Autor Wątek: Dyskusje światopoglądowe  (Przeczytany 129502 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #135 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 16:30:07 »
A może to ani wina PiSu, ani Tuska? Wszędzie musicie wpleść tę partyjną nawalankę? Sytuacja na tym rynku i wojna na rabaty stała się już patologiczna, jak rabat sięga 45% wartości nowego towaru, to coś jest nie tak. Ostatnio jest zdaje się wiele przegrupowań w tej branży, może więc układ sił wygląda teraz tak, że nie ma potrzeby aż tak walczyć rabatami. A może siły przeznaczone na tę walkę po prostu się już wyczerpały.

Brawo! Podam inny przykład - niedawno czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce zakończyli wojnę cenową, co w niedalekiej przyszłości spowoduje podwyżkę cen. I nikt od niej nie ucieknie, bo wszyscy podniosą. Oczywiście część "ciemnego luda" obwini rządzących, mimo że te cztery podmioty są w 100% prywatne, a wojna cenowa, jaką prowadzili, były wyłącznie ich inicjatywą. I z ich inicjatywy się zakończyła.

Tak to już jest ten świat skonstruowany - im więcej ludzie mają pieniędzy, tym więcej ich wydają, a tym samym dostawcy towarów i usług chcą zarabiać jeszcze więcej, więc podnoszą ceny. Popyt i podaż.

A to pierwsza inflacja w waszym życiu?

Myślę, że tak. Do tego większość z nich pewnie nie doświadczyła jeszcze kryzysu. A nawet jeśli doświadczyła, to już dawno zapomniała. Z pewnym rozbawieniem obserwuję niewiarę różnych moich bliższych i dalszych znajomych w to, że niedługo znów nadejdzie kryzys. Nikt nie chce wierzyć w to, że gospodarka jest jak sinusoida, raz jest koniunktura, raz kryzys. A przecież to taka oczywista oczywistość.

Online xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #136 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 16:51:21 »
W 2008/2009 w Polsce za bardzo nie było kryzysu, jak będzie recesja to zobaczycie co to kryzys.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline misiokles

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #137 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 17:31:33 »
Dodam tylko, że w czasach TM-Semic Spider-Man #001 (1/1990) kosztował 9 500 zł a Spider-Man #030 (12/1992) kosztował 14 500 zł. Czyja 'dobra zmiana' odpowiadała za tamtą 50% drożyznę w dwa lata?

Online xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #138 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 17:44:57 »
Wtedy to był inny świat, zmiany ustrojowe, reformy.

Tu podają, że 1990 - inflacja 585,8 %

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline PJP

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #139 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 22:52:41 »
Jak tak patrzę do tyłu, to jednak większym wyrzeczeniem wtedy był dla mnie (i dla rodziny ;) zakup "semików". Nawet biorąc pod uwagę upływ lat, zmiany kulturowe, szerszą ofertę wydawniczą, zainteresowania, zarobki i takie tam...

Offline death_bird

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #140 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 00:02:19 »
A to pierwsza inflacja w waszym życiu?

W moim nie pierwsza. I dlatego tak bardzo cholery nie trawię.
Był przez jakiś czas spokój, przez moment zahaczyliśmy nawet o coś na kształt deflacji to komuś zaczęło się nudzić.

W 2008/2009 w Polsce za bardzo nie było kryzysu, jak będzie recesja to zobaczycie co to kryzys.

Nie strasz. Przy ostatnim załamaniu potrafili tylko stopy ścinać. Jak teraz zapuka kryzys przy minimalnych stopach to się ze śmiechu nie pozbieramy. Pozostaje mieć nadzieję, że nadchodzące lata 20-ste nie będą powtórką z rozrywki sprzed stulecia.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #141 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 00:17:16 »
Ludzie, nie szalejcie. Ile jest tej inflacji? 3%? W dużym stopniu napędzanej pewnie cenami owoców i warzyw (wynikającymi z pogody).

Offline death_bird

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #142 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 00:28:19 »
Po pierwsze: inflacji jest 3% formalnie (bo faktycznie i realnie dla nas liczą się właśnie owoce i warzywa - także ze względów pogodowych a tu będzie gorzej i gorzej; susza rolnicza rozszerzyła się z 10 na 14 województw - a nie lokomotywy i dźwigi).
Po drugie: to powyżej prognoz NBP.
Po trzecie: NBP nie podniesie stóp procentowych pewnie przez rok albo i lepiej.

Czyli wychodzi na to, że to dopiero początek.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #143 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 11:15:46 »
Powinni teraz obniżyć podatki, jak zrobili to w 2007, dzięki czemu znów byśmy w miarę spokojnie przeszli przez kryzys. Niestety chyba właśnie wycofują się rakiem z obniżki PIT do 17% :/

Online xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #144 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 11:39:25 »
a kiedy oni coś obniżyli, VAT też miał być tylko na chwilę 23%  ;D
Twój komiks jest lepszy niż mój

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #145 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 13:31:35 »
a kiedy oni coś obniżyli, VAT też miał być tylko na chwilę 23%  ;D

W latach 2005-2007. Zmienili PIT z trzech progów na dwa, przy okazji obniżając je oraz obniżyli składkę rentową o kilka punktów procentowych, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Obniżki te walnie przyczyniły się do przejścia Polski przez kryzys w miarę suchą stopą i nie jest to opinia tylko moja, ale np. niejakiego Jana Krzysztofa Bieleckiego, którego trudno chyba posądzać o sympatię do PiS. Tamten rząd PiS jest ostatnim rządem w Polsce, który obniżył podatki. Formalnie rzecz biorąc obecny również obniża podatki, tyle że nie wszystkim :(

Teraz w sumie robią coś podobnego, co w latach 2005-2007, czyli wtłaczają pieniądze do gospodarki tymi wszystkimi programami socjalnymi. W kolejnym kroku powinno nastąpić zwiększenie inwestycji i obniżenie podatków, co zabezpieczy nas przed kolejnym kryzysem. Czy tak zrobią? Mam nadzieję, że tak, ale szanse na to niestety maleją, bo jeśli obniżka PIT dojdzie do skutku, to musi nastąpić przed wyborami. A do tych coraz mniej czasu.

A podwyżka VAT to akurat zasługa PO.


Modyfikacja:
o, a jednak może jeszcze jest szansa na ten niski PIT, właśnie przeczytałem:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nizszy-podatek-PIT-PiS-pracuje-nad-stawka-17-proc-dla-wszystkich-7702284.html

Jeśli to zrobią, to mój głos mają  8)
« Ostatnia zmiana: Cz, 04 Lipiec 2019, 14:57:13 wysłana przez Użytkownik usunięty53490 »

Offline laf

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #146 dnia: Pt, 05 Lipiec 2019, 08:03:57 »
p.s. natomiast ciężko mi przetrawić wątki gejowskie, nie toleruję tego.
Jak zdecydowana większość facetów mam dokładnie tak samo. Kadr z Dziecięcej Krucjaty, na którym Wiccan z Hulkingiem namiętnie się całują ciągle wzbudza we mnie odruch wymiotny.

Offline Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #147 dnia: So, 06 Lipiec 2019, 09:51:48 »
Jak zdecydowana większość facetów mam dokładnie tak samo. Kadr z Dziecięcej Krucjaty, na którym Wiccan z Hulkingiem namiętnie się całują ciągle wzbudza we mnie odruch wymiotny.
Nie wiem czy zdecydowana wiekszosc, slyszalem natomiast opinoe psychologow, ze takie reakcje i nastawienie wynikaja z niepewnosci odnosnie wlasnej seksusalnosci, czyli mowiac wprost - w glebi duszy obawiasz sie, ze moze cie to podniecac.
« Ostatnia zmiana: So, 06 Lipiec 2019, 10:06:22 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline donT

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #148 dnia: So, 06 Lipiec 2019, 10:46:25 »
Moglbys ktoregos z tych psychologow zacytowac albo podac zrodlo? Chcialbym poczytac o tym wiecej, bo brzmi to tak idiotycznie, ze az niewiarygodnie.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #149 dnia: So, 06 Lipiec 2019, 10:57:27 »
Dla ciebie idiotyczne, dla mnie calkiem logiczne, natomiast rozumiem oburzenie jakie moze wywolywac ta teoria wsrod homofobow

Ogladalem o tym program w tv i tam sie tak wypowiadali psychologowie. Teraz wszedlem w pierwszy lepszy link w google i tez tam na poczatku jest o tym wspomniane, natomiast nie wiem jak dalej, bo przeczytalem jedynie poczatek.

http://www.wiecjestem.us.edu.pl/dlaczego-boimy-sie-homoseksualizmu-homofobia-na-co-dzien
Piękno jest w oczach patrzącego.