zasadzie można w to młócić mnóstwo razy i może się nie znudzić;
- Kawerna - gra, w której element losowości prawie nie występuje, ale za dużo nie grałem (mało różnorodna mi się wydaje); droga.

Przez tego Marsa nawet nie grałem w kupione gry: "Cywilizacja. Poprzez wieki" i "Pandemia. Legacy", a są to naprawdę wysoko oceniane gry. Więc jego polecam przede wszystkim.

Odradzam:
Szeryf z Nottingham - głupkowate, może z dziećmi to jest trochę śmiechu;
Zamki Burgundii - w kółko rzucanie kośćmi - nie.

Te moje oceny mocno subiektywne (Catan OK, bo od niego zaczynałem, Zamki Burgundii nie, bo już poznałem lepsze gierki). Tu jest ranking z ocenami bardzo wielu graczy:
https://boardgamegeek.com/browse/boardgame

Jak masz możliwość, to w większych miastach są wypożyczalnie gier, są jakieś filmiki w sieci, coś można się dowiedzieć, bo gry jakieś tanie nie są (ale jak się dużo w coś gra, to też nie jest to wielki wydatek).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline death_bird

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 15 Sierpień 2019, 11:13:19 »
Dzięki Koalar. Zaintrygowałeś mnie tymi wypożyczalniami gier. Będę musiał się rozejrzeć.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Kadet

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 15 Sierpień 2019, 11:36:10 »
We Wrocławiu na przykład planszówki można wypożyczać z biblioteki miejskiej (przynajmniej niektórych filii). Choć przyznam się szczerze, że nie jestem w nich ekspertem. W rodzinie najczęściej gramy w Trivial Pursuit :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline PJP

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 15 Sierpień 2019, 13:18:43 »
Niektóre sklepy chętnie uczestniczą w różnych imprezach tudzież eventach i wypożyczają gry na games roomy. To tak na marginesie, gdyby ktoś organizował kiedyś :)

Offline LordDisneyland

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 15 Sierpień 2019, 14:40:58 »
Pamiętaj, że istnieją gry print'n'play- w dużej części darmowe. Ściągasz zasady, drukujesz komponenty- i dali jazda. Niektóre tytuły bardzo ciekawe.
U nas bardzo dobrze sprawdziła się jednoosobówka Delve- prosta gra kościana o mechanice push your luck, zabieram ją zazwyczaj na wszelkie wyjazdy, nawet w szpitalu ją miałem. Córa także bierze ją na eskapady wszelakie.
https://boardgamegeek.com/boardgame/43691/delve-dice-game
Podobnie Ambagibus, sympatyczna układanka.
https://boardgamegeek.com/boardgame/42498/ambagibus
Ogólnie polecam i gry p'n'p, i stronę BGG jako kopalnię informacji o grach.

https://boardgamegeek.com/boardgamecategory/1120/print-play

Nie bardzo piszesz, czego oczekujesz, ale po tej MiM sądzę, że Talisman to możesz spokojnie kupić, Runebound zapewne też.

Poza tym- familijnie/towarzysko:
Carcassonne[ polecam także sympatyczną grę kościaną o tej nazwie], Ticket To Ride/Wsiąść do Pociągu- Europa/Nordic Countries, Suburbia, Geniusz, Na polach Flandrii, Skup Żywca, Taboo,RioGrande[piatnik],Abalone[2 os.].

Ogólnie więcej mam tych gier, niż okazji do pogrania w większym gronie, z jednoosobowych mogę polecić Onirim, Congo Merc, Zed Deck. Część wymienionych powyżej także ma opcję jednoosobowej gry[Geniusz, Suburbia].
Są jeszcze figurkowe gry, które kupuję głównie dla figsów :D, ale wiele dobrego słyszałem o grze Saga, sam czas jakiś temu kupiłem Warhammer40K:First Strike, może kiedyś nawet zagram...
No i są gry, które kuszą mnie wiele lat, ale zawsze komiksy zwyciężają- tyż dla jednej osoby: Hapsburg Eclipse oraz bliżnacza Ottoman Sunset; no i przepiękna nowa edycja Nemo'sWar, jak z powieści Verne'a. Może kiedyś :)


Jeśli jakaś gra cię zaciekawi- lecisz na BGG i czytasz , co tam piszą , to kardynalna zasada, raczej się nie przejedziesz, to strona-instytucja :)
,, - Eeeeech.''

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 15 Sierpień 2019, 23:48:22 »
"Magia i Miecz" to kultowa pozycja :) Teraz została wydana po polsku pod oryginalną nazwą, czyli "Talisman" i w nowej edycji, z całą masą dodatków. Obecnie chyba już nakład niektórych się wyprzedał, ale niedługo ma wyjść kolejna edycja i również w Polsce, zatem może to być dobry moment do sentymentalnego powrotu do przeszłości. Ja chyba tak zrobię :)

Bardzo fajna jest też "Battlestar Galactica", gra oparta na serialu z lat 2000-ych. Ma ona w sobie element rzadki w grach planszowych, bo co najmniej jeden gracz otrzymuje rolę kreta i musi sabotować działania reszty, ale w taki sposób, żeby się tego nie domyślili. Generalnie wprowadza to fajny efekt paranoi do rozgrywki.

Offline death_bird

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 16 Sierpień 2019, 22:08:23 »
Nie bardzo piszesz, czego oczekujesz, ale po tej MiM sądzę, że Talisman to możesz spokojnie kupić, Runebound zapewne też.

Ponieważ - jak wcześniej nadmieniłem - mam takie zaległości, że zupełnie nie jestem w temacie.
Wiem tylko (albo mi się wydaje, że wiem), że "Talisman" to po prostu nowsze wydanie "MiM". Też zresztą niedostępne w pierwszym obiegu. Z tego co widziałem na "Alledrogo" to za komplet dodatków (nowych) ludzie krzyczą sobie ponad 4 kawałki.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Kapral

  • Gość
Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 06:02:53 »
MiM była polską podróbą Talismana.

Online jotkwadrat

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 10:35:50 »
Pewny nie jestem, ale MiM była chyba na licencji.
Potem pojawił się Magiczny Miecz i to już na pewno była podróbka (ale grało się fajnie  ;D )

Offline Eyeless

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 20 Sierpień 2019, 23:46:39 »
MiM był na licencji, natomiast odróżniało go od oryginalnego wydania Games Workshop to, że jako jedyna wersja językowa różnił się warstwą graficzną, zresztą bardzo zacną.
Także określenie go podróbą jest trochę nie na miejscu.

Offline Gazza

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 07:33:16 »
MiM była polską podróbą Talismana.
Nie była. Polską podróbą Talizmanu jest/był MAGICZNY MIECZ.
"Magia i miecz", tak jak napisali powyżej Bezoki, jotkwadrat i death_bird to pierwsza rodzima edycja gry GW.
Byłem świadkiem tych wydań, grałem i posiadam do dziś.

Polecam również Scrabble - może niedoceniana, ale fajnie sprawdza się w domowym zaciszu z własnymi pociechami.
« Ostatnia zmiana: Śr, 21 Sierpień 2019, 07:44:01 wysłana przez Gazza »

Kapral

  • Gość
Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 07:38:25 »
Może niech koledzy spuszczą trochę powietrza, bo zapewne pamiętają koledzy, że zareagowałem na ten tekst:

Wiem tylko (albo mi się wydaje, że wiem), że "Talisman" to po prostu nowsze wydanie "MiM". Też zresztą niedostępne w pierwszym obiegu.

Ale skoro uważacie, że kolega death_bird ma rację, to spoko.