Autor Wątek: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.  (Przeczytany 3162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« dnia: So, 23 Luty 2019, 08:45:41 »
Jestem fanem ekskluzywnych, wyjątkowych wydań książek i komiksów, ale o ile w komiksach siedzę głęboko i mam rękę na pulsie, tak w książkach nie i nie wiem co się wydaje, stąd pomyślałem, że można założyć temat, gdzie będziemy się dzielić informacjami na temat takich właśnie wydać które się już pojawiły i które warto mieć w kolekcji i tych, które dopiero nadchodzą. Co mam na myśli mówiąc o ekskluzywnych i wyjątkowych wydaniach? Wszelkie powiększone formaty z ilustracjami, książki w etui, porządne wydania pełnych sag jak np. numerowana saga Metro 2033 itp. itd.


Vesper będzie niedługo wydawał pięknie ilustrowaną edycję Zewu Cthulhu.


Piękno jest w oczach patrzącego.

Itachi

  • Gość
Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 27 Luty 2019, 11:18:11 »
Ja mam limitowaną do 40 egzemplarzy biografię: http://www.snookerworld.pl/112-snooker/snooker/1282-running-ronnie-osullivan-limitowana.html

Jednak czy obecnie jest ona warta więcej niż przed kilkoma laty? Nie mam pojęcia, na allegro czy olx nikt nie wystawiał w ostatnim czasie.

Offline death_bird

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 27 Luty 2019, 20:40:01 »
Taka ciekawostka nt. ekskluzywnych limitek. Kiedyś (chyba lat temu 10 albo i troszkę lepiej) kupiłem na "Alledrogo" tzw. ekskluzywne wydanie "Maladie" Sapkowskiego. Kosztowało mnie to to jakieś 120 złociszy o ile pamiętam. Teraz na "A" widziałem jeden egzemplarza wystawiony za tysiaka. Gruba przesada, ale wydanie śliczne.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline rekinn

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 13 Lipiec 2020, 02:34:53 »
Fajny temat, ale trudny. :) Też nie mam pojęcia skąd czerpać informacje. Mogę tylko podpowiedzieć, że warto czasem zerknąć na jakieś reprinty z dawnych lat. Nakład mały, a wydania nieraz są łądne. W ogóle przydałby się temat o książkach rzadkich, gdzie jak komiksami moglibyśmy się pochwalić czymś wyjątkowym, bo to tez sprawia sporo radości. Kilka lat temu żona szukała na prezent Kotolotków LeGuin. Ja pierdzilę, tego nie dało się znaleźć. Nakład poszedł się kochać, a jak już ktoś wystawił, to od 200 zł w górę. Słyszałem, że teraz jest już nowe wydanie i wszystkie trzy części Kotolotków są w jednym tomie, ale nie wiem czy to prawda.
« Ostatnia zmiana: Pn, 13 Lipiec 2020, 02:38:37 wysłana przez rekinn »

Offline Wtem!

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 17 Lipiec 2020, 16:00:32 »
To prawda. Szkoda tylko, że to wydanie nijak nie pasuje do pozostałych tomów.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 17 Lipiec 2020, 17:03:19 »
Niedawno wydali limitowane wydanie "Księgi całości" Feliksa W. Kresa na twardo:

https://esef.com.pl/pl/p/Ksiega-Calosci.-6-tomow-ed.limit-/6150

Klasyka polskiej fantasy, polecam.

Jestem fanem ekskluzywnych, wyjątkowych wydań książek i komiksów, ale o ile w komiksach siedzę głęboko i mam rękę na pulsie, tak w książkach nie i nie wiem co się wydaje,

Jak można być czegoś fanem, np. ekskluzywnych wydań książek, i nie mieć o tym żadnego pojęcia?  ;D


Online parsom

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 17 Lipiec 2020, 18:42:34 »
O jakie ładne:

Offline NuoLab

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 28 Lipiec 2020, 22:40:12 »
Jest takie wydawnictwo, które wydaje w limitowanym nakładzie m.in. książki Juliusza Verne'a
https://jamakasz.pl/
Mam kilka egzemplarzy - są odręcznie numerowane.

Offline ryba

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 30 Listopad 2020, 15:44:01 »
A nie lepiej zamiast nowo wydawanych książek skupić się na starych? Oryginalnych już raczej nie przybędzie. Najlepiej kupować polskie książki lub książki dotyczące Polski. Oczywiście trudno od razu być ekspertem, ale można na początek kupować książki po kilkadziesiąt zł, antykwariaty czasem udostępniają pdf z ofertą cenową sprzedawanych przedmiotów. Można poszukać.
Tak się składa, że akurat wystawiam kilka takich książek na allegro :) Nie wiem czy można w tym wątku podawać link. Najwyżej mod usunie:
https://allegro.pl/uzytkownik/ryba_pila?bmatch=cl-dict20110-m-ctx-uni-1-2-1125

Offline NuoLab

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 03 Grudzień 2020, 19:36:28 »
Na to jest co najmniej o jakieś 10-15 lat za późno. Teraz wszystkie stare pozycje zostały przebrane i powykupywane a jak się pojawiają to w chorych cenach jak ta z powyższej aukcji. Za 500 zł to ja wtedy przykładowo kupowałem oprawiony rocznik Światowida z 1926 r.

Offline ryba

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 03 Grudzień 2020, 20:16:40 »
To jednak 60 lat różnicy. Ja nie kupuję czasopism wydanych po 1900 r. bo tu już przeważają zdjęcia, a wcześniej ilustracje to drzeworyty, staloryty itp. stąd ceny są wyższe.
Zobacz na ceny Tygodnika Ilustrowanego, półroczniki sprzed 1900 r od ok. 800 zł a po 1900 r. zł od ok 300-400 zł.

Jeśli chodzi o reprinty to polecam wydawnictwo graf_ika, w szczególności Album Widoków Napoleona Ordy i Atlas Bazewicza.
Fajne rzeczy wydaje Taschen m.in. Atlas Maior czy widoki miast Brauna Hogenberga w bardzo dużych formatach.
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Grudzień 2020, 20:25:13 wysłana przez ryba »

Offline marcing

Odp: Ekskluzywne, wyjątkowe wydania.
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 03 Grudzień 2020, 22:39:42 »
Książki świetnie wydają takie wydawnictwa jak Karakter, d2d, czy Warstwy (i pewnie jeszcze kilka innych - słowo/obraz terytora, Iskry). Nie są to wydania ekskluzywne/limitowane, ale pod względem edytorskim jest to bardzo wysoki poziom.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek co roku ogłasza konkurs na Najpiękniejszą Książkę Roku, inspiracji można więc poszukać w wynikach tych konkursów.

Wydań ekskluzywnych, zwłaszcza większych serii, za bardzo nie kojarzę. Chyba bliskie ideału byłoby wydawnictwo w stylu brytyjskiego The Folio Society - https://www.foliosociety.com/row.

Jeżeli chodzi o książki antykwaryczne, to w tym roku z powodu pandemii jest wysyp aukcji na platformie onebid.pl. W poprzednich latach na tej platformie aukcje organizowały 2 lub 3 antykwariaty, w tym roku na OneBid przenieśli się prawie wszyscy najwięksi gracze organizujący od lat aukcje stacjonarne. A zaraz potem dołączyło do nich kilka antykwariatów, które nigdy wcześniej nie organizowały aukcji. Od września aukcje antykwaryczne są niemalże co tydzień, w ten weekend będą kolejne dwie.

Fajną, chociaż drogą opcją na sprawienie sobie ekskluzywnego egzemplarza ulubionej książki jest zlecenie wykonania artystycznej oprawy. Polecam zwłaszcza Jacka Tylkowskiego - https://www.instagram.com/introligatorniatylkowski/ i Pracownię Leśna 6 - https://www.facebook.com/pracownialesna6. Koszt takiej oprawy dla jednej książki to od kilkuset do ponad tysiąca złotych, czeka się zwykle też przynajmniej kilka miesięcy. Posiadam kilka oprawionych w obu tych pracowniach książek i uważam, że warto.
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Grudzień 2020, 22:44:28 wysłana przez marcing »