Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« dnia: So, 13 Kwiecień 2019, 15:11:42 »
Proponuję taki zbiorczy wątek w którym będzie można podzielić się refleksją nt. aktualnej lektury, polecić coś ciekawego, przestrzec przed ewidentnym zakalcem.

Na chwilę obecną wziąłem się za Marcello Simoni`ego i jego "Codex Millenarius". Na razie mam za sobą "Opactwo stu grzechów" a dzisiaj odebrałem "Opactwo stu zbrodni".
Pierwszy tom generalnie na kolana nie powalił. Intryga jakaś się zawiązuje - i owszem - niemniej jest to pisane strasznie teledyskowo. Wychowany na klasycznych powieściach/cyklach wolę standardowe ramy, gdzie rozdziały opowiadają jakieś poszczególne części historii. Tutaj natomiast rozdziały potrafią mieć i po 1,5/2 strony. Wrażenie jest takie jakby pisało to typowe dziecko internetu z problemem zatrzymania uwagi na dłużej a czytając odnosi się wrażenie skakania po kanałach telewizyjnych. Niemniej sama główna oś fabuły jakoś tam daje radę. Lubię średniowieczne klimaty toteż planuję dać autorowi szansę i zapewne trylogię dokończę. Niemniej absolutnie nie jest to poziom "Imię róży" czy chociaż "Królowie przeklęci". Chyba po prostu kiełkuje nowy typ pisarstwa. Podobno ten sam "problem" (o ile ktoś nazwie to problemem) pojawił się w kontynuacji Diuny Herberta. Signum temporis? Najwyżej - jeżeli coś do końca nie kliknie - odtruję się ponowną lekturą Druon`a.

"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #1 dnia: So, 13 Kwiecień 2019, 19:21:19 »
Obecnie czytam Achaję ;)

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #2 dnia: So, 13 Kwiecień 2019, 20:57:18 »
Mnie ostatnio zaskoczył kryminał. "Czarny dom" Petera Maya to rzecz wzbudzająca podziw dla jego kunsztu pisarskiego. Złapałem się na tym, że wolałbym, aby książka się nie kończyła :) Wspaniale nakreślony świat, plastyczne opisy, po prostu czuć atmosferę wyspy Lewis...gdyby nie byłoby tam intrygi kryminalnej, nawet bym się nie zdenerwował, ale intryga owszem, jest- i  to rozwiązana w sposób zaskakujący. Jeszcze w trakcie lektury kupiłem dwie pozostałe części tzw ''trylogii Lewis", więc jeszcze będę mógł się pozachwycać, jak to May po mistrzowsku buduje świat przedstawiony i kreuje atmosferę.

Podobnie jest z drugą książką, którą ostatnio kupiłem- "Głosy starego morza" pióra Normana Lewisa. Próbkę jego twórczości poznałem w obszernie cytowanych w "Piekle Italii" fragmentach zapisków z Neapolu, z roku 1944. Gdy zobaczyłęm nazwisko na okładce, kupiłem, ot tak, żeby poczytać w autobusie, bo skończyłem przed chwilą inną książkę. No i wsiąkłem :) . Muszę sobie dawkować rozdziały, żeby się zbyt szybko także i z tą książką nie rozstać  8)
Lewis to również  stylista pierwszej klasy, nie wnikam, czy faktycznie reporter ukazał nam powojenny świat hiszpańskich rybaków z Farol [co można tłumaczyć jako "bzdura" ;) ] , dziury zabitej dechami, czy też jest to jego autorska kreacja. To po prostu fenomenalnie się czyta. Duuużej urody proza.
I nie wiem, czemu, ale lektura przypomniała mi o "Amarcord" Felliniego :)

Polecam, oba tytuły na dzień dzisiejszy są do kupienia w zasadzie za grosze.
« Ostatnia zmiana: So, 13 Kwiecień 2019, 21:01:28 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 18 Kwiecień 2019, 15:06:16 »
Robert Silverberg - Zamknięty Świat.

Skończyłem czytać jakieś dwa dni temu w ramach nadrabiania klasyków sci-fi. nie należę do zagorzałych fanów tego pisarza, ale powieść naprawdę mi podeszła. ciekawy koncept i umiejscowienie historii, kilka splatających się lekko opowiadań i bohaterów i słodko-gorzkie zakończenie. Pomysł na historię jest prosty - ludzkość zmienia formę ekspansji z horyzontalnej na wertykalną. Zamiast rozrastajacych się miast, powstają pojedyncze megawieżowce mogące pomieścić setki tysięcy ludzi. Jednak wprowadzenie takiego systemu wymaga pewnych zmian na różnych płaszczyznach. Jakich? Polecam przeczytać. Jeśli ktoś się skusi, to niech ma na uwadze datę publikacji tej książki (1971) - to trochę zmienia odbiór lektury. Nie jest to geniusz na miarę Lema, ale porządne i przyjemne w odbiorze rzemiosło.

Neil Gaiman - Nigdziebądź

Tego pana przedstawiać nie trzeba, zwłaszcza na forum komiksowym. Po lekturze klasycznych Amerykańskich Bogów i Mitologii Nordyckiej (obie polecam) sięgnąłem po powieść z początków kariery brytyjczyka. Historia z nurtu urban fantasy - czyli fantastyka wpleciona ciasno w ramy naszego świata. Akcja dzieje się w Londynie - tym zwykłym i tym trochę alternatywnym. Początek historii porywa straszliwie, chyba wskutek powiewu świeżości które wnosi koncept tego uniwersum. Potem już niestety jest coraz słabiej, w 3/4 zacząłem odczuwać znaczny spadek zainteresowania losami bohaterów. Niemniej - polecam, takie 7/10.


aktualnie na tapecie Haruki Murakami i Kronika Ptaka Nakręcacza. Czytałem już kilka powieści tego pana i Kronika nie odbiega poziomem od nich. Czyli standardowo - jest świetnie.

Offline Recoil

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #4 dnia: So, 11 Maj 2019, 20:32:52 »
Przeczytane ostatnio:



Jednym zdaniem: aktualnie zdecydowanie najobszerniejsza i najciekawsza pozycja poświęcona Putinowi oraz obecnej Rosji.



Jednym zdaniem: pierwsza część (chronologicznie) kultowej trylogii o stołecznym cwaniaku okresu między i powojennego - porównywalna z równie wybitnym "Złym" L. Tyrmanda.

Obie powyższe polecam "w ciemno".

Aktualnie literkowane:



Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 16 Maj 2019, 14:15:41 »
Roztrzaskane lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Wojciech Roszkowski
Dam znać po przeczytaniu dla zainteresowanych;) Z Opisu:

"Czy to już koniec naszej cywilizacji?

Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny. Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu.

Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.

Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.

„Roztrzaskane lustro” wciąga Czytelnika i zaprasza do myślenia. "

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882251/roztrzaskane-lustro---upadek-cywilizacji-zachodniej

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 30 Maj 2019, 22:52:00 »
Konfrontacja serialu "Nawiedzony Dom na Wzgórzu" z książką, na podstawie, której powstał ów serial, to wyzwanie, które ostatnio - poza typowo geekowskimi i naukowymi tytułami - ,,przyjąłem na klatę". Serial, który wyprodukował "Netflix" to majstersztyk, w którym ,,groza i dramat są dużo głębsze niż najczarniejszy mrok". Książka, w którą dopiero zacząłem się zagłębiać, to
Spoiler: PokażUkryj
coś innego niż ów netflixowski produkt. Sam mechanizm strachu w powieści Shirley Jackson jest szeroko rozprowadzony, bardzo rozległy, nietypowy. Największym złem, które jest głodne ludzkich dusz, jest sam ,,Dom na Wzgórzu". Na razie przeczytałem 50 stron, i wiem, że siłą tej beletrystyki jest to, co czują jej bohaterowie przebywając w tytułowym ,,Domu" i będąc wokół niego; co i z jaką emocjonalnością opisują.

Offline Gazza

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 31 Maj 2019, 16:01:29 »
"To" Stephen King
Wiem, że to żadne odkrycie. Sam podchodziłem do lektury tego "omnibusa" (1100 stron w przypadku posiadanego przeze mnie wydania) na raty bo zawsze jakiś komiks kusi pod ręką, a obiecałem sobie, że obalę grubasa do premiery kinowego "It - chapter two".
Kapitalna powieść i udana ekranizacja (dotychczasowa) młodości bohaterów. Polecam gorąco. Jak i inne tytuły autora.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 12 Czerwiec 2019, 23:45:32 »


Solidna, angażująca czytelnika lektura, jak i  dawka wiedzy, od Paula Brittona. Polecam!

Paul Britton w swej pracy wytacza potężne działa, którymi przebija mur stereotypów, mitów i kłamstw o działaniach psychologa tropiącego notorycznych zabójców i różnych kryminalistów. Żyjemy w świecie zagrożonym, niebezpiecznym i zatrutym od ,,niepozornego zła”; jesteśmy tu i teraz, tam, gdzie seryjny morderca może mieszkać po drugiej stronie ulicy. I w tym uświadomieniu, w tym naturalnym stylu narracji łączącym umysł zwykłego człowieka i umysł nikczemnego zabójcy, którego odbioru bodźców z ,,jego” rzeczywistości nawet specjaliści nie są w stanie zrozumieć, Britton wyróżnia się na tle innych tego typu prac popularnonaukowych.  ;D

Offline bowie

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 18 Czerwiec 2019, 20:07:47 »


Na południe od Brazos. Niedawno wyszło wznowienie. Wielka literatura. To jest moje wielkie odkrycie. Arcy, kurna, dzieło! 900 stron, niech tylko nie zniechęci Was niespieszny początek.
A zaczyna się tak:
"Kiedy Augustus wyszedł na ganek, błękitne świnie właśnie pożerały grzechotnika. Wąż pełzał widocznie po podwórku, usiłując znaleźć trochę cienia, no i nawinął się świniom pod ryje... Nigdy już nie było mu sądzone zagrzechotać"
dalej też nie najgorzej:
"Wiesz, Call, myśmy po prostu przedobrzyli. Wybiliśmy wszystkich ludzi, dzięki którym działo się w tym kraju coś ciekawego"
Arcydzieło!
popisuję się 4 kończynami:
http://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/2018/07/na-poudnie-od-brazos-larry-mcmurtry.html
http://www.kacikzksiazka.pl/2018/01/na-poudnie-od-brazos-larry-mcmurtry.html
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4799556/na-poludnie-od-brazos
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Czerwiec 2019, 20:15:29 wysłana przez bowie »

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 14 Lipiec 2019, 14:21:21 »
Wakacyjnie odświeżyłem sobie cykl o Trappie Callisona. Polecam bo daje dużo frajdy ;) Szczególnie ekipa i pan Miller http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28017/wojna-trappa

Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 15 Lipiec 2019, 09:44:51 »
10 tom z Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary obecnie w toku;)
Ja inkwizytor. Kościany galeon

Offline gashu

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #12 dnia: So, 20 Lipiec 2019, 21:25:20 »
„Kult” Łukasza Orbitowskiego. Historia inspirowana tzw. „objawieniami z Oławy”, a w tle obraz Polski lat 80. i początku 90.
Polecam.
« Ostatnia zmiana: So, 20 Lipiec 2019, 21:27:20 wysłana przez gashu »

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 22 Lipiec 2019, 14:50:40 »
Rzuciło mnie w stronę geopolityki: "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Jacek Bartosiak.

Solidne tomiszcze na jakieś 800 stron. Po okołu trzystu mogę napisać, że jest to ciekawa lektura.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Sierpień 2019, 15:41:52 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 22 Lipiec 2019, 15:41:18 »
u mnie na tapecie "Świt Czarnego Słońca", pierwszy tom Trylogii Zimnego Ognia. nazwy żywcem wyciągnięte prosto z jakiegoś onlinowego generatora tytułów fantasy ;). książka bardzo słabo napisana (a nie jestem człowiekiem wysokich oczekiwań), do tego drewniani i słabo rozpisani bohaterowie, luki fabularne, no dramat i do tego sztampa. Złe demony chcą zniszczyć świat, krystalicznie czysty bohater z nimi walczy i takie tam.

Nie mogę jednak się oderwać, tak bardzo spodobał mi się stworzony przez autorkę świat. Koncept zbliżony trochę do Pana Lodowego Ogrodu (cywilizacja wybudowana przez potomków kosmicznych kolonizatorów z Ziemii), do tego mnóstwo oryginalnych pomysłów nt. użytkowania magii, czy religii i wierzeń które powstały w tym zwichrowanym świecie. Konflikt Kościoła, technologii i magii, tygiel w którym to wszystko się miesza - jestem pod wrażeniem.