Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #495 dnia: Pn, 16 Maj 2022, 16:41:49 »
"W cieniu Everestu"; Magda Lassota



"Raport Mniejszości"; P. K. Dick - zbiór powieści/nowel zbliżonych gatunkowi fantastyczno-naukowemu pod szyldem jednego z najbardziej kojarzonych z Dickiem utworu pt. "Raport Mniejszości".



"W cieniu Everestu" przeczytane. Dość surowa, niekiedy emocjonalna pozycja. Reportaż praktycznie z pierwszej ręki - ,,detali" tu nie będzie. Nie ma tu wyraźnego warsztatu pisarskiego. Ocena publikacji: 7/10. Po tej pozycji zasiadam do oglądania "Everest", filmu akcji/dramatu rodem z Hollywood.

Pozycję Dicka nie tak dawno zacząłem; stanąłem na dwa opowiadania/nowele po tytułowym "Raporcie Mniejszości". Ten autor kreuje cholernie trudną, pozbawioną wyszukanej dokładności opisu rzeczywistości, ale za to z jakimś kalejdoskopem fabularnym w tle, fantastykę.


Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #496 dnia: Pn, 16 Maj 2022, 21:45:18 »
Pamiętacie tego koronowanego zbója?



Kończę właśnie jego biografię.



I "na żywo" postać prezentuje się jeszcze lepiej (bo bardziej wielowymiarowo) niż w filmie.
Dla Edwarda problem szkocki to tak naprawdę raptem epizod w jego długiej i udanej karierze. Wojował w Ziemi Świętej, tłumił bunt Szymona z Montfort (młodszego), podbił Walię, rzucił na kolana wzmiankowaną Szkocję (errata do "Braveheart" - szkocka szlachta nie zdradziła pod Falkirk - zwyczajnie zwiała gdy okazało się, że bitwa jest już przegrana - Wallace też zresztą podał wtedy tyły - tutaj Gibson mocno podkoloryzował), mocował się z Francją próbując ratować Gaskonię (ostatnią posiadłość na kontynencie, która mu została po rządach jego nieudanego dziadka) i generalnie wszędzie było go pełno.
Czytając o jego poczynaniach nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to na bazie jego życiorysu w jakiejś tam mierze wzorował się Martin tworząc Tywina (obaj mieli raczej biernych ojców - i Henryk III i Tytos energią nie grzeszyli). Zasadnicza różnica mogłaby polegać na tym, że o ile Tywin generalnie był nadziany o tyle Edward co chwila musiał łupić poddanych celem uzysku kolejnych ton srebra na swoje kolejne wyprawy i zamki.
W każdym razie jak na jedno panowanie osiągnął całkiem sporo. W sumie to był niedaleko od faktycznego stworzenia "Wielkiej Brytanii" na jakieś 500 lat przed formalnym aktem zjednoczeniowym.
Niewątpliwie ciekawa postać i zgrabnie napisana książka.
« Ostatnia zmiana: Pn, 16 Maj 2022, 21:47:24 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #497 dnia: So, 21 Maj 2022, 00:24:59 »
na początku byłem trochę sceptyczny co do tej serii ale w końcu się przekonałem. Potencjał do rozwinięcia tematu jest duży


Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #498 dnia: Nd, 22 Maj 2022, 14:56:11 »
Dość przypadkowo złapałem dwie książki Karola Kowala z wydawnictwa War Book: Agent jego świątobliwości i Serenada na wiolonczelę i rewolwer. Obydwie mają mocny wątek szpiegowski osadzony w naszej (i nie tylko) historii. W Agencie jest więcej historii, wątek kryminalny potraktowany po macoszemu. Serenada jest o wiele bardziej spójna i wciągająca :)
https://lubimyczytac.pl/autor/199675/karol-kowal

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #499 dnia: So, 04 Czerwiec 2022, 20:22:20 »
Scott Hawkins, Biblioteka na Górze Opiec

O, i to jest to – takie książki to ja chcę czytać. Bardzo dobre otwarcie zrestartowanej serii „horrorów” Maga. Jakbym to ogólnie scharakteryzował... Dark fantasy z lekko newweirdowską estetyką. Tacy trochę Amerykańscy bogowie na sterydach, z widocznym dodatkiem komiksów w stylu Umbrella Academy i wpływem starego weird fiction, szczególnie H. P. Lovecrafta i Williama Hope Hodgsona.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/scott-hawkins-biblioteka-na-gorze-opiec.html


Offline Gazza

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #500 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 10:52:26 »
Matthew McConaughey „Zielone światła. Autobiografia” - lubię aktora, wydaje się ciekawą osobowością, córka poleciła i wydała na urlop na plaży do poczytania. 😎



Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #501 dnia: Wt, 07 Czerwiec 2022, 11:28:09 »
Marcin Podlewski, Księga zepsucia, t. 1

Tak trochę mi nie w smak akurat teraz pisać o książce Podlewskiego – bo mam sporo rzeczy krytycznych do przekazania, a niedawno polubiłem autora (nie jako pisarza, jako człowieka). Zacznę od warstwy językowej – po pi razy drzwi, stu stronach zanotowałem coś takiego: dla mnie dark w tej powieści jest tylko warstwa językowa. Nawet jest bardzo, bardzo dark.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/marcin-podlewski-ksiega-zepsucia-t-1.html


Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #502 dnia: Śr, 08 Czerwiec 2022, 23:30:49 »
douczania historycznego ciąg dalszy


Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #503 dnia: Pt, 10 Czerwiec 2022, 14:50:10 »
Wczorajsza dyskusja "eko" przypomniała mi o czymś co myślę, że jest warte rekomendacji.
Generalnie "Krytyka Polityczna" to nie moja bajka. Grecka Syriza to nie moja filiżanka herbaty. Janis Warufakis? Dajcie spokój.
Ale mimo tych wszystkich alertów swego czasu zaopatrzyłem się w i przeczytałem tę oto pozycję:



Tytuł jest cenny i wart uwagi gdyż Autorowi nikt w żadnym momencie nie jest w stanie zarzucić antyeuropejskiego, faszystowskiego przechyłu w jego systemie wartości.
To jest gość, który robił dla lewicowego rządu a nie dla jakichś czarnosecinnych pułkowników.
I jakie wnioski można wysnuć z lektury wspomnień Janisa z okresu jego zmagań z instytucjami unijnymi?
Ano takie, że to jest mafia gorsza niż 'Ndràngheta, że system jest bardziej chory, perfidny i morderczy niż wszystko to co Kafka nawymyślał w "Proces" a jeśli chodzi o aspekt finansowy zbudowany w Brukseli wraz z jej politycznymi przyległościami to nieświętej pamięci Bernie Madoff mógłby zzielenieć z zazdrości.
Innymi słowy: Janis Warufakis w trakcie swojego ministrowania w ogarniętej (nieuniknionym) kryzysem finansowym Grecji wszedł do unijnego domu wariatów rodem z "Dwanaście prac Asterixa", przeszedł przez ścianę ognia i zderzył się z górą ciasno sprasowanego absurdu obficie podlanego polityczno-urzędniczą, mafijną trucizną.
W efekcie śledząc przygody, przeboje i przemyślenia lewicowego ministra finansów człowiek nabiera pewności, że ceterum censeo Bruxellae esse delendam.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #504 dnia: Nd, 12 Czerwiec 2022, 22:01:59 »
Zapisałem się do dobrze zaopatrzonej biblioteki i teraz piłuję to, czego nie kupiłem, bo miałem złe przeczucia:

S. A. Chakraborty, Miasto mosiądzu

Ojojoj i ojejej – jakie też rozczarowanie. A tak dobrze się zaczęło (miłe złego początki, lecz koniec żałosny...). Zapowiadało się na bardzo oryginalną fantasy, a finalnie wyszła enta opowieść o smarkatym Mesjaszu – kolejnym w spódnicy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/s-chakraborty-miasto-mosiadzu.html


Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #505 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 22:18:47 »
Feliks W. Kres, Żeglarze i jeźdźcy

Opowieści o ludzkich, a także kocich, wyborach i ich konsekwencjach. O roli wyborów, ale także przypadku. Polecam, choć parę słów krytycznych też jest.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/feliks-w-kres-zeglarze-i-jezdzcy.html


Offline Death

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #506 dnia: Pn, 27 Czerwiec 2022, 13:00:13 »
Właśnie pakuję na 2-tygodniowy urlop ostatni tom Trylogii Husyckiej Sapkowskiego przy muzyce z Kingdom Come Deliverance. Tak trzeba żyć. :)

Jak czytałem Pana Lodowego Ogrodu, później Wiedźmina, a teraz Trylogię Husycką, to po każdym tomie robiłem sobie kilkumiesięczną przerwę. Dzięki temu byłem stęskniony tego świata i wchodziło jak złoto. Zaraz będę czytał Luxa w pociągu, później w samolocie i jestem tak podjarany, że musiałem o tym napisać na forum. :D Pierwsze dwa tomy czyli Narrenturm i Boży wojownicy bardzo przypadły mi do gustu.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #507 dnia: Wt, 28 Czerwiec 2022, 22:39:05 »
Paweł Majka, Dzielnica obiecana

Jest w Dzielnicy obiecanej parę fajnych zwrotów akcji, mamy ciekawe lokalizacje, ciekawych „obcych” (czyli popromiennych mutantów). Bohaterowie też całkiem niczego sobie. A do tego jest to niegłupie. Chyba od czytadła więcej nie wymagamy, prawda? Zaryzykuję tezę, że tu nawet dostaliśmy trochę na górkę.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/pawe-majka-dzielnica-obiecana.html


Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #508 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 00:08:37 »


jestem prze szczęśliwy  ;D

Online Darth_Simon

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #509 dnia: Śr, 06 Lipiec 2022, 22:09:10 »
Czytam obecnie cykl kryminałów Przemysława Piotrowskiego dziejących się w Zielonej Górze.

Robię ich mini recenzje na kanale (staram się nie zdradzać fabuły)

Tu jest recenzja pierwszego:

Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker