Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78868 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #450 dnia: Nd, 09 Styczeń 2022, 22:44:27 »
Wieki powrót do Inwazji Jaszczurów, która smakuje bez poczucia, że ma ponad 80 lat!. Do tego jeszcze rzutem na taśmie załapałem się na wydanie z oryginalnymi ilustracjami, które wykonał Hans Ticha. Prawdziwa uczta.



   
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Gazza

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #451 dnia: Wt, 18 Styczeń 2022, 13:16:38 »
Odlot! Elon Musk i szalone początki SpaceX - jeśli kogoś temat interesuje to dobry wybór. Jestem w połowie więc wstrzymam się z oceną, ale ogrom ciekawostek i smaczków dla miłośników podboju kosmosu, zwłaszcza w wydaniu Muska i SpaceX- powala. Boli brak fotografii, ale to mankament rodzimego wydania ponieważ w tekście są odnośniki do zdjęć, których w wydawnictwie brakuje.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #452 dnia: Wt, 18 Styczeń 2022, 19:22:31 »
Leblanc i różne Arseny Lupiny :)

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #453 dnia: Wt, 25 Styczeń 2022, 17:13:14 »
Roman Konik, Wstęga Möbiusa

Nie jestem fanem kryminałów, thrillerów, powieści sensacyjnych. Być może dlatego, że bardzo rzadko trafia mi się coś przyzwoitego z tych gatunków. To co wygooglałem o Romanie Koniku dawało nadzieję, że wreszcie weszło mi w ręce coś na wyższym poziomie, niż standardowa dłubanina. Bo autor to profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, filozof, historyk idei, estetyk, szef Zakładu Estetyki w Instytucie Filozofii. Zawodnik wagi ciężkiej. Niestety, w tej powieści tego nie pokazał...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/01/roman-konik-wstega-mobiusa.html



* * *

Michaił Achmanow, Przybysze z ciemności, t. 1: Inwazja

Rosyjska space opera. Niestety, nie odbiegająca poziomem od standardowej amerykańskiej militarnej SO. W każdym razie jeśli chodzi o obcych i starcie z nimi.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/01/michai-achmanow-przybysze-z-ciemnosci-t.html



* * *

Magdalena Kozak, Łzy Diabła

Przyznam, że jestem zaskoczony – pozytywnie. Wcześniej twórczość Magdaleny Kozak była mi znana tylko z Nocarza. To, moim zdaniem, bardzo słaba powieść (co gorsza, początek cyklu), więc odpuściłem sobie dalszą znajomość z tą autorką. Ale wciąż czytam pochwały Łez Diabła, więc wrzuciłem na listę zakupową. I tak mnie ta książka wciągnęła, że łyknąłem w jeden dzień (a to cegła, prawie 850 stron). Co mnie wciągnęło – fabuła i realizm.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2022/01/magdalena-kozak-zy-diaba.html


Online parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #454 dnia: Wt, 25 Styczeń 2022, 21:28:24 »
Nie przepadałem za dziennikami, ale zmieniam zdanie. W tym tomie rzecz dość aktualna - Armia Czerwona wkracza na Węgry:


Online death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #455 dnia: Śr, 26 Styczeń 2022, 15:22:30 »
Przeczytałem "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" K. Surmiak-Domańskiej i mam cokolwiek mieszane uczucia jeśli chodzi o proporcje w treści tego tytułu. Sądziłem, że to będzie głównie opis sytuacji obecnej z jakimś historycznym wstępem natomiast po zakończeniu lektury odniosłem takie wrażenie, że autorka poleciała do Stanów na jakiś tydzień, pogadała z kilkoma osobami, wróciła, a zorientowawszy się w trakcie pisania, że brakuje materiału i przydałoby się więcej treści dołożyła drugie tyle(?) w kontekście historii organizacji.
I w tym konkretnym wypadku tło historyczne było tym co szczerze pisząc nie miało dla mnie większej wartości. "Kroniki kryminalne" Klanu można sobie poczytać pewnie nawet na Wikipedii. Nie jest to raczej jakaś wiedza tajemna. Bardziej byłem ciekaw tego jak to wygląda dzisiaj. Jak postrzegają siebie członkowie, jak postrzegają ich inni. Jakie w tym wszystkim są motywacje.
I niby owszem - to jest zawarte w tej książce, jest kilka rozmów z członkami KKK, mam również świadomość, że ta książka nie jest efektem dziesięcioletniego śledztwa ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wszystko wyszło jakoś tak po łebkach. W efekcie zamykałem ją w stanie niedosytu informacyjnego i z przekonaniem, że równie dobrze mogłoby tam się znaleźć ze dwa razy tyle treści.
Faktem jest natomiast, że nawet marudząc na to i na owo muszę przyznać, że jak dla mnie książkę warto było przeczytać choćby dla jednej absolutnie kapitalnej obserwacji poczynionej przez autorkę, istoty której to obserwacji jak podejrzewam sama autorka nie do końca zrozumiała, bo inaczej (mogę być tutaj cokolwiek złośliwy, ale wydaje mi się to być prawdopodobne) by jej nie zamieściła. 8)
Ale to akurat taki soczysty detal.  ;D
W każdym razie liczyłem na większą ilość świeżego mięska i tutaj akurat spotkał mnie pewien zawód w efekcie czego napisałbym, że to jest tytuł z gatunku "można" natomiast  niekoniecznie "trzeba" przeczytać.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #456 dnia: Cz, 27 Styczeń 2022, 19:46:31 »
bezgraniczne uwielbienie dla tej serii


Offline perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #457 dnia: Cz, 27 Styczeń 2022, 20:52:51 »

Udało się dokończyć po dłuższym czasie.
Jest to historia Polski ale pisana nie z perspektywy władców, wojen, bitew, sojuszy. Zbiorowym bohaterem są "masy ludowe" - najpierw chłopi a później również robotnicy. Opisane są wzajemne relacje poszczególnych grup społecznych od pierwszych Piastów do końca PRL. Jest też analiza funkcjonowania państwa i kształtowania tych relacji od strony regulacji prawnych.
Opracowanie jest dość potężne. Kilkaset stron drobnym maczkiem z tysiącami przypisów, mnóstwem cytatów różnych dokumentów źródłowych. Ciężko przebrnąć.
Jest też sporo ciekawych porównań z sąsiednimi krajami, czy to różnych wskaźników gospodarczych, socjologicznych i kulturowych. Niektóre zaskakujące.
Ogólny wydźwięk jest dość przygnębiający. Nawet czasy Jagiellonów czy drugiej RP nie wypadają zbyt chwalebnie. Niektórych stron mam wrażenie nikt nie doczytał, bo nie słyszałem, żeby autora spotkał jakiś ostracyzm. Może kwestia czasu.
Ja osobiście jestem za cienki w uszach żeby polemizować z autorem. Jeśli ktoś jest mocny z historii lub chciałby przeczytać o innej historii niż tej ze szkoły, to polecam.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #458 dnia: Pt, 28 Styczeń 2022, 20:44:38 »
Ja osobiście jestem za cienki w uszach żeby polemizować z autorem. Jeśli ktoś jest mocny z historii lub chciałby przeczytać o innej historii niż tej ze szkoły, to polecam.
Książka ideologiczna bardziej, niż historyczna, napisana przez niehistoryka za to z kręgów Krytyki Politycznej. Tu opinia historyka (nie moja):
https://homomediaevalis.blogspot.com/2021/01/kompromitacja-recenzja-ksiazki-adama.html

Offline perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #459 dnia: Pt, 28 Styczeń 2022, 21:22:48 »
Skończona historia na UW, później również doktorat. Wygląda mi na historyka.
Co do ideologii, to nie wiem, nie znam się, nie interesują mnie ideologie. Mam świadomość, że każdego można dzisiaj posądzić (mniej lub bardziej krzywdząco) o jakieś skrzywienia czy poglądy, które miałyby wypaczać przekaz.
W linka nie kliknę, bo staram się nie wchodzić w miejsca, w których nie byłem. Ale dzięki za pokazanie, że jakieś polemiki są. Chętnie poszukam i poczytam.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Leyek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #460 dnia: So, 29 Styczeń 2022, 02:19:49 »
@perek82 nie przesadzajmy Wydział Historyczny na UW to jakieś przebierańce, a nie historycy. Myślę, że prawdziwi to tacy np. po KUL-u. No, ale to musiałby nam ekspert Pan P. potwierdzić, bo możliwe, że trzeba by zejść jeszcze gdzieś niżej. Pewnie dopiero jacyś undergroundowi historycy to Ci prawdziwi, coś na modłę prawdziwych hip-hopowców.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #461 dnia: So, 29 Styczeń 2022, 08:38:35 »
Niestety nie podzielam zachwytów nad książką. Przegadana i mało przystępna. Ideologizowanie to osobna kwestia. Dla mnie to było jedno z kilku rozczarowań roku w temacie książek historycznych. Doskonały przykład jak można zaorać temat-samograj ;) Co do UW, od co najmniej kilkunastu lat ludzie z tytułami naukowymi po socjologii i historii stamtąd są głównie obiektami dowcipów i kpin w środowisku naukowym w całej Polsce właśnie ze względu na głoszone tezy. ^^
Jak jesteśmy przy polecankach - bardzo przyjemnie napisane wspomnienia. Gratka nie tylko dla miłośników gier ->  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4988052/sid-meier-przedstawia-wspomnienia
« Ostatnia zmiana: So, 29 Styczeń 2022, 08:43:05 wysłana przez PJP »

Offline burberry

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #462 dnia: So, 29 Styczeń 2022, 12:02:47 »
Książka ideologiczna bardziej, niż historyczna, napisana przez niehistoryka za to z kręgów Krytyki Politycznej. Tu opinia historyka (nie moja):
https://homomediaevalis.blogspot.com/2021/01/kompromitacja-recenzja-ksiazki-adama.html

Zamówilem, chętnie przejrzę. Coś nowego. Ale krytykę książki też przeczytam

Online parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #463 dnia: So, 29 Styczeń 2022, 13:06:05 »
@perek82 nie przesadzajmy Wydział Historyczny na UW to jakieś przebierańce, a nie historycy. Myślę, że prawdziwi to tacy np. po KUL-u.

Tania zagrywka, taka w sumie w stylu TVP i PiSu.
W przypadku tego typu publikacji nie brać pod uwagę skrzywienia autora to wręcz wtórny analfabetyzm.
Tak jak napisał PJP - UW wcale nie jest taki krystaliczny. A skrzywienie innych wcale ich nie usprawiedliwia. Skąd się wziął np. taki Gdula? Znam trochę działalności ludzi UW z innych dziedzin i niestety konkluzja jest podobna. Ich "nauka" służy głównie usprawiedliwianiu tez ideologicznych.

Offline perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #464 dnia: So, 29 Styczeń 2022, 13:44:00 »
Niestety nie podzielam zachwytów nad książką.
To chyba do mnie? Nie zachwycam się. Dla mnie to była dość ciekawa lektura ale nie wywróciła mojego życia do góry nogami.
A co do ideologii, która widzę wychodzi jako główny punkt krytyki to przypomina mi się pewna przesympatyczna pani profesor, która zasady ortografii uznała za przejaw lewackiej ideologii. Także, ten. Ok.
Mam jednak wrażenie, że krytyka jest dość pobieżna. W książce też jest rozdział poświęcony antysemityzmowi i to miałem na myśli pisząc, że tych stron nikt nie doczytał. Wtedy oskarżenie o ideologię byłoby najdelikatniejszą formą"krytyki".
A tak przy okazji, skoro UW tak strasznie zszedł na psy (muszę żonie i kumplom to uświadomić), to jakie ośrodki akademickie są godne uwagi?
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/