Autor Wątek: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)  (Przeczytany 4226 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #15 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 22:59:38 »
Cytuj
niemniej jego brzmienie sugeruje, że HDR jest jakos nierozlacznie zwiazany z 4K, że jest jego jakims aspektem. Czy tak jest w rzeczywistosci?   

Występują niejako standardowo w parze na płytach z filmami w formacie UHD.
Nie wiem jak w przypadku streamingu, nie interesuję się.

Sama rozdzielczość w 4K nie stanowi dla mnie wystarczająco istotnej przewagi tego formatu, tylko HDR sprawia, że może się zainteresuję, choć zważywszy na to, że zmieniają mi się priorytety i nie zamierzam kupować wszystkich ulubionych filmów po raz kolejny (a mam na półce praktycznie wszystko czego mi trzeba prócz kilku nowości z ostatnich miesięcy), szanse są niewielkie.


« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Styczeń 2020, 23:01:48 wysłana przez Gieferg »

Offline jotkwadrat

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #16 dnia: Wt, 28 Styczeń 2020, 12:07:42 »
Najciekawsze jest to, że w kinach już, niestety, nie wyświetla się filmów z taśmy.

Żeby było zabawniej - realna rozdzielczość projekcji kinowej to ok. 2K, więc już zwykła rozdzielczość FullHD w domowych warunkach praktycznie jej dorównuje.

Jeszcze inna sprawa - dla większości ludzi większe znaczenie od rozdzielczości ma wielkość przekątnej ekranu. Dlatego, moim zdaniem, większa frajda jest z oglądania filmu na projektorze (nawet 1280x720).

Michael_Korvac

  • Gość

Żeby było zabawniej - realna rozdzielczość projekcji kinowej to ok. 2K, więc już zwykła rozdzielczość FullHD w domowych warunkach praktycznie jej dorównuje.


To stwierdzenie to czysta głupota; zakrawa na absurd! Nie ma możliwości, żeby przy takiej wielkości, jak metraż zwykłego ekranu kinowego, powierzchni, na której projektor wyświetla obraz, rozdzielczość materiału wyświetlanego miałaby mieć te skromne 2K; przeważnie dla klasycznej taśmy filmowej 35 mm, taśmy cyfrowej, w realiach kinowych obowiązuje standard 4K / około 4K. Rozdzielczość Full HD, forumowiczu, dawałaby nierealnie rozmazany, pozbawiony ostrości wyrazistości, ze zlewającymi się kolorami obraz. Być może dla Ciebie jest to subiektywne odczucie, czy też wrażenie, gdy stwierdzasz, że wyświetlany, średni obraz w kinach ma rozdzielczość w okolicach 2K.

SONY ZG9 8K. - jako jedyny na rynku telewizorów, model ten wykazuje rekordowe wyniki pod względem jasności HDR: prawie 4000 nitów w maksymalnych wartościach a średnio ponad 2100. Poniżej, w linku do strony internetowej, znajdziemy nieco więcej odnośnie technikaliów niniejszego modelu. Profesjonalna analiza tej opcji od specjalistów z "HDTV" daje jasno do zrozumienia, że w takiej technologii, co ciekawe, wyrazistość czerni, cienia itp., jest w modelu ZG9 od SONY porównywalna z identycznymi wartościami w najlepszych OLEDach!...Jest jedno ale: ... cena!


https://hdtvpolska.com/telewizor-z-przyszlosci-sony-3600-nitow-8k-przeceniony-o-40-gdzie-i-za-ile/

Bender

  • Gość
Chyba trochę przesadzasz z różnicą w jakości miedzy HD i 4k. Zwłaszcza nie na statycznych klatkach tylko w ruchu.

A co do jakości obrazu w kinie z cyfrową projekcją to pozostawia wiele do życzenia.

Offline jotkwadrat

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki,
« Odpowiedź #19 dnia: Nd, 02 Luty 2020, 13:26:06 »
To stwierdzenie to czysta głupota; zakrawa na absurd! Nie ma możliwości, żeby przy takiej wielkości, jak metraż zwykłego ekranu kinowego, powierzchni, na której projektor wyświetla obraz, rozdzielczość materiału wyświetlanego miałaby mieć te skromne 2K; przeważnie dla klasycznej taśmy filmowej 35 mm, taśmy cyfrowej, w realiach kinowych obowiązuje standard 4K / około 4K. Rozdzielczość Full HD, forumowiczu, dawałaby nierealnie rozmazany, pozbawiony ostrości wyrazistości, ze zlewającymi się kolorami obraz. Być może dla Ciebie jest to subiektywne odczucie, czy też wrażenie, gdy stwierdzasz, że wyświetlany, średni obraz w kinach ma rozdzielczość w okolicach 2K.

Też mi się tak wydawało. A jednak mam informacje z pierwszej ręki.

Pracuję w telewizji. Przygotowujemy między innymi kopie cyfrowe do kin i mają one rozdzielczość HD.

Michael_Korvac

  • Gość
W linku poniżej zapodałem model odbiornika TV, który nie ukrywam przykuwa moją uwagę od dłuższego czasu. Jest to rzecz jasna specyfikacja OLEDowa, od LG, o przekątnej matrycy ekranu: 77 cali, parametrach częst. odświeżania: 120 Hz i pozostałych super-duper ,,niby" ulepszeniach w modelach tej marki na 2021 rok. I jak, forumowicze, sądzicie, że ten telewizor będzie wart kupna w perspektywie czasowej: od teraz do około 9 miesięcy w przód?

Jak to jest z linią produkcyjną ,,evo" OLEDów od LG? Rzeczywiście jest to rewolucja w technologii tego typu?

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-lg-oled-77g13la-tv-4k-100hz-a9-gen4-dolby-vision-dolby-atmos?gclid=Cj0KCQjw78yFBhCZARIsAOxgSx0F-r6IpKnoCMVusK4jephusyVm10VXCbQgz2-k8ZBQXXUbN2I2d5oaAtGbEALw_wcB

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 19 Sierpień 2022, 10:05:23 »
https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/we-hear-2-outlet-3919.html

Ktoś miał styczność z takim rodzajem/ofertą głośników przenośnych? Warte kupna, chociażby na domowe zacisze? :P

Offline HugoL3

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #22 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 12:47:11 »
Nie chcę tego wałkować w wątku o Disney Plus, ale problem dotyczy głównie tej platformy. No i nie chciałbym tu otwierać dyskusji rodem z Peppera, gdy ktoś wrzuca pytanie: "hej, chciałbym kupić mamie telewizor aby sobie obejrzała wiadomości" a wychodzi z odpowiedzią "aha czyli tego OLED 75 cali za 10k, dzięki".

Oglądając filmy pełnometrażowe Star Wars w 4k z platformy Disney+ na moim ekranie pojawiają się fatalne plamy w miejscu, gdzie jest cień/słabo oświetlona przestrzeń. Np kiedy postaci przechadzają się korytarzem lub gdy po prostu coś dzieje się w nocy - przykład na szybko, Atak klonów i scena gdy Padme śpi i czai się na nią łowca nagród.
Albo seriale animowane - Bad Batch. Wszystkie towarzyszy dziwna smuga, taka jakby pikseloza na kadrach.
Nie robię zdjęć, bo nie wiem, czy w ogóle jestem w stanie to uchwycić.
Inna scena, która wygląda fatalnie to pojedynek Kenobiego z Vadem z odcinka 6 serialu Kenobi. Wszystko jest zamglone i rozmazane - tak, wiem że to przy okazji efekt na planie zdjęciowym, ale nawet na zbliżeniach na twarze wszystko wygląda słabo i obraz nie jest ostry.

Teraz żeby rozwiać wątpliwości co do sprzętu:
Jeden TV to Philips 65OLED706/12 a drugi to Hisense 43A7GQ QLED.
Wiele naczytałem się opinii, że obraz tego drugiego nie będzie dawał dobrej jakości HDR bo zwyczajnie podświetlenie tego TV jest za słabe. Dobra, spoko. Ten TV służy mi głównie do PS5 i osobiście jestem zachwycony, nic mnie w obrazie nie uwiera, wszystko jest czyste i czytelne, nie narzekam również na lagi ani inne mankamenty.
Ale wszystko idzie na gorsze gdy odpalam Disney Plus albo jakiś kanał sportowy na horizonie od UPC.
Weźmy na tapet tego Kenobiego - ta scena wygląda słabo na obu telewizorach i nie znalazłem żadnej opcji, która realnie by mi wszystko wygładziła i usunęła pikselozę z obrazu.
Przetestowałem jeszcze jeden wariant - skoro nie narzekam na jakość PS5 na tym Hisense, to uznałem, że uruchomię aplikację D+ z konsoli zamiast "smart tv". I było ciut lepiej, ale tylko ciut.
Co do meczów - jeśli kanał nie nadaje w 4K to jest padaka na obu telewizorach, oczywiście Philips ogarnia to lepiej bo to TV z wyższej półki, przynajmniej w porównaniu do chińczyka. Ale i tak meczom w 4k, zwłaszcza na tym hisense, towarzyszy lekkie rozmycie i drobna pikseloza. Nie jest ona widoczna na zbliżeniach - wówczas piłkarze wyglądają super, ale gdy kamera pokazuje całe boisko to wówczas jest średnio.

Niestety poza Eleven Sports 4k nie mam punktu odniesienia do innych kanałów sportowych. Viaplay nadaje w 720p i ich obraz wygląda słabo na obu sprzętach, nie ważne jak wchodzę do aplikacji.
Oglądam też mecze na Polsacie Sport, ale oni chyba nie nadają w 4k. TVP 4k nie miałem na czas mundialu, żeby to realnie ocenić.

Ale podkreślę - obraz z konsoli zawsze działa wybornie, nie ważne w jaką produkcję gram, więc nie chcę mi się wierzyć, że akurat z telewizją TV sobie nie radzi.
Czy my wszyscy jesteśmy dymani przez operatorów, którzy dostarczają nam technologię sprzed 10 lat i dlatego tak to wszystko biednie wygląda, czy o co chodzi?

Oglądałęm Glass Onion na obu tv - jedyne różnice były oczywiście związane z kineskopami w obu modelach - jeden pięknie oddawał czerń, drugi zaś wszystko rozświetlał.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #23 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 13:23:25 »
Ja się zupełnie na tym nie znam technicznie, więc się nie wypowiem. Ale dosłownie wszystkie aplikacje streamingowe (sprawdzałem Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime) działają i wyglądają z konsoli (Xbox Series X) o niebo lepiej niż bezpośrednio z TV (Sony Bravia 55'', Android TV). I to nie, że trochę lepiej, bez porównania lepiej.

Offline plast

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #24 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 20:48:39 »
Oglądając filmy pełnometrażowe Star Wars w 4k z platformy Disney+ na moim ekranie pojawiają się fatalne plamy w miejscu, gdzie jest cień/słabo oświetlona przestrzeń.

Są tu dwie* opcje:
1) słaby bitrate u nadawcy (streamingodawcy);
i/lub
2) problem z netem, który powoduje spadek bitrate po twojej stronie.

Mam chyba wszystkie platformy streamingowe dostępne w PL i z biegiem lat jest coraz lepiej, ale nadal nie idealnie. Niemniej w treściach 4k/hdr/dv od dłuższego czasu (rok z hakiem) nie widziałem opisywanych problemów (w zwykłym hd nadal sporadycznie się zdarzają). Mogę sprawdzić tę scenę na D+ ze starwarsów jeśli chcesz, podaj dokładną godzinę i minutę :) A ty jak masz możliwość to spróbuj na innym necie. Zweryfikuj też dla pewności ustawienia aplikacji czy nie masz gdzieś zaznaczonego innego niż najwyższa jakość, najwyższa rozdzielność, itd.

TV na co dzień nie oglądam poza sportem i pogodą i ew. informacjami jakimiś, i tak, jesteśmy dymani, 1080i to najwięcej co dostaniesz z dobrej kablówki lub satelity, a kanałów prawdziwie 4k są trzy, a i tam treści często nie do końca są 4k/hdr. Aczkolwiek TVP4K podczas mistrzostw dawało radę - różnica w stosunku do zwykłego TVP Sport ogromna pod każdym względem.

*jest jeszcze trzecia - u ciebie mniej prawdpodobna, ponieważ wyraźnie opisujesz pikselozę i brak ostrości, ewidentne objawy spadku bitrate'u / jakości transmisji samej w sobie - że te plamy to artefakty nie pochodzące ze źródła, tylko niestety problem z telewizorem - panelem, np. oledy (lubię, mam dwa) mają niestety lepsze i gorsze egzemplarze - odpal sobie planszę 5% grey, 10% grey na cały ekran (znajdziesz w necie) - to takie odpowiedniki ciemnych scen w filmach - i przy całkowicie wyciemnionym pomieszczeniu obserwuj ekran pod kątem jednorodności, bandingu, pasków/plam, możesz też wziąć telefon i zrobić zdjęcie lub chociaż podgląd - aparaty wyłapują tego typu niedoskonałości o wiele mocniej niż ludzkie oko - sprawdzić warto.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #25 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 20:57:38 »
No, ale HugoL3 podkreślał, że obraz z konsoli zawsze jest ok, więc to nie kwestia internetu. Ja mam podobnie zresztą, tylko nie mam rozpikselowania a jakieś inne problemy. Więc jak dla mnie to jest kwestia TV, ale nie w sensie wyświetlacza tylko parametrów technicznych typu procesor czy pamięć albo system operacyjny. Kiedy inny urządzenie przejmuje to na siebie, a TV tylko wyświetla to jest dobrze.

Online Leyek

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #26 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 21:39:30 »
To musi być problem z bitratem. Ten Hisens jak patrzę po cenie to jakaś dolna półka, ale OLED-a miałem kiedyś z 2 tygodnie i wiem jak na nim wygląda obraz (choć jak dla mnie też nie jest on bez wad jak porównuje ze swoją plazmą).

Domyślam się, że plamy to chodzi o takie słabe przejścia kolorystyczne. A to występuje jak jest w za małej ilości bitów zakodowany kolor. Na mojej plaźmie, która obsługuje mniej bitów niż obecne odbiorniki przy super przygotowanym materiale też to mam. I tutaj analogicznie jak net daje słaby sygnał, to w tym gorszym kolor jest gorzej kodowany (żeby oszczędzać przepustowość). Dodatkową podpowiedzią jest niewyraźny obraz. Czuję, że materiał jest wyświetlany w gorszej jakości niż 4k. Na Netflixie idzie to sprawdzić jakie są aktualne parametry streama, nie wiem jak na innych.

Szczególnie że z konsoli w grach, gdzie obraz jest generowany lokalnie idzie dobry obraz. Stream z konsoli trochę lepszy może wynikać z tego, że tv mają od niej gorsze wifi/kartę sieciową. No i procki też mają na pewno gorsze.

Co do meczów - jeśli kanał nie nadaje w 4K to jest padaka na obu telewizorach, oczywiście Philips ogarnia to lepiej bo to TV z wyższej półki, przynajmniej w porównaniu do chińczyka. Ale i tak meczom w 4k, zwłaszcza na tym hisense, towarzyszy lekkie rozmycie i drobna pikseloza. Nie jest ona widoczna na zbliżeniach - wówczas piłkarze wyglądają super, ale gdy kamera pokazuje całe boisko to wówczas jest średnio.

Jeszcze dwie opcje tutaj wchodzą w grę. Słaby upscaler w telewizorach (dla obrazów nienadawanych natywnie w 4k) lub masz poustawiane jakieś "upłynniacze" + inne bajery, które wg producentów poprawiają obraz, ale tak naprawdę pierdolą go totalnie. Szczególnie, że piszesz o meczach, czyli o najbardziej dynamicznym kontencie, który oglądasz. W OLEDzie od LG z włączonym upłynniaczem dla mnie obraz był nie do oglądania. Bez niego płynność nie była też niestety idealna (choć tutaj to akurat moje odczucia bo jestem w stanie to wyłapać, większość ludzi tego nawet nie zauważa).
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Styczeń 2023, 21:45:05 wysłana przez Leyek »

Offline HugoL3

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #27 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 23:21:32 »
Chłopaki mam jeszcze kilka informacji.
Pobrałem ten odcinek Kenobiego w celu zweryfikowania różnicy między streamem a posiadaniem kopii na nośniki. Spokojnie, abonament mam wciąż opłacony a odcinek już skasowany :)
No i ta scena wygląda tak samo słabo.
A teraz jeszcze a propo jednego ustawienia, które wyraźnie psuje filmy, które oglądam na D+. Tylko, że to dotyczy tylko Disneya. Na netflixie ani grach z ps5 w ogóle na to nie narzekam.
Dziś oglądałem Last Jedi. Jeśli odpalicie film na profilu, który w aplikacji ma ustawiony język polski, wówczas odpali się film w zwykłym 4k. Jest super. Ale jeśli profil ma język angielski, wtedy będzie to film 4k z dolby atmos. No i właśnie ten szrot rzuca na obraz taki efekt pikselozy, którego nie da się w żaden sposób wyłączyć...
Posytm się o fotki, ale to forum ma archaiczny sposób dzielenia się nimi.

Offline plast

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #28 dnia: Wt, 10 Styczeń 2023, 10:16:35 »
4k + dolby atmos potrzebuje większej przepustowości łącza niż 4k + zwykły dźwięk, zatem może przekraczasz "próg bólu" i dlatego lepszy dźwięk pogarsza obraz - bo spada bitrate. Pobrany odcinek o niczym nie świadczy, mógł być kiepsko zripowany. Pobierz sobie jakieś demko stąd: https://4kmedia.org/ Wrzuć na dysk i podepnij pod USB do telewizora i w ten sposób puść. Jeśli będą gdzieś jakieś artefakty to zapisz jakie demko, która minuta/sekunda, plus najlepiej jakieś foto i daj znać, porównam u siebie.

Konsola może mieć lepsze wifi/ethernet i to może oczywiście mieć znaczenie dla bitrate'u a co za tym idzie jakości obrazu. Aczkolwiek prawda jest taka, że do streamingów w 4k z platform streamingowych wystarczy 20-30 Mbps, a to wyciągnie i konsola i tv (chyba, że coś popsute jest lub zakłocenia elektromagnetyczne za mocne), rzadko też kto ma dzisiaj słabsze łącze - przy czym trzeba wziąć poprawkę na to, że jeśli ktoś ma łącze 30 Mbps to jest to max 30 Mbps zatem może być tak że okresami spada do 10 Mbps, a to już za mało. Dla porównania filmy z płyt bluray uhd mają często bitrate przekraczający 100 Mbps - to jest drastyczna różnica w jakości, a widać to właśnie najmocniej w ciemnych scenach, gdzie kompresja i ew. spadki bitrate'u najbardziej będą widoczne (plus im słabszy tv tym mocniej będzie widać problemy).

Offline HugoL3

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #29 dnia: Wt, 10 Styczeń 2023, 13:01:39 »
Powiem tak: po nazwie również domysliłem się, że Dolby Atmos odpowiada za dźwięk, ale w ustawieniach TV pojawia mi się on pod obrazem - mogę ustawić Dolby Atmos jasny, Dolby Atmos ciemny albo Dolby Atmos niestandardowy (bez mozliwosci edycji czegokolwiek wiec...).
Liczylem tu na mozliwosc włączenia/wyłączenia hdr, a tu jest to wymuszone.




Wszystko pochodzi z Kenobiego, odcinku 6. Wyświetlane na Hisense, o którym pisałem wcześniej.
Tu jeszcze ulepszone Mroczne Widmo:

Rozmycie widoczne na elementach statku.
« Ostatnia zmiana: Wt, 10 Styczeń 2023, 13:03:54 wysłana przez HugoL3 »