Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78927 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline PJP


Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #241 dnia: Wt, 08 Wrzesień 2020, 20:29:38 »
Ja z kolei po fenomenalnej trylogii Abercrombiego spróbowałem Drogę Królów autorstwa Sandersona. Bo polecane, bo wyśmienita lektura i wysokie oceny na lubimyczytać (aż sprawdziłem - średnia 8,9/10!). Odpadłem po jakichś 250 stronach, nie dałem rady dłużej się tym męczyć. Co rozdział to nowa postać, niezwiązana z poprzednimi. Niczyje losy mnie nie zainteresowały, bo charaktery wycięte z kartonu. Dawno nie nadziałem się na tak przehajpowaną lekturę.

Nie ma to tamto, znam ten ból forumowiczu; nieraz bywało tak, bywało, dopóki tych praktyk zaprzestałem, że z ,,podpatrywania się" na oceny/recenzje jakiejś  literatury na "lubimyczytac", czy tam gdzie gdziekolwiek indziej publikuje się materiały krytyczne danej powieści, komiksu etc., z tego całego kierowania się ponad wszystko takim recenzjami właśnie, wychodziłem z założenia, że na pewno będę należał do tych 95 % czytelników, którym niby fenomenalna powieść czy komiks, oceniane na: 8,89/10, się spodobają. Tak było do czasu jednej, potem drugiej i kolejne wpadki, gdy okazało się, że mam przed sobą coś, co niestety muszę porzucić po przeczytanych kilkunastu stronach; tym czasem ta pozycja miała horrendalnie wysoką notę wystawioną przez tysiące czytelników. Życie weryfikuje, nawet i w tak błahych sprawach. ;) Oczywiście recenzje różnorakich dzieł - czy jest to film, książka, serial - czytuję, jednak traktuję je jako porównanie tego, jak oceniany twór widzi społeczeństwo, jak widzę ja, czy kumpel... który polecił mi jakąś książkę, film etc.



Wszyscy mają mambę, mam i ja! Ha! Teraz tylko odwrócić tekst tak radosnej, niegdyś emitowanej na polskich stacjach TV ,,reklamówki", i określenie mej czytelniczej ekscytacji na fakt otrzymania w końcu od kuriera upragnionego zestawu geekowskiej lektury, będzie gotowe!

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #242 dnia: Śr, 09 Wrzesień 2020, 10:01:34 »
Jestem na etapie czegoś takiego:



Będąc na razie gdzieś tak w połowie książki zdążyłem się zapoznać z zaawansowanymi protezami kończyn, regeneracją tkanek i plastycznością mózgu.
Niby książka bardziej popularna niż naukowa, niby człowiek z grubsza orientuje się w pewnych aspektach, ale - będąc bądź co bądź laikiem - czytając o szczegółach można się zdziwić.
Ciekawa rzecz.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #243 dnia: Cz, 10 Wrzesień 2020, 13:19:28 »
Jestem na etapie czegoś takiego:



Niby książka bardziej popularna niż naukowa, niby człowiek z grubsza orientuje się w pewnych aspektach, ale - będąc bądź co bądź laikiem - czytając o szczegółach można się zdziwić.
Ciekawa rzecz.


Z cyklu podobnych, co ukazałeś w poście forumowiczu, tworów literatury popularnonaukowej z nutką ,,naukowego reportażu", gdzie w takowych publikacjach piękna, barwna, ekspresyjna ich zewnętrzna oprawa przekłada się na jakość tego, co znajduje się w ich środku - poleciłbym następujące, mocno specyficzne tytuły, na które mam ,,naukową chrapkę", ale nie są one czymś, co muszę przeczytać ,,tu i teraz, i jak najszybciej":

Spoiler: PokażUkryj
1) "Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji"; Mary Roach


2) "Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię";
Michael J. Benton



3) "Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz";    
Leonard Mlodinow



4) "Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni";    
Sean Carroll



Ajć, na wszystkie stany splątane! Oprócz tych tytułów wziąłbym najlepiej wszystko, co wyszło w ciągu ostatnich 2 lat z gałęzi literatury popularnonaukowej; w tym okresie ukazało się najwięcej takiego rodzaju publikacji z masą odgałęzień tematycznych. Człowiek umie pisać ,,wszystko o wszystkim" i to intrygująco o ciekawie!

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #244 dnia: Nd, 13 Wrzesień 2020, 22:10:59 »
Moja ulubiona literatura do której zawsze można wracać to:

1. Konopielka
2. Paragraf 22
3. Mistrz i Małgorzata

Ktoś czytał?

Offline Eyeless

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #245 dnia: Nd, 13 Wrzesień 2020, 22:20:33 »
Moja ulubiona literatura do której zawsze można wracać to:

1. Konopielka
2. Paragraf 22
3. Mistrz i Małgorzata

Ktoś czytał?
Ad.2 Paragraf to chyba najsmutniejsza powieść w swej wymowie podczas , której człowiek niemal bez przerwy się śmieje. Też mam to już kilka razy zaliczone i złapałem się właśnie na tym , że już niewiele pamiętam ... chyba zbliża się czas ponownej lektury.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #246 dnia: Pn, 14 Wrzesień 2020, 08:07:51 »
Ad.2 Paragraf to chyba najsmutniejsza powieść w swej wymowie podczas , której człowiek niemal bez przerwy się śmieje. Też mam to już kilka razy zaliczone i złapałem się właśnie na tym , że już niewiele pamiętam ... chyba zbliża się czas ponownej lektury.

u mnie Paragraf 22 to absolutnie #1 do którego regularnie wracam. niewielu wie że powstała też kontynuacja (tego samego autora) - zbiera oceny średnie do niskich. moim zdaniem zasłużenie, bo zabrakło tam tego czegoś co sprawiło że oryginalna powieść stała się sukcesem.

no i wszystkim fanom tej pozycji polecam serialową ekranizację która powstała całkiem niedawno. Idealnie oddaje ducha powieści, do tego GENIALNA obsada.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #247 dnia: So, 03 Październik 2020, 23:38:15 »
Niesamowita książka, napisana niezwykły językiem, składająca się z wrażeń i niedomówień. Pochodzącym od wydawcy opisem raczej nie należy się sugerować, bo sami nie wiedzieli co o niej napisać. Opiniami wrzucanymi na lubimyczytac.pl przez osobników takich jak Matylda Saresta czy przyznającego się do własnego grafomaństwa Rogiego  nie należy się zniechęcać, bo to po porostu jest literatura na nieosiągalnym przez nich poziomie.
Dobre posłowie Macieja Płazy.


Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #248 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 06:23:25 »
Dobrze, że w ostatnich latach ukazuje się proza Machena, bo jego pisarstwo było przez lata w zasadzie nieznane w naszym kraju. Polecam też poświęcony Machenowi numer ,,Literatury na Świecie", 9/10 2019. Warto.

A już poza wszystkim- bardzo mi się okładka tego tomu PiWowskiego podoba :)
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #249 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 19:02:30 »
Opowiadanie Machena będzie też w tym:

Chociaż nie wiem czy brać się za tę serię. Wolałbym żeby wydali jakiś jego zbiór osobno.

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #250 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 19:15:55 »
Pamiętaj, że jest jeszcze zbiór zasłużonego wydawnictwa C&T. ,,Inne światy"- nadal bez problemu dostępne w cenie paczki szlugów:




Swoją drogą, temu wydawnictwu należy się medal. Wydawali H.P.Lovecrafta, wydawali M.R.Jamesa - porządni ludzie znaczy. I widać w doborze tytułów i opracowaniu tomików prawdziwą pasję, z dużą przyjemnością sięga się po ich książki...


,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #251 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 23:14:07 »
O, fajnie! Rzeczywiście - niepozorne to wydawnictwo, ale wydali też np. Romaina Gary'ego czy Virginię Woolf.
I widzę że wydali też "Troje szalbierzy" Machena. Super!

Na marginesie - po raz kolejny czytam co ludzie wypisują na jego temat i nie wiem, czy bardziej ubolewać nad tendencją wydawców do nadawania łatek typu "literatura grozy" czy "Lovecraft to czytał", czy nad ludźmi to łykającymi, a potem stwierdzającymi, że "Lovecraft lepszy"...
« Ostatnia zmiana: Pn, 05 Październik 2020, 23:21:22 wysłana przez parsom »

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #252 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 23:45:21 »
Obecnie na tapecie coś takiego:



Czyli jak działają dwa systemy obracające trybiki w mózgu i dlaczego nie za bardzo lubimy włączać ten, który zmusza nasze obwody do podjęcia większego wysiłku.  :)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #253 dnia: Pn, 05 Październik 2020, 23:54:45 »
No to polecam coś chyba nawet bardziej na czasie (też dwusystemowe, tyko trochę na inny temat):

Offline Nyx

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #254 dnia: Nd, 11 Październik 2020, 17:00:10 »
Opowiem ci mroczną historię Stefana Dardy.

I jak bardzo lubię horrory, literaturę grozy i opowiadania z tego nurtu, tak tego... Nie jestem w stanie polecić. Chyba że fanom klimatów z Gęsiej skórki.