Autor Wątek: Wiedźmin  (Przeczytany 8209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Wiedźmin
« dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 01:50:25 »
...czyli seria, która 20 lat temu sprawiła, że odechciało mi się czytać innych książek...

W czasach eRPeGowych (przełom tysiącleci) podrzucił mi jeden z współgraczy, no i wsiąkłem. Wkrótce potem okazało się, że robią film - jak wyszło wszyscy wiemy, ale do samych książek wracałem jeszcze wielokrotnie, a styl ASa miał też spory wpływ na to, co samemu później zdarzało mi się pisać. Co prawda po latach zacząłem dostrzegać pewne słabości, a niektóre pomysły z ostatniego tomu sagi nie nigdy nie przypadły mi do gustu, ale pozycja całości jako ulubionej książki ever nigdy nie została zagrożona. Później sięgnąłem też po trylogię husycką, ale jej poziom to niestety równia pochyła, niezły początek, a potem już tylko gorzej i gorzej.

Ulubiony tom Wiedźmina to "Chrzest Ognia", najsłabszy - "Sezon Burz".

Offline wonap

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 17:50:12 »
Seria owszem dobra;) Całości nie przeczytałem. Po 4 tomach straciłem zapał;) Ostatnio czytałem ciekawszą również polską serię ale nie będę wtrącać w innych wątek;)
Wiedźminowi udał się rozgłos również poza Polską i to bardzo cieszy;)

Offline death_bird

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 20:14:02 »
@wonap, napisz koniecznie co to za ciekawsza polska seria, bo jeśli faktycznie taka będzie to wysyłam piwo pod wskazany adres.  8)
Tak. W moich oczach nic co czytałem do tej pory z fantastyki nie jest w stanie pobić Wiedźmaka. Nikt nie pisze takich dialogów jakie się Sapkowskiemu w głowie zalęgły przy pisaniu Sagi. Inna sprawa, że "Sezon burz" nie traktuję w ogóle jako kanonu. Ta książka to taki równoległy Geralt z równoległej Rivii.

A ulubionego tomu wskazać nie jestem w stanie (choć faktem jest, że momenty najsilniej oddziałujące mi na wyobraźnię są chyba w "Wieża Jaskółki"), dlatego raz na 3-4 lata czytam całość.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Online Szekak

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 20:15:47 »
Ja czekam na jakieś kozackie wydanie Wiedźmina z kozackimi ilustracjami itp. bo do tej pory nic takiego się nie ukazało.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline wonap

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 22:12:08 »
@wonap, napisz koniecznie co to za ciekawsza polska seria, bo jeśli faktycznie taka będzie to wysyłam piwo pod wskazany adres.  8)
Tak. W moich oczach nic co czytałem do tej pory z fantastyki nie jest w stanie pobić Wiedźmaka. Nikt nie pisze takich dialogów jakie się Sapkowskiemu w głowie zalęgły przy pisaniu Sagi. Inna sprawa, że "Sezon burz" nie traktuję w ogóle jako kanonu. Ta książka to taki równoległy Geralt z równoległej Rivii.

A ulubionego tomu wskazać nie jestem w stanie (choć faktem jest, że momenty najsilniej oddziałujące mi na wyobraźnię są chyba w "Wieża Jaskółki"), dlatego raz na 3-4 lata czytam całość.

Daj mi ze 3 tygodnie na dokończenie serii bo wczoraj skończyłem 1 tom i szczęka opadła;) ale widzę, że kolejny były nagradzane więc poziom może nie spadnie;)
Chodzi o "Pan Lodowego Ogrodu"

https://www.empik.com/mistrzowie-polskiej-fantastyki,p1185370993,prasa-p

Offline death_bird

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 22:41:50 »
Daj mi ze 3 tygodnie na dokończenie serii bo wczoraj skończyłem 1 tom i szczęka opadła;)

No to co chwalisz dzień przed zachodem Słońca jak niedźwiedź jeszcze w lesie? ;)

Ja czekam na jakieś kozackie wydanie Wiedźmina z kozackimi ilustracjami itp. bo do tej pory nic takiego się nie ukazało.

To akurat nie jest zabawa dla mnie. Ilustracje mam w głowie i tam pozostaną. :)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 249
  • Polubień: 227
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 19:57:31 »
Jeśli idzie o Wiedźmina, to wprost uwielbiam to całe uniwersum. Mam nawet specjalną półeczkę poświęconą książkom Sapkowskiego.
Przydałoby się, piszę jako fanatyk, jakieś porządne wydanie sagi razem z czymś w stylu Wiedźmin Companion.
Dotychczas SuperNowa zmienia tylko okładki, a skład pozostaje ten sam. Do tego stopnia, że w pierwszej edycji kolekcjonerskiej, powielono (z I-ego wydania) błędną numerację rozdziałów, chyba pierwszego, opowiadania.
Przy okazji warto wspomnieć o znakomitych audiobookach śp. Fonopolis. Sagę dociągnęli do "Chrztu ognia" plus "Sezon burz" i dwa opowiadania z "Coś się kończy...". Realizacja jest perfekcyjna. Ktoś z Was ma może jakieś informacje w sprawie kontynuacji tych audiobook'ów?
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline Benson

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 11 Kwiecień 2019, 08:50:50 »
Dla mnie absolutne mistrzostwo. Wiem, że jest wielu takich, dla których saga jest o wiele słabsza od opowiadań, ale dla mnie całość jest od początku do końca 10/10. Przeczytałem już chyba 6 razy i myślę o kolejnym powrocie do tego świata :)

Offline Lyricstof

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 22 Kwiecień 2019, 20:22:14 »
Przygoda z Sapkowskim zaczęła się od „Drogi, z której się nie wraca” zamieszczonej w Fantastyce. Później były opowiadania „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Potem pięcioksiąg. Dla wielu te książki były i są wielką przygodą i dużym wydarzeniem. Dla mnie wtedy były ważne.  Obecnie trochę mniej, ale jest to chyba jedyne polskie uniwersum ta bardzo rozbudowane. Trzy serie komiksowe. Trzy gry komputerowe. Film. Serial. Niedługo serial z Netflixa. Jeszcze inne rzeczy. Dużo tego.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline Benson

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 23 Kwiecień 2019, 08:08:48 »
Film. Serial.
Nie mam pojęcia, o czym piszesz. Nie powstał żaden film ani serial na podstawie Wiedźmina. Powtarzam - NIE POWSTAŁ.

Offline Gieferg

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 23 Kwiecień 2019, 11:05:30 »
Ma wystarczająco plusów (muzyka, role główne), żebym do niego wracał.

Offline death_bird

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 00:33:23 »
Ja nie potrafię się przemóc w żaden sposób względem tej/tych produkcji. Pewnie nadal unosi się nade mną zespół stresu pourazowego po tamtym feralnym wyjściu do kina...
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Gieferg

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 09:47:51 »
Szczerze mówiąc idąc do kina spodziewałem się zobaczyć coś gorszego niż zobaczyłem, więc obeszło się bez traumy.

Offline misiokles

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 22 Październik 2020, 15:07:17 »
Offtop: w Ameryce lada dzień wyjdzie tłumaczenie pierwszego tomu trylogii husyckiej. Są pierwsze recenzje. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1182780798789386&id=350987655302042

Offline Gieferg

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 22 Październik 2020, 19:35:22 »
Do działu literatura z tym.

A ja sobie ostatnio powtórzyłem polski serial i oglądało się w sumie nie najgorzej, choć w kilku ostatnich odcinkach wyraźnie czuć przeciąganie na siłę przy pomocy nudnych zapychaczy i totalnie zbędnych wątków. Ostatni odcinek składa się z nich w 80%.

Podtrzymuję także twierdzenie, że w polskim serialu jest co najmniej kilka punktów programu zrealizowanych zdecydowanie lepiej niż u Netflixa.
« Ostatnia zmiana: Cz, 22 Październik 2020, 19:37:37 wysłana przez Gieferg »