Autor Wątek: Cytaty/aforyzmy  (Przeczytany 28342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amer

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #75 dnia: Cz, 25 Lipiec 2019, 19:10:41 »
Biorąc do ręki jakiś tom, traktujący na przykład o teologii albo szkolnej metafizyce, zapytujemy: Czy zawiera jakieś rozumowanie abstrakcyjne, dotyczące wielkości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakieś oparte na doświadczeniu rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. A więc w ogień z nim, albowiem nie może zawierać nic prócz sofisterii i złudzeń. (David Hume)

W użyciu mitologicznym znaczenie słowa "Bóg" jest zupełnie wyraźne. Słowem tym określa się czasem istoty cielesne, królujące na Olimpie, w niebie albo pod ziemią, obdarzone mniejszym lub większym zakresem władzy, mądrości, dobroci i szczęścia. Czasem oznacza to słowo istoty duchowe, nie posiadające wprawdzie ludzkiego ciała, ale przecież w jakiś sposób przejawiające się w rzeczach i zdarzeniach świata widzialnego, co umożliwia empiryczne sprawdzenie ich istnienia. W użyciu metafizycznym natomiast słowo „Bóg” oznacza coś pozaempirycznego. Odbiera mu się odniesienie do istoty cielesnej albo ucieleśnionej istoty duchowej, a ponieważ nie nadaje mu się innego znaczenia, staje się ono słowem, które nic nie znaczy. Często wydaje się, że w metafizyce nadaje się słowu „Bóg” jakieś znaczenie, ale przy bliższej obserwacji wszystkie definicje okazują się pozorne, bo prowadzą albo do powiązań słownych niedopuszczalnych logicznie [...] albo do innych słów metafizycznych (jak np. „praprzyczyna”, „absolut”, „to, co bezwarunkowe” [...] itp.), nigdy zaś do warunków prawdziwości jego zdań elementarnych. Przy tym słowie nie przestrzega się nawet zasadniczego postulatu logiki: nie podaje się jego składni, tj. formy, w jakiej występuje ono w zdaniach elementarnych. Zdanie to musiałoby mieć formę „x jest Bogiem”, ale metafizyka albo całkowicie odrzuca tę formę, nie podając innej, albo przyjmując ją, nie podaje syntaktycznej kategorii zmiennej x. (Kategoriami są np. ciała, właściwości ciał, związki między ciałami, liczby). (Rudolf Carnap)
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline kaczogród

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #76 dnia: Pt, 26 Lipiec 2019, 20:57:44 »
,,Jeśli lecisz wraz z innymi pasażerami, weź ze sobą na wszelki wypadek bombę ... ponieważ istnieje niewielka szansa, by na pokładzie samolotu były dwie osoby, które mają bomby." (,,Przychodzi Platon do doktora" Daniel Klein,Thomas Cathart )
,,le monde est absurde"

Offline Amer

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #77 dnia: Pt, 26 Lipiec 2019, 21:28:12 »
Wiem, o cezarze, że wyglądasz z niecierpliwością mego przybycia i że twoje wierne serce przyjaciela tęskni dniami i nocami za mną. Wiem, że obsypałbyś mnie darami, powierzył mi prefekturę pretorii, a Tygellinowi kazał być tym, do czego stworzyli go bogowie: dozorcą mułów w tych twoich ziemiach, któreś po otruciu Domicji odziedziczył. Wybacz mi jednak, bo oto przysięgam ci na Hades, a w nim na cienie twej matki, żony, brata i Seneki, że przybyć do ciebie nie mogę. Życie jest wielkim skarbem, mój drogi, jam zaś z owego skarbu umiał najcenniejsze wybierać klejnoty. Lecz w życiu są także rzeczy, których już dłużej znieść nie potrafię. Och, nie myśl, proszę, że mnie zraziło to, iżeś zabił matkę i żonę, i brata, iżeś spalił Rzym i wysłał do Erebu wszystkich uczciwych ludzi w twym państwie. Nie, mój prawnuku Kronosa. Śmierć jest udziałem ludzkiego pogłowia, po tobie zaś innych postępków nie było się można spodziewać. Ale kaleczyć sobie uszy jeszcze przez lata całe twoim śpiewem, widzieć twe domicjuszowskie cienkie nogi, miotane tańcem pirrejskim, słuchać twej gry, twej deklamacji i twoich poematów, biedny poeto z przedmieścia, oto co przewyższyło moje siły i wzbudziło do śmierci ochotę. Rzym zatyka uszy słuchając ciebie, świat cię wyśmiewa, ja zaś dłużej już za ciebie płonić się nie chcę, nie mogę. Wycie Cerbera, mój miły, choćby do twego śpiewu podobne, mniej będzie dla mnie dotkliwe, bom nie był mu nigdy przyjacielem, i za głos jego wstydzić się nie mam obowiązku. Bądź zdrów, lecz nie śpiewaj, zabijaj, lecz nie pisz wierszy, truj, lecz nie tańcz, podpalaj, lecz nie graj na cytrze, tego ci życzy i tę ostatnią przyjacielską radę posyła ci Arbiter elegantiae. (Petroniusz w liście pożegnalnym do Nerona w powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza)
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline LordDisneyland

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #78 dnia: Pn, 29 Lipiec 2019, 16:16:34 »



 “Being the first is kind of dirty, and it's great”
                                     
                                                    -- Joan Jett
,, - Eeeeech.''

Offline Amer

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #79 dnia: Cz, 01 Sierpień 2019, 16:44:08 »
Dostojewski mówi, że wszystkie nasze marzenia spełniają się w biegu lat, tylko w tak wynaturzonej formie, że ich nie poznajemy. A ja poznaję swoje marzenia z lat przedwojennych. Nie ja do Chin, ale Chiny przyjechały do mnie: chiński głód, chińska poniewierka sierot, chiński pomór dzieci... Przyjąłem dodatkową pracę w internacie na Dzielnej. Rzeźnia dzieci, dom przedpogrzebowy... Ale nie chcę zatrzymywać się nad tym tematem. Kto opisuje cudzy ból, jakby okradał, żerował na nieszczęściu, jakby mu było mało tego, co jest. (z filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy)

Miałem pięć lat, kiedy umarł mi kanarek. I chciałem na jego grobie postawić krzyż. Ale służąca powiedziała mi, że nie wolno, bo on ptak. Coś bardzo niższego niż człowiek. Nawet płakać to grzech. Ale gorsze, że syn dozorcy powiedział, że kanarek też był Żydem. I ja, ja też Żyd. A on Polak, katolik. On będzie w raju, a ja pójdę do... do czegoś co wprawdzie nie jest piekłem, ale gdzie jest ciemno. A ja bałem się ciemnego pokoju. (z filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy)

Jak pan dobrze wie... Jak pan dobrze wie, codziennie na ulicach znajduje się po kilkanaście trupów dzieci. Są to dzieci albo bezdomne, które umierają z głodu, z zimna albo z chorób; albo dzieci porzucone przez rodziców, bo nie stać ich rodziców, żeby ich pochować; albo dzieci postrzelone przez Niemców przy przechodzeniu przez mur. Szpitale są przepełnione i nie przyjmują tych umierających dzieci. Trzeba więc zorganizować im jakieś umieralnie. To nie wymaga ani dużo kosztów ani dużo miejsca. Wystarczy pokój, jakieś półki, coś jak w sklepie tekstylnym. Zresztą tych sklepów jest teraz dużo, dużo pustych, i można coś takiego zorganizować. Kładłoby się te dzieci umierające na tych półkach. Trzeba wynająć człowieka, trochę węgla, żeby ogrzać te pomieszczenia. Jeżeli my nie możemy tych dzieci uratować, to przynajmniej zapewnijmy im godną i ludzką śmierć, rozumie pan? Godną i ludzką śmierć! (z filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy)
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline LordDisneyland

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #80 dnia: Cz, 08 Sierpień 2019, 18:42:10 »
,,Przede wszystkim uważaliśmy, żeby kolejna uliczna bitwa nie odcięła nam drogi powrotnej do hotelu. Dlatego też na początku pobytu w Madrycie większość czasu spędzaliśmy w kawiarniach.
            Pierwsza, którą odwiedziliśmy, należała do tego rodzaju lokali, w których za filiżankę kawy płaci się dziewięć pensów, w tym trzy za surowce i sześć za atmosferę."
                                                  Norman Lewis, Grobowiec w Sewilli
,, - Eeeeech.''

Offline kaczogród

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #81 dnia: Nd, 11 Sierpień 2019, 21:02:17 »
,,Doktor kazała powtórzyć doktor, żeby doktor wstąpiła do doktor, to doktor już doktor powie, czego doktor od doktor potrzebuje – powiedziała instruktor, oddała klucze felczer, zostawiła polecenie dla monter i wyszła ze szpitala.
 Instruktor nie było lekko na sercu. Podejrzewała, że mąż zdradza ją z introligator. Nie mogła przestać o tym  myśleć od czasu, kiedy niechcący podsłuchała rozmowę inżynier z mechanik. Miała dosyć powodów, żeby wierzyć w te plotki, gdyż nie byłby to pierwszy wypadek zdrady z jego strony. Kiedy rok temu przyłapała go z kierownik, po prostu oszalała. W porywie rozpaczy uderzyła kierownik, ale potem okazało się że niesłusznie. Przygoda męża z kierownik była zupełnie bez znaczenia, gdyż poważnie romansował on wówczas z redaktor. Wobec tego instruktor przeprosiła kierownik i zbiła redaktor. A teraz znów będzie  przeprawa z introligator…
Tak rozmyślając instruktor doszła do domu. Na schodach natknęła się na listonosz, która wręczyła jej depeszę. Instruktor dała  listonosz pięć złotych i gorączkowo przeczytała.
Depesza podpisana była przez męża:
„ŻEGNAJ STOP UCIEKAM Z TECHNIK DENTYSTYCZNY”. (Stefania Grodzieńska)
,,le monde est absurde"

Offline Amer

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #82 dnia: Cz, 22 Sierpień 2019, 13:05:12 »
Dawno temu żyli sobie mężczyzna, kobieta i dziecko. Pewnego dnia przyszły do nich zwierzęta. Zapytały, gdzie jest mężczyzna, bo akurat nie było go w domu. Kobieta odpowiedziała: "Nie wiem", a dziecko zakwiliło, bo jeszcze nie umiało mówić. Wtedy zwierzęta podpaliły dom, ale wcześniej zabroniły z niego wychodzić kobiecie i dziecku. A kiedy przyszedł mężczyzna, zobaczył, co się dzieje, skoczył w płomienie, żeby ratować kogo się dało. Ale było zbyt gorąco, więc się wystraszył i uciekł. Odczekał chwilę i znowu pobiegł – i wrócił. I tak kilka razy biegł i wracał, biegł i wracał, aż w końcu się zmęczył. Położył się na ziemi jak ścierwo i zasnął. Ale zwierzęta nie zrobiły mu krzywdy. Obwąchały go tylko, obsikały i poszły. A wiesz, gdzie wcześniej było to ścierwo, co się wystraszyło gorąca i zasnęło na ziemi? U kochanki bawiło się ścierwo w najlepsze. (z filmu "Obława" Marcina Krzyształowicza)
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline kaczogród

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #83 dnia: Pn, 26 Sierpień 2019, 11:35:57 »
- Jaka jest różnica między monsunem a mangustą ?
- Monsun to długi, plastikowy kij, który wystawia się na wędce za okno, żeby odstraszać ptaki ; a mangusta to pudełko w którym przechowuje się książki podczas Wielkiej Nocy
- Mogę Ci dać tylko pół punktu.
[…]
- Monsun to wiatr a mangusta nie.

(Nareszcie Show 1948 - Najmądrzejsze dzieciaki)
,,le monde est absurde"

Offline Lyricstof

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #84 dnia: Pn, 26 Sierpień 2019, 23:35:37 »


Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

John

  • Gość
Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #85 dnia: Wt, 10 Wrzesień 2019, 01:04:02 »

Offline kaczogród

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #86 dnia: Pt, 13 Wrzesień 2019, 17:32:38 »
,,Stary osioł Benjamin nie zmienił się ani trochę od powstania. Wykonywał swoją pracę tak samo i z takim samym uporem jak za czasów Jonesa ; nigdy się nie lenił, ale też nigdy nie podejmował dodatkowych zajęć. Nagabywany o powstanie i jego rezultaty nabierał wody w usta. Na pytanie, czy obecnie, gdy Jones został wypędzony, czuje się bardziej szczęśliwy, odpowiedział tylko tyle :
- Osły mają długie życie. Żadne z was nigdy nie widziało martwego osła
i zwierzęta musiały zadowolić się tą wieloznaczną odpowiedzią. " (George Orwell ,,Folwark zwierzęcy" )
,,le monde est absurde"

John

  • Gość
Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #87 dnia: Cz, 10 Październik 2019, 20:06:11 »
"Nie możesz nazywać się pokojowym, jeśli nie jesteś zdolny do skutecznej przemocy. Jeśli nie jesteś do niej zdolny, nie jesteś pokojowy, tylko nieszkodliwy. Istotna różnica."


Offline kaczogród

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #88 dnia: Cz, 10 Październik 2019, 22:39:31 »
,,Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru." (Éric-Emmanuel Schmitt ,,Przypadek Adolfa H.")
,,le monde est absurde"

Offline LordDisneyland

Odp: Cytaty/aforyzmy
« Odpowiedź #89 dnia: Pn, 28 Październik 2019, 14:04:20 »
,,Im człowiek robi się starszy, tym bardziej zwraca uwagę na pogodę."
                                                                      -Ł.Orbitowski
,, - Eeeeech.''