Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78954 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #585 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 15:53:13 »
Ziemkiewicz ma lekkie pióro i tyle dobrego. Nie ufam "faktom", które przedstawia, bo wielokrotnie było mu udowadniane niesprawdzenie tego, co pisze (nie wnikam czy celowo manipulował, czy nie dochował warsztatu). Jednocześnie jako komentator polityczny nie ocenia wydarzeń tylko pod kątem swoich poglądów (których nie oceniam tutaj) a dużo bardziej pod kątem personalnym, czyli jedną partię (wiadomo którą) skrytykuje za to samo, za co drugiej partii (wiadomo której) nie tknie.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #586 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 16:07:21 »
Dobra. Miałem odpisać, że się nie zgadzam z uzasadnieniem, ale to już za bardzo poszłoby w politykę.
W zw. z tym: Z powyższym się nie zgadzam, bo nie i już. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #587 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 19:53:50 »
Dość przypadkowo złapałem i nie żałuję. Bardzo ciekawe wspomnienia 8)
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/160163/moja-przygoda-z-pilka-i-gwizdkiem

Offline radioblackmetal

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #588 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 23:13:12 »
Co do Ziemkiewicza to polecam obejrzeć na jego kanale yt "Akademie Zdrowego Rozsądku" albo "Z mojej półki". Nie jest prawdą, że krytykują tylko daną partię A chwali tylko inną jedną.  Polecam posłuchać lub poczytać i samemu się przekonać niż wierzyć salonom.

A żeby nie było offtopu to ostatnio przymierzam się do kupna takiej książki

https://www.gildia.pl/literatura/536619-skora-i-cwieki-na-wieki

Fun fact: autor czyli Jarosław Szubrycht pochodzi z Dukli czyli trochę moje okolice.  8)
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline Bazyliszek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #589 dnia: Wt, 22 Listopad 2022, 14:31:16 »
Jak ci się chce to jest w Starych Babicach, prawie jak Warszawa :D

http://katalog.biblioteka-starebabice.pl/opac/ini.php?str=tabelka&dol=0&gora=0&przod=0&wstecz=0&katalog=1&indeks=1&opis_ile=10&opis=1&sgf=1&sgf2=&snf=1&szukaj=Hikiert-Bereza,%20Anna.

Done. Thnx za info. ;)



Co do książek piłkarskich. Poza tą z Dziwiszem o sporcie, :) to ostatnio jest reklamowana "Historia Mundiali" tom 1 1930-1974. Bo jej autor teraz jest ekspertem komentującym te mecze. Skłaniam się, żeby to kupić, ale jeszcze mam pewne wahania czy dobrze mi się będzie to czytać. Dawno temu Rzeczpospolita miała kiedyś taki historyczny dodatek. W każdą sobotę było o kolejnych Mundialach. Lubiłem tą serię.

No i oczywiście Remigiusz Mróz robi sok na kasę i wydał teraz swoją hipsterską "Piłkę w grze", która jest uwspółcześnioną wersją "Do przerwy 0-1 Adama Bahdaja. Chyba, bo nie czytałem. :)

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #590 dnia: Wt, 22 Listopad 2022, 15:35:31 »
Fun fact: autor czyli Jarosław Szubrycht pochodzi z Dukli czyli trochę moje okolice.  8)

Z ciekawości - skąd jesteś? Bo akurat byłem w tych okolicach kilka miesięcy temu.

Offline radioblackmetal

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #591 dnia: Wt, 22 Listopad 2022, 17:46:55 »
Mała miejscowość tuż przy Krośnie, mniejsza niż Dukla,😆
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #592 dnia: Wt, 22 Listopad 2022, 20:10:36 »
A to tam też może byłem - byłem w Bóbrce, Korczynie, na zamku Fredry itd., a z Iskrzyni (z Krościenka w zasadzie) mogę jeszcze dostać mandat...
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Listopad 2022, 20:12:14 wysłana przez parsom »

Online Kyms

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #593 dnia: Śr, 23 Listopad 2022, 17:23:08 »
Droga Szamana - tom 1. Narzeczona nakłoniła mówiąc, że to jedno z jej fajniejszych odkryć w tym roku. Przyznaję, jest coś na rzeczy. Za mną dopiero 100 stron, a już czuć, że autor myśli długofalowo i umiejętnie łączy literaturę z systemem RPG gier. W trakcie czytania można poczuć się jak gracz, zwłaszcza mając za sobą gierki typu WOW

Offline Roszpunek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #594 dnia: Cz, 08 Grudzień 2022, 19:42:25 »
Kończę motel sun down - typowy kryminał z elementami thrilleru, wciągający, czyli nie można się zanudzić na nim. Jedyne co mi tu nie pasuje to wkręcenie do historii duchów, która ma się nijak jak dla mnie do fabuły.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #595 dnia: Nd, 11 Grudzień 2022, 17:35:26 »
Skończyłem właśnie "Myśli o dawnej Polsce" i rozpoczynam "Kazimierz Jagiellończyk" Boguckiej (PIW).
I w kontekście Jasienicy "naszły mnie" takie dwie refleksje: po pierwsze - jak to się wszystko w historii/polityce miesza i wywraca. Dzisiaj (po raz pierwszy od dawna) zaczynamy mieć ponownie bardziej niż mniej poprawne stosunki z Ukraińcami (inna sprawa czy to się utrzyma po wojnie) co może się wydawać nietypowe i mieć lekki posmak nowości tymczasem piszący ponad 50 lat temu Jasienica palcem pokazywał jak za Piastów Rusinki przyjeżdżały "zza Buga" wżeniać się w Piastów a polskie księżniczki jeździły na Ruś żeby "ubogacać" pulę genetyczną tamtejszych dynastów. Innymi słowy: gdyby wzajemne stosunki ponownie się ułożyły na dłużej to tak naprawdę "cofnęlibyśmy się w rozwoju" o ten niemal tysiąc lat.  8)
A druga rzecz: Jasienica zawsze gloryfikował Piastów i cokolwiek jeździł po Jagiellonach. Czasami nawet (przy całym moim uwielbieniu dla Autora) wydawało mi się to tak jakby trochę przesadzone. I teraz właśnie zaczynając Bogucką widzę jak Autorka wali pięścią prosto między oczy faktami jak bardzo Jagiełło psuł państwo/naród szlachecki byleby tylko utrzymać dynastię na tronie. Bez grubych przekupstw politycznych/finansowych Warneńczyk miałby nieliche problemy z przejęciem korony w Koronie.
Ba. Chłop (czyt. Jagiełło) miał okazję i możliwość odzyskania Śląska. I wypiął się na nią, bo mu się uwidział "młodszy i jędrniejszy mezalians".
So.
Jasienica was right.
Again.  ::)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #596 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 10:17:25 »
Krwawy księżyc - Jo Nesbo.
Kolejna (10? 11?) powieść o Harrym Hole, który ściga morderców. jestem gdzieś w 1/3 ale już jest wszystko to, co lubię w tej serii - trochę obserwacji na temat norweskiego społeczeństwa, ciekawe grono drugoplanowych bohaterów, którzy również mają swoje historie i się zmieniają w ciągu kolejnych części i lat, intryga, bardzo mroczna i gęstniejąca coraz bardziej. Jest makabryczna zbrodnia (chociaż tutaj to wymyślanie tej makabry, żeby było makabrniej niż ostatnio staje się trochę groteskowe i to już z 5 części temu tak to odbierałem) i jest w końcu on. Harry, który wszędzie wejdzie, nadstawi głowę, zbierze łupnia, kogoś sam zglanuje i popije Jim Beama.
Czytam te powieści od n lat. Nie nudzą mi się, chociaż schemat się powtarza. Marzy mi się, żeby kiedyś sobie wszystko od początku odświeżyć, bo wątki się zacierają, jak są 2-3 letnie przerwy między kolejnymi tomami. Pewnie zabraknie sił i czasu.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #597 dnia: So, 07 Styczeń 2023, 16:24:23 »
Jak wszyscy doskonale wiedzą do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy. Pieniądze, pieniądze i pieniądze.
Być może kojarzycie historię o tym jak to Rotszyld uzyskując przed wszystkimi innymi wieści o wygranej Bluchera pod Waterloo zarobił grubą kasę na londyńskiej giełdzie. Ta historia akurat podobno jest bzdurą, bo tak naprawdę Rotszyldowie omal nie wykopyrtnęli się na skutek upadku Bonaparte (w dniu Waterloo siedzieli na stercie złota, które w ramach umowy z rządem Jego Królewskiej Mości mieli regularnie szmuglować do Wellesleya celem wypłaty żołdu dla jego czerwonych kurtek i które to złoto na skutek zakończenia wojny zaczęło tracić na wartości), ale w tej historii chodziło o przepływ informacji i pokazywało Rotszyldów jako pionierów pewnych działań.
Ale ja nie o Rotszyldach chciałem.
Otóż pionierem w zakresie pewnych (dzisiaj oczywistych a wtedy mniej czy bardziej przełomowych) działań w ramach aktywności biznesowej był kto inny i zdecydowanie wcześniej:



Imć Fugger był wnukiem prostego chłopa, który w dniu swojej śmierci (Fuggera a nie dziadka) wart był mniej więcej 2% PKB ówczesnej Europy. Przekładając na nasze? Dajmy już spokój całej Europie - PKB UE za 2021 rok to 14,5 bln euro. Licząc sam kołchoz gdyby Jakub Fugger umierał dzisiaj to w przełożeniu byłby wart jakieś 290 mld euro. Obecnie najbogatszy człowiek świata jakim jest Bernard Arnault podsumowywany jest na około 170 mld eurosów.
Pytanie brzmi w jaki sposób chłopski potomek zbijał taki majątek na przełomie XV i XVI wieku bez podpisywania cyrografów z diabłem.
Ano z jednej strony utrzymując dobre relacje z możnymi tego świata (podjęte ryzyko inwestowania w niezbyt swego czasu potężnych, ale prących do przodu niczym walec i jednocześnie potrzebujących monet Habsburgów), ale z drugiej prowadząc twardą ręką przedsiębiorstwo przy użyciu nowoczesnych metod i podejmując co jakiś czas naprawdę duże ryzyko.
To Fugger jako pierwszy w Niemczech wprowadził podpatrzony we Włoszech system podwójnego księgowania. To Fugger inwestował w górnicze przedsięwzięcia na Węgrzech usytuowane niemal na ciągle płonącym tureckim pograniczu. I to wreszcie Fugger stąpał po cienkiej a rozciągniętej nad głęboką przepaścią linie pożyczając papieżom i cesarzom i stawiając się tym samym w samym centrum politycznego zamętu jakim był okres chaosu przełomu wieków na zachodzie Europy, stając się tym samym spiritus movens różnych historycznych "eventów".
O ile ktoś się interesuje tamtym okresem i jest z grubsza oblatany w kwestiach np wojen włoskich to tym lepiej widać jak przyłożona tu i ówdzie ręka augsburskiego potentata stojącego za takim albo innym wydarzeniem kształtowała zachodnią politykę. Fugger udzielił pożyczki? Kredytobiorca odnosi sukces. Fugger pożyczki odmówił? Odesłany z kwitkiem ponosi porażkę. Pieniądze, pieniądze, pieniądze.
Książkę Steinmetza czyta się błyskawicznie, słysząc co chwila głośne "klik" gdy dostrzega się niewidoczne dotąd siły pociągające za sznurki w kontekście znanych wydarzeń historycznych. Co prawda można tu i ówdzie dostrzec braki w wiedzy było nie było jankeskiego Autora (uważającego np, że Austro-Węgry powstały w XVI wieku albo nie mającego pojęcia nt przebiegu bitwy pod Pawią), ale to są akurat detale podczas gdy na pierwszym planie niewątpliwie jest tutaj historia kiełkującego w Europie nowożytnego kapitalizmu, bez którego to zjawiska oblicze kontynentu byłoby zupełnie różne a którego Jakub Fugger był najbardziej prominentnym przedstawicielem, maczającym swoje zdolne paluchy w niemal wszystkim co tylko mogło przynieść określony profit.
Bardzo ciekawe ekonomiczne uzupełnienie dla warstwy politycznej historii tego wyjątkowo niespokojnego  i interesującego okresu.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #598 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 21:31:14 »
https://tantis.pl/star-wars-ronin-p3317135


Ktoś czytał tą książkę? Wiadomo, Uniwersum Star Wars, Kanon, napisana w nawiązaniu do czasów Japonii feudalnej. Jedno z zaskoczeń, na które ostatnio się natknąłem. Dodam do tej pozycji "Abominację" D. Simmonsa - i skromnie, na kilka dni wystarczy.

Offline Leyek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #599 dnia: Cz, 26 Styczeń 2023, 15:42:31 »
Ja nie mogę co za głupoty już wymyślają. Wiedźmin Ronin, Star Wars Ronin. Czekam na SpongeBob Ronin i Psi Patrol Ronin.