Autor Wątek: Gry planszowe - co polecacie?  (Przeczytany 16035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gazza

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 07:47:50 »
Zmień awatara bo chyba sam sobie podnosisz ciśnienie. ;)

Death_bird ma rację - pierwszym rodzimym wydaniem TALISMAN była MAGIA I MIECZ, dopiero lata później Galakta wydała nowszą edycję jako TALIZMAN.
MAGICZNY MIECZ to "podróba", ale też dawała radę. :)

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 10:03:21 »
Czekajcie, bo mówicie tu o "MiM" i "Magia i Miecz" - myślałem, że używacie tego zamiennie, że "MiM" to skrót od "Magia i Miecz", czyli gra wydana przez Sferę na licencji (lub nie) Talisman. Czy chodzi o różne gry?

Offline death_bird

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 10:30:29 »
@Apasz - "MiM" stosuję jako skrót "Magia i Miecz".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Koalar

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 10:35:07 »
Scrabble - może powinienem był polecić jako były mistrz Polski :) , ale wydaje mi się ta gra ogólnie znana. Minusami duża losowość (na początku grania to jest fajne, bo można wygrać z doświadczonym graczem; potem jak się jest tym doświadczonym i przegrywa ze świeżakiem, to już mniej fajne). Plusem duża zmienność (każda gra jest nieco inna, bo wyrazów jest mnóstwo). Jak ktoś lubi zabawy językowe, to fajna. Trzeba ustalić, że się korzysta z jednego słownika, żeby nie było kłótni (najlepiej OSPS - Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty dostępny online; używany w rozgrywkach Polskiej Federacji Scrabble). Żeby wyeliminować element losowości można grać w belgijkę - jest losowany jednakowy zestaw dla wszystkich graczy i każdy dostaje punkty za to, co ułożył (nikt nie zarzuci, że ktoś miał lepsze literki; wersja gry popularna w krajach francuskojęzycznych). Są też inne odmiany.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Gieferg

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 11:07:30 »
W planszówki grywałem sporo w latach 90-tych (MiM, Wampir, Obcy), potem miałem długą przerwę, później znów do kilku wróciłem.

W Magię i Miecz grywałem jeszcze kilka lat temu, ale głównie w przygotowaną samemu wersję rozszerzoną, tu mozna zobaczyć ją w wersji online:
Wersja oryginalna, do której wróciłem po wielu latach przerwy w 2006 roku szybko mi się znudziła, więc postanowiłem ją znacząco rozbudować.

http://magiaimiecz.eu/projects-archive/magia-i-miecz-projekt-gieferga/

Wydany u nas później Talizman nie trafił do mnie w ogóle ze względu na szatę graficzną bez kapitalnego klimatu starego MiMa. Na Magiczny Miecz w ogóle nie mogłem patrzeć.

Poza tym lubię "Draculę", którego polskim odpowiednikiem był Wampir od Sfery.
« Ostatnia zmiana: Śr, 21 Sierpień 2019, 11:14:23 wysłana przez Gieferg »

Offline tester

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 20 Wrzesień 2019, 08:02:39 »
Fotosynteza
Azul
Sagrada
Roll Player
Hero Realms/Star Realms - w zależności jaki klimat bardziej siądzie
Reef
Dead Man Tell No Tales
« Ostatnia zmiana: Pt, 20 Wrzesień 2019, 08:04:27 wysłana przez tester »

Offline Koalar

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #21 dnia: Pn, 30 Wrzesień 2019, 18:00:12 »
Ostatnio gram z ekipą w Pandemię - Pandemic Legacy Sezon 1. Sama Pandemia wydaje mi się fajna, jednak mechanika gry dość prosta i jak już się wie, jak grać, to gra wydaje mi się powtarzalna jak Pociągi (no, trochę mniej). My jednak gramy w wersję Legacy. Polega ona na tym, że gra zmienia się w trakcie rozgrywki, czyli zmieniają się zadania, zasady, dochodzą nowe rzeczy (np. umiejętności postaci). Jest z tym sporo frajdy, bo wszystko się odkrywa stopniowo (ciekawość, emocje) i grę się modyfikuje samemu (trzeba przyklejać nowe rzeczy do kart czy to na planszy). Minusem, że liczba zadań jest skończona (12) i po ich wykonaniu gra raczej nie nadaje się do użytku - jest więc jednorazowa. Jak się kupi za ok. 150 zł, to do przeżycia (parę złotych na osobę za rozgrywkę). To 2. z najlepszych gier na boardgamegeek.com. Polecam!
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline R~Q

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 21:41:41 »
Terraformacja Marsa

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 23:02:13 »
Terraformacja Marsa

tak bardzo to, grywam w to raz w miesiącu i gra daje cały czas dużo frajdy. gra bardzo dobrze wchodzi pod piwko - nie jest skomplikowana, ale jest rozbudowana. polecam

Offline MarcusSz

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 00:27:51 »
Ostatnie przyjemne odkrycie to CENTURY: Korzenny Szlak (dwie pozostałe części narazie czekają na zakup)

Offline Lou

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 10:39:41 »
Z zapowiedzianych na najbliższe miesiące gier interesuje mnie Zona: Sekret Czarnobyla, co wynika z mojego zamiłowania do Strefy. Na razie nie podobają mi się grafiki na kartach postaci i za mało Stalkerów, za dużo przypadkowych osób jako grywalnych postaci. Czekam na pierwsze recenzje na YT i zdecyduję czy brać.
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline Talvi

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #26 dnia: Pn, 02 Grudzień 2019, 10:52:55 »
A moglibyście polecić jakąś fajną planszówkę dla dzieciaków w wieku 4 i 7 lat? Szukam na prezent, a w ogóle się nie orientuję w rzeczach dla tego przedziału wiekowego.

Offline Dzidek

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 01 Styczeń 2020, 17:48:26 »
@Talvi
Trochę za późno, ale może się przyda na następny rok, tudzież dzień dziecka. Akurat z planszówkami w tym przedziale wiekowym jestem na bieżąco, więc co nieco mogę polecić. Pierwsze, co przychodzi mi do głowy to "Potwory do szafy" oraz "Straszny dwór" - ta pierwsza jest wesoła i rozwija pamięć (choć to bardziej karcianka niż planszówka), ta druga szczególnie fajnie sprawdza się w halloweenowy wieczór. Z nieskomplikowanych gier w starym stylu szczególnie polecam "Bolek i Lolek - wyścig" (do kupienia chyba tylko w zestawie z Chińczykiem). Fajni są też "Kierowcy" (choć może się zdarzyć, że rozgrywka będzie trochę przydługa) oraz Monopoly Junior (tu z kolei zdarza się kończyć za szybko - bez skojarzeń ;)). Jeśli ktoś ma inne propozycje, chętnie przeczytam.

Online qprime

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #28 dnia: Śr, 08 Styczeń 2020, 10:24:01 »
Pierwsze, co przychodzi mi do głowy to "Potwory do szafy" oraz "Straszny dwór" - ta pierwsza jest wesoła i rozwija pamięć (choć to bardziej karcianka niż planszówka), ta druga szczególnie fajnie sprawdza się w halloweenowy wieczór.

Z moim 7 latkiem gramy teraz w Zakazaną wyspę oraz Karak. Obie mają ogromną zaletę, że rozgrywka trwa do 45 minut. Polecam.

Offline Gieferg

Odp: Gry planszowe - co polecacie?
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 08 Styczeń 2020, 11:42:28 »
Z córką (lat 8 ) ostatnio gramy w "Broom Service", bardzo dobrze się sprawdza, choć lepiej w grze na 3-4 osoby niż na 2. Jest zdecydowanie ciekawiej.