Autor Wątek: Stan czytelnictwa w Polsce  (Przeczytany 10349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zwirek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #30 dnia: Pn, 11 Wrzesień 2023, 10:49:17 »
Fun fact: Egzemplarze recenzenckie są ok, egzemplarze bo bibliotek - nie są okej :)
Egzemplarze recenzenckie mają na siebie zarabiać, egzemplarze do bibliotek mogą generować straty, bo ktoś zamiast kupić, wypożyczy. Dziwne, że trzeba tłumaczyć takie oczywistości. Nie jestem przeciwny wysyłaniu do Biblioteki Narodowej w ramach dziedzictwa, ale zasilanie bibliotek w całej Polsce, w sumie 17 egzemplarzami, to wygląda jak zwykłe pójście na łatwiznę. Zamiast to jakoś ogarnąć, urzędnicy cały problem zrzucają na obywateli.

Offline volker

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #31 dnia: Pn, 11 Wrzesień 2023, 11:26:01 »
Ja popieram wysyłanie egzemplarzy do bibliotek, fajna sprawa, sam z niech korzystam - tylko niech ktoś za to zapłaci, a nie zrzucać koszty na wydawcę.

Offline bibliotekarz

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #32 dnia: Pn, 11 Wrzesień 2023, 11:34:27 »
Chciałbym w ogóle nie musieć jeździć do biblioteki i mieć dostęp do wersji elektronicznej jak w każdym cywilizowanym kraju.
To znaczy gdzie?
Doktoranci wyjeżdżają na stypendia naukowe po całym świecie m.in. po to, by korzystać z miejscowych bibliotek. Co jakiś czas wysyłam zapytania o darmowy e-book zagranicznych książek naukowych. Ostatnio dostałem odpowiedź odmowną z Niemiec. Tak więc albo sprowadzę sobie książkę za 100 € albo muszę jechać do niemieckiej biblioteki. Czyli Niemcy to też nie jest cywilizowany kraj?

Egzemplarze fizyczne wysyłane do biblioteki, nie powinny służy temu, żeby zasilać biblioteki książkami, tylko dziedzictwu kulturowemu.
Jedno wynika z drugiego. Jak biblioteki mają ułatwiać dostęp do dziedzictwa nie mając książek?

Dlatego 2 egzemplarze do Biblioteki Narodowej, jeden do archiwum, a drugi do wypożyczenia na miejscu. Reszta książek w bibliotekach powinna pochodzić z dobrowolnych datków (wydawców i obywateli) oraz z zakupów realizowanych przez biblioteki. Dziękuję, że mogłem pomóc.
No właśnie, i studenci, doktoranci itd. z Rzeszowa, Lublina, Poznania mają wszyscy jeździć do BN w Warszawie. Z pewnością osiągniemy zrównoważony rozwój i unikniemy zacofania części kraju dzięki tak wspaniałym pomysłom.
I wystarczy wtedy jedna ruska bomba żeby całe książkowe dziedzictwo szlag trafił.
Batman returns
his books to the library

Offline starcek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #33 dnia: Pn, 11 Wrzesień 2023, 12:09:11 »
2 fizyczne do BN, do pozostałych wersja elektroniczna, a koszt do wrzucenia w koszty wydawnictwa (pytanie tylko jaki dowód dla ewentualnej kontroli). Ale na to nie stać Państwa, które stać na 40 letnich emerytów.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Zwirek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #34 dnia: Pn, 11 Wrzesień 2023, 13:13:01 »
No właśnie, i studenci, doktoranci itd. z Rzeszowa, Lublina, Poznania mają wszyscy jeździć do BN w Warszawie. Z pewnością osiągniemy zrównoważony rozwój i unikniemy zacofania części kraju dzięki tak wspaniałym pomysłom.
I wystarczy wtedy jedna ruska bomba żeby całe książkowe dziedzictwo szlag trafił.

Toż napisałem, że elektroniczna, mam jeździć po całym świecie po bibliotekach? Być może Niemcy też są zacofani.

W Bibliotece Kongresu rozwiązali to podobnie jak proponowałem:
Cytat: wikipedia
Zgodnie z przepisami (Copyright Law of the United States of America) przy bibliotece działa Urząd ds. Praw Autorskich (Copyright Office), do którego każdy wydawca (właściciel praw autorskich lub wyłącznego prawa do publikacji dzieła w Stanach Zjednoczonych) ma obowiązek przekazać 2 egzemplarze każdego wydawnictwa w ciągu trzech miesięcy od daty jego wydania. Publikacjami tymi zarządza Biblioteka Kongresu[18][19]. Podejmuje ona decyzję o zachowaniu publikacji w swoich zbiorach lub przekazuje ją do innych bibliotek narodowych
Istotnie atomówka może być tutaj problemem i nie tylko ona, bo wystarczy, że kiedyś będzie ten przewidywany silny wyrzut energii słonecznej z naszej gwiazdy, żeby uszkodzić elektronikę. Ale biblioteki to nie jest jedyne miejsce przechowywania książek, są w naszych domach i zawsze można je przekazać do biblioteki i tak się czasami robi.

Offline turucorp

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #35 dnia: Śr, 13 Wrzesień 2023, 02:13:56 »
Toż napisałem, że elektroniczna, mam jeździć po całym świecie po bibliotekach?

Wersje elektroniczne niewiele rozwiązują,  np. w przypadku polskiej BN jako zwykły obywatel masz dostęp jedynie do zasobów Polony, a Academica jest dostępna jedynie na terminalach bibliotecznych, więc nawet jeśli wszystko będzie zdygitalizowane, to i tak będziesz musiał jechać do placówki bibliotecznej, być pracownikiem naukowym, mieć kartę i login itd.

Offline PJP

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #36 dnia: Śr, 13 Wrzesień 2023, 06:28:24 »
No właśnie. Ta Academica to nieporozumienie. Powinno to być na zasadzie Legimi, ale bezpłatne.

Offline HugoL3

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #37 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 11:59:18 »
Ale w sumie ciekawe jak to ma działać - każdy tytuł ma być dostępny w każdej bibliotece? Czy w każdym mieście? Jeśli tak, to w ile sztuk na bibliotekę?
Jakby tak wszędzie wszystko było, to po co kupować? :)

Online misiokles

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #38 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 13:02:52 »
W postach wyżej masz opisane ile w Polsce jest Bibliotek Akademickich i po ile egzemplarzy powinno wg ustawy wysyłać.

Offline Dracos

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #39 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 13:55:45 »
Niektórzy robią z igły widły jakie to obciążenie dla biznesu. Rozumiem że uciążliwość szczególnie z ramami czasowymi, ale 17 egzemplarzy dla bibliotek akademickich, a nie 17 bibliotek powiatowych to nie jest coś co decyduje o być albo nie być wydawnictwa lub rentowności projektu.

Jak ktoś pisze że recenzenckie egzemplarze mają zarabiać, a te są oddawane za darmo to zawsze BN mogłaby pobierać opłatę za wydanie nr ISBN i wtedy ich światopogląd wróci na swoje tory bo będzie usługa i opłata.

Offline Zwirek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #40 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 14:21:42 »
Mi tam rybka, bo ja nic nie wydaję, ale to jest według mnie kiepsko zorganizowane i dlatego mnie drażni. Digitalizacja to jest przyszłość, bo a) wysoka dostępność, b) ekologia, same zalety może poza scenariuszami zagłady świata, ale wtedy te książki i tak przetrwają bo są przecież w posiadaniu ludzi.

To o czym pisze @turucorp, to jest właśnie cześć problemu, że nawet jeśli książka jest zdigitalizowana, to trzeba udać się osobiście do biblioteki. Mamy Internet o dwóch dekad i co, nic nas to nie nauczyło? Może wrócimy do glinianych tabliczek i heroldów ogłaszających wiadomości na rynku?

Offline stempel

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #41 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 15:07:21 »
Dodam, że te "bezstronne" recenzje to i tak często o kant tyłka można rozbić, bo są jawna reklamą, tylko, że znacznie tańszą, niż taka klasyczna forma. Żałują tych paru egzemplarzy, gdy sami tłuką czasami bzdury w tysiące. Ehh, a potem płaczą, że ludzie nie czytają....

Online misiokles

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #42 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 16:21:58 »
Książki papierowe przez 100 lat kurzenia się w bibliotece są bardziej ekologiczne niż zasilania serwera na którym leżałyby ich cyfrowe wersje :)

Offline Zwirek

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #43 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 20:26:57 »
Książki papierowe przez 100 lat kurzenia się w bibliotece są bardziej ekologiczne niż zasilania serwera na którym leżałyby ich cyfrowe wersje :)
Dane zapisane na nośniku, nie potrzebują zasilania.

Offline PJP

Odp: Stan czytelnictwa w Polsce
« Odpowiedź #44 dnia: Cz, 14 Wrzesień 2023, 20:32:48 »
Problemem są oczywiście same nośniki  8) Ktoś żyjący kilkadziesiąt lat miał już do czynienia z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma, formatami.