Autor Wątek: Stan czytelnictwa w Polsce  (Przeczytany 11928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #90 dnia: Pt, 27 Październik 2023, 10:19:16 »
Ale przedmówcy chodziło o to, że Kurlandia miała swoje kolonie więc Rzplita jako senior tejże Kurlandii się załapywała jako państwo kolonialne.

Napisałbym, że to jest niepoważne myślenie, ale podejrzewam, że to jednak jest jak najbardziej celowy sposób działania - chodzi o przedstawienie Polski jako "tak samo winnej" jak reszta zachodu. Czyli tak samo zobowiązanej do poczucia winy względem kolonizowanych. Kurlandia podejmowała próby kolonizacyjne. Rzeczpospolita nie wtrącała się do jej spraw ustrojowych (bo taki był układ), Kurlandia finansowała swoje działania z własnego budżetu, ale mimo wszystko "Polska" sama stała się przez to kolonizatorem? Wybacz, ale uważam, że to czysta propaganda.
To tak jak gdyby dzisiaj Polska zrobiła wjazd na Białoruś bez konsultowania się z kimkolwiek a Kreml ogłosił, że to działanie NATO. Podejrzewam, że NATO miałoby prawo odrzucić taki przekaz w sytuacji w której Polska podjęła działania na własną rękę. To jest ten sam schemat moim zdaniem. Próba "dzielenia się" winą przez "zachód" z kim tylko się da celem przerzucania części kosztów wiążących się z tą winą na innych.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".