Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 79006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KzT

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #480 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 10:09:01 »
Magdalena Salik, Płomień

Krótko: dla mnie książka roku w polskiej fantastyce. Grandą będzie, jeśli nie dostanie Żuławia (pal licho plebiscyt krewnych i znajomych pt. Zajdle).

Przez większość powieści właściwie nie wiemy ku czemu to zdąża, mamy jakieś przeczucia, niekoniecznie właściwe (sam całkowicie pobłądziłem). I dopiero w finale klocki trafiają na swoje miejsce. Finale nieoczekiwanym, zaskakującym (przynajmniej dla mnie, choć kiedy już go poznałem, dostrzegłem, że wcześniej autorka jakieś tropy podrzucała).

Bardzo dobrze napisane i bardzo zgrabnie połączone. Już samo to zapewniłoby u mnie wysoką ocenę. Ale na tym zalety powieści się nie kończą...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/12/magdalena-salik-pomien.html



Właśnie skończyłem czytać (Paweł.M - dzięki za podpowiedź) i również zdecydowanie polecam. "Płomień" to porządne, współczesne głównourtowe sf, które nie obraża niczyjej inteligencji. Z jednej strony wyprawa w kosmos, z drugiej... OK, nie będę robił spojlerów. Od pewnego momentów można wprawdzie przewidzieć zakończenie, ale i tak jest to rozegrane całkiem zgrabnie. Natomiast całościowo oceniam tę książkę 7/10, ponieważ są dwa elementy, których w powyższej recenzji nie ma, a które dla mnie obniżają ocenę całości.
Po pierwsze, jednym z istotnych elementów książki jest romans rodem z Harlequina i artykułów z magazynów dla pań. Ten wątek romansowy jest jakoś tam ważny dla akcji, ale to jest najbardziej sztampowa część książki i momentami (nieintencjonalnie) może śmieszyć.
Po drugie, pewna część dialogów to są rozmowy filozofów (czy raczej studentów filozofii), a nie żywych ludzi (dodatkowo uwikłanych w duży projekt naukowy). No i takie wycięte z kartonu dialogi na poziomie studentów I roku filozofii sprawiają, że książka nie jest gruba (bo pewne rzeczy można było napisać wprost), ale z drugiej strony momentami przestajemy traktować głównych bohaterów jako szczególnie inteligentnych.
Niemniej, jeśli ktoś lubi sf, to jeszcze raz polecam.
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Luty 2022, 10:10:50 wysłana przez KzT »

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #481 dnia: Wt, 22 Luty 2022, 23:25:26 »
skończyłem:



zacząłem:


Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #482 dnia: Śr, 23 Luty 2022, 00:13:39 »
Do licha. Raz na jakiś czas medytuję czy nie kupić tej Kompanii... i tak się już bujam z decyzją chyba 5 lat, bo zawsze coś pilniejszego.  ::)  ???
Skrobnij może kilka zdań opinii jak skończysz.  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #483 dnia: Śr, 23 Luty 2022, 07:11:08 »
Po kilkudziesięciu stronach mogę napisać że warto. Po pierwsze, bardzo interesuje mnie temat D-Day (więc też nie wiem czy jestem obiektywny) a książka wpisuje sie idealnie w to. Po drugie, bezgranicznie byłem zakochany w serialu a z tego co widzę to jest tutaj jakieś 80% tego co w filmie. Napisana jest w przystępny sposób dla każdego i po prostu ciekawa dlatego fajnie czasami poznać temat z punktu widzenia prostych chłopaków ktorzy chcieli być kimś bo w życiu prywatnym nie mieli w tamtych czasach zbytnio perspektyw. Cóż, zostali bohaterami  :)

Offline KzT

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #484 dnia: Śr, 23 Luty 2022, 08:45:49 »
Również zdecydowanie polecam Kompanię braci. Jeśli ktoś lubi serial to lektura obowiązkowa. Perspektywa jest oczywiście amerykańska, ale to nie podręcznik do historii. Jeśli się spodoba, to polecam też "Obywateli w mundurach" tego samego autora. Moim zdaniem jeszcze lepsza książka, a tematyka bardzo podobna. Chociaż, z tego co widzę, "Obywatele..." dostępni są obecnie z drugiej ręki albo z biblioteki.

Offline carnivale

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #485 dnia: Cz, 24 Luty 2022, 23:05:03 »
skończyłem:


Świetna seria . Uwielbiam bezgranicznie.

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #486 dnia: Cz, 24 Luty 2022, 23:23:57 »
Świetna seria . Uwielbiam bezgranicznie.
też mam podobne podejście. Chciałbym w końcu zobaczyć naprawdę porządny film z tego uniwersum, to z linku poniżej zapowiadało się wybitnie ale... chyba umarło śmiercią naturalną

Offline carnivale

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #487 dnia: Pt, 25 Luty 2022, 12:34:42 »
Tak , ten shorcik zapowiadał naprawdę coś fajnego chociaż mnie osobiście bardziej podoba się Death of hope i Astartes. Niestety GW położyło łapy na wszystkich tego typu fanowskich produkcjach i raczej ciężko będzie teraz coś sensownego zobaczyć. Wiem, że niektórych autorów tych filmów zwerbowało samo GW i teraz tworzą takie animacje pod platformę Warhammer +

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #488 dnia: So, 26 Luty 2022, 07:55:09 »
jednym z istotnych elementów książki jest romans rodem z Harlequina i artykułów z magazynów dla pań. Ten wątek romansowy jest jakoś tam ważny dla akcji, ale to jest najbardziej sztampowa część książki i momentami (nieintencjonalnie) może śmieszyć.
Spoiler: PokażUkryj
A ja to odbieram inaczej - jako romans dwójki osób z osobowością narcystyczną, przy czym jedno z nich jest narcyzem wielkościowym (on), drugie narcyzem wrażliwym - romans z typowym przebiegiem i finałem dla takich związków. Bardzo dobrze zrobione od strony psychologicznej
.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #489 dnia: So, 26 Luty 2022, 09:02:03 »
Zaciekawiony tytułem wypożyczyłem ->
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4974461/ostatni-ludzie-wymyslanie-konca-swiata
Liczyłem na coś w stylu książek Artura Nowakowskiego a dostałem wielkie g... Nie polecam, pozycja przypomina nędzną magisterkę albo niezborny esej o niczym.

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #490 dnia: Pt, 11 Marzec 2022, 23:45:50 »
no zobaczymy:


Offline Kandor

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #491 dnia: So, 12 Marzec 2022, 00:25:30 »
Zahn!!!  :)

Offline isteklistek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #492 dnia: Cz, 31 Marzec 2022, 16:59:59 »
Wydawnictwo:W.A.B. wyda w maju "Każda historia miłosna jest historią o duchach. Życie Davida Fostera Wallace'a". Na 90% w sierpniu będzie też "Infinite Jest".

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #493 dnia: So, 16 Kwiecień 2022, 11:22:05 »
Czytam właśnie premierowo "Trzej kronikarze" Jasienicy i coś tak czuję, że będę musiał odświeżyć sobie (przynajmniej) "Polska Piastów", bo też przez te wszystkie lata nic się nie zmieniło - gdy siada się do Jasienicy to się zwyczajnie wsiąka.
Jestem właśnie na etapie rozważań dot. pochodzenia Anonima zwanego Gallem (wcześniej było nt Thietmara, później będzie o Kadłubku) i mimo, że te strony pisane były niemal sześćdziesiąt lat temu, odnoszą się do wydarzeń sprzed lat (teraz już) dziewięciuset, finalnie wiemy, że rozwiązania zagadki nie będzie, to i tak czyta się to niemal z wypiekami na twarzy śledząc linijka po linijce, kartka za kartką w jaki sposób i od której strony historycy próbowali rozgryźć tajemnicę pochodzenia "naszego" pierwszego kronikarza.
No i nie da się nie wspomnieć, że jak to zwykle u Jasienicy - książka pisana nad wyraz lekkim piórem i do tego piękną polszczyzną. Obcując z Jego pracami czytelnik tak jakby cofa się o te ponad pół wieku i może poobcować z językiem najwyższej próby. Jak zwykle klasa.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline isteklistek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #494 dnia: Wt, 10 Maj 2022, 11:16:52 »
KS wydaje tylko u siebie książki Pawła Zarzecznego - zbiór felietonów, nie trzeba będzie już przepłacać na allegro. Będzie to jedyne wydanie. Dla tych, którzy oglądali na yt "One man show" pozycja obowiązkowa.



 https://kiosk.kanalsportowy.pl/pl/p/PAKIET-Dwie-ksiazki-Pawla-Zarzecznego/34