Autor Wątek: Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela  (Przeczytany 992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kandor

Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela
« dnia: Pn, 21 Luty 2022, 13:23:16 »
Z Facebookowego profilu Wydawnictwa Olesiejuk: "Szykujemy Encyklopedię postaci oraz kolejna powieść - Gamora i Nebula. Siostrzeństwo broni" oraz "W marcu wydajemy koleja powieść Gamora i Nebula. Siostrzeństwo broni i szykujemy Encyklopedię postaci.". Jak widać ta druga wiadomość już z przybliżonymi datami publikacji, zapewne wkrótce ukażą się na Facebooku oficjalne zapowiedzi wydawnictwa, wraz z grafikami. Co do jakości publikacji, to pozostawię już to ocenie czytelników (recenzje i opinie dostępne są w sieci). Postaram się informować na bieżąco o planach wydawnictwa i książkach które się ukazały.

Przypominam, że Wydawnictwo Olesiejuk pod koniec zeszłego roku wydało dwie powieści ze świata Marvela: "Loki. Gdzie zaległy kłamstwa" autorstwa Mackenzi Lee oraz "Miles Morales Spider-Man" autorstwa Jasona Reynoldsa (nie mylić z inną powieścią o Milesie na podstawie gry: "Skrzydła Furii. Spider-Man.Miles Morales" autorstwa Morris Brittney, wydaną przez Wydawnictwo Nowa Baśń w ubiegłym roku). Książki ukazały się w tym samym formacie i podobnej szacie graficznej co powieści inspirowane komiksami Marvela wydawane przez wydawnictwo Insignis, które opublikowało cztery powieści ze świata komiksów Marvela. Wcześniej, w 2016 roku, nakładem wydawnictwa Zielona Sowa, ukazała się powieść "Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona", autorstwa Margaret Stohl. Co ciekawe, "Loki" nie był jakoś specjalnie promowany, o publikacji dowiedziałem się gdy ujrzałem egzemplarz książki na półce z nowościami książkowymi w saloniku prasowym w którym kupuję m.in. kolekcje komiksowe Hachette.

Jeśli chodzi o książki inspirowane komiksami wydawnictwa DC Comics, to pod koniec 2019 roku ukazały się dwie powieści z oryginalnej serii DC Icons "Catwoman" Złodziejka dusz", którą napisał Saraj J. Maas i "Wonder Woman. Zwiastunka wojny" autorstwa Leigh Bardugo. W zeszłym roku wydawnictwo Egmont opublikowało polską wersję niniejszej powieści z "Wonder Woman", w cyklu "DC powieść graficzna 13+". Powieści ukazały się (w przeciwieństwie do wszystkich książek Marvela) w twardych oprawach. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Mag po kilkunastu miesiącach od pierwotnych zapowiedzi a pierwotnie zapowiadana kilka lat temu powieść o Batmanie z serii DC Icons nie ukazała się w naszym kraju do dnia dzisiejszego. Poza książkowymi adaptacjami filmów o Batmanie w Polsce ukazała się tylko powieść Tracy Hickman "Wayne: Mściciel z Gotham" (Amber, 2012). Jak widać w Polsce nie ukazuje się za dużo powieści na podstawie komiksów DC, stąd pozwoliłem sobie zamieścić informacje o książkach które się u nas ukazały w temacie poświęconym powieściom Marvela.
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Luty 2022, 15:10:50 wysłana przez Kandor »

Offline Zamorano

Odp: Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 21 Luty 2022, 15:38:31 »
"Batman" z DC Icons jest zapowiadany w bieżącym roku po polsku. I nie jest prawdą, że jeśli idzie o powieści o Batmanie ukazały się tylko adaptacje skrytpów filmowych. Ukazała się też powieść "Batman. Rycerz z Gotham City" Louise Simonson w wydawnictwie Siedmioróg. Nawet da się to czytać.
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline Kandor

Odp: Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 21 Luty 2022, 16:03:34 »
"Batman" z DC Icons jest zapowiadany w bieżącym roku po polsku. I nie jest prawdą, że jeśli idzie o powieści o Batmanie ukazały się tylko adaptacje skrytpów filmowych. Ukazała się też powieść "Batman. Rycerz z Gotham City" Louise Simonson w wydawnictwie Siedmioróg. Nawet da się to czytać.
Może jest zapowiadany (na stronie Katedra.nast.pl widnieje data "bliżej nieokreślony 2022", podobnie jest z książką o Supermanie), ale czy się ukaże/ą? Uwierzę jak zobaczę. Skoro książkę zapowiedziano jakieś 4 lat temu to ile można czekać? To jednak nic nowego w wydawnictwie Mag: zapowiedziane polskie wydanie "V" T. Pynchona ukazało się po kilku latach od pierwotnej zapowiedzi, a o zapowiedzianych nowych powieściach Christophera Moore'a nadal nic nie słychać. Cóż, może doczekamy się kiedyś tych wszystkich książek, na "Wonder Woman" i "Catwoman" też straciłem swego czasu nadzieję a miło się zaskoczyłem jak w końcu wyszły i to w dość atrakcyjnym wydaniu :-) Ja osobiście lubię jak zapowiedziana pozycja, niezależnie czy mowa o powieści, komiksie czy jakowymś albumie ukazuje się w przeciągu kilku miesięcy od zapowiedzi, roku maksymalnie - taki to dla mnie rozsądny czas oczekiwania :-) Oczywiście jeśli ty, lub ktokolwiek ma aktualne informacje, to niech się nimi podzieli, chętnie się z takowymi zapoznam :-) Wspomniany "Batman" może ukazać się także nakładem innego polskiego wydawcy, zawsze istnieje taka możliwość.

 Tak, pamiętam o tej powieści, ale ona jak najbardziej podlega definicji "adaptacji skryptu filmowego". Jest to bowiem książka, która powstała na podstawie filmu animowanego "Rycerz z Gotham City", który ukazał się w okolicach premiery filmu "Mroczny Rycerz" (lato 2008 roku) na rynku video (na trochę podobnej zasadzie jak "Animatrix" w okolicach premiery "Matrix: Rekatywacja). Jeśli spojrzysz na polską wersję OKŁADKI wspomnianej książki to jest na niej napisane "Na podstawie filmu Warner Premiere".
Opis filmu na Wikipedii: (...)której 6 segmentów umiejscowiona jest pomiędzy wydarzeniami z filmów Batman: Początek oraz Mroczny Rycerz." a co do książki to na Wikipedii podano "Książkową adaptacją animacji zajęła się amerykańska scenarzystka komiksów Louise Simonson. Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych 27 maja 2008 r., a 22 sierpnia Batman: Rycerz z Gotham City[12] ukazał się również w polskiej edycji za pośrednictwem wydawnictwa Siedmioróg. W swojej fabule łączy wątki z wszystkich segmentów animacj i stanowi prequel do wydarzeń z filmu Mroczny Rycerz".
Reasumując, to nie jest w pełni samodzielna powieść na podstawie komiksów DC a adaptacją scenariusza filmu animowanego, który jest prequelem aktorskiego filmu kinowego. Miałem o niej wspomnieć, ale oczywistym mi się wydało, że powstała z okazji premiery/promocji "Mrocznego Rycerza" w 2008 roku, choć jest nowelizacją animowanego prequela do niego. Chyba jednak trzeba było parę słów skrobnąć :-)
Obecnie w USA wyszedł książkowy prequel do nadchodzącego filmu "The Batman", o planach polskiej edycji nic mi nie wiadomo. W Polsce, prócz wspomnianego Rycerza Gotham ukazały się nowelizacje filmów" "Batman", "Powrót Batmana", "Batman Forever", "Batman & Robin" oraz "Mroczny Rycerz". Warto zauważyć, że coraz rzadziej pojawiają się u nas wydania takich nowelizacji, najczęściej są to krótkie, nierzadko 100 stronicowe adaptacje dla młodszych czytelników.
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Luty 2022, 16:47:37 wysłana przez Kandor »

Offline Kandor

Odp: Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 08 Luty 2023, 13:50:17 »
Odpowiedź jaką uzyskałem dzisiaj od Wydawnictwa Olesiejuk:
 "Pod koniec marca planujemy wydać The Winter Soldier: Cold Front." Przypominam że poprzednie tomy serii  "Loki" i "Gamora i Nebula" ukazały się w naszym kraju pod koniec 2021 roku i na początku 2022 roku.
Tutaj link do strony Amazona z oryginalnym wydaniem:
https://www.amazon.com/Winter-Soldier-Marvel-Rebels-Renegades/dp/1368022278/ref=sr_1_1?crid=B8EXGPTAFW2P&keywords=winter+soldier+cold+front&qid=1675859454&sprefix=winter+soldier+cold+front%2Caps%2C985&sr=8-1

Wiecie że w USA można kupić "Look Out for the Little Guy" Scotta Langa, książkę napisaną przez Scotta "Ant-Mana" Langa, któa pojawia się w nowym filmie z jego przygodami? :-) Wątpię czy pojawi się kiedyś po polsku, ale mam przynajmniej nadzieję dostać w swoje ręce oryginał, zobaczyć co tam powypisywał Lang (a w zasadzie jego ghost writer z naszego świata).

https://www.amazon.com/Little-Guy-Warren-K-Haak/dp/B0BV1PF6F5/ref=sr_1_1?crid=3568ZJUU1CUEO&keywords=ant+man+look+out+for+the+little+guy&qid=1675860794&sprefix=look++out+at+the+little+guy+ant-man%2Caps%2C468&sr=8-1
« Ostatnia zmiana: Śr, 08 Luty 2023, 13:53:59 wysłana przez Kandor »

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Olesiejuk - książki Marvela
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 21 Luty 2023, 15:20:46 »
Przypominam, że Wydawnictwo Olesiejuk pod koniec zeszłego roku wydało dwie powieści ze świata Marvela: "Loki. Gdzie zaległy kłamstwa" autorstwa Mackenzi Lee oraz "Miles Morales Spider-Man" autorstwa Jasona Reynoldsa (nie mylić z inną powieścią o Milesie na podstawie gry: "Skrzydła Furii. Spider-Man.Miles Morales" autorstwa Morris Brittney, wydaną przez Wydawnictwo Nowa Baśń w ubiegłym roku). Książki ukazały się w tym samym formacie i podobnej szacie graficznej co powieści inspirowane komiksami Marvela wydawane przez wydawnictwo Insignis, które opublikowało cztery powieści ze świata komiksów Marvela. Wcześniej, w 2016 roku, nakładem wydawnictwa Zielona Sowa, ukazała się powieść "Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona", autorstwa Margaret Stohl. Co ciekawe, "Loki" nie był jakoś specjalnie promowany, o publikacji dowiedziałem się gdy ujrzałem egzemplarz książki na półce z nowościami książkowymi w saloniku prasowym w którym kupuję m.in. kolekcje komiksowe Hachette.

Wydawnictwo Olesiejuk wykonuje kawał co najmniej pierońsko dobrej roboty, jeśli chodzi o jakość, ilość i tytuły wydawanych pozycji książkowych na rynek polski z gatunku uniwersów superbohaterskich i space fantasy rodem z Gwiezdnych Wojen. Podobnie miałem i ja w przypadku książek tej firmy - byłem kiedyś przypadkiem w księgarni Świat Książki i zobaczyłem coś powieściowego związanego z Nebulą, Milesem Moralesem, czy nawet z Gwiezdnymi Wojnami, i to w takich ilościach, że głowa mała! Powiedzieć, że mi szczena wtedy opadła i język na brodę mi wywaliło, to mało powiedziane! I wszystko to leżało na takiej luźnej kupce, jakby w swoim dziale wydawniczym, nie w żadnym obszarze dotyczącym wyprzedaży i ,,ogryzków", które się nie sprzedały! Iście niesamowita sprawa. Co ciekawe, słyszałem, że Olesiejuk ma zabrać się na poważnie za redruk/wznowienie kultowych pozycji z Kanonu Legend Star Wars pod swoim szyldem wydawniczym - czyli taki tam "Darth Plagueis" jakby ta firma wydała, to... chyba bym ekstatycznie eksplodował! Damn it! Dawać mi to! ASAP!