Autor Wątek: Gospodarka  (Przeczytany 74647 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #225 dnia: So, 14 Wrzesień 2019, 13:44:09 »
Dyskusje nt rynków finansowych są zdecydowanie bliżej gospodarki niż przemycane pod płaszczykiem dyskusji gospodarczych przepychanki polityczne.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

John

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #226 dnia: Wt, 29 Październik 2019, 07:42:32 »

Offline gashu

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #227 dnia: Wt, 29 Październik 2019, 10:13:23 »
Ja tam się nie znam, ale mam wrażenie, że przepytywany Pan Doktor, mówi o potencjalnym pęknięciu bańki (która moim skromnym zdaniem ma miejsce już od kilku lat), stratach poniesionych przez tzw. "spekulantów" oraz dogonieniu popytu przez podaż i zahamowaniu wzrostu cen (lub nawet ich spadku) jak o negatywnych zjawiskach.
Czy "budowlanka" to naprawdę jedyny obszar napędzający polską gospodarkę  ::)?

John

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #228 dnia: Wt, 29 Październik 2019, 11:27:52 »
O tym że inwestowanie w mieszkania staje się coraz bardziej niepewne czytam na forach od kilku miesięcy, niektórzy ludzie z for ekonomicznych/politycznych już wręcz piszą wprost, że to złe ulokowanie kapitału. Coraz śmielej zmierzamy do wersji amerykańskiej - gdzie mieszkania będą skupywać deweloperzy a zwyklacy od nich wynajmować, zamiast kupować własne, chyba że dalej będą chętnie kupować na kredyt.

Tutaj właściwie pęka w szwach to co pisał bodajże Bender - "dużo ludzi kupiło w tym roku za gotówkę". Kupiło, ale deweloperzy, a nie Kowalscy. A bańkę może podkupać państwo, tworząc państwowego dewelopera z mieszkaniami na wynajem + dojściem do własności. Ale lepiej inwestować w 500plus, bo to daje aktualnie rządzącym większy kapitał polityczny, dając siano do ręki.

https://mieszkanieplus.gov.pl/

Niby jest MieszkaniePlus, ale na razie coś cicho i efekty mizerne w skali całego kraju. Jeśli rząd nie wbije igły w balon wzajemnego bogacenia się deweloperów i banków, to nikt tego nie zrobi. Chyba że niż demograficzny za X lat, ale to już jest sfera wymyślania scenariuszy na daleką przyszłość, więc bez znaczenia.

Offline R~Q

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #229 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 17:58:18 »
Czy "budowlanka" to naprawdę jedyny obszar napędzający polską gospodarkę  ::)?
Mieszkalnictwo to podstawowa polityka państwa a mieszkanie to podstawowe prawo człowieka i każdy powinien mieć je zapewnione. Więc tak, jest to bardzo ważne i powinno być mówione o.

Oczywiście państwo polskie nie prowadzi polityki mieszkaniowej i nie zapewnia prawa do mieszkania (prawa człowieka), co stawia nas na równi z Kongiem czy innym Mozambikiem.

John

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #230 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 18:42:49 »
Nic dodać nic ująć. A ludzie będą wciąż na to pozwalać, dawając wyraźne sygnały że wystarczy im 500+ (nawet nie wiadomo na ile i jak trwałe, nie wiadomo nawet kto będzie rządzić za 4 lata) zamiast zapewnienia podstawy każdego majątku, czyli mieszkania). PO obiecało się tym zająć 12 lat temu, widzimy wszyscy jak się tym zajęli, PiS ma to gdzieś i woli przekupywać niezbyt analizujących obywateli 500plus bo jest na teraz i od razu. Jeżeli nie wezmą się w końcu na poważnie za MieszkaniePlus, które również obiecywali, to spokojnie będziemy dochodzić do sytuacji jak w USA i już nawet w Niemczech.

Ale czego oczekiwać po rzekomo socjalnym rządzie, na którego czele stoi bankster.

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #231 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 19:34:14 »
Czyli to państwo odpowiada za zapewnienie Wam podstawy Waszego majątku? Ciekawe.  8)
Co dalej? Bezwarunkowy dochód podstawowy? Panem et circenses?
Bo jeżeli to państwo ma zapewnić każdej rodzinie mieszkanie to komu owo państwo zabierze pieniądze żeby te roszczenia uskutecznić? Kosmitom?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

John

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #232 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 20:11:19 »
O, zaczyna się wolnorynkowa ekstaza.

Mieszkania socjalne są budowane również w kapitalistycznych krajach. Narzekasz że rząd Ci zabierze za inwestycje w rozwój obywateli, a nie przeszkadza Ci już że Ci zabiera na socjal który idzie w tym momencie na konsumowanie i wydalanie? Chyba że jesteś konsekwentny i 500plus też Ci się nie podoba.

Obywatel jest produktywniejszy i łatwiej się rozwija gdy nie przeznacza większości swoich dochodów na wynajem/ratę kredytu. Produktywniejszy obywatel to lepszy obywatel, mający więcej czasu co przekłada się na korzyść dla państwa. Zaharowani kredytopłacący i wynajmujący od deweloperów to zerowy zysk dla rozwoju państwa. To cofanie się do poziomu dziczy i produkowania masowej ilości zgnębionych i zużytych manekinów. To patologia, i jeśli twierdzisz że nie, to nie chce mi się o tym dalej pisać.

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #233 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 22:27:58 »
Wide, że coraz ciekawiej w tym kraju, od dzisiaj wchodzi obowiązkowy split payment na faktury powyżej 15k brutto na towary z jakiejś tam listy, jak się nie ogranie to kara do 21 mln złotych.
Czyli jak np. wystawiam same takie faktury to nie mogę korzystać z części swoich pieniędzy, to dla banków to wymyślili żeby obracali moją kasą czy jak. Strasznie "tęgie" głowy takie rzeczy wymyślają, podobno Polska jako jedyny kraj takie coś wprowadziła.
Ponoć od stycznia już nie będzie żadnej niedzieli handlowej, radujmy się  :D
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #234 dnia: Pt, 01 Listopad 2019, 22:35:38 »
@John
Jak dla mnie 500+ to zbrodnia na finansach publicznych czyli na nas wszystkich. Zniósłbym z dnia na dzień.

Obywatel jest produktywniejszy i łatwiej się rozwija gdy nie przeznacza większości swoich dochodów na wynajem/ratę kredytu. Produktywniejszy obywatel to lepszy obywatel, mający więcej czasu co przekłada się na korzyść dla państwa. Zaharowani kredytopłacący i wynajmujący od deweloperów to zerowy zysk dla rozwoju państwa.

Bla, bla bla. Tak to mogę podsumować.
W mieszkaniach socjalnych też się płaci czynsz a napraw nie idzie się tam doczekać. Bo jak coś jest wspólne to jest niczyje. Więc jeśli Ty akurat płacisz to módl się żeby sąsiedzi też płacili i żeby starczyło na utrzymanie budynku.
Co do tej produktywności to nie komentuję, bo jeżeli popatrzymy na ostatnie 30 lat to jesteśmy dosyć produktywni mimo, że państwo nie ładuje kasy w budownictwo socjalne.
I na koniec: gdyby płacący raty/opłaty za wynajem byli zerowym zyskiem dla państwa to Europa Środkowa byłaby czarną dziurą europejską, bo cały nasz region tak funkcjonuje. A tu popatrz - na chwilę obecną jesteśmy jednym z motorów napędowych europejskiej gospodarki. Nawet mające gigantyczny kompleks wyższości Niemiaszki zaczynają to dostrzegać i zauważają już, że Wyszehrad ma z nimi większą wymianę niż Francja.
No ale jasne. Jesteśmy wykończonym pokoleniem botów ciągnących na rezerwie. Jeszcze dziesięć lat bez budownictwa socjalnego i wymrzemy jak te mamuty i inni karoshi...

To cofanie się do poziomu dziczy i produkowania masowej ilości zgnębionych i zużytych manekinów. To patologia, i jeśli twierdzisz że nie, to nie chce mi się o tym dalej pisać.

Są tacy, którzy uważają, że ta patologia to najlepszy okres w całej naszej historii.
No ale wiesz lepiej.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline R~Q

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #235 dnia: So, 02 Listopad 2019, 09:38:58 »
@John
Jak dla mnie 500+ to zbrodnia na finansach publicznych czyli na nas wszystkich. Zniósłbym z dnia na dzień.

Bla, bla bla. Tak to mogę podsumować.
W mieszkaniach socjalnych też się płaci czynsz a napraw nie idzie się tam doczekać. Bo jak coś jest wspólne to jest niczyje. Więc jeśli Ty akurat płacisz to módl się żeby sąsiedzi też płacili i żeby starczyło na utrzymanie budynku.
Co do tej produktywności to nie komentuję, bo jeżeli popatrzymy na ostatnie 30 lat to jesteśmy dosyć produktywni mimo, że państwo nie ładuje kasy w budownictwo socjalne.
I na koniec: gdyby płacący raty/opłaty za wynajem byli zerowym zyskiem dla państwa to Europa Środkowa byłaby czarną dziurą europejską, bo cały nasz region tak funkcjonuje. A tu popatrz - na chwilę obecną jesteśmy jednym z motorów napędowych europejskiej gospodarki. Nawet mające gigantyczny kompleks wyższości Niemiaszki zaczynają to dostrzegać i zauważają już, że Wyszehrad ma z nimi większą wymianę niż Francja.
No ale jasne. Jesteśmy wykończonym pokoleniem botów ciągnących na rezerwie. Jeszcze dziesięć lat bez budownictwa socjalnego i wymrzemy jak te mamuty i inni karoshi...

Są tacy, którzy uważają, że ta patologia to najlepszy okres w całej naszej historii.
No ale wiesz lepiej.
Polska jest teraz bogatsza niż kraje zachodu w momencie, gdy wprowadzały "socjal" i popatrz, jakoś się nie zawaliły. A dzięki socjalowi (m. in.) ludziom żyje się tam o wiele lepiej niż w PL - nazywa się to państwem dobrobytu, społeczną gospodarką rynkową.

Ale jeśli wolisz utrzymywać ludzi w biedzie (a może uważasz, że POWINNI być biedni) ze względu na ŚWIĘTE finanse publiczne, to ok.

Offline death_bird

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #236 dnia: So, 02 Listopad 2019, 10:32:04 »
Niemcy to ponad 80 milionów ludzi z lepiej zorganizowanym państwem i własną potężną gospodarką. My nie mamy niemieckiego przemysłu z ich zyskami i nas nie stać na zachodnie fanaberie.
Wzrost dochodów to kwestia powolnego dorabiania się. Pokolenie po pokoleniu. Próby przyspieszania tego kończą się w dziurze. Nie ma drogi na skróty. Chyba, że wyszarpiesz reparacje od Niemiec.  8)
Ale jasne. Jak tylko pojawi się jakakolwiek nadwyżka to nie ma co czekać - trzeba ją rozdać i przejeść. Pogadamy gdy koniunktura zdechnie (Niemcy już są na krawędzi) a odważny do zniesienia rozdawnictwa się nie znajdzie.
Przed wyborami miał być zrównoważony budżet. Teraz ma być trzynasta emerytura i deficyt.
Jeżeli nie widzisz analogii z dekadą Gierka to trudno. Tylko później proszę nie wyrażać zdziwienia, że skoro było tak dobrze to dlaczego jest tak kiepsko.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #237 dnia: So, 02 Listopad 2019, 11:19:42 »
Wide, że coraz ciekawiej w tym kraju, od dzisiaj wchodzi obowiązkowy split payment na faktury powyżej 15k brutto na towary z jakiejś tam listy, jak się nie ogranie to kara do 21 mln złotych.
Czyli jak np. wystawiam same takie faktury to nie mogę korzystać z części swoich pieniędzy, to dla banków to wymyślili żeby obracali moją kasą czy jak. Strasznie "tęgie" głowy takie rzeczy wymyślają, podobno Polska jako jedyny kraj takie coś wprowadziła.
Ponoć od stycznia już nie będzie żadnej niedzieli handlowej, radujmy się  :D

"Podobno", "ponoć" - rzetelność twojej wiedzy jest doprawdy imponująca...

Offline R~Q

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #238 dnia: So, 02 Listopad 2019, 11:41:47 »
My nie mamy niemieckiego przemysłu z ich zyskami i nas nie stać na zachodnie fanaberie.
A Finlandia? Ich też nie stać na "fanaberie" bo nie mają niemieckiego przemysłu?


Pogadamy gdy koniunktura zdechnie (Niemcy już są na krawędzi) a odważny do zniesienia rozdawnictwa się nie znajdzie.
Heh, nie zapomnij jeszcze dodać, że "Szwecja się kończy", "już żałują socjalizmu" itd. Jakoś mijają dekady a "rozdawnictwa" nie znoszą, wręcz przeciwnie, są świadomi, że jest ono podstawą dobrobytu ich obywateli. A co jest podstawą dobrobytu w Polsce? Zapierdalanie 12 h dziennie za 2500 zł na rękę, dysfunkcjonalne urzędy i zabójcza służba zdrowia? Aaaach, ale u nas jest lepiej, bo mamy "zdrowsze finanse publiczne". :)

Offline xanar

Odp: Gospodarka
« Odpowiedź #239 dnia: So, 02 Listopad 2019, 11:51:17 »
"Podobno", "ponoć" - rzetelność twojej wiedzy jest doprawdy imponująca...
Śmiem twierdzić, że moja wiedza jest większa niż twoja, wykreśl sobie te  dwa słowa i będziesz zadowolony. Ja wiem, że tobie się strasznie nie podoba jak ktoś coś nie tak napisze o twoim ukochanym rządzie.
Twój komiks jest lepszy niż mój