Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78859 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline gashu

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #45 dnia: Pt, 11 Październik 2019, 08:31:07 »
W moim prywatnym rankingu pierwsza trylogia Diuny (Diuna, Mesjasz, Dzieci) to najciekawszy cykl SF ever.
Druga trylogia (Bóg Cesarz, Heretycy, Kapituła lub Kapitularz, w zależności od posiadanego tłumaczenia :)) poszła wg. mnie zbyt mocno w stronę filozoficznych rozważań na temat przyszłości, pojęcia Boga, kondycji ludzkości, itd, itp. Przez to momentami, ciężko się te książki czyta.

Z pozostałych tomów, pisanych przez następców Herberta - miałem nieprzyjemność zapoznania się z "Rodem Atrydów" i "Rodem Harkonnenów". Straszne crapiszcza to są i po ich lekturze nie wróciłem już nigdy do świata Diuny.

Chociaż czytałem to wszystko wiele lat temu. Może dzisiaj, po ponownej lekturze, odebrałbym to wszystko zupełnie inaczej...  ::)

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #46 dnia: Pt, 11 Październik 2019, 12:29:48 »
To teraz w takim razie rzucę herezją: mnie najlepiej czytało się pierwszy tom ze względu na ekranizację Lyncha, która oglądana za dzieciaka w latach 90-tych wywarła na mnie piorunujące wrażenie. W efekcie "Diuna" była dla mnie... nazwijmy to "oswojona" podczas gdy kolejne części czytałem już bez jakiegokolwiek nastawienia emocjonalnego i wchodziły bardziej na zimno.
Zaś szczęście w nieszczęściu jakim było urwanie cyklu, że nie zdecydowałem się wyjść poza oryginalne prace Herberta, mimo, że po Kapitularzu strasznie mnie kusiło - wątek
Spoiler: PokażUkryj
Dostojnych Matron
był dla mnie najciekawszy w drugiej części cyklu i jego urwanie było straszliwie frustrujące. Ale czytając opinie o kontynuacji stwierdziłem, że szkoda nerwów na ten skok na kasę.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #47 dnia: Wt, 22 Październik 2019, 04:22:15 »
Dawno się nie zabrałem za tak odświeżającą lekturę- Zbigniew Wojnarowski w "Piórach" sprawia, że nie mogę się doczekać każdego kolejnego kontaktu z powieścią, a rzadko mi się to ostatnio zdarza. Ogromna pomysłowość, świetny warsztat, kiedy pomyślę, że ta książka ileś już czasu u mnie leżała na kupce wstydu...to wstyd mi za samego siebie :) Autor dzieje literatury polskiej traktuje jako punkt wyjścia do stworzenia wielowątkowej, porywającej opowieści...fantastyka, realizm magiczny,alternatywna rzeczywistość- jak go zwał, tak go zwał, brawo. Zaskakujący moim zdaniem pomysł i świetna realizacja.
Muszę odgrzebać numery NFantastyki z jego opowiadaniami. Na szczęście na półce czeka jeszcze jedna książka Wojnarowskiego...


PS znalazłęm recenzję, więcej się dowiecie o książce, niż z mojego peanu ;)

https://wpolityce.pl/kultura/292742-piora-polskie-neverlandy-i-everlandy-recenzja
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Październik 2019, 04:24:27 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #48 dnia: Śr, 23 Październik 2019, 22:19:06 »
Wczoraj, oprócz obejrzenia upragnionego widowiskowego zwiastuna finału kinowej Sagi Skywalkerów, Epizodu IX ukochanych Gwiezdnych Wojen, spotkała mnie jeszcze jedna miła niespodzianka. Kurier w końcu doręczył mi powieść "Psychoza" autorstwa Roberta Blocha, jednak dzisiaj dopiero miałem na tyle czasu, aby się w nią, z odpowiednim zaangażowanien i zbudowaniem sobie odpowiedniej ku temu atmosfery, dogłębnie ,,wczytać". "Psychoza", to klasyka literatury z pogranicza dramatu, kryminału, solidnego dreszczowca. Nie prezentuje ona jednorodnej formy gatunkowej, a dzięki postaci Normana Batesa powieść zdaje się nosić w sobie niesamowity ładunek psychologiczny, co w rezultacie tworzy niewyobrażalnie dobre, instynktowne napięcie w całym konstrukcie fabularnym dzieła, oraz odczucie psychicznego zagrożenia i niejasności zgromadzonych wokół głównej postaci "Psychozy". Za mną dopiero 110 stron książki, i na ten moment jestem niezwykle zadowolony; czegoś takiego jeszcze nie czytałem. Trudno mi nawet brać się za porównywanie dzieła Blocha do czegokolwiek podobnego.

Polecam "Psychozę" każdemu gustującemu w książkowych thrillerach i dreszczowcach. Wydawnictwo "Vesper" niedawno wznowiło wydanie tej powieści. Wcześniej klasyka Roberta Blocha była prawie nieosiągalna.



Pamiętacie film "Coś" Johna Carpentera z 1982 roku, z Kurtem Russelem w roli głównej? Wydawnictwo "Vesper" wypuściło również, w eter polskich księgarni, skompletowaną w końcu powieść "Coś" Johna W. Campbella, która posłużyła za pierwowzór do stworzenia scenariusza do filmu Carpentera! Powieść jest na moim celowniku.

Offline PJP


Offline Gieferg

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #50 dnia: Wt, 05 Listopad 2019, 06:36:41 »

Vesper wznowiło też nowelizację pierwszego Obcego autorstwa Alana Deana Fostera, właśnie wpadło mi w ręce:

https://filmozercy.com/wpis/alan-dean-foster-obcy-recenzja-ksiazki

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #51 dnia: Wt, 05 Listopad 2019, 09:10:19 »
zachwycony lekturą Hyperiona sięgnąłem po Terror tego samego autora (Dan Simmons). jest nieźle, powiedziałbym że wyśmienicie, ale to już niestety nie jest poziom kosmicznej tetralogii Chyżwara/Dzierzby. wydaje mi się że to nie jest wina samego Terroru, po prostu Hyperion podniósł poprzeczkę tak wysoko że ciężko ją będzie jakkolwiek przeskoczyć.

w skrócie - nieudana wyprawa na biegun północny (historia w pewnym stopniu oparta na rzeczywistych wydarzeniach), do tego nadnaturalny element polujący na żeglarzy i trochę Grenlandzkiego folkloru. jak ktoś lubi marynistyczne klimaty, jest fanem The Thing albo ma ochotę na długą, soczystą i duszną powieść - polecam.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #52 dnia: Wt, 05 Listopad 2019, 11:41:43 »
Nawet serial zrobili na podstawie tej książki. Wizualnie całkiem ok, ale fabuła mnie znudziła, nie dotrwałem do końca.

A Hyperion i Upadek Hyperiona to faktycznie kawał dobrej sci-fi. Natomiast Endymion i Triumf Endymiona to podobno biegun przeciwstawny, takie opinie czytałem. Poniekąd mogę je potwierdzić, bo zacząłem czytać Endymiona i mnie ta książka zmęczyła na tyle, że odłożyłem na półkę i teraz czeka na dogodny moment. Który zapewne nie nadejdzie ;)

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #53 dnia: Wt, 05 Listopad 2019, 12:06:09 »
Endymion ma zdecydowanie inny charakter - bardziej przygodowy, czy obyczajowy. Ale, ale! Dalsza kreacja świata i echo wydarzeń z Hyperiona (PAX!) to coś po prostu niesamowitego, do tego interesujący nowi bohaterowie skaczący po różnorakich planetach i naprawdę grube plot twisty. Plus, co istotne-  na koniec otrzymujemy domknięcie i wyjaśnienie praktycznie wszystkich wątków (poza jednym - ale nie spojleruję, pewnej rzeczy się nie dowiemy ;)).

Niemniej rozumiem że ta zmiana stylu nie każdemu się spodoba. Mi też nie do końca ona podpasowała - jednak to co otrzymujemy w zamian, naprawdę mi wynagrodziło. No i jedno muszę przyznać - w czwartym tomie zabrakło zdecydowanie redakcji. Pisarz rozwlókł niesamowicie część dziejącą się na jednej z planet, opisał tam absolutnie wszystkie postacie, murarzy, kucharzy, tragarzy, a potem jeszcze rozpisał każdą możliwą górę, pagórek, wzniesienie i odległości między nimi. No i niestety nikt mu tego nie uciął ;). ale da się to przeżyć, nie ma powieści idealnych.

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #54 dnia: Wt, 05 Listopad 2019, 14:18:25 »
No mnie właśnie to przynudzanie zniechęciło. Ale ty z kolei mnie zachęciłeś do powrotu do tego, skoro w kontynuacji wyjaśnione są te wszystkie wątki. W trochę niedobrym momencie jestem, bo nie pamiętam wszystkich szczegółów z Hyperiona, więc trochę bez sensu jest zaczynać ponownie od Endymiona, z kolei pamiętam na tyle dużo, że nie warto czytać Hyperiona jeszcze raz ;) Dam sobie wobec tego jeszcze trochę czasu i za rok, dwa, trzy przeczytam całość.

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #55 dnia: Śr, 06 Listopad 2019, 03:35:56 »
Może się pochwalę - i zyskiem , i stratą :) Otóż po długich poszukiwaniach dorwałem "Fazy grawitacji" Simmonsa, wydane ładnych parę lat temu.  Radość ogromna, niestety , wskutek bajzlu remontowego nie wiem, gdzie się ta książka podziewa :( Raptem parę stron przeczytałem i po dniach paru- kamień w wodę. Może nie została oddana w darze do biblioteki, bo robiłem w międzyczasie pakiet  :-\

Jak już o Simmonsie rozmawiacie, to jak wam się "Drood" podobał? Bo "Terror" odebrałem nieco inaczej, dla mnie jest to powieść świetna...Nie pamiętam, ile osób starałem się na jej lekturę namówić, ale było ich sporo-większość zraził temat, bo zachęcałem zimą :) Ważne sprostowanie, Krzysztofie_Kuryłło- to nie o biegun, lecz o przejście północno-zachodnie chodziło, rzecz o znaczeniu tak strategicznym jak i handlowym, stąd świetnie opisany ciężar oczekiwań i odpowiedzialności...
Natomiast "Drood" - tu miałem mieszane odczucia; mam zresztą wrażenie, że nie wszystko do mnie w tej książce trafiło. Ostatnio zastanawiałem się zresztą, czy nie kupić wydanych u nas powieści Wilkiego Collinsa- bo owszem, wyszły te ramotki, ale długo po mojej lekturze powieści Simmonsa. Złośliwi wydawcy :)
,, - Eeeeech.''

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #56 dnia: Śr, 06 Listopad 2019, 08:30:56 »
Masz rację z tym przejściem północno-zachodnim, użyłem trochę skrótu myślowego żeby nie zagłębiać się w detale. Generalnie temat podróży na oba bieguny totalnie mnie nie interesuje, ale tutaj siedziałem z mapką i sprawdzałem gdzie jest ta "Ziemia" Króla Williama ;).

"Drood" i "Faz Grawitacji" nie czytałem, ale pewnie rzutem na taśmę te dwie pozycje łyknę. Czasami mam takie fazy, że jak jakiś autor podejdzie mi ze swoją twórczością to staram się łyknąć jak najwięcej. Pierwsze pół roku minęło mi pod znakiem Philipa Dicka - wiadomo że inne rejony, ale też wchodziło bez popity. Póki co zaczynam polować na "Dalekie Horyzonty" - zbiór opowiadań, gdzie dostajemy m.in. krótkie opowiadanie autorstwa Dana Simmonsa, z akcją rozgrywającą się ileś tam lat po Endymionie.  Czuję straszny głód Hyperiona ;).

Offline Nawimar III

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #57 dnia: Śr, 06 Listopad 2019, 09:35:18 »
Miałem brać się za sagę Roberta Wegnera, a tymczasem przypadkowo przytrafiła się inna pozycja z oferty wydawnictwa Powergraph:

https://paradoks.net.pl/read/38986-cezary-zbierzchowski-distortion-recenzja?fbclid=IwAR1Iff4mA4BT3_T28xE2OZdXyRq3xZCV3z5W07brk56-u8SCiAgh9cEJ4zs
 

Offline wonap

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #58 dnia: Śr, 06 Listopad 2019, 15:22:15 »
Obecnie czytam książke "Nieplanowane" na której podstawie m.in. właśnie wszedł w Polsce film do kin o tym samym tytule.

https://bonito.pl/k-1199764-nieplanowane

Offline Nawimar III

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #59 dnia: Śr, 06 Listopad 2019, 15:47:08 »
Parę dni temu widziałem ten film. Na książkę pewnie też się skuszę.