Autor Wątek: Czytniki ebooków  (Przeczytany 2119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline volker

Czytniki ebooków
« dnia: Wt, 18 Październik 2022, 11:20:55 »
Z uwagi na kończące się miejsca na komiksy na półkach zdecydowałem, że wszystkie książki poza komiksami w miarę dostępności będę kupował już tylko w formacie elektronicznym. I tu mam prośbę do osób, które z takowych korzystają i mieli do czynienia z różnymi - podzielcie się swoimi doświadczeniami -  które polecacie, a które nie? Na co zwrócić uwagę? Czytnik będzie mi tylko służył do czytania książek i tylko ta funkcja w nim mnie interesuje.

Offline chch

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 12:03:07 »
Z uwagi na kończące się miejsca na komiksy na półkach zdecydowałem, że wszystkie książki poza komiksami w miarę dostępności będę kupował już tylko w formacie elektronicznym. I tu mam prośbę do osób, które z takowych korzystają i mieli do czynienia z różnymi - podzielcie się swoimi doświadczeniami -  które polecacie, a które nie? Na co zwrócić uwagę? Czytnik będzie mi tylko służył do czytania książek i tylko ta funkcja w nim mnie interesuje.

Kindle paperwhite. Chociaż nowe wersje podstawowego kindla już też mają podświetlanie ekranu. Rozdzielczość i podświetlanie ekranu, to wg mnie ważne. No i waga.

Offline Dracos

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 13:16:30 »
Osobiście używam Kindle'a PW wcześniej miałem zwykłego chyba 3gen. Generalnie temat jest dość złożony np w tym obecnym mnie irytuje brak fizycznych klawiszy do przerzucania stron, tylko opcja dotykowa. Dochodzi kwestia formatów kindle na razie korzysta ze swojego mobi i azw ale chyba niedługo będzie możliwe korzystanie z epubów. Dokładnie rzec biorąc to nadal trzeba korzystać z opcji sendtokindle z tym że właśnie będzie można już to robić z epub. Więc zależy czy chcesz kupować książki przez Amazona czy przez polskie księgarnie, Legimi ma jakąś tam funkcjonalność a oni używają innych czytników. Osobiście zdecydowałem się na kindla - raz że nie muszę się martwić o jakość samego urządzenia bo swój poziom trzymają, dwa zależało mi na różnych słownikach, podświetlenie nie bijące po oczach też było plusem. Stwierdzenie że będzie Ci służył do samego czytania nie do końca zawęża pole wyboru bo nie wiadomo czy będziesz czytał po PL czy w innych językach, czy będziesz kupował książki w naszych serwisach czy innych, jaką wielkość urządzenia preferujesz itd..

Polecam https://swiatczytnikow.pl/ są tam testy, porównania, recenzje urządzeń. Można zgłębić mocniej temat przed zakupem.

Offline volker

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 13:47:00 »
Książki raczej kupowane w Polsce i po polsku. W sumie nie orientowałem się jeszcze w jakim formacie tutaj sprzedają, myślałem że jest jeden. Interesują mnie też cyfrowe czasopisma jak "Nowa Fantastyka".
Ważna dla  mnie jest  funkcja gdy pliki z książkami można samemu wgrywać, a nie tylko czytać  podłączając się przez internet pod jakiś serwis. Książki mają mi działać głównie offline.
To podświetlenie to przydaje się jak jest za ciemno czy za jasno jak w smartfonach?
6 cali wystarczy czy mierzyć w większe?

Offline plast

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 14:01:57 »
Mam już czwartego Kindle, zaczynałem od klawiaturowego, potem bardziej poręczny bez klawiatury, potem pierwszy ze światełkiem i teraz drugi (nowszy, większy) ze światełkiem. Na przestrzeni tych lat popsuł się tylko jeden, ten numer dwa, pozostałe działają do dziś. Po co mi cztery - żona kradnie, syn kradnie, zaraz córka będzie kradła, jak żyć ;).

Światełko - jak się raz poużywało Kindla ze światełkiem to już innego się nie da. To światło to regulowane podświetlenie, które kompletnie nie psuje/męczy oczu (w przeciwieństwie do ekranów świecących typu tablet czy smartfon, o innych nie wspominając) jeśli ustawia się  je na 20-50% mocy, a DIAMETRALNIE zmienia zasady gry - można czytać godzinami bez zmęczenia przy umiarkowanym świetle dziennym lub lampie, bo ekran i tak trzyma odpowiedni kontrast/jasność, nie trzeba szukać mocnego oświetlenia zewnętrznego. Gamechanger dla mnie. Nawet w pełnym słońcu się to przydaje właśnie dla zachowania idealnego kontrastu i jasności ekranu. Oczywiście jeśli ktoś chce czytać po ciemku przy tym świetle to też się da (aczkolwiek wtedy oczy będą się siłą rzeczy męczyć, nie po to to jest).

Zdecydowanie polecam najnowszy model Paperwhite, ma odpowiednie rozmiary i masę, dobrze leży w ręcę, czyta wszystko co trzeba, a jak nie ma danego formatu to konwersja przez Calibre to 10 sekund razem z wgraniem. Fajne czcionki, pełna możliwość konfiguracji pod własne potrzeby. Ekran dotykowy bez przycisków fizycznych, ale nie jest to mega problemem, nie palcuje się jakoś mega mocno i można spokojnie czytać trzymając czytnik jedną ręką, nawet leżąc na dowolnym boku, kciukiem jesteśmy w stanie zmieniać strony i w przód i w tył.

95% czytanych przeze mnie książek to od 10 lat Kindle, pozostałe to takie które na czytniku nie mają sensu ze względu na swój format (poradniki, albumy, historyczne) lub ich po prostu nie ma (jeszcze się zdarza). Papier kupuję do kolekcji, ale tylko te pozycje, które naprawdę chcę mieć na półce w tej formie.

Jeśli kiedyś wyjdzie odpowiednik Kindle dla komiksów to kupuję od razu (wymagania: co najmniej 14", piękny nasycony kolor, e-ink i nie męczący oczu ekran). Niestety póki co marzenia ściętej głowy.

PS Jak ci się nie spieszy to poczekaj do black friday (25 listopada bodajże) na Amazonie na pewno będą fajne promocje na Paperwhite, jak co roku.
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Październik 2022, 14:03:35 wysłana przez plast »

Offline volker

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 14:34:59 »
O jakim dokładnie modelu piszesz? Do 25 listopada spokojnie mogę poczekać jak mówisz że są dobre okazje. Na ceneo widzę, że są też w jakieś opcji z reklamami. Czyli książkę przerywają mi reklamy, naprawdę?

Offline plast

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 18 Październik 2022, 15:16:39 »
Mówię oczywiście o PW5 6,8" 8GB bez reklam:

https://www.amazon.pl/kindle-paperwhite-8-gb-teraz-z-wyswietlaczem-68-i-regulowanym-podswietleniem-w-cieplym-kolorze-bez-reklam/dp/B08N36XNTT

Ja kupowałem parę miesięcy temu za niecałe 400 zł, nie wiem czy będą taż takie promki na BF, ale kiedy jeśli nie wtedy :) Oczywiście EUR/USD niestety dzisiaj droższe, więc może aż tak dobrze nie być.

Reklamy - nie są problemem, widać je tylko na ekranie wyboru, jak czytasz to się nie wyświetlają, a nawet tam gdzie się wyświetlają nie przeszkadzają. Ale oczywiście lepiej ich nie mieć.


Offline volker

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 07:58:11 »
Dzięki za informację, za waszą namową dziś kupuję gdyż na amazon z okazji black friday czytnik Kindle Paperwhite (8 GB)  bez reklam w cenie 530,99 zł czyli 160 zł taniej niż zazwyczaj.

https://www.amazon.pl/kindle-paperwhite-8-gb-teraz-z-wyswietlaczem-68-i-regulowanym-podswietleniem-w-cieplym-kolorze-bez-reklam/dp/B08N36XNTT/

Offline NuoLab

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #8 dnia: So, 19 Listopad 2022, 19:21:57 »
Jeżeli kupiony przez was kindle ma firmware niższy lub równy 5.14.2 to zanim zaktualizujecie do najnowszej wersji zastanówcie się nad jailbreakiem, który umożliwia zainstalowanie aplikacji KOreader umożliwiającej odczytywanie na kindlu większości istniejących formatów ebooków i komiksów.
https://swiatczytnikow.pl/dla-odwaznych-jest-juz-programowy-jailbreak-dla-wszystkich-modeli-kindle/

Ja tak zrobiłem i działa wyśmienicie.

Offline gashu

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 20 Listopad 2022, 08:37:25 »
Na legalu to na Kindle'u daje rade czytać tylko rzeczy kupione przez Amazon?

Offline Dracos

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 20 Listopad 2022, 09:14:06 »
Nie z innych źródeł też można wrzucić (albo ręcznie albo przez narzędzie sendtokindle). Do tej pory podstawowymi plikami jakie można było wgrać to były mobi. Teraz ma być jakaś aktualizacja i  będzie można używać popularniejszego na innych czytnikach epub. Oczywiście pdf też działają.

Offline plast

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 20 Listopad 2022, 13:56:58 »
Normalnie na legalu wgrywasz wszystko np. programem Calibre, konwertuje w locie.

Oczywiście ponieważ pdfy to de facto obrazki (szczególnie komiksy) to ciężko się to skaluje itd. Ogólnie nawet na większych Kindlach komiksy mają średni sens, ja w każdym razie bardzo nie lubię i czekam od 10 lat na co najmniej 10" czytnik z kolorowym e-papierem, i chyba jeszcze poczekam.

Offline gashu

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 13:38:31 »
Rozważam zakup raczej pod kątem literatury branżowej. Głównie słowo pisane, ale również sformatowany kod i rozmaite diagramy (czasem w kolorze). Format to zazwyczaj PDF.

Offline plast

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 13:48:27 »
No to tutaj się Kindle zdecydowanie gorzej niestety sprawdzi, ale dotyczy to w zasadzie każdego czytnika, pdfy to nie jest idealny format do czegokolwiek, a im mniejszy ekran tym gorzej.

Offline Dracos

Odp: Czytniki ebooków
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 22:45:35 »
Potwierdzam z braku laku można tego pdfa przejrzeć, ale wygoda użytkowania tego formatu na czytnikach (podejrzewam że nie tylko na kindlu) jest wysoce nie zadowalająca.