Autor Wątek: Nagroda Nobla  (Przeczytany 8694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline folko

Nagroda Nobla
« dnia: Cz, 24 Październik 2019, 13:55:51 »
Nic pani Tokarczuk nie czytałem, na razie też nie zamierzam. Pomijam jej światopogląd, z którym nie jest mi po drodze. Mam jedną uwagę, jeśli chodzi o literacką nagrodę Nobla to:

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym (wikipedia)

Czyli jakby nie było jest to nagroda polityczna w ogólnym tego sensie. Jeśli w komisji siedzą osoby o danych poglądach to też takowe pozycje będą nagradzać. Nie jest to nagroda za wybitne dzieło literackie.
Słyszałem od literatów że autorka ma talent, tak jak napisałem na początku nic jej nie czytałem, znam jej twórczość z jednego przedstawienia teatralnego, więc nie znam ;)

Offline misiokles

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 14:37:22 »
Nobel już dawno przestał być nagrodą za pojedyncze/wybitne dzieło. To jest nagroda za całokształt twórczości. I nie jest polityczną nagrodą - każdy ma jakieś poglądy i gdyby tak na to patrzeć - każdy ranking byłby polityczny.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 14:43:02 »

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym (wikipedia)

Czyli jakby nie było jest to nagroda polityczna w ogólnym tego sensie. Jeśli w komisji siedzą osoby o danych poglądach to też takowe pozycje będą nagradzać. Nie jest to nagroda za wybitne dzieło literackie.

Hm... nigdy tak na to nie patrzyłem, ale zestawiając z efektami w postaci nagrody dla Tokarczuk - coś w tym jest. Czyli coś w stylu "Mamo, mamo, chwalą nas! Wy mnie, a ja was!". Deprecjacja. No ale skoro pokojowego Nobla mógł dostać np. Barack Obama, to czemu literackiego nie miałaby dostać Tokarczuk...

Offline LordDisneyland

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 14:44:46 »
A ja z uporem maniaka dalej twierdzę, że ostatnią nagrodą Nobla, którą dostał wybitny twórca, była ta z 1995 roku. Seamus Heaney, panie i panowie. Seamus Heaney.

,, - Eeeeech.''

Offline Nawimar III

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 14:49:58 »
Misiokles: "I nie jest polityczną nagrodą - każdy ma jakieś poglądy i gdyby tak na to patrzeć - każdy ranking byłby polityczny"
 
Kłopot w tym, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza "skrzywienie" w jedną stronę jest w przypadku literackiego Nobla aż nazbyt widoczne. Zresztą swego czasu Giedroyć wspominał jak się tę nagrodę załatwiało, gdy on i jego koleżeństwo lobbowało za Gombrowiczem. Z jakością literacką ta nagroda już dawno nie ma nic wspólnego.

Offline isteklistek

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 15:42:26 »
Nobel już dawno przestał być nagrodą za pojedyncze/wybitne dzieło. To jest nagroda za całokształt twórczości. I nie jest polityczną nagrodą - każdy ma jakieś poglądy i gdyby tak na to patrzeć - każdy ranking byłby polityczny.

Chyba tak jest, a nie powinno. Szczególnie, że ten Nobel ma charakter rozrywkowy. Ja jestem przeciwko dawaniu nagród za całokształt, bo zaraz może się okazać, że w sumie każdy prędzej, czy później tę nagrodę otrzyma. Niestety ten trend rozciągany jest we wszystkich branżach. Przykładem jest David Lynch, który jeszcze nie ma Oscara, a w 2020 dostanie za całokształt - ja rozumiem, że był 4 razy nominowany, że jest niedosyt, że zrobił sporo dobrych filmów, ale skoro żaden nie dostał w uczciwej konkurencji, to nie wiem po co to na siłę naprawiać?

Offline parsom

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 17:18:43 »
A za całokształt to nieuczciwa konkurencja? Każda nagroda jest wypadkową tak wielu rzeczy, że trudno tu uznawać którąś za bardziej lub mniej obiektywną.

Z innej beczki - skoro dali Dylanowi, to w sumie może czas na Nobla za komiksy? Oczywiście za scenariusz, bo przecież Dylan też nie za muzykę dostał.

Offline Arion Flux

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 20:07:45 »
Nie wiem, nie znam się, ale ja sie tylko dziwię, że tego nobla to kiedyś dostała Wisłocka, i to za takie świństwa, i to jeszcze z literatury. Jak już musiala dostać, to lepiej z fizyki, a jeszcze lepiej z biologii. Ale z literatury? Po prostu polityka, korupcja i dziwkarstwo. U nas takie cos to by się nie moglo zdarzyć. Ale tam wiadomo o co chodzi - Szwedzi. 

Offline parsom

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 24 Październik 2019, 20:15:11 »
Pokojową powinna dostać, chociaż na świeżym powietrzu też chyba zalecała.

Offline jotkwadrat

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 00:10:19 »
W sumie, Nobel np. dla Alana Moore'a to byłoby coś.
Na pewno zasłużył bardziej niż wielu dotychczasowych laureatów.

Offline gashu

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 08:57:57 »
Ten Alan Moore? Znany lewak, satanista i mag?
Przewiduję masowy ból d... w kraju nad Wisłą.

Offline isteklistek

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 09:12:17 »
Ja rozumiem nagrody roczne, bo to jakieś podsumowanie tego, co w danym roku się działo i to zamyka rozdział. Jasne, że może być ktoś, kto łapał się kilka razy w swojej karierze do ścisłego finału, ale nigdy nie udało mu się wygrać, to świadczy o nagrodzie, jej prestiżu i konkurencji. Ja nie widzę sensu po latach przyznawać nagrodę pocieszenia, bo osoba X jeszcze jej nie wygrała, bo w danym roku był ktoś lepszy, ale ogólnie to dajmy jej nagrodę za całokształt, bo jak to może być tak, że osoba X mająca kilka nominacji nie ma nagrody, a okazuje się, że niewiele osób ma więcej nominacji niż dwie, a tu jest kilka ....jawna niesprawiedliwość.

Alan Moore dostaje nobla za komiksy, w których kazał usunąć swoje nazwisko lub nie chce mieć z nimi nic wspólnego, skutecznie się od nich odcina. Ja myślę, że on by tego nobla nie odebrał.
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Październik 2019, 09:14:09 wysłana przez isteklistek »

Offline misiokles

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 09:51:49 »
Nie wiem czemu macie taki problem z tą Nagrodą Nobla. Dzieła wybitne nie powstają co roku i żadna nagroda z żadnym regulaminem przyznawania i żadnym obiektywizmem co roku nie wyłuska dzieł epokowych, ponadczasowych i pchających literaturę do przodu. Dotyczy to także muzyki, filmu, teatru i każdej dziedziny kultury. Nobel podtrzymuje, tak jak i inne głośne nagrody, zaonteresowanie literaturą piękną i daje boost do czytelnictwa.

Offline death_bird

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 09:56:25 »
A ja tak sobie czekam na sytuację niemożliwą w ramach której komitet ogłosi: "w naszej opinii w tym roku nikt nie zasługuje na nagrodę".
Bo na chwilę obecną to jest już takie rozdawnictwo z rozdzielnika. Czy się stoi czy się leży co roku Nobel się należy.

P.S. Nobel dla komiksowa? Nie żartujcie.
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Październik 2019, 09:58:30 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Nagroda Nobla
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 25 Październik 2019, 10:20:01 »
A niby dlaczego "nie żartujcie". Dostał Dylan. Trudno go nazwać typowym literatem. A Kazuo Ishiguro, laureat sprzed dwóch lat, zapowiedział, ze będzie pisał komiks (nie wiem, na czym to stanęło).