Autor Wątek: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?  (Przeczytany 3293 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« dnia: So, 17 Lipiec 2021, 23:54:59 »
Do założenia wątku zainspirował mnie temat dot. wydzielania czasu na lekturę.
Zacząłem się zastanawiać które książki zdarza mi się czytać najczęściej i wyszło mi, że w pierwszej kolejności byłyby to:

1. "Poczet cesarzy rzymskich" (Pryncypat, Dominat), "Poczet cesarzy bizantyjskich" (A. Krawczuk)
2. Siedmioksiąg wiedźmiński
3. "Wielki testament" (F. Villon)
oraz dodatkowo (sam się zdziwiłem):
4. Trylogia Bane`a (D. Karpyshyn), którą co jakiś czas czytam fragmentami.

Macie jakieś ulubione tytuły, które powtarzacie po raz (przysłowiowy) "n-ty"?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline PJP

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 11:55:52 »
Głównie stare młodzieżówki Niziurskiego, klasyka science fiction (Simak, Silverberg, Asimov, Heinlein), sporo książek dotyczących dziejów najnowszych Polski, Kajkosze, Asteriksy, sporo z kaczek i np. opowiadania Pilipiuka. Jesienią lubię wrócić do różnych kryminałów retro, Wrońskiego czy Krajewskiego. Zapomniałbym o Tytusach, ale raczej te pierwsze księgi (do 18.).
« Ostatnia zmiana: Nd, 18 Lipiec 2021, 11:57:58 wysłana przez PJP »

Offline jotkwadrat

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 14:57:41 »
1. Władca pierścieni i inne rzeczy Tolkiena
2. opowiadania Lovecrafta
3. Kajko i Kokosz
4. Wiedźmin - opowiadania

Bender

  • Gość
Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 15:07:15 »
Książki:
Muminki
Lolita

z komiksów chciałbym powiedzieć, że do czegoś wracam i cały czas planuję, ale po prostu nie ma czasu.
Najpilniej chcę wrócić do:
Love & Rockets
Akira
Donżon (już dość dawno czytałem, a polskie wydanie mi narobiło smaka)
i Jasony prawie wszytskie

Offline Gorzki

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 21:14:27 »
Ponieważ to wątek literatura to :

1.Achaja i Wiedźmin. Bezapelacyjnie
2.Książki Jacka Dukaja miałem napisać, że do Lodu, którego ciągle nie mogę skończyć. Napiszę Xavras Wyżryn, Czarne Oceany i top 1 Perfekcyjna Niedoskonałość
3.Książki Vladimira Wollfa
4.www.1939.com.pl i reszta
5.Mistrz i Małgorzata
6.Jednym Zaklęciem

Powyższe czytam naprzemiennie z "nowościami".

Offline perek82

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 21:30:55 »
Może nie wracam regularnie ale czytałem po kilka razy:
Działa Nawarony
Ojciec chrzestny (po polsku angielsku filmy znam chyba na pamięć)
Solaris
Życie Pi (druga książka którą mam w 2 językach już w sumie nie wiem dlaczego)
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline PJP

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 18 Lipiec 2021, 21:42:55 »
Właśnie! Jeszcze książki Ludluma, Forsytha, Cusslera 8) Ostatnio bardzo przyjemnie łykam Cusslera.

Offline Amer

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #7 dnia: So, 31 Lipiec 2021, 23:52:56 »
"Lalka" Prusa.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline Pawel.M

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 01 Sierpień 2021, 00:53:28 »
Z książek Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, obowiązkowo w przekładzie Pawła Hulki-Laskowskiego.

Z komiksów Kajko i Kokosz, ale oczywiście nie te Nowe Przygody.

Jak widać, wracam do "heheszków" - pozycji, które można otworzyć na chybił trafił i przeczytać parę stron. Z wiekiem mam coraz mniejszą chęć ponownego przerabiania całych powieści, a o cyklach to już w ogóle szkoda mówić.
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Sierpień 2021, 00:55:38 wysłana przez Pawel.M »

Offline marcing

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 01 Sierpień 2021, 12:13:40 »
- Bohumil Hrabal "Zbyt głośna samotność" - raz na kilka lat całość i dość często sam początek
- Ota Pavel "Śmierć pięknych saren"
- Julio Cortazar "Opowieści o kronopiach i famach"
- opowiadania Borgesa (szczególnie "Biblioteka Babel" i "Nieśmiertelny")
- Ziemiomorze Ursuli Le Guin (szczególnie "Grobowce Atuanu")
- Stanisław Lem
- Philip K. Dick
- Larry McMurtry "Na południe od Brazos"
- opowiadania Wiecha z Walerym Wątróbką
- Edward Stachura "SIekierezada"
- Edward Redliński "Konopielka"
- Douglas Adams "Autostopem przez galaktykę"
- Italo Calvino "Rycerz nieistniejący", "Baron drzewołaz", "Wicehrabia przepołowiony"

Bardzo chcę wrócić do "Księgi Nowego Słońca" Wolfe'a, ale przez objętość ciągle odkładam (no i czekam na wznowienie "Urth Nowego Słońca" żeby znowu mieć komplet :) ). W kolejce jest też na pewno Bruno Schulz. Chętnie wróciłbym też do trylogii Illuminatus! (Shea/Wilson), ale dawno temu sprzedałem swój komplet, przydałoby się wznowienie.

Ogólnie coraz częściej zdarza mi się wracać rzeczy już kiedyś przeczytanych, po części przez pomysł na zamawianie ilustracji do ulubionych książek. Póki co w większości wypadków są to przyjemne powroty. Chyba jedyne większe rozczarowanie to Ray Bradbury, którego książki, może poza 451 Fahrenheita, nie robią już na mnie takiego wrażenia jak w wieku 12-14 lat (nazywanym przez niektórych Złotym Wiekiem fantastyki ;) ). Zupełnie odbiłem się od "Słonecznego wina", a była to kiedyś jedna z moich ulubionych książek (ale pewnie jeszcze spróbuję do niej wrócić).
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Sierpień 2021, 12:33:49 wysłana przez marcing »

brvk

  • Gość
Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 02 Sierpień 2021, 02:15:25 »
Pozycji przeczytanych więcej niż raz mam trochę na rozkładzie. Najczęściej wracałem chyba do "Władcy pierścieni" i "Władcy much". (Może to jakaś ukryta słabość do władców?)

Czasami przychodzi mi do głowy myśl, że w zasadzie powinienem nabywać książki dopiero po pierwszej lekturze. Jeśli mnie ciągnie do powrotu to dopiero wtedy kupować, zamiast dostawiać kolejne półki i regały na rzeczy do czytania lub zaledwie raz przeczytane.

Ale nowa książka to taki piękny przedmiot, trudno się oprzeć.

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 05 Sierpień 2021, 13:25:58 »
Paragraf 22 -  niesamowity wisielczy humor. Szczegolnie lubie opowiadac w towarzystwie o nowych działach klejowych jakie posiada Rosja. Szczególnie niebezpieczne przeciwko dużym eskadrom. Posklejane samoloty są bezużyteczne.

Konopielka - potrzeba troche dystansu zeby to czytac, szczególnie łatwo przychodzi gdy ma się rodzine ze wschodu która przeżyła wojne i mieszka na wiosce.

Piknik na skraju drogi - wyżyny sf, mont everest. Po lekturze zaczynam mówić na osoby grzebiące w śmietnikach: stalkerzy. Szukają magicznych przedmiotów aby je sprzedać. Rośnie szacunek dla poszukiwaczy.

Offline Eyeless

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 05 Sierpień 2021, 21:48:52 »


Paragraf 22 -  niesamowity wisielczy humor. Szczegolnie lubie opowiadac w towarzystwie o nowych działach klejowych jakie posiada Rosja. Szczególnie niebezpieczne przeciwko dużym eskadrom. Posklejane samoloty są bezużyteczne.

Heh, to już chyba ten moment gdy mogę rzucić się na Paragraf po raz 4-ty lub 5-ty, niewiele pamiętam więc najwyższa pora odświeżyć Majora Majora i całą resztę towarzystwa.
Zdecydowanie przyłączam się do wielbicieli tego tytułu.
Ze swojej strony dodałbym na pewno jeszcze Xavrasa Wyżryna J. Dukaja za interesującą alternatywną historię Polski, która w piękny sposób pokazuje, że prawie każdy cel jest możliwy do osiągnięcia , należy tylko do niego dążyć małymi kroczkami. Historię tę pochłania się momentalnie, na przejazd pociągiem może nie starczyć :)
Przypomniała mi się jeszcze Taktyka błędu G.R. Dicksona. Ilekroć przekładałem ją na półkach kończyło się to przeczytaniem całej historii po raz kolejny. Strasznie wciągająca opowieść o  pewnym  wojskowym strategu.

Offline Roszpunek

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #13 dnia: So, 10 Grudzień 2022, 22:00:17 »
Wszystko od Tolkiena, zwłaszcza Dzieci Hurina
Sapkowski - wiedźmin
Ziemianski - Achaja

Odp: Do jakich tytułów wracacie najczęściej?
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:17:12 »
to ja również witam w fanklubie Paragrafu 22. z ciekawostek - ten sam autor napisał parę lat później sequel. przeczytałem połowę, jestem skłonny dać maksymalnie 3/10 przy dobrej woli i zignorowaniu faktu istnienia oryginału.

no i FEMONENALNY, podkreślam FENOMENALNY serial w wydaniu Amazonu. wierny nie tylko jako bezpośrednia ekranizacja fabuły, ale przede wszystkim w oddaniu sensu powieści.