Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78949 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Dracos

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #570 dnia: Nd, 23 Październik 2022, 20:08:57 »
@up Mam te Tomki w tej samej szacie graficznej tylko moje są na miękko i w Krainie kangurów już za pierwszym czytaniem się rozleciał na pojedyncze kartki. Pamiętam że jak u kolegi zobaczyłem w tych okładkach na twardo to mnie taka zazdrość wzięła że u mnie taka bieda wersja co się rozlatuje, a u niego taka porządna. Widać już wtedy byłem fanem porządnego wydania na twardo, zostało do dziś i przy komiksach i książkach ;) W grobowcach też to samo wydanie muzy.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #571 dnia: Nd, 23 Październik 2022, 22:02:01 »
To horror z Amberu:

Robert R. McCammon, Widmo
No cóż... Jak mawia staropolskie powiedzenie: Nie wszystko złoto, co się święci garnki lepią, czyli nie wszystko co napisał McCammon nadaje się do czytania. Po „Widmie” widać, jak daleką i krętą miał drogę do „Zewu nocnego ptaka”. Już chyba po okładkach – i polskiej, i zagranicznych – widać z czym mamy do czynienia: horrorem klasy, którą oznacza się odległymi literami alfabetu.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/10/robert-r-mccammon-widmo.html



I inne przeczytane ostatnio:

Arkady Saulski, Serce Lodu
Nie spodziewałem się, że jeszcze ktoś takie rzeczy pisze, oczywiście poza literaturą okołogrową. No właśnie, to poziom opowiastek produkowanych pod różne gry i to nie tych najlepszych, a średniactwa. Ot prawie taki R. A. Salvatore, a konkretnie najbardziej przypominało mi to jego Trylogię Doliny Lodowego Wichru (przypomniało mi też powieść ze świata Warhammera: Zabójca demonów Williama Kinga, ale King pisze lepiej). Gatunkowo to typowe heroic fantasy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/10/arkady-saulski-serce-lodu.html




Björn Kurtén, Czarny Tygrys
Jeśli lubicie beletrystykę prehistoryczną, to śmiało możecie łapać się za Czarnego Tygrysa (inna rzecz, że wielkiego wyboru nie ma, bo to gatunek, do którego pisarze sięgają nader rzadko)...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/10/bjorn-kurten-czarny-tygrys.html


Offline NuoLab

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #572 dnia: Pn, 24 Październik 2022, 22:43:32 »
Jeszcze raz: Szklarski nie tworzył niemieckiej propagandy, więc jego rola jest porównywalna z rolą drukarza czy sprzątaczki w redakcji.


Dla niszowo zainteresowanych taka ciekawostka wydawnicza, o gadzinowej fantastyce:



Ten numer jest jeszcze dostępny na esefie u Sedeńki.
https://esef.com.pl/pl/p/Hynh-16-Fantastyka-w-GG/7607

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #573 dnia: Pn, 24 Październik 2022, 23:01:23 »
Bardzo ciekawa pozycja a i niektóre teksty niezłe w przedwojennym tego słowa znaczeniu (i klimatowe).

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #574 dnia: Nd, 30 Październik 2022, 12:17:01 »
Kończę powoli HaBeka poświęconego bitwie pod Gabiene z 316 r. p.n.e. czyli tak naprawdę drugiej wojnie diadochów i naprawdę żałuję, że hollywoodzkie kino tzw. "sandałowe" przeszło już do historii, bo też przy dobrze napisanym scenariuszu z tego okresu starożytnych "wojen światowych" spokojnie można byłoby utkać starożytną wersję wojny o pierścień. Są spiski, są zdrady, zabójstwa polityczne, mniej czy bardziej epickie bitwy, wszystko w otoczeniu krajobrazów Azji Mniejszej, Bliskiego Wschodu i Afryki. W zasadzie wystarczyłoby napisać słownie kilka fikcyjnych postaci, dołożyć jakiś obowiązkowy wątek romantyczny i powstałaby trylogia z prawdziwym przytupem, bo też same autentyczne wydarzenia i postacie historyczne (choćby Antygon Jednooki, Ptolemeusz Soter, Olimpias, Demetriusz Poliorketes, czy wreszcie Pyrrus Ajakida) ze swoimi życiorysami gwarantowałyby solidną porcję przygody/emocji. Wielka szkoda, że ten rodzaj kina wydaje się być martwy, bo materiał jakby skrojony pod wielkie kino przygodowe.


Igo Sym to zupełnie co innego.

Syma podałem jako najbardziej charakterystyczny przykład. A to, że oni dwaj to różna skala wystarczy porównać: Sym zarobił kulkę a Szklarski przesiedział cztery lata w więzieniu.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #575 dnia: Śr, 02 Listopad 2022, 09:11:35 »
"Wielka Polska" Ziemkiewicza
https://bonito.pl/produkt/wielka-polska

ukaszm84

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #576 dnia: Śr, 02 Listopad 2022, 10:21:33 »
"Wielka Polska" Ziemkiewicza
https://bonito.pl/produkt/wielka-polska

Fajnie by było gdybyś skrobnął ze dwa zdania czy polecasz / odradzasz, bo temu służy ten temat. Z całym szacunkiem, ale sama informacja co akurat czytasz nie niesie ze sobą żadnej wartości i podejrzewam, że nikogo to nie interesuje.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #577 dnia: Śr, 02 Listopad 2022, 17:46:33 »


Kupiłem klika lat temu w jakiejś biedronkowej promocji, odłożyłem na później i prawie zapomniałem, że to mam. W trakcie czytania opad szczęki powodowany poczynaniami ludu radzieckiego tylko się pogłębia. Wydawało się człowiekowi, że wie i rozumie tych uciążliwych sąsiadów, a tu niekoniecznie. Najbardziej zaskakuje mnie ich w zasadzie religijny stosunek do rzeczywistości radzieckiej. Ale taki głęboko religijny, nie tylko dewocyjność, symbole i kult ich świętych. Plus kult śmierci.

Offline Bazyliszek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #578 dnia: Wt, 15 Listopad 2022, 22:44:16 »
Na dniach wyszedł 3 tom  "Dynastii Thrawna". Od razu zamówiłem i czekam na dostawę. Po pół roku wreszcie siadłem do 2 tomu, żeby już nie tracić wątku jak przyjdzie trzeci. Znowu wsiąknąłem na całego. Książka ma 500 stron ale czyta się ją bardzo szybko. Timothy Zahn jest po prostu genialnym pisarzem. A Thrawn to wybitna postać w Star Wars. mam nadzieję, ze w kolejnym serialu pokażą jeszcze raz jego geniusz.

Pisałem już kiedyś, że nie kupiłem książki "Thrawn: Zdrada". Pytanie do warszawskich forumowiczów - ma ktoś? Mógłby pożyczyć? Albo wie która biblioteka w stolicy ma tą ksiązkę? Byłem w Narodowej ale w ich katalogu jest tylko sam "Thrawn". A Sojuszów i Zdrady już nie ma. Dziwna sprawa. Nie chcę płacić tausenów na Allegro.


Offline Bazyliszek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #580 dnia: Śr, 16 Listopad 2022, 10:50:51 »
Dzięki za info. Naprawdę mogę skorzystać. Do Babic jeździ autobus, więc dam radę. Przeczytam 3 tom Dynastii Thrawna i jeśli nikt inny nic nie podrzuci, to się wybiorę. Tyle że raczej po fazie grupowej Mundialu.
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Listopad 2022, 10:53:34 wysłana przez Bazyliszek »

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #581 dnia: So, 19 Listopad 2022, 19:28:15 »
Przerobiłem ostatnio "Strollowana rewolucja" i z racji, że to moja pierwsza książka Ziemkiewicza na początku czytało się cokolwiek dziwnie, bo odnosiłem takie wrażenie, że Autor skacze z myśli na myśl niczym z felietonu na felieton, ale im bardziej w las tym bardziej robiło się to koherentne i coraz bardziej widoczna była myśl przewodnia.
A ta jest taka, że robimy za kukiełki w teatrze kukiełkowym i dajemy się wodzić za nos macherom tego świata, którzy wymyślili sobie zagrożenie klimatyczne przed którym drżeć mają przede wszystkim Europejczycy (Jankesi jakoś chyba mniej) a reszta świata (która ów świat truje bardziej od UE) ma to generalnie gdzieś.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Nesumi

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #582 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 12:25:13 »
Ziemkiewicz daje radę. To prawdziwy mistrz słowa, erudyta i rzeczywiście zorientowany w polityce człowiek. No i ma świetne poczucie humoru.

Offline gashu

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #583 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 13:36:37 »
Ostatnie popisy erudycji Ziemkiewicza, które kojarze, to były raczej na poziomie wąsatego wuja spod budki z piwem.
Podobnie jak jego zorientowanie w polityce, ale raczej tej w wymyślonej przez siebie alternatywnej rzeczywistości. 
Tak czy inaczej, recenzja death_birda utwierdziła mnie w przekonaniu, że nic się u tego Pana nie zmieniło i że jego grafomaństwa należy unikać jak ognia.   
« Ostatnia zmiana: Pn, 21 Listopad 2022, 13:39:32 wysłana przez gashu »

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #584 dnia: Pn, 21 Listopad 2022, 15:27:14 »
Podejrzewam, że mógłbyś się zdziwić.
Czy to słuchając czy czytając Ziemkiewicza można dowiedzieć się pewnych detali, których w najbardziej oczywistych źródłach nie znajdziesz.
Przykładowo nie wiedziałem, że te całe farmy wiatrowe mogą mieć negatywny wpływ na sieć energetyczną a podobno mają.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".