Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78967 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Leyek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #255 dnia: Pt, 16 Październik 2020, 13:46:18 »
Swoją drogą, temu wydawnictwu należy się medal. Wydawali H.P.Lovecrafta, wydawali M.R.Jamesa - porządni ludzie znaczy. I widać w doborze tytułów i opracowaniu tomików prawdziwą pasję, z dużą przyjemnością sięga się po ich książki...

I Chandlera dużo wydali :)

Niepotrzebnie wszedłem w ten wątek, bo już sobie te 3 książki Machena dodałem do schowka ;)

Offline Jaxx

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #256 dnia: Pt, 16 Październik 2020, 14:05:29 »
Cała ta seria "Biblioteka Grozy" jest fenomenalna - są tam nie tylko Machen i M.R.James, ale też Algernon Blackwood, William Hope Hodgson, Le Fanu, Chambers, Arthur Conan Doyle, Stefan Grabiński, nawet Dickens. Oczywiście pozycje te obejmują to, co każdy z nich napisał z gatunku literackiej grozy. Świetny kawał historii gatunku, widać, że robiony z pasją, przez fascynatów i dla fascynatów. Mam u siebie komplet (*) i jestem z niego niezwykle zadowolony.

*... no prawie. Brakuje mi jednej pozycji - "Złych ludzi" Connely'ego. Niestety nie ma już tego w sprzedaży, nie ma szans na wznowienie, a jak już gdzieś wyskoczy na rynku wtórnym, to cena jest, że ho ho...

Offline Uluru

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #257 dnia: Cz, 05 Listopad 2020, 12:16:56 »
Udało mi się dorwać nówki sześciu z siedmiu tomów przygód Gotreka i Felixa autorstwa Williama Kinga więc mimo olbrzymich zaległości w komiksach na jakiś czas chyba z przyjemnością utonę w tym świecie heroic fantasy :)

Offline Gieferg

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #258 dnia: Pn, 09 Listopad 2020, 18:15:35 »
Gotrek i Felix, ależ to było badziewie...
I mówię to jako sympatyk świata Warhammera, a w latach 1996-2001 mistrz gry z kilkudziesięcioma sesjami WFRP na koncie (w kolejnych latach porzuciłem Młotka dla L5K i Wiedźmina).

U mnie ostatnio Matthew Polly "Bruce Lee - życie". Ciekawa biografia z całkiem sensownie brzmiącą analizą przyczyn śmierci Bruce'a. Lee to zawsze była dla mnie bardzo ciekawa postać nawet jeśli jego filmy w większości uważam za denne lub (Wejście smoka) co najwyżej "oglądalne". Zawsze wolałem oglądać dokumenty o jego życiu niż filmy w których wystąpił, więc z chęcią sięgnąłem po biografię i się nie zawiodłem.
« Ostatnia zmiana: Pn, 09 Listopad 2020, 18:18:30 wysłana przez Gieferg »

Offline PJP


Kapral

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #260 dnia: Pn, 09 Listopad 2020, 20:40:24 »
Szukałem jakiejś informacji o przejęciu studia przez Hanna-Barbera, ale nie znalazłem. O animacji "Kajko i Kokosz" też nie. Czy to ja coś przegapiłem, czy pan Talko?

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #261 dnia: Pn, 09 Listopad 2020, 21:32:33 »
Gotrek i Felix, ależ to było badziewie...
Zgadzam się częściowo - dwa pierwsze tomy, te z opowiadaniami były niezłe, niestety, powieści czytać się nie dało.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #262 dnia: Pn, 09 Listopad 2020, 22:16:44 »
Obecnie na tapecie "Battle Cry of Freedom".
Do tej pory czytywałem jedynie opracowania dot. poszczególnych bitew/operacji i zawsze brakowało mi spojrzenia ogólnego. Początkowo myślałem, że to "tylko" o wojnie, ale tomiszcze zaczyna się w latach 40-stych w efekcie pierwsza część to głównie opis przepychanek politycznych.
Ale podobno jest to jedno z najlepszych jednotomowych opracowań poświęconych wojnie secesyjnej.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Gieferg

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #263 dnia: Pn, 09 Listopad 2020, 23:13:54 »
Zgadzam się częściowo - dwa pierwsze tomy, te z opowiadaniami były niezłe, niestety, powieści czytać się nie dało.

Do powieści nawet nie dotarłem. Denny poziom opowiadań z pierwszego tomu na zawsze dla mnie skreślił tę serię.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #264 dnia: Wt, 10 Listopad 2020, 18:31:06 »
Tomiszcze potterowskie, "Zakon Feniksa" plus "Co się stało w Jonestown?", reportaż Jeffa Guinna ze swoistego pola bitwy dociekań dziennikarsko-śledczych wobec fenomenu charyzmatycznego, ale psychopatycznego ,,Kapłana" Świątyni Ludu, u którego skrajna obsesja doprowadziła do ,,skierowania" zdawać by się mogło wolnej woli ponad 900 osób do popełnienia samobójstwa - aktu ostatecznego, przeczącego idei, w tym przypadku, temu czym początkowo miała być "Świątynia Ludu" w Jonestown w Gujanie; przeczącego przede wszystkim idei i wartościom życia. ,,Posługa kapłańska" Jonesa miała jeden cel: przeciągnąć wiernych na stronę socjalizmu. Makabryczne, wstrząsające; pozycję tą dopiero zacząłem czytać, a już po kilkudziesięciu stronach powoli kreowanej historii Jima Jonesa, potrafi zrobić ona niebagatelne wręcz wrażenie na czytającym. Do polecenia!

W przypadku powieściowego "Zakonu Feniksa", nie pamiętam kiedy ja to w ogóle czytałem. Jakiś szmat czasu temu, hen, hen daleko, daleko lat w tył. Ponoć książka obnaża jej ekranizację z 2007 roku, którą na pewno obejrzę zaraz po przeczytaniu beletrystyki. Zakupiłem film w wersji jakości obrazu i dźwięku Blu-Ray 4K z polskimi napisami. Będę miał okazję skonfrontować pierwowzór z ekranizacją Davida Yatesa, bo kino to było chyba ekranizacją a nie adaptacją, czyż nie?


Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #265 dnia: Wt, 10 Listopad 2020, 21:23:44 »

O mediach amerykańskich, ale w zasadzie też o naszych. Te same mechanizmy, ta sama głupota i napuszenie dziennikarzy, to samo sprzedawanie największego chłamu i karmienie egotyzmu odbiorców dla lepszego zarobku.
Czasami przykłady są zbyt hermetyczne dla kogoś spoza USA, ale tylko czasami. Sporo bluzgów, co mnie akurat odpowiada. Początkowe rozdziały były pisane do Internetu i to akurat widać. Tak czy inaczej - facet stawia trafną diagnozę i daje zasłużonego kopa w d... mediom i dziennikarzom, którzy już dawno z dziennikarstwem nie mają wiele wspólnego. Trochę jak Pająk Jeruzalem. Przeczytajcie zanim znowu ktoś was wydyma. Można się uśmiać, ale można i wkurzyć.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #266 dnia: Śr, 11 Listopad 2020, 13:01:27 »

Przeczytajcie zanim znowu ktoś was wydyma. Można się uśmiać, ale można i wkurzyć.

"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" oraz
"Światu nie mamy czego zazdrościć" i "Dreamland. Opiatowa epidemia w USA" - te trzy reportaże, pozycje z zakresu literatury faktu, dość mocne tytuły z publicystyki spośród wydawnictwa "Czarne" są jednymi z najbardziej godnych polecenia... To tak gwoli ścisłości, skoro w poście wyżej padła nazwa pozycji od tej marki z branży książkowej.




Offline perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #267 dnia: Pt, 13 Listopad 2020, 13:28:37 »
Korzystając z krótkiego urlopu wziąłem się za czyszczenie półek wstydu z książkami:
dokończyłem 2. tom Archipelagu Gułag - nie będę nikogo namawiał bo strasznie ciężkie do przebrnięcia. Został jeden tom i nie wiem kiedy się odważę. Coś z pogranicza reportażu, pamiętnika, powieści, biografii. Tylko dla bardzo napalonych. Przygnębiający zapis zezwierzęcenia, jakie nastąpiło w ZSRR w latach 18-56. Aż trudno czasami to ogarnąć ile milionów ludzi przewinęło się przez te wszystkie obozy i ile z nich umarło gdzieś w lesie.

Zacząłem Prowadź swój pług przez kości umarłych. Leżało na półce żony. Jestem w połowie i książka ma swój klimat odludzia, zimy, deszczu. Następni Bieguni są w kolejce.

Ostatnio przeczytałem kilka sportowych biografii i ogólnie jestem rozczarowany, ale po kolei:
Ronnie O'Sullivan - geniusz przy stole snookerowym, w życiu straszny nudziarz. Z książki przebija się obraz człowieka, który ma zdecydowanie za dużo czasu i ewidentnie sobie z tym nie radzi. Lekarstwem okazało się bieganie. I tyle. Streściłem książkę. Ech, lepiej było nie czytać.

Peter Sagan - trzykrotny mistrz świata w kolarstwie. Oprócz opisu wybranych wyścigów serwuje się nam opowieści o narzeczonej, mieszkaniu w Monte Carlo itd. Trochę zabrakło mi takiej kolarskiej kuchni. Bo historie rodzinne jakoś nie wciągają.

Ray Allen - okazał się być człowiekiem trochę bezbarwnym. Nawet ta jego kariera (bardzo okazała przecież i z mistrzostwami i niesamowitym rzutem przeciw San Antonio w finałach) czasami jakby trochę przypadkowo się układała. Do zapomnienia książka.

John Stockton - nudziarz na parkiecie ale myślałem, że ktoś kto grał 20 lat w NBA, zawsze miał jedną fryzurę i zawsze w przyciasnych gatkach z lat 80-tych może kryje w sobie hulakę:) Szanowałem go za twardość, nieustępliwość, ale trudno było im kibicować. Książka zupełnie rozczarowuje. W najciekawszych fragmentach mnóstwo błędów (jak można nie pamiętać dokładnie finałów z 97 i 98 roku? Przecież nigdy bliżej mistrzostwa nie był?). Szóstka dzieci i jedna żona to się ceni, ale książki dobrej nie czyni.

Peter Crouch - piłkarz niezły, nietypowy bo bardzo wysoki i chudy, ale potrafił zaskakiwać umiejętnościami. I jak się okazało kryjący w sobie mnóstwo humoru i dystansu do siebie. Czyta się to w jeden wieczór i niemal co chwila wybucha śmiechem. Mnóstwo dygresji i wspominek o kolegach z boiska i własnych wtopach.

Na półce mam też książki o Jordadnie i Bryancie pisane przez Rolanda Lazenby'ego. To zdecydowanie wyższa półka, zarówno postaci jak i autora. Książki pozostawiają człowieka trochę odartego z iluzji. To byli bohaterowie dzieciństwa, wtedy wydawało się, że idole dla milionów dzieciaków. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna. Oczywiście, nie wszystko zaskakuje (w końcu trudności ich charakterów są już legendarne) ale skala ich pasji i terror jaki wprowadzali porażają. To są opasłe tomiszcza, więc można znaleźć wiele aspektów ich życia i kariery, te z koszykówką w tle i poza nią. Na pewno nie są to laurki. Ale też człowiek kończy książki i dochodzi do wniosku, że ich wielkość wynikała między innymi z tych negatywnych cech. Długo by można o tym mówić. Polecam każdemu, kto jarał się NBA w latach 90-tych i trochę później.
https://bonito.pl/autor/roland+lazenby/0

Dwie części autobiografii Alexa Fergusona - to dla kibica Utd niezła gratka. Kończy się te książki i człowiek, który jara się piłką od 30 lat, co weekend patrzy na wyniki, tabele itd., czuje że jego wiedza jest pyłkiem. Alex siedzi w piłce od 60 lat. Ilość graczy, których wychował, widział, oceniał jest niesamowita.

2 książki tego samego autora (Micheal Cox) dot. rozwoju taktyki w futbolu w ostatnich 20-30 latach. Fajnie opisane, prostym językiem.
https://bonito.pl/autor/michael+cox/0

Połączenie piłki i procesów ekonomicznych / społecznych. Próba odpowiedzi na pytanie, co jest kluczem do sukcesów i dlaczego nie talent czy ciężka praca (to też, ale często nie wystarcza). Ciekawe połączenie piłki i analizy danych statystycznych, ekonometrii zupełnie z piłką niezwiązanych.
https://bonito.pl/k-1649990-futbonomia


Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #268 dnia: Nd, 15 Listopad 2020, 21:54:37 »
Jacek Komuda, Jaksa. Bies idzie za mną

Po przeczytaniu, Paweł jest zaskoczony. Nie sądziłem, że Komuda aż tak się rozwinął pisarsko. Na pewno wrażenie robi jego erudycja. Praktycznie non stop autor mruga do nas okiem i wywala jakieś nawiązania do literatury (najróżniejszej, od Galla Anonima do Konrada Lewandowskiego), historii i światka pisarzy SF/fantasy – już w pierwszym rozdziale mamy „pocisk” po wspomnianym Lewandowskim (przypomnę: Konrad T. Lewandowski w fandomie ma ksywkę Przewodas, a w Jaksie mamy demona, tak opisanego: Przodos, plugawy karzeł zdrady – panowie nie kryją, że się nie lubią, tym niemniej Lewandowski stanął w obronie Komudy po kociokwiku lewaków i nielojalnych redaktorów Nowej Fantastyki).

Podsumowując. Bies idzie za mną to nowa jakość w polskiej slavic fantasy, wreszcie coś, co czyta się bez żenady. Czekam na kolejne tomy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/11/jacek-komuda-jaksa-bies-idzie-za-mna.html

Zdjęcie zrobione na instagrama, tam musza być cycki, albo chociaż coś słodkiego :D



Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #269 dnia: Nd, 15 Listopad 2020, 23:02:07 »
Kocur prima sort.  ;D
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".