Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78866 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #375 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 14:57:41 »
hmm, w wielu księgarniach internetowych można kupić te książki - nawet w mało znanych. I żeby było śmieszniej, taniej niż  u wydawcy :) A to że szybko znikają to fakt, być może są małe nakłady bo nie uwierzę że jest tylu fanów W40K w Polsce

no niektóre, zwłaszcza te nowsze tomy to bez problemu krążą w cenach niższa niż okładkowa. ale spróbuj np. dorwać "Tysiąc Synów" albo "Legion" (po polsku, nie po angielsku ;)). swoją drogą oba tytuły polecam, zwłaszcza ten drugi wszedł bez popity. "Szramy" zresztą też mnie zaskoczyły mocno na plus, zapowiadało się najsłabiej z dotychczasowych tytułów, a książka wciągnęła mnie bez reszty.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #376 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 16:51:53 »

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #377 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 23:50:14 »

Offline Amer

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #378 dnia: Cz, 23 Wrzesień 2021, 21:19:38 »
Parę komentarzy temu pisano o "Mistrzu i Małgorzacie". Dobrze wspominam tę lekturę i uznałem, że warto byłoby mieć tę powieść w swoich zbiorach. Zainteresowałem się istniejącymi u nas przekładami i trafiłem na świetny tekst: https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/7624

Fascynująca rzecz. Polecam zapoznać się z tą krytyką, bo okazuje się, że łatwo wdepnąć na minę i zostać oszukanym. Translatorski kryminał.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #379 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 16:43:05 »
Ted Bundy: Bestia obok mnie - Ann Rule


Moje ulubione filmy to w dużym stopniu horrory czy thrillery a książek o seryjnych zabójcach w zasadzie nie kupuję wcale. Aż dziw. Po odświeżeniu sobie Milczenia owiec po długim okresie nieoglądania złapałem nowego bakcyla na punkcie tego tematu. I z tego powodu w końcu kupiłem sobie książkę o tym, a w empikach stoi właśnie wydana dwa miesiące temu uznane dzieło reporterskie o Tedzie Bundym. Facet stał się ikoną popkultury ( przed tym ostrzegał nas Oliver Stone w Urodzonych mordercach ), pełno dokumentów o nim na youtube. Prędzej bym kupił coś o Edzie Geinie ale cóż... Ted jest nie mniej znany a nic innego nie było.

Książka pisana z pozycji autorki, która go osobiście znała i nie miała żadnego pojęcia z kim obcuje. Czyta się bardzo dobrze... Choć brakuje pozycji wyjaśniającej fascynację ludzi tego typu osobnikami. Wydaje się, że to ich radykalna odmienność pociąga. Trzeba też dodać, że w książce intryguje nie tyle sam Ted co zupełnie zwykli ludzie jacy są tam opisywani. Te wszystkie dziewczyny, które zabił. Chwilami miałem ochotę czytać coś więcej o nich.

Empik wystawił audiobooka do sieci gdzie są pierwsze trzy rozdziały z 50 napisanych.


Nesumi

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #380 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:17:17 »
Parę komentarzy temu pisano o "Mistrzu i Małgorzacie". Dobrze wspominam tę lekturę i uznałem, że warto byłoby mieć tę powieść w swoich zbiorach. Zainteresowałem się istniejącymi u nas przekładami i trafiłem na świetny tekst: https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/7624

Fascynująca rzecz. Polecam zapoznać się z tą krytyką, bo okazuje się, że łatwo wdepnąć na minę i zostać oszukanym. Translatorski kryminał.
Ja na szczęście mam w oryginale,  więc problem pisowni nazwiska i przekładu mam z głowy.

Offline Death

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #381 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:19:20 »
Parę komentarzy temu pisano o "Mistrzu i Małgorzacie". Dobrze wspominam tę lekturę i uznałem, że warto byłoby mieć tę powieść w swoich zbiorach. Zainteresowałem się istniejącymi u nas przekładami i trafiłem na świetny tekst: https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/7624

Fascynująca rzecz. Polecam zapoznać się z tą krytyką, bo okazuje się, że łatwo wdepnąć na minę i zostać oszukanym. Translatorski kryminał.
Moje tłumaczenie jest chyba w porządku. :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #382 dnia: Pn, 04 Październik 2021, 17:19:33 »
Trochę w nawiązaniu do Mistrza i Małgorzaty to czytam teraz Zbrodnię i karę (wyd. SBM, 2021, tł. Czesław Jastrzębiec-Kozłowski) i o ile samego tłumaczenia nie jestem w stanie ocenić o tyle liczba literówek tam jest koszmarna, praktycznie na każdej stronie coś się trafia, te wszystkie Egmonty i inne Hachette'y, nawet Scream, na które tak narzekamy przy okazji komiksów to jest pikuś. Doczytam to do końca skoro zacząłem, ale z całego serca odradzam to konkretne wydanie.

Offline Death

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #383 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 20:18:44 »

Offline Amer

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #384 dnia: Wt, 12 Październik 2021, 21:12:34 »
Trochę w nawiązaniu do Mistrza i Małgorzaty to czytam teraz Zbrodnię i karę (wyd. SBM, 2021, tł. Czesław Jastrzębiec-Kozłowski) i o ile samego tłumaczenia nie jestem w stanie ocenić o tyle liczba literówek tam jest koszmarna, praktycznie na każdej stronie coś się trafia, te wszystkie Egmonty i inne Hachette'y, nawet Scream, na które tak narzekamy przy okazji komiksów to jest pikuś. Doczytam to do końca skoro zacząłem, ale z całego serca odradzam to konkretne wydanie.
Ja nabyłem wydanie Grega. W ramach Kolorowej Klasyki wydali trochę ilustrowanego dobra w twardej oprawie i jednakim formacie, więc ładnie to wygląda na półce koło siebie (choć nie mogę tak wszystkiego trzymać, bo mam półki tematyczne, np. Sienkiewiczowską). Poza Zbrodnią i karą kupiłem Pana Tadeusza (chyba najpiękniejszy środek ze wszystkiego, co od nich mam; inicjały, rysunki, zdobienia na akapitach zmienne co Księgę itp.), Zemstę, Wesele (obie pozycje dorównują jakością wydania dziełu Mickiewicza i też mają wewnątrz różne bajery), Lalkę, Chłopów (najpiękniejsza okładka; nie mylić z innymi wydaniami Grega, mówię o Kolorowej Klasyce z okładką, na której wykorzystano obraz Głowa młodej łowiczanki Apoloniusza Kędzierskiego), Folwark zwierzęcy, Rok 1984 (w tym roku wygasły prawa autorskie, więc mamy zalew Orwella od wielu wydawnictw), no i oczywiście Quo Vadis, Krzyżaków i W pustyni i w puszczy. Na FB zapowiedzieli wydanie Potopu w ramach wspominanej serii. Mam jeszcze nadzieję na resztę Trylogii.

Prawie wszystkie wymienione wyżej pozycje to są duble, więc wcześniej nabyte wydania darowuję rodzinie.

A żeby nie było offtopu, zacząłem lekturę Chłopów. Obok Faraona to największa polska nieprzeczytana przeze mnie klasyka. Gdy byłem dzieciakiem trudni językowo wydawali mi się Krzyżacy. Już jako dorosły podczas powtórnej lektury byłem zaskoczony, jak mało jest tam archaicznych wyrażeń, których mógłbym nie odczytać poprawnie. Krzyżacy przy drugim podejściu nie byli językowo żadnym wyzwaniem. Chłopi to jednak inna liga. Większość słów zniekształcona, niektóre - mimo kontekstu - niezrozumiałe (ale od czego jest smartfon pod ręką). Ciekawy sprawdzian dla mnie. Dziwnie się czyta Reymonta bezpośrednio po mandze Video Girl Ai. Tam po dwa tomiki na jednym posiedzeniu, tutaj - co kwadrans szelest przewracanej strony.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Online death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #385 dnia: Śr, 13 Październik 2021, 09:27:10 »
Mnie do lektur szkolnych nie zaciągną już nawet kilkoma parami wołów.  ::)

Wiem, że to jest śmieszne i zupełnie nie ma czym się chwalić, ale odczuwam jakiś zupełnie niezrozumiały pociąg do tego tytułu toteż mając w perspektywie albo nudzenie się w kolejkach albo zabranie czegoś poręcznego po raz chyba czwarty skończyłem całość:



To jest proste rzemiosło pisarskie. Takie rzeczy pisze się od metra. To jest dla dzieci do lat 14-stu.
Ale końcówka nieodmiennie przyprawia mnie o żywsze bicie serca (odzywa się wewnętrzny dwunastolatek) i przypomina mi, że ta "trylogia" aż prosi się o ekranizację. Głupsze od najnowszych "dzieł" Di$neya na pewno by nie było. Pytanie tylko brzmi czy na koniec seansu pojawiłoby się oświadczenie autora z wyjaśnieniem w zakresie tego jak ta historia naprawdę się skończyła, bo po pierwszym razie musiałem grzebać za blogiem Karpyshyna z jego oficjalnym wyjaśnieniem żeby mieć pewność.  :D
Jeżeli nie macie co czytać do pociągu albo na urlopie w 40 stopniowym upale to serio polecam ten literacki popcorn.  ;D
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Online parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #386 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 13:30:39 »
Co do Bułhakowa - PIW wydał jakiś czas temu jego działa wybrane.
A "Chłopi" to książka którą czytałem już kilka razy i zamierzam przed śmiercią przeczytać jeszcze raz. Jak nie zapomnę i zdążę. Polecam zsynchronizowanie czytania z porami roku. Co prawa wykopki od których się zaczynają już minęły, ale np. to jak tam jest opisana atmosfera Zaduszek - mistrzostwo.
Ta książka to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy w polskiej literaturze.
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Październik 2021, 13:32:15 wysłana przez parsom »

Online parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #387 dnia: Pt, 15 Październik 2021, 15:35:51 »
Jeszcze co do "Chłopów". Książka o podobnym przesłaniu, ale napisana w zupełnie innym stylu i w zupełnie innych okolicznościach przyrody. I podobnie jak "Chłopi" - przyniosła autorowi Nobla.
« Ostatnia zmiana: Pt, 15 Październik 2021, 15:37:28 wysłana przez parsom »

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #388 dnia: So, 16 Październik 2021, 12:22:38 »
Tomasz Kołodziejczak, Skaza na niebie

Cztery opowiadania, które warto przeczytać. Cztery na dziewięć – trochę mało. Ale objętościowo dość sporo, bo wśród najsłabszych są trzy króciutkie. Z tymi króciakami jest ten problem, że wszystkie sprawiają wrażenie fragmentów czegoś większego i w tej postaci się nie bronią – wyglądają jak kawałki propagandowe. Wśród słabiaków są też, niestety, chyba najdłuższe Kropki na mapie. Co do jednego opowiadania (tytułowego), mam mieszane odczucia.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/10/tomasz-koodziejczak-skaza-na-niebie.html


Offline starcek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #389 dnia: Nd, 17 Październik 2021, 11:51:05 »
Właśnie połknąłem jednym tchem książkę Vargi: "Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim". Do kupienia za grosze.
Rzecz chyba obowiązkowa dla tych dziadersów, którzy na szczęście byli za starzy, żeby czytać to, co napłodził w latach 90. kiedy forma była zdecydowanie niższa. Z jego tytułów dla mnie zdecydowanie numer 1 to "Klub włóczykijów" - dorwany kiedyś w antykwariacie (cudowne pierwsze wydanie z ilustracjami Czeczota, uzupełnione w latach 90. o autograf autora).  8)
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.