Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78968 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #90 dnia: Nd, 29 Grudzień 2019, 12:40:53 »
Chociażby jego opowiadania, tytułów nie pamiętam. Dick sporo tego napisał, Amber wydał kiedyś wszystko w pięciu tomach. Sporo z tego zwłaszcza tych najwcześniejszych to zwykłe sf bez żadnego drugiego, trzeciego czy piątego dna.

Offline Arion Flux

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #91 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 00:02:16 »
Ja też nie pamietam, ale moze rzeczywiscie tak jest i wlasnie dlatego nie pamietam, bo kazdy utwor Dicka, ktory pamietam, to duzy albo jeszcze wiekszy Dickowski odjazd, przy czym Androidy są jeszcze w miare normalną książka.

Niemniej, chyba nie Amber wydal te zbiory opowiadan, lecz Rebis, a jeszcze wcześniej Prószyński.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #92 dnia: Pn, 30 Grudzień 2019, 16:58:58 »
A jasne, mam te od Prószyńskiego z serii "Nowa Fantastyka".

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #93 dnia: Cz, 02 Styczeń 2020, 21:27:36 »
Tak to jest, gdy bywa się ,,przelotem" w Empiku i dokonuje się nieplanowanych zakupów typu ,,a co tam... biorę", mimo iż ceny w tej sieci sklepów, niestety, nie zachęcają do regularnych wizyt w salonach Empika i kupowania tu jakichś produktów. Nie mam karty / konta "Empik Premium" (jak zwał tak zwał), i generalnie większość interesujących mnie komiksów i części beletrystycznej popkultury pozyskuję przez księgarnie internetowe. Jednak trafiło i na mnie, tak więc będąc w Empiku kupiłem dwie ważne dla mnie, ikoniczne pozycje literackie, widoczne na zdjęciu poniżej:

1) "Coś" autorstwa J. W. Campbella - absolutny pierwowzór słynnego filmu J. Carpentera z 1982 roku, pod tym samym co powieść tytułem. Książka ta, to tak naprawdę nowela "Kim jesteś", połączona z pierwszą ,,nieokrojoną" jej wersją: "Piekielny lód".

2)" Star Wars: Ostatni Rozkaz - cz. 3 Trylogii Thrawna" autorstwa T. Zahna - w końcu dokończę jedną z najważniejszych trylogii powieściowych w całym, wliczając w to "Legendy" i "Nowy Kanon", Uniwersum Gwiezdnych Wojen.


Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #94 dnia: Wt, 07 Styczeń 2020, 12:14:41 »
Dallas '63 Stephen King

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #95 dnia: Nd, 12 Styczeń 2020, 11:07:13 »
Wydawało się, że Ted może osiągnąć wszystko. Młody, zdolny, nieprawdopodobnie ambitny człowiek. Ted wybrał jednak - albo taki już był od początku, i nieuniknionym było, że prędzej czy później jakiś detonator psychiczny każe mu zabijać,m - to kim się stanie w przyszłości, jako kto i jaka osoba da się poznać społeczeństwu. "Ostatni żywy świadek", mistrzowski reportaż o życiu Teda Bundy'ego, jednego z ,,największych" seryjnych morderców w dziejach... Kto by pomyślał, że na książkę natknę się przypadkiem, a przecież w tematyce kryminologiczno-psychologicznej trwam ostatnimi miesiącami dość intensywnie. To będzie niezapomniana lektura.



Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #96 dnia: Cz, 30 Styczeń 2020, 18:19:37 »
"Akira" z 1988 roku, "Ghost in the Shell", trochę starsze, z 1995 roku - niesamowicie realistyczne pełnometrażowe filmy anime, jeśli chodzi o wydźwięk wykreowanej tu wizji przyszłości ludzkości, i samej formy animacji: szczegóły, specyficzny ton kolorów itp. Dodajmy do tego coś z czasów współczesnych, jak "Altered Carbon", serial od Netflixa, oraz zapowiadaną na wrzesień 2020r. grę video "Cyberpunk 2077" od studia CD Projekt Red. Tak pokrótce, na podstawie drobnego wycinka przykładów, wygląda rzeczywistość ,,Cyberpunku", przeważnie konceptu fikcyjnej niedalekiej przyszłości, w której pod ,,skorupą" rozwiniętej technologicznie ludzkości kryje się zatracający się w granicach dobra i zła człowiek.

Na to czym, jak i dlaczego jest idea, pogląd, czy też płaszczyzna rzeczywistości - zwane ,,Cyberpunkiem", odpowie (przynajmniej powinna) książka "Cyberpunk 1982-2020" autorstwa Michała Wojtasa. Publikacja ukaże się - i żeby było śmiesznie - w połowie kwietnia tego roku; jak wiemy na ten miesiąc zaplanowano premierę "Cyberpunk 2077", gry video od wspomnianego CD Projekt Red. Okładka książki jest mocno sugestywna. Barwy polskiej gry tu wpisane, wskazują na mocne powiązania autora z premierą "Cyberpunk 2077". I tak trzymać!  8)



https://www.znak.com.pl/ksiazka/cyberpunk-1982-2020-michal-wojtas-164802

Osobiście, dla samego Cyberpunku, a nie gry zamierzam tę książkę kupić i dokładnie się z nią zapoznać.

A co Wy, forumowicze na to?

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #97 dnia: So, 01 Luty 2020, 13:48:11 »
Ostatnio przeczytane:
1. W. Faulkner, Pylon - w zasadzie od pierwszego przeczytanego zdania dowodzi się, że to pisarz z typu tych naprawdę wielkich, wspaniałym językiem opisuje na przykładzie lotników - ludzi żyjących na krawędzi i z niebezpieczeństwa czyniących swój zawód - rzeczywistość Ameryki, gdzie ideały były często zamknięte tylko w bańce ideałów i pryskały po zderzeniu z rzeczywistością. Modernistyczne, pełne detali opisy człowieka i jego psychiki na tle natury i zastanych okoliczności są ciekawym przewodnikiem po rozwijaniu się tego kraju i społeczeństwa.
2. J. Boyne, Nawiedzony dom - klasyczna wiktoriańska powieść grozy, napisana w formie wspomnień głównej bohaterki czyta się lekko i przyjemnie. Nie ma tu nie wiadomo jakiej wymyślnej historii, ale przyzwoita tajemnica i suspens gwarantują, że powieść pochłania się na kilka posiedzeń. Coś dla fanów S. Jackson. Autor ma talent do kreślenia realistycznych postaci, w których skórę łatwo można samemu wejść.
3. P. Wahloo, Stalowy skok - czytając to miałem trochę skojarzenia z kryminałami Ch. Mievilee'a osadzonymi w przyszłości, ale tutaj większy nacisk jest na zagadkę kryminalną niż na zaznaczaniu obecności futurystycznego świata. Komisarz Jensen bardzo kojarzył mi się z Joe Dreddem jeśli chodzi o brak elementarnego poczucia humoru i maniakalną dbałość o przestrzeganie prawa w dość absurdalnych sytuacjach. Jest tu pewna doza utopii i dystopii i trochę wątków politycznych, lubiącym skandynawski styl pisania kryminałów na pewno się spodoba.
4. M. Sandemo, Saga o czarnoksiężniku/Saga o ludziach lodu - Skończyłem czytać tę pierwszą, zacząłem pierwszy tom tej drugiej (która jest historycznie pierwszą z trylogii sag - 47 tomów!). W zasadzie każdy tu coś dla siebie znajdzie: jest powieść obyczajowa, elementy fantastyczne, dużo wątków kryminalnych i przygód w różnych zakątkach globu i w różnych epokach geologicznych, trochę o religii, filozofii i polityce - jednym słowem fantastyka pełną gębą. Co jest tu wyjątkowe to bardzo ciepły styl pisania autorki, prowadzi swoich sympatycznych bohaterów przez wszystkie epickie wydarzenia trochę jak Włóczykij przyjaciół przez Dolinę Muminków i wiadomo, że wszystko musi się dla nich skończyć dobrze.

W kolejce do czytania: reszta sagi, Nagi lunch Burroughsa, Uczeń czarnoksięski Ewersa i coś Edwarda Lee i Ligottiego.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #98 dnia: Nd, 02 Luty 2020, 14:20:21 »
"Nawiedzony dom" od J. Boyne - to brzmi ciekawie. Tytuł wezmę pod uwagę, zważywszy na to, że wiktoriański, gotycki o wyszukanyn, specyficznym klimacie horror, na współczesnym rynku beletrystycznym, to rzecz... mała. Gatunek, trudny, dla pisarzy niełatwy; podaż wiktoriańskich horrorów zdaje się nie być obecnie wystarczająca.

Obecnie wczytuję się w następujące pozycje:

"Wojna Zombie" od Maxa Brooksa; książka pisana z perspektywy dziennikarza, czy też kronikarza przytaczającego w tej pracy wywiady z ocalałymi z "Wojny Z" osobami. Pozycja dziś prawie nie do dostania. Udało mi się ją zdobyć, kupując jeden egzemplarz na serwisie aukcyjnym Allegro. Niesłychana sprawa, polowałem na nią zaciekle od dłuższego czasu!


Drugi tytuł, ktory kupuje me gusta i wzbogaca spektrum mych zainteresowań dogłębnid, to coś w bardzo pośredni sposób wspólnego ze ,,śmiercią" i ,,rozkładem", lecz stanowiącego część literatury naukowej i popularnonaukowej:

"Na ostrzu skalpela. 50 lat z życia chirurga" autorstwa Roberta T. Morrisa. To pozycja z kreacją treści z perspektywy pierwszej osoby; coś jak dzienniki chirurga, na oczach którego, podczas jego kariery zawodowej ewoluował świat medycyny: chirurgii, medycyny szpitalnej, aseptyki itp.


Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #99 dnia: Nd, 02 Luty 2020, 16:11:15 »
Jak jesteśmy przy książkach "medycznych" polecam pozycję Szarlatani:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4870494/szarlatani-najgorsze-pomysly-w-dziejach-medycyny
Temat dość smutny i nieprzyjemny ale książka napisana z dużym poczuciem humoru - ostrzegam, specyficznym, nie każdemu podejdzie.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #100 dnia: Nd, 02 Luty 2020, 16:15:40 »
W domenie klasycznego horroru (w tym m.in. wiktoriańskiego) to gorąco polecam serię Biblioteka grozy wydawnictwa c&t i wydawnictwo Vesper. Ostatnio z innych wydawnictw kupiłem Nawiedzony hotel W. Collinsa, Kwiaty na poddaszu V. Andrews i Zwierciadło z Sherrock Bensona (ale brata tego "właściwego", bardziej znanego Bensona) - jak przeczytam to coś napiszę. Chyba w podobnych klimatach jest też niedawno wydana Wigilia pełna duchów i wznawiana seria Opowieści niesamowite np. Literatura rosyjska PIW.
Ogólnie horroru to jest sporo wydawane u nas, zarówno z współczesnej jak i żelaznej klasyki, oraz tego co jest wydawane aktualnie na świecie. Z mniejszych wydawnictw ciekawy jest Dom horroru wydający bardzo zróżnicowaną ekstremę, wyd. Golem wydające Ewersa, wyd. IX skierowane bardziej na okultyzm, czy Phantom book wydające głównie pulpę. Nie mówiąc już o dużych wydawnictwach z tytułami "dużych" autorów typu King,Masterton... Ja kupuję na bieżąco ale już powoli nie ogarniam tej wielości, przydałby mi się jakiś kwantowy czytnik lub mózg by czytać wszystko równolegle.
Brooksa czytałem World War Z i bardzo mi się podobała w formie i treści. Czytałem też jego Zombie survival, ale wynudził mnie strasznie, zmęczyłem to już wyłącznie powodowany wymogami nerwicy. Pomysł był spoko, ale w udawaniu rzeczywistego poradnika książka mogła na mój gust przybrać formę miniporadnika tj. conajmniej 3 razy krótszego. No, ale rozumiem, że to była dobra wprawka przed napisaniem WWZ. Z tematu zombie to czytałem ostatnio Noc zombie Briana Keene'a i trochę dziwię się, że tytuł jest raczej u nas mało znany, bo wizja konceptu zombie autora jest nietypowa i mocno brutalna nawet jak na te klimaty.

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #101 dnia: Pn, 03 Luty 2020, 02:28:05 »
@up- Wydawnictwo C&T od lat robi kawał dobrej roboty, przybliżając polskim czytelnikom pomnikowe dzieła literatury grozy. Polecam mojego ulubionego MR James, polecam też Machena.

A propos tego ostatniego- jest jeszcze gdzieniegdzie do dostania przedostatni numer "Literatury na Świecie", poświęcony twórczości Machena i zawierający sporo jego prozy:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4905178/literatura-na-swiecie-nr-9-10-2019-578-579

Ja zacząłem ostatnio lekturę "Outsidera" Kinga i po trzydziestu kilku raptem stronach jestem dużo bardziej podobny do Grigorija Rasputina [w wersji  DarkHorse ;) ], niż przedtem...  rwę włosy z głowy, bo tłumacz Tomasz Wilusz niespecjalnie przykłada się do roboty. W efekcie błędy translatorskie nie pozwalają mi się skupić na treści książki.
Już na pierwszej stronie mamy "park Rekreacji imienia Estelle Bargi". Na stronie szesnastej- "Estelle Barga Field". Gdzie konsekwencja? Tłumaczymy nazwy czy nie, panie tłomaczu szanowny? A mamy tu jeszcze zdania typu "Prowadził go przez parking Gerald's." oraz mój cichy faworyt, zdanie wygłoszone podczas przesłuchania policyjnego "Czy była na nim wypisana nazwa firmy? Na przykład Klimatyzacja Sam's albo Okna Bob's?"
Mówię wam, jak piachem po oczach  >:(
Jest takich wkurzających drobiazgów co niemiara- nie było chyba żadnego redaktora ni korekty, a panie Płaskoń-Sokołowska, Kusojć i Nawrocka z wydawnictwa Prószyński przyglądały się biernie, jak Wilusz tworzy. Dalsze losy aresztowanego trenera poznam, jak ochłonę.


I żeby nie było , zdarza mi się lektura dobrze tłumaczonych pozycji. "Dunkierkę" warto kupić :) [skopiowałem swój wpis z wątku literackiego na knives.pl]



Joshua Levine - Dunkierka

[seria "Świadkowie. Zapomniane głosy" wydawnictwa RM]

Skończyłem właśnie książkę zbierającą relacje uczestników walk we Francji 1940 roku, głównie żołnierzy BEF, prowadzących do ewakuacji dużej części Brytyjczyków z Dunkierki.
Temat dość słabo znany , bo zazwyczaj mówimy w jednym zdaniu  " no tak, angole i francuziki dały ciała, a tu Guderian..."  i zaczyna się opowieść o niemieckiej taktyce i sprzęcie :) Znakomita rzecz, ukazująca zmagania oczami zwykłych żołnierzy, ale i oficerów, dzięki czemu mamy pełniejszy obraz walk. Na jednej stronie zadowolony kapitan wspomina o wspaniałym duchu, jaki panował w pułku i o tym, jak to kwatermistrz znakomicie wywiązywał się ze swych obowiązków, dzięki czemu "może co dnia nie było ciepłych posiłków, ale zawsze wszyscy w naszym pułku mieli co jeść". Tymczasem dwie strony dalej żołnierz tej jednostki mówi, że raz w ciągu całych walk dostał od kogoś puszkę fasoli, a tak to pijał wodę z rowów i jadł co udało się zdobyć...  :I
   To w ogóle świetna seria, wydawnictwo RM miało rewelacyjny pomysł publikując te pozycje po polsku. Polecam zwłaszcza moją ulubioną "Bitwę o Anglię"oraz tom "Pierwsza wojna światowa", z kolei moja żona [też historyk ;) ] była poruszona książką pt. "Berlingowcy. Żołnierze tragiczni". W sumie są to tytuły dla chyba każdego interesującego się historią XX wieku.

Zdecydowanie warte polecenia!
« Ostatnia zmiana: Pn, 03 Luty 2020, 02:30:06 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #102 dnia: Pn, 03 Luty 2020, 22:06:28 »

Brooksa czytałem World War Z i bardzo mi się podobała w formie i treści. Czytałem też jego Zombie survival, ale wynudził mnie strasznie, zmęczyłem to już wyłącznie powodowany wymogami nerwicy. Pomysł był spoko, ale w udawaniu rzeczywistego poradnika książka mogła na mój gust przybrać formę miniporadnika tj. conajmniej 3 razy krótszego. No, ale rozumiem, że to była dobra wprawka przed napisaniem WWZ. Z tematu zombie to czytałem ostatnio Noc zombie Briana Keene'a i trochę dziwię się, że tytuł jest raczej u nas mało znany, bo wizja konceptu zombie autora jest nietypowa i mocno brutalna nawet jak na te klimaty.

Zombizm w literaturze popularnej, to temat aż nadto obszerny. Czytając książki w tym obszarze fantastyki i horroru, a przeczytałem ich wiele, doszedłem do wniosku, że ,,chodzące, powłóczące nogami, bezimienne trupy" są tak popularne wśród współczesnych pisarzy, a co za tym idzie i u czytelników, gdyż zdaje się boimy się, że Zombie kiedyś nas zniewolą. Że, gdyby, zakładając że do takowej ,,inwazji" zombich we współczesnych czasach by doszło, gatunek ludzki zostałby brutalnie zdominowany, zdeptany jak rój irytujących pcheł. Coś w tym jest...

Na oku, spośród zagłębia tematycznego Zombie w beletrystyce, mam coś takiego, i wygląda to nie najgorzej:


"Armagedon: dzień po dniu", J. L. Bourne



Offline nayroth

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #103 dnia: Cz, 27 Luty 2020, 17:53:41 »
Przeczytane przedwczoraj Akwarium Wiktora Suworowa.

Historia sowieckiego szpiega, od momentu rekrutacji z jednostki pancernej, poprzez szkolenie komandosów w specnazie, później trening w moskiewskiej szkole wywiadu, w końcu służba w elitarnej jednostce GRU i działania operacyjne na zachodzie. Czyta się jednym tchem, mimo że oisywane są realia sprzed 50 lat.


Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #104 dnia: Pt, 28 Luty 2020, 11:45:45 »
A u mnie na czytelniczej półeczce, znalazła się pozycja, do której nie sposób się nie zabrać, nie wczytać się w nią w dość konkretny geekowski sposób! Tak, mam to! "Terminator 2: Dzień Sądu" - nowelizacja słynnego, kanonicznego już filmu z solidnego nurtu science-fiction! Arnie ponownie jako T-800 , młody Connor i jego matka oraz ,,podróże w czasie" i ten mimetyczny T-1000 również... I to w wersji beletrystycznej! Książka po filmie? A potem znowu film po książce dla porównania? A czemu nie!