Autor Wątek: Komiksowe książki  (Przeczytany 24739 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #75 dnia: Pn, 16 Sierpień 2021, 14:01:24 »
Mocno liczę, że się nie zawiedziesz :) Ja w każdym razie spodziewałem się, że będzie dobrze, ale i tak byłem mile zaskoczony lekkością rozpisania tych tekstów i głęboką wiedzą autorów.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #76 dnia: Śr, 19 Styczeń 2022, 10:50:48 »
Kolejna inicjatywa w wykonaniu Sławomira Zajączkowskiego, znanego m.in. z takich przedsięwzięć jak seria "Lux in tenebris" oraz magazyn "Komiks i My". Tym razem proponuje on lekturę opracowania swojego autorstwa pt. "Polskie opowieści obrazkowe dawnych wieków". Książka sukcesywnie będzie prezentowana na poniższym blogu:
 
http://kimy.pl/?fbclid=IwAR1A-JYuNy_MFh0ersFGxF8euQo9VyOq32KbP39etPc6Y8JdPzzizpI7TLs
 

 

Offline PJP

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #77 dnia: Nd, 30 Styczeń 2022, 13:28:55 »
Czy coś wiadomo więcej na temat:
https://www.gildia.pl/literatura/482948-w-krolestwie-tytusa-de-zoo-cykliczne-historyjki-obrazkowe-w-polsce-w-latach-1956-1967
i Komiks polski. Od Łapigrosza do Funky Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989?
Było to sygnalizowane https://komiksy-poznan.pl/program/24-iv/

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #78 dnia: Wt, 01 Luty 2022, 08:39:07 »
Paweł Chmielewski zapowiada swoją trzecią książkę z cyklu historii komiksu polskiego: Harald idzie na wojnę. Narracje graficzne, cykle obrazkowe, komiksy od 768 do 1918 w Europie i Polsce.
Batman returns
his books to the library

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #79 dnia: Pn, 09 Maj 2022, 21:35:48 »
Kurc zapowiada na fb kolejne książki:
Marcin Osuch, Konrad Wągrowski, Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL
Maciej Parowski, Każdy komiks jest fantastyczny, 600 str.!
Paweł Ciołkiewicz, Moje komiksy vol. 2: krótko i na temat

Dwie ostatnie są już na ukończeniu.
Batman returns
his books to the library

Offline PJP

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #80 dnia: Pt, 27 Maj 2022, 22:06:35 »
Pojawiła się nowa książka Adama Ruska, Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989. Zaciekawiony napisałem do wydawcy. Odpisali, że książkę będzie można nabyć bezpośrednio od nich i prawdopodobnie przez jedną z księgarni. Dadzą informację.
W tym wątku pojawiła się cena...
https://www.facebook.com/huta19/videos/426280682284246/

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #81 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 22:06:28 »
Zapowiedź:
Michał Chudoliński, Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej, Ośrodek Badawczy Facta Ficta
Batman returns
his books to the library

Offline Chmurny

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #82 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 16:49:06 »
Pojawiła się nowa książka Adama Ruska, Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989. Zaciekawiony napisałem do wydawcy. Odpisali, że książkę będzie można nabyć bezpośrednio od nich i prawdopodobnie przez jedną z księgarni. Dadzą informację.
W tym wątku pojawiła się cena...
https://www.facebook.com/huta19/videos/426280682284246/

https://www.gildia.pl/literatura/526686-od-lapigrosza-do-funky-ego-kovala-historia-komiksu-polskiego-do-roku-1989

Zapisałem się na KW, z trochę przyjemniejszą ceną.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #83 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 17:24:10 »
Bez sensu ten format zupełnie. Chętnie bym to przeczytał, ale nie za taką cenę i nie w takim formacie. Niech taki sobie będzie, ale jednocześnie z normalnym jako jakaś wersja limitowana czy coś.

Offline Chmurny

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #84 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 19:27:30 »
To już taki format obronno-zaczepny.
Ciekawe, czy się odezwą do zapisanych utrzymując proponowaną cenę.

Offline misiokles

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #85 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 22:06:47 »
Cena podobna co za podobnej wielkości amerykańskiego omnibusa czy absoluta. Tym razem podziękuję. Ale gdyby ta cegła traktowałaby o komiksie po 89 roku - zacząłbym oszczędzać na kupno.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #86 dnia: Wt, 12 Lipiec 2022, 08:32:45 »
Mała rozmowa z autorami książki "Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL":
 
https://paradoks.net.pl/read/43581-poczulismy-sie-troche-jak-ludzie-odkrywajacy-zaginione-swiaty-wywiad-z-marcinem-osuchem-i-konradem-wagrowskim
 

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #87 dnia: So, 03 Wrzesień 2022, 12:14:56 »
Tak zwane wywiady-rzeki to jedne z moich ulubionych lektur; siłą rzeczy nie mogłem zatem przegapić także tego typu książki autorstwa Łukasza Chmielewskiego pt. "Z każdej strony komiksu. Rozmowy o komiksie". Zaczynając od jej walorów jako zasadniczy wypada wskazać szerokie spektrum w doborze osób odpytywanych. Na "pokładzie" znalazło się miejsce zarówno dla autorów, jak również wydawców oraz różnej "maści" promotorów (m.in. galeryjnego dilera i przewodniczącej tematycznej fundacji). Stąd osoba spoza środowiska po lekturze tej pozycji być może będzie zaskoczona teoretycznie szerokim zasięgiem oddziaływania tego medium. Z kolei zadeklarowani fani, oprócz dobrze znanych informacji, z niemałym prawdopodobieństwem doczytają się co najmniej kilku nowych ciekawostek. W moim przypadku tak się sprawy miały chociażby przy okazji rozmowy z Markiem Kasperskim, założycielem i współwłaścicielem galerii Artcomics. To zresztą jak dla mnie najlepiej przeprowadzona  rozmowa z zaprezentowanych w tym zbiorze. Co prawda każda na swój sposób jest interesująca; natomiast (i tu zaczyna się moje utyskiwanie) część z nich sprawia wrażenie niepełnych, a niekiedy wręcz rozczarowujących... Mając już bowiem możliwość przeprowadzenia tego typu rozmów przynajmniej w części przypadków chciałoby się podpytać o znacznie więcej (jak choćby w przypadku Adama Radonia)... Nie znam uwarunkowań towarzyszących przeprowadzaniu tych wywiadów więc trudno mi wyjaśnić dlaczego wyszło tak jak wyszło... Ponadto książka prezentuje się biednie od strony edytorskiej. Cieszy formalnie ciekawa ilustracja okładkowa w wykonaniu Wojciecha Stefańca (niewymienionego niestety w redakcyjnej stopce); natomiast przy okazji każdej z rozmów wypadało umieścić chociaż zdjęcie odpytywanej osoby. Rozumiem, że zarówno ceny papiery jak i usług poligraficznych poszybowały w górę, ale na Darkseida, który my mamy rok! W opublikowanych lata temu wywiadach Bartosza Kurca ("Trzask, Prask!") czy również przecież już leciwych "Wyznaniach spisanych" z Januszem Christą ikonograficzne dopełnienia jednak się znalazły. W przypadku niniejszego przedsięwzięcia tego akurat niestety zabrakło co generuje poczucie obcowania z bieda-produktem. O tyle to dziwi, że okładkowa cena tej rozpiętościowo nieprzesadnie rozbudowanej publikacji jest całkiem wysoka, a do tego uzyskała ona ministerialną dotacje.

Pomimo moich obiekcji po tę pozycję zdecydowanie warto sięgnąć; i to nie tylko dlatego, że liczba komiksowych książek jest u nas wciąż nader skromna.

Offline kenji

Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #88 dnia: Pn, 12 Wrzesień 2022, 20:16:37 »
Pojawiła się nowa książka Adama Ruska, Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989. Zaciekawiony napisałem do wydawcy. Odpisali, że książkę będzie można nabyć bezpośrednio od nich i prawdopodobnie przez jedną z księgarni. Dadzą informację.
W tym wątku pojawiła się cena...
https://www.facebook.com/huta19/videos/426280682284246/

Bardzo fajna recenzja książki Adama Ruska :


Jestem pod wrażeniem, że ksiazka za 500 zł ma tak dużo baboli. Nawet mnie to cieszy - bo odeszła mi już ochota na kupno.
Btw- polecam szczerze kanał autora. Bardzo ciekawe i dobrze przygotowane merytorycznie filmy




ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowe książki
« Odpowiedź #89 dnia: Cz, 15 Wrzesień 2022, 08:27:29 »
Cytuj
Po długim czasie udało nam się doprowadzić do końca prace nad książką Adama Ruska "W królestwie Tytusa de Zoo. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1956-1967"!
Premierę planujemy na nadchodzący Festiwal Komiksu w Łodzi.
Trzeci tom serii prezentującej kolejne okresy dziejów cyklicznych historyjek obrazkowych w Polsce. Po latach 1919-1939 oraz 1939-1955 przyszedł czas na obszerne, bogate w liczne zestawienia i ilustracje, omówienie następnej dekady - słabo dotychczas rozpoznanej, zwłaszcza w przypadku historyjek ukazujących się w prasie. W swojej monografii Adam Rusek dostarcza opisy odnalezionych utworów, wskazuje wykorzystywane w nich pierwowzory literackie, identyfikuje twórców i osadza to wszystko w kontekście polityczno-społeczno-kulturowym.
dr Adam Rusek (ur. 1953) to wybitny znawca historii polskiego komiksu, wieloletni pracownik Biblioteki Narodowej, autor fundamentalnych dla badań nad polskim komiksem książek: "Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939", "Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955", "Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych", "Od Łapigrosza do Funky Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989", a także redaktor serii "Dawny komiks polski", prezentującej przedwojenne prasowe historyjki obrazkowe.
Autor: Adam Rusek
Redakcja: Michał Traczyk
Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania" wrzesień 2022
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Liczba stron: 390
Format: 206x226 mm
ISBN: 978-83-958510-1-8
Wydanie: I
Cena okładkowa: 99,90 zł