Autor Wątek: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację  (Przeczytany 6123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« dnia: Pn, 04 Luty 2019, 22:04:27 »
Żywcem nie wiedziałem gdzie to założyć... Może przydałby się dział "Różne"...
W każdym razie.
Jako człowiek nieposiadający przychówku potrzebuję prosić o pomoc. Kuzyn z dawno zaginionego odłamu rodziny zjechał nad Wisłę zza Wielkiej Wody wraz z całym stadem i teraz zastanawiam się jak przybliżyć małym Jankesom (co to polski trochę rozumieją, ale nic nie mówią) kulturę przodków.
Sytuacja kształtuje się następująco: młody ma 6 lat i w jego przypadku w pierwszej kolejności pomyślałem o "Kajko i Kokosz" w wersji anglosaskiej, ale na Bonito data ukazania się to dopiero koniec miesiąca a potrzebowałbym czegoś raczej "na już".
Z kolei mała ma lat "tsy" i dla niej szukam jakieś klasyczne bajki/legendy polskie z dużą ilością obrazków i małą tekstu takoż przetłumaczonego na język Indian i kowbojów coby jej matula do poduszki mogła poczytać.
Poradzicie coś komuś, kto z małymi dziećmi ma do czynienia rzadziej niż z królikami (czyt. gorzej niż rzadko)?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Mark Riddle

  • Gość
Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 12:51:45 »
Gdy byłem w wieku chłopca to serwowano mi Zawisze Czarnego. Dla dziewczynki może w Pustyni i w puszczy?
Nie wiem tylko czy są wersje obrazkowe i przetłumaczone.

Offline LordDisneyland

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 13:23:01 »
Oj, nie wiem, czy znajdziesz jakieś ładne wydanie anglojęzyczne polskich legend, jakiś czas temu miałem podobny pomysł i zrezygnowałem...
Co do KiK - najwyraźniej jest jeszcze w CentrumKomiksu:  https://www.centrumkomiksu.pl/kajko-i-kokosz-10-kayko-and-kokosh-flying-sch,3,49,8129
,, - Eeeeech.''

Mark Riddle

  • Gość
Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 13:38:00 »
O krasnoludkach wrocławskich też nic nie ma? Może od tej strony?

Offline death_bird

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 16:51:55 »
Gdy byłem w wieku chłopca to serwowano mi Zawisze Czarnego. Dla dziewczynki może w Pustyni i w puszczy?
Nie wiem tylko czy są wersje obrazkowe i przetłumaczone.

A propos Zawiszy: też pomyślałem o starych piastowskich historiach rysowanych przez Rosińskiego (tam zdaje się była wersja dwujęzyczna). Ale przecież to są starocie a dziecku niczego z antykwariatu z piątej ręki nie dam, bo jak to będzie wyglądało. Z kolei żeby zapoznać się z "W pustyni i w puszczy" to na moje oko trzeba mieć z dziesięć lat. Pamiętam, że jak czytałem za szczyla (8-9 może) to sceny w Chartumie prześladowały mnie nocami.  8) Szukam rzeczy dostosowanych do wieku czyli raczej w stylu "My little pony" tylko z tutejszą tematyką.

Oj, nie wiem, czy znajdziesz jakieś ładne wydanie anglojęzyczne polskich legend, jakiś czas temu miałem podobny pomysł i zrezygnowałem...

Tego właśnie obawiam się po cichu. :(
 
Co do KiK - najwyraźniej jest jeszcze w CentrumKomiksu:

O. Dziękować.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 18:59:36 »
W serii Cała Polska Czyta Dzieciom były bardzo fajne bajki wierszem (polskie). I tam też był podawany sugerowany wiek dziecka.

Offline death_bird

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 19:58:01 »
Ale one były po "angielskiemu"? Bo z bajek w języku ojczystym nic mi niestety nie przyjdzie. Chyba będę musiał zastosować metody XX-wieczne i pochodzić po księgarniach w świecie rzeczywistym...
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 20:26:06 »
No tak, przeoczyłem. Nie, po polsku były. Ale zobacz co po angielsku wydali Brzechwy itd. Tu jest spis tych autorów:
http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/bajki-wierszem
Plus oczywiście Chotomska.
Chociaż może być trudno, bo Filemona np. po angielsku chyba nie ma.

Ale - jest Lokomotywa: https://www.thamesandhudsonusa.com/books/locomotive-hardcover

Offline LordDisneyland

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 22:06:07 »
Idąc tym tropem- Butenko i "Pan Maluśkiewicz"

https://www.empik.com/szukaj/produkt?q=miniscule&qtype=basicForm

,, - Eeeeech.''

Offline death_bird

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 22:10:04 »
O żesz. W życiu nie słyszałem o czymś takim. To się nadaje dla trzylatki?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 05 Luty 2019, 22:38:36 »

Offline LordDisneyland

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 00:02:46 »
Znalazłem jeszcze lutczynowsko- chotomską interpretację baśni o smoku wawelskim, ale czy Lutczyn spodoba się maluchom...
https://bonito.pl/k-46681626-smok-ze-smoczej-jamy-the-dragon-from-the-dragon-s-den?abpid=3996&abpcid=155&bb_id=6233&bb_coid=6076327
 

,, - Eeeeech.''

Offline death_bird

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 22:45:46 »
Jeszcze kilka dni temu do łba by mi nie strzeliło, że to może przypominać szukanie igły w stogu siana.
Skądinąd może to pomysł na biznes. Zatrudnić rysownika, potrafiącego składać rymy tłumacza i dalej podbijać Londyn i Chicago nadwiślańskimi historiami.  ??? Dzięki Lordzie za wysiłek. Na coś muszę się w końcu zdecydować.  ::) Do licha. Dzieci to nie jest bułka z masłem.  ;D
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 22:51:47 »
A juści ! Ale z perspektywy czasu [kilkanaście lat, to ciężki wyrok jest  ;) ] stwierdzam, że małe dzieci są jednak mniej męczące niż te dorastające  ;D
Mam jedną prośbę- gdyby udało ci się namierzyć jakieś baśnie czy legendy z ładnymi ilustracjami [nie musi to być przecież Szancer, choć takie eksportowe wydanie byłoby świetne], to daj mi jakoś znać, choćby przez pw.

I pamiętaj:,,Dzieci są zakałą ludzkości" -A.Słonimski
,, - Eeeeech.''

Offline death_bird

Odp: Ojcowie rodzin - prośba o konsultację
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 06 Luty 2019, 22:57:15 »
Wygrzebałem coś takiego (cena ciekawa):
https://www.amazon.com/Polish-Legends-Polskie-legendy-Bilingual/dp/B009I2WO7S
No i zgryz: Wanda - samobójstwo; wieże kościoła Mariackiego - bratobójstwo... Nawet smok wawelski padł ofiarą morderstwa z zimną krwią. :o I daj tu dziecku polskie legendy do czytania.  >:( 
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".