Autor Wątek: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)  (Przeczytany 4229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Michael_Korvac

  • Gość
Forum istnieje dość długo, warto więc otworzyć w jednej z jego grup tematycznych nowy dział - duży wątek skupiający się na dziale ,,techniczno-technologicznym", że się tak wyrażę. Dlatego, gadanie gadaniem, pora więc dokonać zamierzonego i ów wątek założyć; przy okazji również rozszerzyć nieco działalność forum.

W 2021 lub 2022 roku (prędzej w 2022 roku) za kwotę 10 000 - 12 000 zł zamierzam zmienić mój aktualny telewizor: LG OLED E8 o przekątnej matrycy ekranu 65 cali, na jedną z dwóch następujących opcji; nie ukrywam, że wybór może się zmienić zważywszy na nadchodzące międzynarodowe imprezy i konferencje z branży RTV itp., w tym EISA 2020 - w kwietniu i bodajże czerwcu:

 - SONY Bravia ZH8 8K, Full Array Led (FALED), model o przekątnej ekranu 75 cali. Technologia podświetlenia Full Array LED zwiększa realizm kontrastów: niezależnie steruje jasnością poszczególnych stref diod LED, by zmniejszyć jasność ciemnych fragmentów i rozjaśnić jasne.

https://www.sony.pl/electronics/telewizory/zh8-series

 - Samsung QLED Q950TS, model o przekątnej ekranu 75 bądź w zależności dostępności, 77 cali. Ta seria telewizorów od Samsunga wygląda znakomicie! 15mm grubości matrycy - ultra cienka ramka odbiornika - plus ,,dopakowanie" do jego konstrukcji m. in. technologii przetwarzania i wzmacniania dźwięku OTS + (służacą do identyfikacji ruchu obiektów w filmie i dostarczenia na tej podstawie dynamicznego dźwięku obiektowego) - nic dodać, nic ująć.

https://hdtvpolska.com/samsung-q950ts-bezramkowy-telewizor-qled-8k-poznalismy-mozliwosci/

Powyższe dwa typy i modele telewizorów LED z odpowiednim rozszerzeniem, są najbardziej konkurencyjne i bliskie możliwościom i wyobrażeniom funkcjonalności tego co z obrazem i dźwiękiem może zrobić, i jak je uwydatnić, telewizor OLED. I tak możliwości na rynku ,,technologii telewizorów", z roku na rok będą przesuwać się ku coraz wyższym, nieosiągalnym wcześniej granicom. Za tą rewolucją technologiczną będzie podążać również i cena - przy omawianych przeze mnie wartościach: 10 000 - 12 000 zł, które chciałbym wydać w 2021 lub najpóźniej pod koniec 2022 roku na zakup odbiornika tv - np. któregoś z dwóch wyżej wymienionych lub jeszcze nowszych, możliwe, że takiego zakupu uda mi się dokonać. Z drugiej strony, nie mogę zobrazować sobie jakości i zaawansowania technologicznego telewizorów 75-cio i 85-calowych , które ,,dostałbym" za 1,5 do 2 lat, i to w tych cenach. Nie zdziwiłbym się, gdyby to było za mało na przyszłe, wtedy aktualne modele telewizorów z najwyższej półki, przy takiej przekątnej ekranu, której zakres podałem. Technologia... niby tanieje, lecz, gdy pragnie się czegoś z górnej półki, wysokie ceny zawsze będą robić swoje; piramida rynku.

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 13:34:58 »
Tak z czystej ciekawości, co będziesz oglądał na tym telewizorze w rozdzielczości 8k? 5 minutowe filmiki z youtube?

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 19:01:35 »
Po co miałbym kupować - w przypadku odbiorników TV: modele realizujące technologię 4K czyli coś, co jest o technologiczną klasę gorsze? Wolałbym już dołożyć jakąś konkretną sumę, aby mieć np. telewizor z najwyższej półki i cieszyć się nie tylko faktem teoretycznego skalowania oglądanych treści do 8K, czy samą tą gigantyczną rozdzielczością, do której telewizor 75-85 - calowy będzie w sam raz, ale i m. in. większą liczbą kolorów na ekranie, wydatniejszym procesorem, który robi z wyświetlanej treści telewizora istny immersyjny kosmos, oraz całym procesem upłynniania, przekształcania obrazu, do jak najbliższego kinowemu, czy zgodnym z wizją reżysera bądź naturalnemu (choć to pojęcie subiektywne) obrazowi. Ciężko przewidzieć kiedy to dokładnie nastąpi, ale według mnie za około 5 lat pojawią się pierwsze dyski z zapisanym filmem w rozdzielczości obrazu 8K oraz odtwarzacze je obsługujące. Technologia napędza technologię - coś takiego lub pokrewnego musi się pojawić, nie ma innej możliwości.

Offline Gieferg

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 20:26:32 »
Cytuj
raz całym procesem upłynniania, przekształcania obrazu, do jak najbliższego kinowemu

Akurat wszelkie upłynnianie w 99% przypadków jest przeciwieństwem przekształcania obrazu na jak najbliższy kinowemu. 

A 8K na chwilę obecną nie ma sensu. Żadnego.

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 20:43:49 »
  Jak zwykle poddałem się po drugim zdaniu, wybacz. Nie to, żebym zaglądał do kieszeni komuś, ale jest sens wywalać tyle kasy na sprzęt, którego nie da się na obecną chwilę w sensowny sposób wykorzystać? Po już chyba 6 latach obraz 4K da się obejrzeć na kilku serwisach streamingowych a jakość tych materiałów w/g mnie jest słabsza niż ta z płyt. Normalna telewizja ma problem z nadawaniem w zwykłym FullHD.

Bender

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 22:19:29 »
Myślę, że już wraz z blurayem przekroczyliśmy granicę czy chodzi jeszcze o dobrą jakość filmów czy o jakiś hiperrealistyczny experience, który chyba z klasycznym filmem ma już niewiele wspólnego.

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 22:47:02 »
To raczej nie kwestia nośnika i rozdzielczości tylko zastosowania kamer cyfrowych. Stare filmy nawet przeskalowane do rozdzielczości 4K nie tracą tego swojego specyficznego uroku taśmy 35 mm, nowe go nie mają. Na szczęście są reżyserzy którzy dalej kręcą swoje filmy za pomocą kamer analogowych i podejrzewam, że to nie zaniknie całkowicie jeszcze przez długi czas.

Offline Gieferg

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 26 Styczeń 2020, 23:07:39 »
Myślę, że już wraz z blurayem przekroczyliśmy granicę czy chodzi jeszcze o dobrą jakość filmów czy o jakiś hiperrealistyczny experience, który chyba z klasycznym filmem ma już niewiele wspólnego.

Blu-ray nie ma szans prawidłowo odzwierciedlić szczegółowości kliszy filmowej. Więc nie, z blurayem niczego nie przekroczyliśmy, co najwyżej osiągnęliśmy coś można uznać za akceptowalną (i w wielu przypadkach wystarczającą) jakość. Dla mnie jest to generalnie zadowalający poziom, na tyle, że do kolejnych leveli zaawansowania w tej dziedzinie mi sie nie pali - o DVD tego nie mogłem powiedzieć.
« Ostatnia zmiana: Nd, 26 Styczeń 2020, 23:09:13 wysłana przez Gieferg »

Bender

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 07:49:03 »
Nie chodzi o techniczną specyfkację tylko percepcję. Technicznie rzecz biorąc nic nie ma szans odzwierciedlić szczegółowości kliszy filmowej. Niemniej na blu można satysfakcjonująco obejrzeć kinowy film. 4K już niewiele zmienia w samym odbiorze filmu , a 8 tym bardziej .

Offline Gieferg

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 11:44:57 »
Z opinii ludzi oglądających 4K (na Filmożercach jest ich sporo) wynika, że zmienia bardzo dużo za sprawą HDR, nie rozdzielczości. Sam nie widziałem więc się nie wypowiadam.


Offline Arion Flux

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 20:48:12 »
@Gieferg: Przepraszam z góry za post z serii "nie znam sie, ale wypowiem sie", ale przecież 4K i HDR to koncepcyjnie 2 różne rzeczy: pierwsza to rozdzielczość, podczas gdy druga odnosi sie do szerokiego zakresu jasnosci/kolorow, ktore moga byc jednoczesnie wyswietlane na ekranie. Choc w telewizorach rzeczywiscie HDR wystepuje łącznie z 4K (chyba), to jednak (znowu: chyba) nie musi to byc regułą nawet ze wzgledów technologicznych (np. HDR w tabletach, smartfonach).

Dlatego wydaje mi się, że Bender ma rację, bo jego post odnosi się jedynie do rozdzielczosci pozbawionej sensu w punktu widzenia mozliwosci percepcyjnych człowieka, natomiast Twój post do HDRa, niemniej jego brzmienie sugeruje, że HDR jest jakos nierozlacznie zwiazany z 4K, że jest jego jakims aspektem. Czy tak jest w rzeczywistosci?   

Dodatkowa kwestia i pozostajaca poza dyskusją jest to, na ile przywołana "niezastąpialna" szczególowość kliszy filmowej jest istotna dla tak ukochanego przez Micheala_Korvaca zjawiska immersji podczas odbioru filmu, i czy przypadkiem nie jest tak, że to własnie HDR jest w tym przypadku o czynnikiem o wiele istotniejszym, nie mówiac już o samej treści, bowiem aby w ogole o "zanurzeniu w świecie" mogla być mowa, treść musi zyskac odpowiedni poziom uwagi odbiorcy, o czym od lat wiedza nie tylko psychologowie, ale nawet twórcy gier komputerowych. Na przyklad chyba niewielu z nas mialoby szanse osiagnac wysoki stopien immersji podczas ogladania programu "Rolnicze rozmowy" albo obrad sejmu, niezaleznie od tego jak wypasiony byłby sprzet, na ktorym odbywałaby sie projekcja.   
« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Styczeń 2020, 22:25:58 wysłana przez KukiOktopus »

Offline gashu

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 20:51:51 »
Śmiem twierdzić, że na telewizorze powyżej 60 cali różnicę między "klasycznym" Blu-ray (czyli 1080p), a 4K/Ultra Blu-ray można jednak dostrzec gołym okiem. Sprawdzone organoleptycznie, gdyż w zeszłym roku sprawiłem sobie taki telewizor.
Materiałów w 4K nie jest już wcale tak mało, na Netflixie więszkość nowych rzeczy pojawia się już w tym standardzie.

Natomiast 8K to póki co melodia odległej przyszłości. Również wydaje mi się, że w tym momencie nie ma co przepłacać.
« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Styczeń 2020, 20:53:48 wysłana przez gashu »

Offline Arion Flux

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 20:55:41 »
To, że mozna dostrzec, nie znaczy jeszcze, że to jest istotne dla psychologicznego efektu "zanurzenia się" w świecie filmu. Oczywiscie nie twierdze tym samym, ze nie jest. Nie wiem.
« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Styczeń 2020, 20:58:05 wysłana przez KukiOktopus »

Offline gashu

Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 21:01:38 »
Pisałem o wrażeniach wzrokowych, subiektywnych odczuć nie jestem w stanie ocenić. Jednemu do osiągnięcia immersji :) wystarczy RIP z DVD wielkości znaczka pocztowego, inny potrzebuje 4K, jeszcze inny nie siada do filmu bez browarka.

Bender

  • Gość
Odp: Dział techniczny (pytania, porady, sprzęt TV, nagrywarki, odbiorniki, soundbary)
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 27 Styczeń 2020, 22:13:10 »
Oczywiście można dostrzec, ale gdybyś został wystawiony na działanie HD a po tygodniu na materiał 4K to raczej byłbyś tak samo usatysfakcjonowany projekcją i odbiorem filmu. Czego nie można powiedzieć o DVD oczywiście.

Nie żebym miał coś przeciwko postępowi technologicznemu, ale o ile Bluray rozpalił kiedyś moje rządze, tak np 8K jest mi całkowicie obojętny.

Szczerze mówiąc już teraz ogląda mi się lepiej filmy na plazmie i blu niż w kinie. Więc odzworowanie filmowej taśmy hiperrozdzielczościami dla mnie osobiście straciło sens.