Autor Wątek: Gry paragrafowe  (Przeczytany 3246 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jigsaw

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #15 dnia: Nd, 06 Wrzesień 2020, 15:08:07 »
Kupiłem sobie w zeszłym tygodniu takie cudeńko:

Jest to paragrafówka w formie gry planszowej dla 1-4 graczy. Nie grałem jeszcze, ale sam pomysł wydaje się kozacki, a instrukcja jest bardzo czytelna. Są dwie gry z tej serii.
Gratuluję zakupu, ale... czy to ma coś wspólnego z grą paragrafową?
Nie wiem, czy tym przykładem celowo nie dążysz znowu do przywoływania jakichś definicji i mam nadzieję, że znowu nie posłuży Ci to do wzajemnego psucia sobie krwi.
 Muszę przyznać, że sam jestem pod wrażeniem wydania i pomysłu na grę, chętnie ujrzałbym ją w tłumaczeniu na nasz język.

Offline MarcusSz

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #16 dnia: Nd, 06 Wrzesień 2020, 21:31:31 »
Nie wiem jak wspomniany wyżej tytuł, ale koncept jako taki gier paragrafowych, jest w Polsce dość mocno - w mojej opinii - obecny w grach "planszowych" (choć bardziej by pasowało, karcianych).
Żeby tylko wymienić:
- hit sprzedażowy - i nie tylko (choć sam jeszcze nie grałem, ale się przymierzam) - Portalu czyli: "DETEKTYW"
- "UNLOCK" od Rebela (tu zagrałem 1 z 3 zagadek, i niestety nie ma kiedy wrócić do reszty - minus że kolejne Packi chyba nie będą wydawane po polsku, oryginalnie już chyba 6 wyszło)
- FoxyGames wydaje serię Escape Room - małe przyjemne gierki za max 30zł w necie można kupić - wyszło z 5 czy 6
- ponownie od Portalu, nie pamiętam dokładnie tytułu, ale kolejny karciany Escape Room - wyszły dwa
- i seria "EXIT-ów" od Galakty - tu nie wiem jak mocno bazuje to na grach paragrafowych, bo jednak gra z założenia jednorazowa - niektóre elementy mamy zniszczyć - nie do końca do mnie przemawia.

Offline Jigsaw

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #17 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 01:04:22 »
Nie wiem jak wspomniany wyżej tytuł, ale koncept jako taki gier paragrafowych, jest w Polsce dość mocno - w mojej opinii - obecny w grach "planszowych" (choć bardziej by pasowało, karcianych).
Khm, samo umieszczenie tekstu na kartach nie czyni niestety żadnej z wymienionych wyżej gier grą paragrafową. Istotą gry paragrafowej są paragrafy (ponumerowane fragmenty tekstu wraz z odnośnikami do kolejnych) umieszczone zazwyczaj w zwartej formie (książce), która może występować też w postaci elektronicznej (e-book).
 Większość z tego co wymieniono powyżej, to gry karciane. Gry karciane zaliczamy znowu do planszowych w przypadku, gdy karty tworzą planszę lub jej elementy (lokalizacje).
   

Offline LordDisneyland

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #18 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 07:12:20 »
Komiksy - paragrafówki jakoś mnie nie wciągnęły, ale bardzo lubię [czy raczej lubiłem, bo już ze dwa lata nie grałem ] gry paragrafowe- głównie Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru, ze wskazaniem na gry Beniamina Muszyńskiego, no i paragrafówki ze świata StarWars wychodzące u nas parę lat temu, które można gdzieniegdzie za grosze kupić...proste, acz satysfakcjonujące.
Aha- na stronie wspomnianego wydawnictwa opublikowana została bibliografia wydanych w Polsce gier tego typu:

https://masz-wybor.com.pl/pbgk/

Sporo paragrafówek proponowanych przez polskich autorów jest darmowych [lub prawie darmowych], sporo gier nawiązuje do świata wykreowanego przez Lovecrafta- no same, panie szanowny, zalety :D


Duże nadzieje wiązałem z serią Devera, ,,Samotny Wilk", ale odbiłem się od tego tytułu...chyba przez stopień skomplikowania, potrzebowałem czegoś prostszego.
Natomiast podobała mi się gra zawarta w tomie ''Głowobójcy" Tomasza Kołodziejczaka [tak, TEGO :)] - zresztą  ,,Rzeźbiarze pierścieni" to była chyba pierwsza polska paragrafówka... tyle tylko, że jest tam błąd powodujący zapętlenie między dwoma paragrafami, o ile mnie pamięć nie zawodzi..

https://polter.pl/rpg/Rzezbiarze-Pierscieni-n38085
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/102482/glowobojcy
,, - Eeeeech.''

Offline MarcusSz

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #19 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 15:55:59 »
Khm, samo umieszczenie tekstu na kartach nie czyni niestety żadnej z wymienionych wyżej gier grą paragrafową. Istotą gry paragrafowej są paragrafy (ponumerowane fragmenty tekstu wraz z odnośnikami do kolejnych) umieszczone zazwyczaj w zwartej formie (książce), która może występować też w postaci elektronicznej (e-book).
 Większość z tego co wymieniono powyżej, to gry karciane. Gry karciane zaliczamy znowu do planszowych w przypadku, gdy karty tworzą planszę lub jej elementy (lokalizacje).
 
Może powróżę jeszcze raz - chodzi mi o koncept gry paragrafowej jako taki, a nie że wymienione tytuły nią są.
Ale patrząc na przytoczoną tu przez Ciebie Istotę gry paragrafowej, to możesz w prawie każdej z tych gier, nie jako "zszyć karty" i będziesz miał treść formie "książki" gdzie "paragrafy masz na osobnych stronach. Choć nie, te gry wymagają momentami dodatkowego wysiłku w celu rozwiązania jakiś zagadek - i dopiero wtedy będziemy wiedzieli z którą kolejną kartą "paragrafem" się zapoznać.
Żeby nie było, gry paragrafowe też lubię, i czasami do nich siadam. A jedną z lat 90 pamiętam bardzo dobrze - tyle razy się w nią grało - choć tytuł odszedł w zapomnienie. Było to coś o przygodzie na jakiś ośnieżonych szczytach z wątkiem Fantasy.

Offline Jigsaw

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #20 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 21:56:34 »
Może powróżę jeszcze raz - chodzi mi o koncept gry paragrafowej jako taki, (...)
Tarot z którego wróżą wróżbici to też nie gra paragrafowa.

(...) zresztą  ,,Rzeźbiarze pierścieni" to była chyba pierwsza polska paragrafówka... tyle tylko, że jest tam błąd powodujący zapętlenie między dwoma paragrafami, o ile mnie pamięć nie zawodzi..
"Rzeźbiarze" to bardzo fajna i prosta paragrafówka w klimacie sf, pierwszy był jednak "Dreszcz" Jacka Ciesielskiego, który ukazał się w piśmie "Relax". Tak, był tam drobny błąd, tak samo jak w "Dreszczu" - w tych paragrafach gubili się czasem sami autorzy.
 
Wojownik Autostrady  ;) zaczytywalem sie tym w podstawowce
Jest dostępna wersja online, kto chętny, proszę:

http://ghasta.ayz.pl/#/start
 
 Gra ma być wkrótce wznowiona na polski rynek.

Kapral

  • Gość
Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #21 dnia: Wt, 08 Wrzesień 2020, 22:56:15 »
pierwszy był jednak "Dreszcz" Jacka Ciesielskiego, który ukazał się w piśmie "Relax".

Chyba w "Razem" :o

Offline Jigsaw

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 09 Wrzesień 2020, 13:25:21 »
Święta racja, wybacz - komiksowe wypaczenie.

Offline Adeptus

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 05 Listopad 2020, 10:08:08 »
Ok, widzę, że moje wytfory wzbudziły zainteresowania zerowe, ale jednak wrzucę kolejny, bo co mi szkodzi.

https://www.mediafire.com/file/dywspmpmllh3frb/Powr%25C3%25B3t_Imperatora_1.91.html/file

Tym razem wykorzystałem program TWINE, dzięki czemu paragrafówka jest trochę bardziej zbliżona do gry komputerowej - jest zapis gry, zapamiętywanie wcześniejszych wyborów.

Offline Jigsaw

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 28 Styczeń 2021, 03:14:46 »
 Luknąłem na tą twoją paragrafówke - niestety to co mnie w niej odrzuca, to dość rozwleczone paragrafy - osobiście preferuję te bardziej dynamiczne: krótkie opisy, dużo wyborów, prosta mechanika (bez kości, statystyk, czy innych pierdół, choć do Dreszcza nic nie mam ;)

Offline Adeptus

Odp: Gry paragrafowe
« Odpowiedź #25 dnia: So, 22 Maj 2021, 13:48:26 »
A na którą konkretnie?

No i przyznam, że nie do końca rozumiem zastrzeżeń, bo do tej pory wszystkie moje gry były właśnie pozbawione mechaniki. Co do opisów, to zdawało mi się, że są raczej za krótkie, niż odwrotnie. W zasadzie jedynie "Sprawy rodzinne" mają długie paragrafy, po części dlatego, że pierwotnie były tradycyjnym opowiadaniem.