Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78855 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #225 dnia: Pn, 27 Lipiec 2020, 12:05:22 »
"Jeden dzień..." trzyma poziom nawet po latach. Z pozostałymi opowiadaniami Sołżenicyna już gorzej, zwłaszcza tymi pisanymi już z głową napchaną wielkością mateczki Rosiji. Ale polecam powieści: "Krąg pierwszy" i "Oddział chorych na raka".
A z klimatów łagrowych:

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #226 dnia: Śr, 29 Lipiec 2020, 16:20:31 »
Antyutopia w literaturze, to między innymi charakterystyczna, będąca jej znakiem rozpoznawczym idea państwa stechnicyzowanego, zmechanizowanego, Cywilizacji całkowicie odgrodzonej od otaczającej ją przyrody, od śladów przeszłości, które zostają wymazane z ksiąg, podań, w ogóle z ludzkiej pamięci. Liczy się tylko trwanie w absolutorium, które w antyutopii nakazuje elita władzy; obywatele modelu antyutopijnej rzeczywistości są zredukowani do roli bezkształtnej, bezwolnej, bezimiennej masy, wykonujący jałowe, powtarzające się czynności, patrzący się na siebie w drodze do i z pracy, lecz siebie nie zauważający, niczym trybiki funkcjonujące dla ,,perfekcyjnie działającej maszyny Systemu". Taka jest specyfika literatury orwellowskiej. To prawda, ma ona swój urok, mimo potężnej mocy wydźwięku - przekazu, emocji, wizji, które to w sobie dźwiga. Dlatego też na warsztat czytelniczy spośród literatury przedstawiającej modelową kontrutopię, wybrałem, zamawiając w księgarni internetowej, następujące pozycje:

*"Mechaniczna pomarańcza"; Anthony Burgess
*"Rok 1984"; George Orwell
*"Nowy wspaniały świat"; Aldous Huxley


Pouczające, przerażająco prawdziwe - wizje zrodzone z wyobraźni twórców, którzy potrafili w swoich (przyjmijmy za określenie) ,,orwellowskich" dziełach stawiać współczesnemu człowiekowi i Cywilizacji pewne wyzwanie moralno-etyczne trwające przy pędzącym ku ,,lepszemu" technologicznemu jutru, cywilizacyjnym dobrobycie. Czas na intelektualno-fantastyczno-naukową podróż z literaturą antyutopijną z dziedziny literatury popularnej.

Offline NuoLab

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #227 dnia: Śr, 29 Lipiec 2020, 20:01:17 »
Wybór zacny ale "Mechaniczna pomarańcza" nie jest antyutopią o czym Kolega się przekona podczas lektury.
To dystopia, nawiasem mówiąc termin na tyle pojemny że można do niej zaliczyć również pozostałe tytuły.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #228 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 15:42:20 »
Pośród podagtunku ,,dystopii" a ,,antyutopii" w literaturze fantastycznej występuje pewien rozdźwięk i niespójność. Wiele ludzi myli te dwa rodzaje niezbyt ,,wesołej" wizji rzeczywistości przedstawionej w literaturze popularnej, a, cóż, nie jest to to samo. Niektórzy krytycy literaccy twierdzą, że antyutopia nie istnieje, że nie jest samodzielnym gatunkiem / podgatunkiem w literaturze fantastycznej; że jest to jakaś tam odnoga dystopii, ale mieszcząca się jeszcze w jej ramach. Mało tego, "Mechaniczną Pomarańczę", i nie jest to moje zdanie i opinia, wielu znawców literatury (są to wybiórcze stanowiska w tym względzie) zakwalifikowało do rodzajowości antyutopii / kontrutopii.

Z mojej perspektywy nie jestem w stanie nic szerszej powiedzieć o różnicach między dystopią a antyutopią, nakreślonymi w światowej beletrystyce; za mało w tych podgatunkach / rodzajach literatury jestem oczytany. Co ciekawe, przeglądając zbiory tego oto gatunku fantastyczno-naukowego w literaturze, które to można by nabyć gdzieś w sklepach internetowych, natrafiłem na ponoć klasyk antyutopii: "Inwazja Jaszczurów" Karla Capka, wybitnego czeskiego pisarza, który jako pierwszy w eterze popkultury wprowadził i rozwinął, w literaturze popularnej, pojęcie ,,robot". Sama książka ma niezwykłą konstrukcję fabuły, drogę i okoliczności prowadzące do ,,antyutopii"; o tym czy byłaby to ta oczekiwana ,,antyutopia", przekonam się, gdy w powieść tę zaopatrzę się, kupując ją najlepiej poprzez "Allegro", na aukcjach jakiegoś antykwariatu.


Offline NuoLab

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #229 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 20:04:02 »
Prawdziwi klasycy antyutopii to:

- "My" Zamiatina. Na allegro stare wydanie jest w chorych cenach, ale Rebis zapowiada nowe na połowę września.

http://katedra.nast.pl/nowosci/29337/Pierwowzor-Nowego-wspanialego-swiata-i-1984-po-wakacjach/

- "Miasto światłości" Smolarskiego, który nawet zarzucał Huxleyowi plagiat jego powieści. Moim zdaniem niesłusznie.

 - a także "Śpiący przebudzony" Wellsa oraz "Paryż XX wieku" Verne'a

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #230 dnia: Nd, 02 Sierpień 2020, 21:17:51 »
Dorzuciłbym coś mocno niekonwencjonalnego a... warto!
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/58134/dwa-konce-swiata

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #231 dnia: Pt, 07 Sierpień 2020, 19:41:22 »
Znalazł ktoś gdzieś dostępne w necie opowiadanie Jacka Komudy o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany”? To jest to, w związku z którym środowiska LGBTQWERTY domagały się (niestety skutecznie) cenzury od "Nowej Fantastyki". Chętnie bym przeczytał o co było tyle krzyku, a pisma godzącego się na cenzurę nie zamierzam kupić nawet na rynku wtórnym ;)


Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #233 dnia: Pn, 10 Sierpień 2020, 23:21:51 »
Przy okazji wątku utopii i antyutopii przypomniał mi się tytuł, o którym dość rzadko się mówi- moim zdaniem niesłusznie, bo książka ze wszech miar godna polecenia, co niniejszym czynię :)

Kolejny świetny czeski [czechosłowacki w zasadzie ;) ] prozaik. Z tego co widzę, książkę Harnicka można tu i ówdzie jeszcze kupić, i to za jakieś grosicze.
« Ostatnia zmiana: Pn, 10 Sierpień 2020, 23:23:33 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Nesumi

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #234 dnia: Wt, 18 Sierpień 2020, 11:54:09 »
Znalazł ktoś gdzieś dostępne w necie opowiadanie Jacka Komudy o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany”? To jest to, w związku z którym środowiska LGBTQWERTY domagały się (niestety skutecznie) cenzury od "Nowej Fantastyki". Chętnie bym przeczytał o co było tyle krzyku, a pisma godzącego się na cenzurę nie zamierzam kupić nawet na rynku wtórnym ;)
Do rzeczy drukuje Komudę w odcinkach. Pierwszy teraz, drugi za tydzień.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #235 dnia: Pt, 04 Wrzesień 2020, 10:17:37 »
Długo szukałem czegoś po przeczytaniu Trylogii Ostrze Abecrombiego. Lubię takie klimatyczne fantasy z wyrazistymi postaciami.

Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia.


Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #236 dnia: Pt, 04 Wrzesień 2020, 11:05:27 »
Długo szukałem czegoś po przeczytaniu Trylogii Ostrze Abecrombiego. Lubię takie klimatyczne fantasy z wyrazistymi postaciami.

Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia.



Ja z kolei po fenomenalnej trylogii Abercrombiego spróbowałem Drogę Królów autorstwa Sandersona. Bo polecane, bo wyśmienita lektura i wysokie oceny na lubimyczytać (aż sprawdziłem - średnia 8,9/10!). Odpadłem po jakichś 250 stronach, nie dałem rady dłużej się tym męczyć. Co rozdział to nowa postać, niezwiązana z poprzednimi. Niczyje losy mnie nie zainteresowały, bo charaktery wycięte z kartonu. Dawno nie nadziałem się na tak przehajpowaną lekturę.

Offline Jaxx

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #237 dnia: Pt, 04 Wrzesień 2020, 11:37:47 »
A czytał ktoś z Was "Malazańską Księgę Poległych" Eriksona? Szukam jakieś dobrego fantasy jako odtrutkę po Mieczu Prawdy i zastanawiam się nad tym cyklem, ale jego objętość mnie przytłacza i nie chciałbym na następne 10 lat wchodzić w coś średniego, bądź miernego. A nie lubię porzucać raz rozpoczętych cykli/książek.

 

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #238 dnia: Pt, 04 Wrzesień 2020, 12:08:44 »
Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia

Swego czasu zmordowałem "Kroniki Czarnej Kompanii". Jeden z największych paździerzy z gatunku fantasy z jakim dane mi było obcować. Dość napisać, że najlepiej czytało się tę część w której Kompania nie była obecna. Reszta to po prostu WWII w otoczce fantastycznej.
Nigdy więcej.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Kapral

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #239 dnia: Pt, 04 Wrzesień 2020, 12:09:42 »
Polecam "Księgę całości" Feliksa W. Kresa.