Autor Wątek: Komiksowe książki  (Przeczytany 24701 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #105 dnia: Pn, 29 Maj 2023, 13:15:25 »
Piotr Kasiński,  Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku

Zapowiedź Wydawnictwa Kurc na 34. MFKiG we wrześniu.
Batman returns
his books to the library

Offline nori

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #106 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 18:00:21 »


Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL.
Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Wydawnictwo:Kurc



Niniejszą książkę czytałem dość długo, ale nie wynika to ani z jej objętości, ani z nieprzystępności, ale ze sposobu przedstawienia informacji na temat poszczególnych, wybranych komiksów wydanych w czasach, gdzie termin komiks był w niełasce, a niby oficjalnie używano tytułowego określenia „Kolorowe zeszyty”. W książce „Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL” autorzy w bardzo zgrabny sposób przedstawiają szereg pozycji, skupiając się jednak tylko na wycinku rynku z tamtych lat, wydanych przez wydawnictwo „Sport i Turystyka”. Znajdziemy więc tutaj opracowania na temat takich dzieł jak serie „Pilot śmigłowca”, „Podziemny front”, „Legendarna historia Polski” i „Początki państwa polskiego”, trzy albumy sportowe, „Leśny Klub Sportowy”, „Tajemnica Złotej Maczety” i „Dziesięciu z Wielkiej Ziemi”, trzy cykle science-fiction, „Hipotezy”, „Polscy podróżnicy”, „Mity greckie” i „Klasyka przygodowa”. Brakło tutaj „Kapitana Klossa” czy „Żbika” o czym zresztą autorzy uprzedzają we wstępie i uzasadniają takową decyzję.



Każdy album wchodzący w skład danej serii otrzymał osobny rozdział, stąd też nie ma najmniejszego problemu, by podczas lektury sięgać do zagadnień, którymi akurat czytelnik jest zainteresowany. I dlatego tyle trwała u mnie lektura tej pozycji, gdyż skakałem jak żaba po rozdziałach, w międzyczasie zaliczając także inne książki, komiksy i opracowania. Oczywiście w każdym rozdziale znajduje się krótkie streszczenie w formie przedstawiającej daną publikację, ale najważniejsze, że autorzy poświęcają sporo miejsca najróżniejszym ciekawostkom, wysuwają trafne wnioski, odnajdują sporo nawiązań, także do rzeczywistości tamtych czasów. I robią to naprawdę w umiejętny sposób, do tego należy im się ogromny szacunek za rozległą wiedzę. Wszystko do tego napisane jest w bardzo przyjemny w odbiorze sposób, tak, że lektura sprawia sporą frajdę.



Może sporo kadzę, ale nie bez powodu. Jakiś czas temu zraziłem się pewnymi pozycjami zaserwowanymi nam także przez wydawnictwo „Kurc”, gdzie autor chwalił się, że niby spędził godziny na poszukiwaniu ciekawostek, a sklecił dziełka, które zawierają tylko streszczenia. A jakoś tak mam, że wolę przeczytać oryginalny pełnowartościowy utwór, niż słabo sklecone jego streszczenie. Ale więcej wrażeń o tych nieszczęsnych potworkach innym razem. Dobrze, że mimo złego wrażenia z tamtych pozycji jednak sięgnąłem po inne książki „Kurca”, mało brakowało a przegapiłbym taką perełkę jak „Kolorowe zeszyty”.



Żeby się trochę jednak poprzyczepiać, to jako minus można wymienić czarno-białe ilustracje oraz nieco literówek. Bardziej poważnych błędów nie zauważyłem, choć też nie wszystko weryfikowałem, jedynie w oczy rzucił mi się opis rysownika przy okładce albumu „Podróże Gulliwera”, gdzie wymieniono Marka Szyszko. Prawdopodobnie błąd wynika z kopiowania informacji, gdyż w tekście już prawidłowo podany jest Zdzisław Byczek.



Ogólnie, dla mnie świetna pozycja, prawdziwa perełka, i czekam z utęsknieniem na więcej książek spółki Marcin Osuch i Konrad Wągrowski. Polecam!

8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline michał81

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #107 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 18:39:00 »
Zapowiedź kolejnej książki Pawła Ciołkiewicz, która będzie dotyczyć komiksowych adaptacji literatury. Premiera na 34 MFKiG.


Offline Rodrigues

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #108 dnia: Nd, 26 Listopad 2023, 11:40:20 »


Cytuj
Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia

Daniel Koziarski, Wojciech Obremski

Rozmowy o najważniejszych twórcach komiksów z czasów PRL-u.

Czy Grzegorz Rosiński czuje się artystą? O czym marzył Janusz Christa? Jaki stosunek miał twórca „Kapitana Żbika” do powrotu swojego bohatera? Co stało się z „Zagadką Trójkąta Bermudzkiego” Zbigniewa Kasprzaka? Dlaczego Andrzej Mleczko zarzucił tworzenie komiksów? Jak Maciej Parowski wspominał serię „Funky Koval”?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym szczególnym zbiorze rozmów z twórcami kultowych polskich komiksów i ich bliskimi. „Zatrzymane w kadrze” to książka, która przypomina o najsłynniejszych tytułach i umożliwia ponowne odkrycie tych nieco zapomnianych. Historia o tym, jak polski komiks rósł w siłę, wpływając na umysły oraz wyobraźnię milionów Polaków.

Oto podróż przez techniki rysowania, czasy i historie opowiadane ustami tych, którzy ten świat tworzyli. Prawdziwa gratka dla miłośników komiksów, nie tylko tych z PRL-u!

Szczegóły:
Rodzaj literatury: Literatura popularnonaukowa
Wydawca: Novae Res, 2023
Format: 130x210mm, oprawa twarda
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 326
ISBN: 978-83-8313-727-8

EDIT:
Okładkowa 99 zł. W empiku ciekawa cena (41,24):
https://www.empik.com/zatrzymane-w-kadrze-koziarski-daniel-obremski-wojciech,p1426511521,ksiazka-p
« Ostatnia zmiana: Nd, 26 Listopad 2023, 11:45:49 wysłana przez Rodrigues »

Online misiokles

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #109 dnia: Nd, 26 Listopad 2023, 12:06:18 »
Kolejna komiksowa książka o czasach PRL. A mi się wciąż się chce poczytać coś o komiksie po 2000 roku...

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #110 dnia: Nd, 26 Listopad 2023, 12:38:28 »
Kolejna komiksowa książka o czasach PRL. A mi się wciąż się chce poczytać coś o komiksie po 2000 roku...
Batman returns
his books to the library

Online misiokles

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #111 dnia: Nd, 26 Listopad 2023, 12:47:29 »
Znam oczywiście! Ale głód jest większy :)

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #112 dnia: Pn, 04 Grudzień 2023, 20:46:35 »
Marcin Osuch i Konrad Wągrowski sugerują na fb, że ich kolejna książka poświęcona będzie serii "Bogowie z kosmosu" B. Polcha.
Batman returns
his books to the library

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #113 dnia: Nd, 10 Grudzień 2023, 00:14:12 »
A nie przypadkiem komiksowej science ficion z okresu PRL w calej jej rozciaglosci?

Offline nori

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #114 dnia: Nd, 17 Grudzień 2023, 18:26:11 »
Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia” to trzecia książka duetu Daniel Koziarski i Wojciech Obremski. Pierwsza przedstawiała szereg komiksów z czasów PRLu, druga poświęcona była twórczości Bogusława Polcha, tym razem autorzy ponownie zmienili formulę, i spisali szereg wywiadów z najróżniejszymi artystami lub, gdy było to niemożliwe, z ich potomkami.



Wywiady to wcale niełatwa sprawa, bardzo dużo zależny od rozmówcy, ale także od przeprowadzającego wywiad. I pod tym względem zawarte w książce wywiady prezentują bardzo zróżnicowany poziom. Większość od strony autorów przeprowadzona jest bardzo ciekawie, choć zdarzają się niestety momenty, gdzie można by było jednak być bardziej dociekliwym, i nieco bardziej drążyć temat. Ale wpływ na to ma także sama formuła, większość wywiadów przeprowadzana była zdalnie, a często także udało się dotrzeć do osób, które nie są skore do udzielania takowych, tak więc pod tym względem, należy się autorom spory podziw za zaciętość i upór.



Od drugiej strony, rozmówców, także jest nierówno. Niektóre osoby naprawdę się otworzyły, udzieliły ciekawych informacji, momentami nawet się dość mocno rozgadały! Niestety, zdarzają się także przysłowiowe mruki, żeby nie użyć bardziej dosadnego określenia, które robią łaskę, że udzielają w ogóle jakichkolwiek odpowiedzi. Na szczęście, takich przypadków jest niewiele, i można potraktować je jako dodatkową ciekawostkę, pozwalającą wyciągnąć własne opinie na temat co poniektórych osób.



Większość wywiadów powstała na potrzeby niniejszej publikacji, jednak cześć umieszczonych w książce spisana była wcześniej. A czasami, w odniesieniu do jednego twórcy, pojawiają się wywiady zarówno starsze, jak i nowsze, co stanowi sporą ciekawostkę. Dodatkowo pozwala zaobserwować, jak zmieniały się warunki rynkowe, czy też nastawienie samego artysty. Fajnym przykładem są wywiady ze Zbigniewem Kasprzakiem, gdzie w tym starszym poruszana jest kwestia wznowienia wcześniejszych komiksów, które to przedsięwzięcie artysta określa wręcz jako niewykonalne, tymczasem drugi wywiad przeprowadzony został po tym, gdy jednak takie wznowienia pojawiły się na rynku. Rzecz niewykonalna została zrealizowana.



Gdzieniegdzie pojawiają się wypowiedzi wyrażające chęci do wznowień zarówno artystów jak i spadkobierców, poruszana jest także kwestia dostępności materiałów. Wypowiedzi takie mogą stanowić wartościowe informacje dla wydawców. O choćby materiały z serii „Umpli Tumpli”, zresztą właśnie „Kultura Gniewu” zapowiedziała zbiorcze wydanie kompletu czterech komiksów autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Przy okazji, tutaj w książce zdarzyła się mała wpadka, autorzy w wywiadzie wspominają o trzech komiksach z tej serii autorstwa Wróblewskiego, zapominając niestety, że właśnie było ich w sumie cztery. Ale z drugiej strony, ten czwarty, choć nawet w tytule miał słówko komiks (a dokładnie „Comics”), to jednak była to historyjka pozbawiona dialogów, do tego czarno-biała, z przeznaczeniem do samodzielnego pokolorowania. Tak więc nie do końca to błąd, ale najważniejsze, że to jedyna nieścisłość, która rzuciła mi się w oczy.



W kwestii jeszcze materiałów. Są dostępne, a właściciele praw chętni są do współpracy, takie dzieła jak „Czterej Pancerni i Pies” czy „Larkis” i to w pełnej wersji, wraz z zakończeniem, które nigdy wcześniej nie ukazało się drukiem. Ciekawostką jest także dostępność oryginalnych plansz „Kapitana Klossa”, pamiętając ostatnią fuszerkę wydawnictwa „Muza”, może któreś wydawnictwo skusi się na porządną reedycje?



Najważniejsze, czyli lista osób, z którymi przeprowadzono wywiady:

- Iwona Anioł, córka Władysława Krupki
- Tadeusz Baranowski
- Magdalena Bochniak, córka Jerzego Wróblewskiego
- Henryk Jerzy Chmielewski
- Janusz Christa
- Attila Fazekas
- Jacek Fedorowicz
- Jacek Jarkowski, syn Witolda Jarkowskiego
- Grażyna Fołtyn-Kasprzak vel Graza
- Zbigniew Kasprzak
- Paulina Kędziora i Patrycja Polch-Lizukow, córki Bogusława Polcha
- Weronika Kobylińska, wnuczka Szymona Kobylińskiego
- Magdalena Kołodziejska, córka Witolda Parzydły
- Katarzyna Lengren, córka Zbigniewa Lengrena
- Andrzej Mleczko
- Andrzej Nowakowski
- Tadeusz Olszański
- Maciej Parowski
- Bogusław Polch
- Piotr Ponaczewny
- Tadeusz Raczkiewicz
- Marek Rocki, syn Jana Rockiego
- Jacek Rodek
- Grzegorz Rosiński
- Barbara Seidler
- Jacek Skrzydlewski
- Sebastian Stecewicz, syn Mirosława Stecewicza
- Marek Szyszko
- Roman Weinfeld, syn Stefana Weinfelda
- Jacek Widor
- Leszek Wiśniewski, syn Mieczysława Wiśniewskiego



Różnorodność dość spora, tym bardziej, i co jest ogromnym atutem książki, autorom udało się porozmawiać z osobami, z którymi próżno szukać innych wywiadów. Oczywiście, najwięcej do powiedzenia mają sami artyści, ale także niektóre wywiady z potomkami potrafią naprawdę zaskoczyć, tym bardziej, gdy córka, wnuczka lub syn bardziej się otworzą, i zaczną nie tyle przekazywać fakty, ale opowiadać. I wtedy takie opowieści czyta się wprost z prawdziwą przyjemnością. Dla mnie prawdziwą perełką tej książki jest nie wywiad, ale opowieść o Barbarze Seidler, napisana niezwykle ciepło, z wielką dozą uczucia, aż się przyznam, że łezka mi się zakręciła w oku podczas lektury.



Przyznam się, że podchodziłem do książki nieco jak pies do jeża, także dlatego, że ostatnio przeczytałem wprost zatrzęsienie najróżniejszych wywiadów, i po prostu nie spodziewałem się znaleźć tutaj czegoś, co by mnie zaskoczyło. Jakże niezwykle się cieszę, że się myliłem! Publikacja jak najbardziej warta polecenia, oczywiście szczególnie dla osób zainteresowanych losami polskiego komiksu. Książka okładkowo kosztuje stówkę, na szczęście wiele księgarni oferuje całkiem przyzwoite zniżki, a za 6 i pół dyszki to wręcz zakup obowiązkowy.

8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #115 dnia: Śr, 27 Grudzień 2023, 12:24:27 »
To jeszcze słów kilka ode mnie o tej właśnie, zdecydowanie wartej rozpoznania, książce:

http://mezotyda.blogspot.com/2023/12/zatrzymane-w-kadrze-komiksowi-tworcy-z.html

Offline Jaszczu

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #116 dnia: Wt, 02 Styczeń 2024, 16:12:21 »
Szkoda tylko, że plansze komiksowe i kadry w tej książce są dramatycznej jakości jakby drukowane z grafik pobranych z internetu. Bardzo źle to wygląda. Wiem, że nie grafiki są tu głównym daniem, ale jeśli już autorzy zdecydowali się na ich zamieszczenie to powinni postarać się o pliki w lepszej jakości. Wystarczy porównać jakość części ilustracyjnej z tej książki z tą z najnowszej książki Adama Ruska. Przepaść.