Autor Wątek: Gospodarka  (Przeczytany 75781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #105 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:18:16 »
Zauważcie jednak, że ceny rosną również w miastach, które się wyludniają. A wyludnia się zdecydowana większość. Więc to nie do końca tak, że napędza to migracja do dużych miast.
Spora część tych mieszkań jest kupowana jako inwestycja (bo niskie stopy procentowe) i na wynajem. Kto to będzie wynajmował, skoro ludzi w miastach nie przybywa? Studentów też specjalnie więcej nie ma, więc i na nich nie ma co liczyć.

Online xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #106 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:25:36 »
John nic na to nie poradzisz, możesz wyjechać na wschód tam na pewno jest taniej.
Aktualnie jest wzrost kredytów hipotonicznych z roku na rok o ok. 20%, także nie ma co liczyć żeby było taniej, chociaż nie wiadomo co wymyśli aktualnie ekipa rządząca.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Kapral

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #107 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:36:44 »
Też słyszałem, że te wszystkie mieszkania są na krechę. Jak ludzie przestaną spłacać, zacznie się niezła jazda. Bo przecież ta hossa nie będzie trwać bez końca, kiedyś to się musi rypnąć

Offline parsom

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #108 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:39:10 »

Offline Szekak

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #109 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:50:24 »
Na rynku mieszkaniowym jest tak jak wszędzie - pieniądz robi pieniądz. Biednego nie stać i będzie wynajmować nabijając kabzę bogatemu którego stać na 20 takich mieszkań. Tak to już jest ten świat zbudowany... a co do rypnięcia, to nie ma szans by cokolwiek rypnęło w takiej Warszawie, nie wiem jak w jakichś mniejszych miasteczkach, no chyba, że by znowu jakiś światowy kryzys przyszedł to wtedy by pewnie troszkę spadły.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline parsom

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #110 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 16:56:25 »
A tymczasem wyliczono, że największą rentowność mają mieszkania na wynajem w Sosnowcu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25100591,wynajem-mieszkania-nadal-drozszy-niz-rata-kredytu-analitycy.html#s=BoxOpLink

Bender

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #111 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 17:00:46 »
No niezupełnie:

Dokładnie, masa mieszkań teraz idzie za gotówkę.

Online xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #112 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 17:57:22 »
Ludzie mają kasiorę  :)

Jak to jest jakiś miesiąc temu czytałem wypowiedź jakiegoś "eksperta", że złotówka będzie tylko się umacniać  ;D, to ja też mogę być takim ekspertem.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Kapral

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #113 dnia: Pn, 19 Sierpień 2019, 18:50:09 »
Z kursu franka szwajcarskiego to jakby nie wynika  :D

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #114 dnia: Wt, 20 Sierpień 2019, 00:05:55 »
Przeczytajcie sobie poniższy artykuł, bo gość mądrze pisze:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekonomista-Euro-prowadzi-do-dewastacji-niemieckiej-gospodarki-7724005.html

Patrząc na to co działo się od ostatniego kryzysu i jak sobie z nim "radzono" (a w zasadzie jak "radzą sobie" z nim banki centralne do dzisiaj) to rok 1929 może się okazać burzą w szklance wody w stos. do tego co może się podziać w niedalekiej przyszłości. Narodowym socjalistom dziękować, że nie mamy euro, ale i tak oberwiemy solidnym rykoszetem (skoro RFN to nasz największy partner handlowy) gdy wreszcie pole do kreatywnej księgowości zawęzi się do przysłowiowego "zera".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #115 dnia: Wt, 20 Sierpień 2019, 11:56:21 »
Też słyszałem, że te wszystkie mieszkania są na krechę. Jak ludzie przestaną spłacać, zacznie się niezła jazda. Bo przecież ta hossa nie będzie trwać bez końca, kiedyś to się musi rypnąć

Dokładnie tak. Nikt w załamanie koniunktury nie wierzy, ale to też jest normalne. W kryzys 2008 roku też nikt nie wierzył, w to, że frank będzie pow. 3 zł też nikt nie wierzył, itd. Cykle koniunkturalne w gospodarce są natomiast naturalną koleją rzeczy i przypominają sinusoidę. Obecnie jesteśmy w szczycie hossy, co będzie później, można się domyślić. Jest na rynku bardzo dużo nieruchomości pod inwestycje, kupionych na kredyt. Niektórzy nawet zadłużają się w tym celu pod korek. Obecnie to się oczywiście opłaca, bo opłata za najem jest wyższa, niż rata kredytu. Im się wydaje, że zawsze tak będzie. Nie dopuszczają do siebie myśli, że jak przyjdzie kryzys, to mieszkanie może przestać się wynajmować (bo pracy będzie mniej, to i przyjezdnych będzie mniej, a Ukraińcy pojadą do Niemiec), dany "inwestor" może stracić pracę.... a kredyt spłacać trzeba. I wtedy jeden przez drugiego będzie te mieszkania sprzedawał. Ja chyba sobie wtedy jakieś mieszkanko kupię :) Pod inwestycję jak koniunktura wróci ;) Oczywiście nie na kredyt.

Osobiście obstawiam, że kryzys przyjdzie w 2020 roku i potrwa 1-1,5 roku.

Bender

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #116 dnia: Wt, 20 Sierpień 2019, 12:04:49 »
Typowy komentarz eksperta inwestora gawędziarza jakich wiele pod artykułami o mieszkaniówce. Tyle, że powtarzają to samo od 10 lat i sprzyciarze czekają na te okazje i będą w tedy kupować. Right. Tymczasem teraz masa mieszkań jest kupowana za gotówkę. Nawet jak będzie mniejszy popyt na wynajem przy kredytowanych mieszkaniach, to te kredyty nie były udzielane wyłącznie na obietnicę ciągłości wynajmu tylko na realną zdolność kredytową. Mamy realnie niezły wzrost gospodarczy, dalszej przyszłości nie przewidzisz, nie ma bata. Kredyt to zawsze ryzyko, takie same dziś jak 10 lat temu.


Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #117 dnia: Wt, 20 Sierpień 2019, 12:51:01 »
Ja nie przewiduję dalszej przyszłości, tylko bliższą. Zweryfikujemy za rok.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #118 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 10:01:50 »
Wprawdzie mieliśmy weryfikować dopiero za rok, ale mamy już pierwszą jaskółkę schłodzenia:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-sierpien-2019-Raport-Bankier-pl-7719397.html

W kontekście wątku o Gdańsku zwracam szczególną uwagę na ten fragment:
"W Gdańsku ceny wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży spadły po raz trzeci z rzędu. W porównaniu z rekordowym pod tym względem kwietniem, w lipcu były o 8,6 proc. niższe. "

Bender

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #119 dnia: Śr, 21 Sierpień 2019, 10:10:41 »
Wahania miesięczne są zawsze. Polecam większą skalę.

https://infogram.com/srednie-ceny-ofertowe-mieszkan-1h984wzwq0xd4p3