Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78906 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #180 dnia: Śr, 20 Maj 2020, 20:02:39 »
Po latach odświeżam sobie "Kapłanki, Amazonki i Czarownice. Opowieść z końca neolitu i epoki brązu 6500-1150 p.n.e." (Jadwiga Żylińska).

Stara rzecz, ale bardzo fajne, lekkie opowiastki snute wokół konkretnych znalezisk archeologicznych, traktujące o czasach gdy cywilizacja była młoda i nie do końca wiedziała co to takiego patriarchat.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #181 dnia: Cz, 21 Maj 2020, 09:02:35 »
Wiesz z tym matriarchatem to trochę dęta sprawa,  dziś już raczej w archiwum nietrafionych hipotez.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #182 dnia: Cz, 21 Maj 2020, 09:18:36 »
Kłócił się nie będę. Zasadniczo nie zaglądam do opracowań dot. okresów wcześniejszych niż VIII w. p.n.e. toteż wiedzy nie posiadam. Wzmiankowana pozycja też nie należy do nowych (pierwsze wydanie 1972 r.) a poza tym nie zgłasza pretensji do bycia pracą naukową.
Ale czyta się tak samo fajnie jak "naście" lat temu.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #183 dnia: Cz, 21 Maj 2020, 11:18:33 »
No wiem, że czyta się fajnie. Podobnie jak Roberta Gravesa, też zwolennika hipotezy prehistorycznego powszechnego matriarchatu.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #184 dnia: Cz, 21 Maj 2020, 12:16:04 »
W związku z zapowiedzianą przez Mandiocę wersją komiksową, przeczytałem w końcu:



Dobra rzecz. Miejscami nieco zbyt dosłowna, co trochę zgrzyta w zestawieniu z parabolicznym charakterem opowieści i sporo dozą niejednoznaczności w innych miejscach, ale warta do poznania przed komiksem. A ten mam nadzieję że nie będzie tylko prostą adaptacją.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #185 dnia: Pt, 22 Maj 2020, 00:23:27 »

Chyba jeszcze nikt nie wspominał o "Malowanym człowieku" (tzw "cykl demoniczny") autorstwa Petera v. Bretta.
Jest to cykl fantasy rozgrywający się w świecie, w którym każdej nocy pojawiają się demony polujące na ludzi.
Całość składa się z pięciu powieści (w polskim wydaniu każda podzielona na dwie księgi).
Bardzo fajna rzecz, może w dalszych tomach akcja miejscami troszkę siada (ale niedużo), jednak warto przeczytać.

czytałem pierwszy tom, dostałem na dzień chłopaka albo coś podobnego. dosyć sztampowe mi się to wydawało - młody chłopiec odkrywa przypadkiem że ma super niesamowitą moc i zabija demony. nie wiem czy tam w trakcie się nie okazywało że on ma ocalić świat (bo jest wybrańcem), albo coś takiego. chociaż warsztatowo, fabularnie wszystko się zgadzało - po prostu ta odtwórczość mnie trochę odrzuciła.

Offline keram2

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #186 dnia: Pt, 22 Maj 2020, 15:51:16 »

Z tą "mocą" to trochę bardziej skomplikowane, oprócz walki z demonami mamy także inne ciekawe wątki, sztampowe mogą być niektóre rozwiązania, ale nie ten ze "zdolnościami" głównego bohatera i nie jako całość.

Nie twierdzę, że to jakieś wybitne dzieło, ale duża porcja solidnej rozrywki dla tych, którzy lubią czasem przeczytać coś z fantasy.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #187 dnia: Pt, 22 Maj 2020, 21:29:55 »
"Malowany człowiek" to tylko średni akcyjniak. A potem jest już tylko gorzej - czytałem chyba trzy części (czyli sześć tomów), z tomu na tom coraz większa nędza. Do tego praktyka Fabryki Słów polegająca na maksymalizowaniu zysków przez dzielenie powieści na tomy, czyt. nadmuchiwanie ceny.

Offline xetras

  • Wiadomości: 207
  • Polubień: 108
  • Apriori z zasady jak hiperboliczny z niczego świat
    • Zobacz profil
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #188 dnia: So, 23 Maj 2020, 07:06:20 »
Na najsampierwszy początek  - każdemu! - "Wstęp do imagineskopii" Otrembus -Podgrobelski, Śledź wydania różne
Sam aktualnie nie mam, bo każdy, któremu pożyczyłem, nie oddał. Obecnie chyba "Rewasz" wznawia
Autor faktyczny - Moskal, Stanisław
Recenzja tu:
https://bibliotekakruka.pl/?p=49
Tu więcej:
https://web.archive.org/web/20170809041420/http://vulpian.blog.onet.pl/2004/08/04/ulubiony-autor-sledz-otrembus-podgrobelski/
« Ostatnia zmiana: So, 23 Maj 2020, 07:14:26 wysłana przez xetras »
"Dziaberlak zgłowion? Strupion? Padł?
Pójdź w me ramiona, boś ty chwat!
O, świętny dzień! Hurra! Hip hip!
Tralala bum cyk cyk!" (Jolanta Kozak, tł. "Jabberwocky")
Źródło:https://home.agh.edu.pl/~szymon/jabberwocky.shtml

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #189 dnia: Nd, 24 Maj 2020, 16:21:29 »


Cixin Liu, Problem trzech ciał

Jak zachwyca, skoro nie zachwyca... I pozostaję w tej opinii chyba odosobniony, bo przez kraj nadwiślański przetoczyła się fala cixinliumanii. Po części tę falę rozumiem, bo Problem trzech ciał to stare, dobre hard SF – są i kosmici, i poważnie potraktowana nauka – a takie SF ostatnio jest rzadkością.

Tylko ja od literatury wymagam czegoś więcej, niż kosmitów i wiarygodnej warstwy naukowej (przy czym, jako humanista, i tak nie do końca potrafię tę warstwę ocenić). Paradoksalnie, im mniej było w tej powieści fantastyki, tym lepiej mi się ją czytało.

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2020/05/cixin-liu-problem-trzech-cia.html

Offline keram2

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #190 dnia: Nd, 24 Maj 2020, 19:32:03 »
Jakiś czas temu wypożyczyłem z biblioteki, ale nie skończyłem.
Czytało mi się dość ciężko, nie miałem zbyt wiele czasu więc odłożyłem na później i już nie wróciłem do niej.
Wziąłem coś lżejszego.

Offline Arion Flux

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #191 dnia: Nd, 24 Maj 2020, 22:29:15 »
Zgadzam sie. Przeczytalem wszystkie 3 tomy i zupelnie nie rozumiem zachwytow. Poczatek jest b. dobry (historczny - rewolucja kulturalna), ale jak zaczyna sie to rzekome SF, to imo bida z nedza. A juz ta ciagla przeplatanka z przygodami w VR to o malo mnie nie wykonczyla. Na fantascie za poszczegolne tomy dalem odpowiednio 3.5, 4.5, 3 (na max 6). Jesli chodzi o warstwe naukowa, to jako niehumanista ocenia ja jako przecietna, a miejscami żałosnie naiwna.

Niemniej ten cykl jest nie jest taki zly jesli porownac go z najnudniesza ksiazka SF, i prawie na pewno najnudniejsza ksiazke jaka czytalem w zyciu - trylogia marsjanska K.M. Robinsona: Czerwony Zielony Błekitny Mars. SF uznawane przez wielu za arcydzielo, przy ktorym Orzeszkowa "Nad Niemnem" to trzymajacy w napieciu thriller. Najdziwniejsze jest to, ze pod wzgledem warsztatu literackiego jest ona nawet bardzo dobra, co wiecej Robinson ma ciekawe a nawet wizjonerskie pomysly, a naukowo stoi na wysokim, a nawet bardzo wysokim poziomie. Jednak jest ona tak nudna, jak moze byc tylko nudny sam Mars z tym jego regolitem i cala masa czerwonych skal. Naprawde polecam te trylogie, bo po jej lekturze juz kazda książka bedzie wspaniałym, niezapomnianym przezyciem. 

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #192 dnia: Pt, 05 Czerwiec 2020, 17:47:34 »
Joe Abercrombie, Pół świata

Abercrombie zrobił coś wspaniałego – połączył wszystkie trzy czasy. Bo opisuje w czasie teraźniejszym, ale przedstawiona rzeczywistość, to taka – wymyślę neologizm – przeszłoprzyszłość. Bo to jest jak matrioszka...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/06/joe-abercrombie-po-swiata.html


Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #193 dnia: Nd, 07 Czerwiec 2020, 08:54:54 »
No to polecę nietypowo. Przygodówki młodzieżowe w stylu Pana Samochodzika. Sprawnie napisane, bez dłużyzn i zbędnego patosu z niezłą intrygą.


Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #194 dnia: Nd, 07 Czerwiec 2020, 11:49:46 »
No to polecę nietypowo. Przygodówki młodzieżowe w stylu Pana Samochodzika. Sprawnie napisane, bez dłużyzn i zbędnego patosu z niezłą intrygą.
Spoiler: PokażUkryj



Tak jak kolega forumowicz wyżej, tak i ja polecę zgoła nieco inaczej, nieco odrębniej niż zwykle w stosunku do tego, co generalnie stanowi centrum moich czytelniczych pasji. Bo pewną pozycję postanowiłem przeczytać, zuważywszy ją przypadkowo, gdzieś zapodzianą wewnątrz przykrytych gęstym osadem kurzu piwnicznych zbiorów. "Wrogowie Publiczni", bo o tym tytule mowa (do końca lektury zostało mi 130 stron), to odtworzony w formie relacji historycznych /raportu śledczego, przeplatanego strukturą budowania treści, opisu rzeczywistości etc., jak w powieści z gatunku kryminału i thrillera detektywistycznego, reportaż z pola bitwy władz miast, Stanów, Wymiaru Sprawiedliwości, Agencji Rządowych z zorganizowaną przestępczością w USA, w latach 1933-1936. Prekursorzy Mafii, ten blichtr, występek. Ach, niesamowita rzecz; jeśli interesuje Was okres zawieruchy społeczno-ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w czasach po zniesieniu Prohibicji, po latach świetności Ala Capone; gdy kraj podnosił się z Wielkiego Kryzysu, z ruin, którymi był, cóż ta książka jest dla Was. To publikacja, na podstawie której w 2009 roku premierę miał zrealizowany z rozmachem film gangsterki, o tym samym co książka tytule, "Wrogowie Publiczni", z J. Deppem i C. Bale'em w rolach głównych.