Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78947 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #30 dnia: Nd, 04 Sierpień 2019, 11:35:29 »
Sięgnąłem z ciekawością po kolejny tom Wolffa - Władcy chaosu. O ile pierwszy (Pierwsze starcie) był taki średniawy, pomysły niezłe ale rozwodnione, o tyle druga część przypomina rasowe scifi z resztką militarnej a całość mruga okiem do czytelnika 40+. Mruga "Tomkami" i gwiezdnymi wrotami np. ;) Ogólnie warbooki trzymają poziom. Są lepsze i gorsze ale prawie nigdy nie wydają chłamu. To samo tyczy Wolffa.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #31 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 20:31:15 »
byliście na Woodstocku? na ASP były bardzo ciekawe spotkania z Filipem Springerem i Mariuszem Szczygło.

zachwycony "13 piętrami" i "Wanną z kolumnadą" sięgnąłem po "Miedziankę". I odpadłem, za dużo tam było podręcznika do historii a za mało reportażu. A historia interesuje mnie umiarkowanie. Przyznam się że się naciąłem - czytałem kiedyś fragment książki w "Kontynentach" i był dosyć zachęcający.

Tak czy siak prelekcja pana Filipa była świetnym uzupełnieniem tytułów które dotychczas przeczytałem. książki zdecydowanie nie nastrajają optymistycznie opisując sytuację na rodzimym rynku mieszkaniowym - autor całkiem zgrabnie uzasadnia dlaczego nadal czekają nas bloki malowane na żółto-kanarkowo. naprawdę polecam te książki, bo dotyczą tak naprawdę każdego z nas.

dziś z kolei wypożyczyłem 'Gottland" pana Szczygła. reportaże z krainy hermelinów absolutnie mnie nie interesują, ale książka ma mnóstwo dobrych opinii.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #32 dnia: Pn, 05 Sierpień 2019, 20:37:59 »
byliście na Woodstocku?

Byłem. Dokładnie 20 lat temu.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #33 dnia: Cz, 22 Sierpień 2019, 10:22:33 »
Z racji mojego zainteresowania dość szeroką i trudną tematyką z dziedziny wiedzy, Psychokryminalistyki, a nie z racji tego, że "Netflix" niedawno wyemitował drugi sezon serialu "Mindhunter", przeczytałem kolejną pozycję beletrystyczną i naukową, z tego specyficznego zakresu tematycznego pt. "Mindhunter - tajemnice elitarnej jednostki FBI", autorstwa Johna Douglasa - agenta FBI opowiadającego o swoim życiu, pracy- jako profiler behawioralny przestępców, i dość dobrze opisujący krok po kroku rozwijanie się Jednostki Wsparcia Dochodzeń - komórki FBI zajmującej się ,,zaglądaniem w umysły zabójców, seryjnych i masowych morderców". Osobiście polecam tę publikację, i co najważniejsze: nie patrzeć się na to, co wytłuszcza nam serial "Mindhunter" od "Netflixa", gdyż samo widowisko jest adaptacją reportażu Douglasa i występuje w nim wiele drobnych, ale jednak, różnic.

A tu coś ode mnie: recenzja "Mindhunter - tajemnice elitarnej jednostki FBI":

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4802406/mindhunter-tajemnice-elitarnej-jednostki-fbi/opinia/53383665#opinia53383665

Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #34 dnia: Pt, 23 Sierpień 2019, 00:21:21 »
Właśnie skończyłem 10 część z Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary;)
Polecam;) Chyba najdłuższa z cyklu swoją droga;)

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #35 dnia: Śr, 28 Sierpień 2019, 22:02:59 »
Song Hongbing "Wojna o pieniądz".
Pierwsze dwa tomy powtarzam, trzeci i czwarty to dla mnie "premiera".
Ciekawa rzecz, bo po pierwsze pokazuje spojrzenie na "euroatlantycką" historię władzy i pieniądza pod chińskim kątem, a po drugie wskazuje również na pewien tok myślenia dot. możliwej finansowej polityki ChRL.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #36 dnia: Wt, 03 Wrzesień 2019, 13:05:26 »
A u mnie na horyzoncie, na czytelniczej liście do koniecznej realizacji, znajduje się dość specyficzna pozycja, której nie mogę ot tak sobie opuścić, do której jakoś nie mogę się w ogóle zabrać. "Rzeźnicy i lekarze" autorstwa Lindsey Fitzharris, to nieco odmienna, stanowiąca tematyczne odosobnienie i rarytas, pozycja popularnonaukowa, z którą po prostu muszę się dogłębnie zapoznać...


Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #37 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 09:57:14 »
Właśnie przeczytałem
   
E. Michael Jones
Rebelia. Kościół katolicki i kulturowa rewolucja

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #38 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 10:53:06 »
Dramatyczny, zapisany na tkance ludzkości i jej godności, splot wydarzeń z Czarnobyla 1986 roku, który w dużej mierze ,,zaowocował" upadkiem matecznika - dumnego narodu Związku Radzieckiego, przykrył się gigantycznym gęstym cieniem na poczynania Rosjan w związku z ich jakże ,,śmiałym" postępowaniem w wyścigu zbrojeń i ustanowieniem ZSRR najpotężniejszym mocarstwem na świecie. "Czarnobyl" od HBO, jako miniserial przedstawił nie tylko wydarzenia poprzedzające słynną w nieco ,,inny sposób" godzinę 1.23 z wypadku jądrowego mającego miejsce 26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, ale i świetnie uwydatnił tragizm najbardziej kluczowych po eksplozji momentów, i całego spektrum wydarzeń po katastrofie, wraz z daleko idącymi jej konsekwencjami. Dlatego reportaż naukowo-biograficzny, "O północy w Czarnobylu", autorstwa Adama Higginbothama przeniósł się w krąg moich ścisłych zainteresowań. Książka za dwa dni zostanie dostarczona do pobliskiego mojemu miejscu zamieszkania paczkomatowi InPostu; od razu będę mógł zabrać się za lekturę tej pozycji.



Oprócz powyższej, mocnej to za mało powiedziane, tematycznie literatury, również będę kontynuował cykl komiksowy "All-Star Batman" od "DC Odrodzenie", zaczytując się w Tom 3: "Pierwszy sojusznik".



Zapoznanie się z wyżej wymienionymi tytułami, poprzez charakterystyczny czytelniczy akt, rozpocznę po finiszowaniu powieści z Nowego Kanonu Gwiezdnych Wojen: "Star Wars: Ahsoka" od E. K. Johnston.


Offline Gieferg

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #39 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 16:49:16 »
P. Trybalski "Wszystko za K2" - niby o tej ostatniej nieudanej wyprawie na K2, ale do tego na razie jeszcze nie doszedłem bo początek jest o historii himalaizmu zimowego z naciskiem na Polaków. W każdym razie dobrze się czyta, ale odrywam się co i rusz żeby przeczytać ostatnie nabytki komiksowe więc idzie powoli.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #40 dnia: Pn, 07 Październik 2019, 21:49:11 »
u mnie na tapecie "Hyperion" - dawno żadna seria mnie tak nie wciągnęła. obecnie top 3 mojej prywatnej listy literatury Sci-Fi. niesamowita kreacja świata, cholernie wciągająca fabuła i naprawdę dobre plot twisty.

na wysokości trzeciego tomu seria zmienia trochę schemat historii i klimat, ale nadal wciąga.

Offline Arion Flux

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #41 dnia: Wt, 08 Październik 2019, 21:48:04 »
Tak, pełna zgoda, Hyperion jest genialny. Niemniej u mnie od zawsze i prawdopodobnie juz na zawsze niezmiennie na pierwszym miejscu pozostanie Trylogia Ciągu - zreszta D. Simmons w Hyperionie chyba nawet lekki tribue składa Gibsonowi pisząc o "przestrzeni Gibsona". 

Potegę takich arcydzieł jak Hyperion szczegolnie docenia się czytajac takie dzisiejsze topowe, ale miałkie i własciwie będące niczym wiecej, jak tylko zlepkiem klisz rzeczy, jak np. Expanse.
« Ostatnia zmiana: Wt, 08 Październik 2019, 21:53:33 wysłana przez KukiOktopus »

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #42 dnia: Wt, 08 Październik 2019, 23:07:58 »
Hyperion - rewelacja, czytałem to stosunkowo niedawno, albo w tym roku, albo w zeszłym a przeleżała ta książka u mnie na półce jakieś 15 lat, chociaż jakby nie patrzeć to powtórzenie schematu Opowieści Kanterberyjskich. W każdym razie zakupiłem kontynuację. Gibson też jest świetny, czytałem go bardzo dawno temu i mam zamiar powtórzyć. Tak czy siak powieścią wszechczasów i tak jest Diuna. Amen.

Offline Arion Flux

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #43 dnia: Wt, 08 Październik 2019, 23:46:36 »
No bo Hyperion to jest tzw. powieść szkatułkowa, a Opowieści... bazują na schemacie pokrewnym, ale nieco luźniejszym - tzw. kompozycji ramowej. Tak czy siak, oba egzystują w literaturze od bardzo dawna i są tez z powodzeniem stosowane do dzisiaj, by wymienić choćby hity Mitchella: Widmopis czy Atlas Chmur.

Diuna to pierwsza książka SF, która pokazała mi w latach 80., że oprocz Lema tez są inni bogowie (choc oczywiscie tych pierwszych bogów kocha się do konca i najbardziej). Niestety, jak dla mnie, kontynuacja to już nie to samo (łagodnie mówiąc o samym Herbercie, a o pozostąłych kontynuatorach nie wspominając).

W kwestii zas Gibsona, to niestety inne jego rzeczy sa - imo rzecz jasna - słabsze, nie mają takiego rażenia jak Trylogia Ciągu, choć stylistycznie starają się, przynajmniej niektóre, ją naśladować, by wymienić tutaj chocby Trylogię Mostu. Mocno odmienna jest natomiast "Maszyna różnicowa", pewnie też dlatego, że pisana wspolnie ze Sterlingiem - mnie się podobała, ale nie jestem do konca pewien, czy przypadkiem nie głównie za sprawą Królowej Maszyn - Ady Lovelace Byron, której od dawna jestem zagorzałym fanem. 

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #44 dnia: Śr, 09 Październik 2019, 00:26:55 »
Kontynuacje nie ustępują pierwowzorowi wcale, może z wyjątkiem Kapitularza i Heretyków i tak świetnych zresztą. Tych dalszych nie przyjmuję do świadomości, ktoś powinien na pazernym synalku i tym grafomanie Andersonie wykonać wyrok. Maszyna Różnicowa mi raczej średnio podeszła.