Autor Wątek: Stan czytelnictwa w Polsce  (Przeczytany 10079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wonap

Stan czytelnictwa w Polsce
« dnia: Wt, 26 Marzec 2019, 19:35:10 »
Raport na temat czytelnictwa w Polsce. Ja zdecydowanie zawyżam ten poziom;)

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11711/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2018-roku
https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1077951

Btw lubimyczytać polecam osobiście;) są tam również komiksy;)

Offline LordDisneyland

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 26 Marzec 2019, 23:22:30 »
Dramat.


,, - Eeeeech.''

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 26 Marzec 2019, 23:36:48 »
Dramat.

42% ankietowanych deklaruje się że lubi czytać książki - to mało?mnie osobiście zaintrygowała druga tabelka:

http://lc.serwer2.com.pl/Ewa/Tabela%202.png

zwróćcie uwagę na pierwszą kolumnę - wynika z tego że przeciętny Polak z wiekiem czyta mniej. jak to się ma do tezy że młodzież nie czyta książek bo jest zajęta przewijaniem fejsbuka od góry do dołu?  ::)

Offline death_bird

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 26 Marzec 2019, 23:38:56 »
Młodzież musi czytać lektury. A przynajmniej wziąć do ręki bryk.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 26 Marzec 2019, 23:58:02 »
Bryki są w sieci...


Jedna rzecz - od którego roku traktuje się wysłuchane audiobooki jako książki przeczytane?
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 00:09:14 »
Młodzi czytają, bo muszą - co widać po odpowiedziach na pytanie w jakim stopniu lubią czytać.

Offline wonap

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 08:30:10 »
Bryki są w sieci...


Jedna rzecz - od którego roku traktuje się wysłuchane audiobooki jako książki przeczytane?
na zajęciach trzeba mieć książkę;)

Offline isteklistek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 11:12:45 »
Ja bym zadał pytanie, czy większość wydawanych różni się od tego, co jest przewijane na Facebooku? Mnie zawsze zastanawia bicie na alarm i co z niego wynika. Wydaje mi się, że spór idzie o książki rozrywkowe, które idealnie nadają się do spędzania wolnego czasu i nie wymagają specjalnej wiedzy, przygotowania, zaangażowania. Ten typ książek to konkurencja gier, seriali, filmów, spacerów, biegania itd. itd. 

Offline wonap

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 11:55:22 »
a na FB to co naukowe?;)
Internet to medium gdzie głównie krótkie treści i klikbajty;) Najpoważniejsze co czytam to jednak dalej na papierze;)

Offline LordDisneyland

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 12:04:01 »
Dodajmy do tego poradniki- dietetyczne,lewandowskie, kosmetyczne i wszelkie inne- oraz książki kucharskie. Ciekawe, czy jeśli sprawdzam w "Kuchni Polskiej" przepis na gotowanie bobu, to już mogę powiedzieć , ze czytałem w tym roku książkę...

,, - Eeeeech.''

Offline Gazza

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 27 Marzec 2019, 14:15:40 »
Kapitalny rysunek z "Do rzeczy" oddający współczesne trendy

Offline Pan M

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 02 Sierpień 2021, 03:30:47 »
Ja bym zadał pytanie, czy większość wydawanych różni się od tego, co jest przewijane na Facebooku? Mnie zawsze zastanawia bicie na alarm i co z niego wynika. Wydaje mi się, że spór idzie o książki rozrywkowe, które idealnie nadają się do spędzania wolnego czasu i nie wymagają specjalnej wiedzy, przygotowania, zaangażowania. Ten typ książek to konkurencja gier, seriali, filmów, spacerów, biegania itd. itd.

Przewijanie Fb, to jednak inny sposób absorbowania treści od czytania książki. Czytanie książki to skupienie na jednej treści, a współczesny internet to swoista trampolina. Człowiek skacze od treści do treści, bardzo często pochłaniając bardzo zdawkowe informacje- jeżeli mówimy o takim sposobie przekazywania treści jak na Fb.

Co do reszty zdania, tutaj się już zgadzam.

Powinno się bardziej promować obcowanie z kulturom w ogóle. Filmy, gry wideo, komiksy, galerie sztuki, muzea etc.  Jestem tutaj w pełni świadom dlaczego książki traktuje się z większa nobilitacją w naszej kulturze, ale jednak żyjemy w erze takiego dostępu do informacji, że bardzo łatwo sobie wyłowić co wartościowsze pozycje z każdego medium.

Ja tam wychodzę z założenia, ze ja ktoś zna i ceni sobie kulturę niekoniecznie tylko w formie książek to jest dobre. Kult książki jest ok, jak nie przesłania innych obszarów spędzania wolnego czasu, że różnie z tym bywa to co innego. Fanatycy książek to jest akurat jedna z bardziej zarozumiałych grup w obszarach kultury.

Tak poza tym to złota łopata dla mnie  ;D

Online perek82

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 10 Wrzesień 2023, 12:00:46 »
Ciekawy artykuł o obowiązku przekazywania książek do bibliotek. W skrócie: jest 15 podmiotów, które mają w sumie otrzymywać za darmo 17 egzemplarzy każdego tytułu (2 biblioteki mają dostawać po 2 egzemplarze wszystkiego) w ciągu 5 dni od wydania.

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,30130199,ksiazki-za-darmo-nie-oddam-darmozjady-z-bibliotek-dzwonia.html#s=BoxOpImg7
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline PJP

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 10 Wrzesień 2023, 13:42:39 »
Kompletnie nie rozumiem takiej postawy, jaką zaprezentowała Hanna Mirska-Grudzińska. Brak mi słów. Faktycznie zbankrutujecie dając te kilkanaście książek 8) Zysk też się nie popisał - "denerwujące". To są argumenty ;) W komiksowie też funkcjonuje mit misyjności, dobrego wydawcy kumpla itd. Poprzez takie wywiady widać, że grupy, które przynajmniej w pewnych aspektach powinny współpracować (bibliotekarze i wydawcy) coraz mocniej się rozchodzą. "Darmozjady" - świadczy o kompletnym niezrozumieniu pracy bibliotek. Może pan powinien przekwalifikować się na typową januszerkę? Żenujące.
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Wrzesień 2023, 13:47:05 wysłana przez PJP »

Offline death_bird

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 10 Wrzesień 2023, 13:52:07 »
W sumie rozumiem ich postawę. Jeżeli państwo ma taki pomysł to niech państwo to sfinansuje. Przedsiębiorca w naszym pięknym kraju i tak ma pod górkę w efekcie czego taki dodatkowy obowiązek faktycznie wydaje się być frustrujący. Tymczasem jakby nie spojrzeć koszt nabycia książek w porównaniu z innymi wydatkami budżetowymi jest praktycznie zerowy. Generalnie ta sytuacja jakoś tam obrazuje gdzie na liście priorytetów znajduje się czytelnictwo. Jak dla mnie to jest takie publiczne sępienie. Niskie to.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".