Autor Wątek: Gospodarka  (Przeczytany 74657 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #255 dnia: Pn, 16 Marzec 2020, 23:01:15 »
I się robi mniej lub bardziej.

Rzecz w tym, że w Chinach to zadziałało i tamtejsza gospodarka staje na nogi.
Gdyby u nas zebrano się na odwagę i przeforsowano takie rozwiązanie z podobnymi skutkami to moglibyśmy być jedną z pierwszych gospodarek europejskich wygrzebujących się z tego burdelu. Tymczasem na razie mamy taktykę opóźniania zamiast zatrzymania.
W tym wypadku paradoksalnie to nie sam "krach" (czyli wstrzymanie działalności na miesiąc czy dwa) może być najgorszy tylko właśnie trwająca kwartałami recesja po przeciągającej się epidemii.
Włosi, Hiszpanie, prawie na pewno Anglicy i Francuzi i być może Niemcy załatwili się niemal na cacy. U nas jest jeszcze ten krótki moment na bardziej stanowcze rozwiązanie.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline misiokles

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #256 dnia: Pn, 16 Marzec 2020, 23:16:01 »
To co stało się w Chinach to też jest/było opóźnieniem. Wygaszenie jest wtedy, gdy nie dochodzi do pandemii. A w Chinach pandemia była. W Europie pandemia jest. I u nas za dwa-trzy miesiące zejdziemy do pojedynczych zakażeń dziennie. A jeśli "cudem" w międzyczasie wejdzie szczepionka, nastąpi to szybciej.

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #257 dnia: Pn, 16 Marzec 2020, 23:27:25 »
W momencie w którym zamknęli miasta, zamknęli fabryki i kazali wszystkim jak leci siedzieć w domu i grać na konsolach doszli do momentu zatrzymania. I to mogłoby zrobić różnicę u nas.
Ale w sumie nieważne. Pofantazjować od czasu do czasu dobra rzecz.  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline misiokles

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #258 dnia: Pn, 16 Marzec 2020, 23:37:51 »
Tak, ale nie nich to któraś z kolei fala nowego wirusa na przestrzeni 10 lat. W Europie jest to nowość i czynnik ludzki może pokrzyżować każdą procedurę. Patrząc na inne kraje - aż tak źle u nas (jeszcze) nie jest.

Offline Antari

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #259 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 00:23:49 »
W momencie w którym zamknęli miasta, zamknęli fabryki i kazali wszystkim jak leci siedzieć w domu i grać na konsolach doszli do momentu zatrzymania. I to mogłoby zrobić różnicę u nas.
Ale w sumie nieważne. Pofantazjować od czasu do czasu dobra rzecz.  8)

Tylko że w Chinach zawiesili obowiązek płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców do czerwca i odroczyli płatności podatków o 3 miesiące. To było głównym czynnikiem dla którego ci ludzie siedzieli spokojnie w domach i zaciskali zęby w nadziei, że szybko przejdzie. U nas już zaczyna się panika wśród przedsiębiorców (i słusznie) bo dalsze działanie w ten sposób (dojenie i otwarte "albo masz kolosalne oszczędności albo wal się") spowoduje ogromne straty w gospodarce i ogromne ubóstwo. Ogromne. A jakoś nie widzę żeby zrobili w Polsce to samo z ZUSem i np. VATem co w Chinach i tu jest problem. Jeżeli wprowadzą zakaz przemysłu lub nawet zamknięcie największych miast, bez żadnego wsparcia dla przedsiębiorców w postaci chociażby odroczenia obowiązku to będzie po prostu tragedia np. dla handlu. Teraz da się jeszcze jakoś funkcjonować np. przez sprzedaż wysyłkową, mimo spadku obrotów w związku z brakiem zainteresowania towarami nie pierwszej potrzeby. Niestety nie można tego powiedzieć o gastronomii czy handlu stacjonarnym.

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #260 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 00:42:46 »
Muszą coś zrobić przecież to na dwóch tygodniach się nie skończy.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #261 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 09:35:46 »
Tylko że w Chinach zawiesili obowiązek płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców do czerwca i odroczyli płatności podatków o 3 miesiące.

Z tego co mi się wydaje to u nas podobne rozwiązania mają być szykowane. Jeżeli nie chcą wykończyć rzeszy małych przedsiębiorców to płatności będą zawieszone. To wie chyba nawet rządowy socjalista.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

sum41

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #262 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 10:51:42 »
Tylko w China poprostu to weszlo w zycie u nas zeby znow nie wymyslili czasem jakis formularzy i calej papierologi...

Offline Antari

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #263 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 11:53:48 »
Tylko w China poprostu to weszlo w zycie u nas zeby znow nie wymyslili czasem jakis formularzy i calej papierologi...

Już mówią o papierowych formularzach i że nie każdemu będzie przysługiwało. Sami sobie ocenią. To było do przewidzenia.

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #264 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 12:20:55 »
Jak się zapiszesz do partii to będziesz mógł skorzystać  ;D
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline misiokles

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #265 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 12:21:37 »
Tylko w China poprostu to weszlo w zycie u nas zeby znow nie wymyslili czasem jakis formularzy i calej papierologi...
Nam z boku wydaje się, że wyszło coś w życie i zadziałało przez przeszkód. To tak jak teraz nas Włosi obserwują, kierując się tym co jest umieszczone w agencjach informacyjnych. Wchodzi na konferencję rząd, coś ogłasza i wprowadza w życie. Szczegóły już są off-camera. Tak samo jak i my tu nie wiemy czy w Chinach nie ma papierologii i przyziemnych procedur :)

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #266 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 12:27:48 »
Jakich procedur, tam szpital postawili w parę dni, dla kontrastu mi Gmina trzy miesiące na pismo odpisuje, jak zadzwoniłem i się zapytałem jaka sytuacja to mi powiedzieli, że oni nie mają jakiś ścisłych terminów i nie muszą szybko odpowiadać  ::) Zapytałem czy będą rok mi odpisywać, odpowiedź jaką usłyszałem, nie no rok to nie  ::)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline misiokles

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #267 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 12:37:17 »
W Polsce miejsc pod szpitale powstało kilka dość szybko. Ale właściwie miałem na myśli to co będzie jak wszystko będzie wracać do normy. Osobiście nie jestem przekonany, że wszystkim chińczykom dadzą to co naobiecywano ot tak, na ładne oczy :)

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #268 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 12:48:10 »
Twój komiks jest lepszy niż mój

sum41

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #269 dnia: Wt, 17 Marzec 2020, 13:19:12 »
To słowo bezpłatne to tak chyba dla jaj...