Autor Wątek: Dyskusje światopoglądowe  (Przeczytany 129493 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline isteklistek

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #840 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:41:22 »
Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228 łapownictwo pełniącego funkcję publiczną.

Online Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #841 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:44:58 »
Ale nic o Tusku nie było? To nie jego wina? Jestem zaskoczony trochę...
No jak nie było, było. Było o jego lotach i odsyłanie dziennikarzy by zajęli się jego lotami z tamtych lat, co było strzałem w stope, bo Newsweek się o tym rozpisywal swegoczasu, co tylko potiwerdza roznice miedzy wyborcza czy newsweekiem wlasnie, a tym prawicowym propagandowym sciekiem, którego jedynym celem istnienia jest chronienie jedynej slusznej partii.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Online perek82

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #842 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:47:44 »
A to w porządku. Nie sledzilem za bardzo.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #843 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:50:24 »
4. Przekaz dnia: po takich akcjach powinna następować natychmiastowa dymisja (o ile są dowody na nieprawidłowości), przeprosiny i gość powinien zapomnieć o zabawie w politykę na zawsze (wiem, że wizja utopijna, ale jak przekaz to przekaz).

Z tym się nie do końca zgodzę, konkretnie z drugą częścią zdania. Oczywiście powinien zostać zdymisjonowany, sprawa powinna zostać szczegółowo przeanalizowana i w przypadku ewentualnego naruszenia przepisów, powinny zostać zastosowane wynikające z nich sankcje. No i powinien zostać rozliczony finansowo za bezzasadne loty. Taki zestaw byłby wystarczająco dotkliwy, spełniłby również funkcję prewencyjną. Ale pozbawianie człowieka prawa do wykonywania zawodu, w przypadku jeśli prawa nie naruszył, a na to wszystko póki co wskazuje, to zbyt dużo. To już niczym polowanie na czarownice. Powinien po prostu do końca kadencji pozostać szeregowym posłem, a potem, jeśli dostałby się do parlamentu kolejnej kadencji, musiałby swoją pozycję odbudowywać.

A ja będę zadowolony jak zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wszyscy którzy byli odpowiedzialni za ukrywanie prawdy i okłamywanie opinii publicznej. Tak instytucje państwa działać nie mogą.

Wyjątkowo się z tobą zgodzę, ale to jest marzenie z typu tych utopijnych, bo nigdy tak nie było i zapewne nigdy nie będzie. Gdzieś tu już zresztą pisałem, że życzyłbym sobie, aby w przypadku zmiany władzy każda kolejna ekipa skrupulatnie rozliczała poprzednią. Niestety w polityce istnieje niepisana zasada nie robienia sobie nawzajem krzywdy.


Cytuj
Co do łamania prawa, to po coś te wszystkie instrukcje HEAD są, jeżeli się ich nie przerstrzega, to coś się łamie i jakaś odpowiedzialność chyba za to grozi, prawda?

Nie wiem. Na czym polegają "te wszystkie instrukcje HEAD" i co grozi za ich naruszenie?

Cytuj
No i prawo było łamane masę razy, np. przy okazji głosowania na sali kolumnowej, gdzie potem część posłów składała fałszywe zeznania, ale kto ma ich z tego rozliczać, przecież nie ziobro, więc i teraz nic nie będzie.

Jw. Następcy PiS-u też ich nie rozliczą.


Cytuj
PS. Świetne podsumowanie:
"Ochrona sklepu przeszukuje plecak złodzieja: „ukradł Pan butelkę szampana”. Złodziej: „nie ukradłem”! Ochrona znajduje w plecaku butelkę szampana. „Nie ukradłem szampana, wziąłem go. Oddam, bo inni klienci krzywo patrzą, ale  kategorycznie żądam wzmocnienia ochrony w sklepie”."

:D

Głupie podsumowanie, bo jest to czysta demagogia, nijak się mająca do omawianej sprawy. Kradzież jest przestępstwem, a latanie służbowym samolotem przez najwyższych urzędników państwa nie jest.

Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228 łapownictwo pełniącego funkcję publiczną.

Wiesz, że skoro posiadasz wiedzę o możliwości popełnienia przestępstwa, to masz obowiązek zgłoszenia tego stosownym organom? Zrobiłeś to? Bo jeśli nie, to zakładam, że nie uznajesz czynów Kuchcińskiego za przestępstwo :)

Online Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #844 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:56:34 »
Już zostało złożone doniesienie w tej sprawie i prokuratura w Warszawie "bada" sprawę.



"INSTRUKCJA HEAD

Dokument określa zasady organizacji i zabezpieczenia lotów z najważniejszymi osobami w państwie, realizowanych przy użyciu statków powietrznych lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Status HEAD to status lotu statku powietrznego, wojskowego specjalnego transportu lotniczego lub innego wojskowego statku powietrznego z najważniejszą osobą w państwie na pokładzie w misji oficjalnej nadany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Postanowienia „Instrukcji” obowiązują wszystkie podmioty i instytucje biorące udział w organizowaniu i zabezpieczaniu lotów z najważniejszymi osobami w państwie. Status HEAD nadawany jest, gdy na pokładzie znajdują się:
1.   Prezydent RP
2.   Marszałek Sejmu RP
3.   Marszałek Senatu RP
4.   Prezes Rady Ministrów
5. osoby zgłaszane drogą dyplomatyczną do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych, będące odpowiednikami osób o których mowa powyżej z państw obcych

„Instrukcja” składa się z ośmiu rozdziałów:

1. Organizacja i zabezpieczenie lotów wojskowym specjalnym transportem lotniczym i innymi wojskowymi statkami powietrznymi dopuszczonymi do lotów z najważniejszymi osobami w państwie;

2. Planowanie lotu oznaczonego statusem HEAD

3. Zakres obowiązków stanowisk dowodzenia i służb oraz osób funkcyjnych w procesie organizacji i zabezpieczenia lotów oznaczonych statusem HEAD

4. Zakres obowiązków realizatora lotu, personelu latającego, organizującego lot i dysponenta statku powietrznego

5. Wymagania i przygotowanie statków powietrznych do wykonywania lotów o statusie HEAD

6. Przewóz bagażu, ładunku oraz broni na pokładzie statku powietrznego wykonującego lot oznaczony statusem HEAD

7. Ochrona statku powietrznego przeznaczonego do wykonania lotu oznaczonego statusem HEAD

8. Szczególne wymogi lotów oznaczonych statusem HEAD

Od 1 stycznia obowiązują „Regulamin Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” (RL-2012) oraz „Instrukcja Organizacji Lotów w Lotnictwie Sił Zbrojnych RP” (IOL-2012), które zastąpiły RL-2010 i IOL-2010 (Zmiany lotniczych konstytucji). Zmiany w tych dokumentach to efekt realizacji zaleceń wynikających z raportu końcowego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (od nazwiska przewodniczącego zwanej „komisją Millera”), badającej przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M."

Pełna wersja instrukcji HEAD pod tym linkiem:
http://www.dz.urz.mon.gov.pl/zasoby/dziennik/pozycje/tresc-aktow/pdf/2013/01/Poz._4_dec._Nr_2.pdf
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 14:59:20 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline isteklistek

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #845 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:04:14 »
A jak jest zasadność odbycia ponad 100 lotów przez marszałka? Bronienie się, że ma taki model pracy, aby wyjść do ludzi i się z nimi spotykać nie wydaje mi się dobrym uzasadnieniem. Funkcja marszałka nie na tym polega, jego obowiązki są zupełnie inne i dotyczą głównie pracy w Sejmie, a nie pracy terenowej - ja sprawdzałem na wiki, ale mogę się mylić i może jeżdżenie po mniejszych miastach i wioskach też należy do jego ścisłych obowiązków. Oczywiście wtedy można zadać pytanie, dlaczego te spotkania odbywały się w jednym regionie, a nie w całej Polsce, chyba, że chce powiedzieć, że z Rzeszowa - gdzie było sporo lotów - wszędzie dobrze jedzie się samochodem.
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:08:36 wysłana przez isteklistek »

Offline xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #846 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:13:49 »
Najgorsze jest to, że w tym "lotnictwie" nic się nie zmienia (brak przestrzegania procedur) tylko czekać aż kolejny samolot spadnie.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #847 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:30:17 »
A jak jest zasadność odbycia ponad 100 lotów przez marszałka? Bronienie się, że ma taki model pracy, aby wyjść do ludzi i się z nimi spotykać nie wydaje mi się dobrym uzasadnieniem. Funkcja marszałka nie na tym polega, jego obowiązki są zupełnie inne i dotyczą głównie pracy w Sejmie, a nie pracy terenowej - ja sprawdzałem na wiki, ale mogę się mylić i może jeżdżenie po mniejszych miastach i wioskach też należy do jego ścisłych obowiązków. Oczywiście wtedy można zadać pytanie, dlaczego te spotkania odbywały się w jednym regionie, a nie w całej Polsce, chyba, że chce powiedzieć, że z Rzeszowa - gdzie było sporo lotów - wszędzie dobrze jedzie się samochodem.

Gdzieś rzuciło mi się w oczy, że nie odbiega to od standardu działania marszałków w innych państwach i wypadałoby tym się zainteresować, jeśli ktoś chciałby temat zgłębić. Bo jakiś punkt odniesienia powinien być.

Szekak cytowanie instrukcji nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Twierdzisz, że za naruszenie jej grożą sankcje, więc ja się pytam jakie i kiedy została naruszona. W zacytowanym przez ciebie tekście jak wół stoi, że status HEAD nadawany jest zawsze wtedy, gdy na pokładzie znajduje się m.in. Marszałek Sejmu, czyli każdy lot Kuchcińskiego ma status HEAD.
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:35:34 wysłana przez Użytkownik usunięty53490 »

Online Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #848 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:33:18 »
A co mają do tego marszałkowie innych państw? Już pomijam fakt, że wątpię by marszałkowie innych państw wysyłali specjalnie samolot by odstawił ich żonę, bo u nas obowiązuje prawo Polskie, a nie prawo z innych państw? Desperacka próba obrony.
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:35:17 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #849 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:38:12 »
A co mają do tego marszałkowie innych państw? Już pomijam fakt, że wątpię by marszałkowie innych państw wysyłali specjalnie samolot by odstawił ich żonę, bo u nas obowiązuje prawo Polskie, a nie prawo z innych państw? Desperacka próba obrony.

To mają, że do oceny każdej sytuacji potrzebny jest punkt odniesienia. Jeśli nie jest nim przepis prawa, to należy spojrzeć na praktykę. Praktyka w Polsce jest taka, że najważniejsze osoby w państwie latają sobie jak chcą. Skoro ona również jest krytykowana, to trzeba spojrzeć jak to wygląda w innych państwach. To się nazywa logika i dedukcja. Rozumiem, że nie rozumiesz :)

Online Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #850 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 15:55:21 »
Ok, przypomnialo mi sie czemu ciebie ignorowalem - bo jestes na tak niskim poziomie, ze rozmawiac bez obrazania nie potrafisz. Status HEAD jasno okresla jakie sa przepisy i co za tym idzie jak powinna wygladac praktyka. To jest punkt odniesienia, nie musisz desperacko szukac go gdzie indziej by bronic pisu.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #851 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:06:53 »
Ok, przypomnialo mi sie czemu ciebie ignorowalem - bo jestes na tak niskim poziomie, ze rozmawiac bez obrazania nie potrafisz. Status HEAD jasno okresla jakie sa przepisy i co za tym idzie jak powinna wygladac praktyka. To jest punkt odniesienia, nie musisz desperacko szukac go gdzie indziej by bronic pisu.

Dobra, nie ekscytuj się tak... Ustalmy może zatem o co się spieramy. W moim mniemaniu czyniłeś zarzut m.in. z nadużycia statusu HEAD (a na pewno taki zarzut stawiany jest w tzw. opinii publicznej). Tymczasem z instrukcji wprost wynika, że każdy lot z Marszałkiem Sejmu na pokładzie ma taki status. Nawet jeśli jest prywatna podróż do domu rodzinnego.

Jeśli natomiast nie jest dla ciebie problemem status HEAD lotów Kuchcińskiego, to nie mamy o czym dyskutować.

Ja tu żadnego PiS-u nie bronię. Bronię zdrowego rozsądku, logiki i zrozumienia dla przepisów prawnych.

Aha i jeszcze jedno - a propos praktyki w Polsce i innych państwach. Jeśli dojdzie w tej sprawie do postępowania sądowego, to sąd również będzie to badał :) To tak w kwestii "co mają do tego marszałkowie innych państw" ;)
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:08:41 wysłana przez Użytkownik usunięty53490 »

Offline xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #852 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:10:13 »
W jakich innych Państwach, o o czym ty piszesz, powiedz jeszcze w jakich Państwach miały miejsce wypadki lotnicze jak ten CASĄ czy Tupolewem.

Lot o statusie HEAD należy zgłaszać nie później niż 48 godzin przed jego realizacją. Ponad połowa lotów marszałka Kuchcińskiego była zgłaszana z dnia na dzień lub nawet z godziny na godzinę.
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:14:06 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #853 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:13:36 »
apasz, status HEAD jest nierozerwalnie powiązany z misją oficjalną, więc może jak tak bronisz jak twierdzisz zdrowego rozsądku i logiki, to może zacznij też bronić czytania ze zrozumieniem? Ty tak ich bronisz, jak nie bronisz pisu, czyli odwrotnie od tego co mówisz, co zresztą pokrywa się zazwyczaj z praktyką w twojej partii. Słowa jedno, działania drugie. Lot na narty czy na wesele nie jest misją oficjalną i to było złamanie prawa. To raz. Dwa, jest udowodnione, że przynajmniej raz samolot z takim statusem leciał bez marszałka, jedynie po to by odstawić jego żonkę, po czym wrócił ponownie by zabrać marszałka w późniejszym terminie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:18:02 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #854 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 16:26:23 »
Ni stąd ni zowąd namnożyło nam się na forum ekspertów od instrukcji dotyczących organizacji lotów i prawa lotniczego.