Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 16036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #225 dnia: Pn, 27 Lipiec 2020, 12:05:22 »
"Jeden dzień..." trzyma poziom nawet po latach. Z pozostałymi opowiadaniami Sołżenicyna już gorzej, zwłaszcza tymi pisanymi już z głową napchaną wielkością mateczki Rosiji. Ale polecam powieści: "Krąg pierwszy" i "Oddział chorych na raka".
A z klimatów łagrowych:
Rower, rower, ROWER!

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #226 dnia: Śr, 29 Lipiec 2020, 16:20:31 »
Antyutopia w literaturze, to między innymi charakterystyczna, będąca jej znakiem rozpoznawczym idea państwa stechnicyzowanego, zmechanizowanego, Cywilizacji całkowicie odgrodzonej od otaczającej ją przyrody, od śladów przeszłości, które zostają wymazane z ksiąg, podań, w ogóle z ludzkiej pamięci. Liczy się tylko trwanie w absolutorium, które w antyutopii nakazuje elita władzy; obywatele modelu antyutopijnej rzeczywistości są zredukowani do roli bezkształtnej, bezwolnej, bezimiennej masy, wykonujący jałowe, powtarzające się czynności, patrzący się na siebie w drodze do i z pracy, lecz siebie nie zauważający, niczym trybiki funkcjonujące dla ,,perfekcyjnie działającej maszyny Systemu". Taka jest specyfika literatury orwellowskiej. To prawda, ma ona swój urok, mimo potężnej mocy wydźwięku - przekazu, emocji, wizji, które to w sobie dźwiga. Dlatego też na warsztat czytelniczy spośród literatury przedstawiającej modelową kontrutopię, wybrałem, zamawiając w księgarni internetowej, następujące pozycje:

*"Mechaniczna pomarańcza"; Anthony Burgess
*"Rok 1984"; George Orwell
*"Nowy wspaniały świat"; Aldous Huxley


Pouczające, przerażająco prawdziwe - wizje zrodzone z wyobraźni twórców, którzy potrafili w swoich (przyjmijmy za określenie) ,,orwellowskich" dziełach stawiać współczesnemu człowiekowi i Cywilizacji pewne wyzwanie moralno-etyczne trwające przy pędzącym ku ,,lepszemu" technologicznemu jutru, cywilizacyjnym dobrobycie. Czas na intelektualno-fantastyczno-naukową podróż z literaturą antyutopijną z dziedziny literatury popularnej.

Offline NuoLab

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #227 dnia: Śr, 29 Lipiec 2020, 20:01:17 »
Wybór zacny ale "Mechaniczna pomarańcza" nie jest antyutopią o czym Kolega się przekona podczas lektury.
To dystopia, nawiasem mówiąc termin na tyle pojemny że można do niej zaliczyć również pozostałe tytuły.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #228 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 15:42:20 »
Pośród podagtunku ,,dystopii" a ,,antyutopii" w literaturze fantastycznej występuje pewien rozdźwięk i niespójność. Wiele ludzi myli te dwa rodzaje niezbyt ,,wesołej" wizji rzeczywistości przedstawionej w literaturze popularnej, a, cóż, nie jest to to samo. Niektórzy krytycy literaccy twierdzą, że antyutopia nie istnieje, że nie jest samodzielnym gatunkiem / podgatunkiem w literaturze fantastycznej; że jest to jakaś tam odnoga dystopii, ale mieszcząca się jeszcze w jej ramach. Mało tego, "Mechaniczną Pomarańczę", i nie jest to moje zdanie i opinia, wielu znawców literatury (są to wybiórcze stanowiska w tym względzie) zakwalifikowało do rodzajowości antyutopii / kontrutopii.

Z mojej perspektywy nie jestem w stanie nic szerszej powiedzieć o różnicach między dystopią a antyutopią, nakreślonymi w światowej beletrystyce; za mało w tych podgatunkach / rodzajach literatury jestem oczytany. Co ciekawe, przeglądając zbiory tego oto gatunku fantastyczno-naukowego w literaturze, które to można by nabyć gdzieś w sklepach internetowych, natrafiłem na ponoć klasyk antyutopii: "Inwazja Jaszczurów" Karla Capka, wybitnego czeskiego pisarza, który jako pierwszy w eterze popkultury wprowadził i rozwinął, w literaturze popularnej, pojęcie ,,robot". Sama książka ma niezwykłą konstrukcję fabuły, drogę i okoliczności prowadzące do ,,antyutopii"; o tym czy byłaby to ta oczekiwana ,,antyutopia", przekonam się, gdy w powieść tę zaopatrzę się, kupując ją najlepiej poprzez "Allegro", na aukcjach jakiegoś antykwariatu.


Offline NuoLab

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #229 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 20:04:02 »
Prawdziwi klasycy antyutopii to:

- "My" Zamiatina. Na allegro stare wydanie jest w chorych cenach, ale Rebis zapowiada nowe na połowę września.

http://katedra.nast.pl/nowosci/29337/Pierwowzor-Nowego-wspanialego-swiata-i-1984-po-wakacjach/

- "Miasto światłości" Smolarskiego, który nawet zarzucał Huxleyowi plagiat jego powieści. Moim zdaniem niesłusznie.

 - a także "Śpiący przebudzony" Wellsa oraz "Paryż XX wieku" Verne'a

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #230 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 21:17:51 »
Dorzuciłbym coś mocno niekonwencjonalnego a... warto!
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/58134/dwa-konce-swiata