Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 79002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keram2

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #210 dnia: Wt, 14 Lipiec 2020, 16:26:52 »
Dzięki, Pawel.M. Jakoś przegapiłem tę chryję. Od kilku lat nie kupuję już NF, ale chyba lipcowy numer akurat kupię. Szkoda, że NF pokornie schowała głowę w piasek, ale jak to mówią: pokorne ciele dwie matki ssie. Pewnie sytuacja na rynku nie zachęca ich do walki na śmierć i życie z podniesioną przyłbicą, trzeba tedy ich tą wiarą natchnąć poprzez wsparcie finansowe.

Tyle, że NF chyba skapitulowała, parę dni temu widziałem Wtyle Wizji wkurzonego Ziemkiewicza, który mówił o tej sprawie. Z tego co pamiętam to NF złożyła samokrytykę i w ramach przeprosin ma  w niedalekiej przyszłości wydać specjalny numer do którego redagowania zapraszają środowiska LGBT.

Też od dawna nie kupuję NF, ale gdybym kupował to przestałbym - jeśli faktycznie wyjdzie "tęczowy numer".

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #211 dnia: Wt, 14 Lipiec 2020, 16:32:40 »
Teraz czytam "Prawdziwą Odessę". Interesująca rzecz, chociaż dla kogoś siedzącego w tych klimatach - nie nowatorska. Warto bo autor sporo uporządkował i czyta się momentami... właśnie jak Forsytha :)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/310520/prawdziwa-odessa

Nesumi

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #212 dnia: Śr, 15 Lipiec 2020, 09:18:34 »
No tak. Skrucha powinna mieć jakieś granice. Nawet najsłasza sytuacja ekonomiczna nie usprawiedliwia tak głębokiego kajania się. Abstrachując od tego, że NF w ogóle nie ma powodu do przepraszania. Pamiętam eksperymenty literackie z dawnych lat: splatterpunk, jakieś opowiadanie o ubijaniu piany dzięki dodaniu do niej spermy czy Pracusie w parku sztywnych. Ludzie wtedy rozumieli, że to po prostu forma wyrazu danego autora. Nie przypada mi do gustu, ale może ktoś coś w tym widzi. Teraz wszystko godzi w czyjeś wartości...

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #213 dnia: Cz, 16 Lipiec 2020, 00:01:49 »
Długo nie czytałem bardzo kiedyś przeze mnie lubianego Hłaski, teraz kupiłem za jakieś grosze ,,Wilka"...cóż, najlepsze to nie jest. Przynajmniej na razie - jest parę zgrabnych fragmentów, ale dobrze, że nie jest to mój pierwszy kontakt z twórczością pisarza.
Miał 19 lat, był rok 1953; trudny wiek i trudne czasy ;)
Trudno, jakoś doczytam do końca :D
,, - Eeeeech.''

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #214 dnia: Pn, 20 Lipiec 2020, 17:29:17 »

Trudno, jakoś doczytam do końca :D

Niestety, nie dałem rady - po jakichś 2/3 książki miałem dość i padłem :) Poszła w lud.

Mam do was pytanie odnośnie S.Kinga i jego "Outsidera" - jaki jest? Warto się w upały za ten tomik brać?

a. Bardzo dobry- wyłącz interneta i czytaj bez zwłoki, milordzie
b. Dobry- będziesz pan zadowolony jakby panu Truściński ręcznie kuchnię odmalował
c. Przeciętny- wiadomo, że dobry King skończył się na ,,Zdolnym uczniu", a w zasadzie to nawet wcześniej
d. Słaby- weeeeeź, człowieku, King do tej książki to chyba Remka Mroza zatrudnił
,, - Eeeeech.''

Nesumi

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #215 dnia: Pn, 20 Lipiec 2020, 19:32:52 »
Tak między "d" a "c". Jak to u Kinga- ciężko o jednoznaczną ocenę. Początek naprawdę intrygujący. Czytelnik zachodzi w głowę: jak to, kurde, możliwe? A potem trzask. W jednej trzeciej książki zostaje ta kwestia wyjaśniona i już równia pochyła. W dodatku jest to wyjaśnienie nieuczciwe, co dodatkowo podsyca frustrację podczas lektury reszty tomu. Do Dallas 63 czy Ręki mistrza to daaaleko, że hoho.

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #216 dnia: Pn, 20 Lipiec 2020, 19:34:24 »
Jak dla mnie b ale niedużo brakowało do niższej pozycji ;) Ostatnio Kingowi raczej c się zdarzają...

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #217 dnia: Wt, 21 Lipiec 2020, 21:37:07 »
Dziękuję koleżeństwu :)
,, - Eeeeech.''

Offline Jaxx

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #218 dnia: Śr, 22 Lipiec 2020, 09:24:40 »
Co prawda nie czytałem jeszcze Outsidera, ale gdzieś trafiłem na informację, że wcześniej lepiej jest przeczytać trylogię o Billu Hodgesie (czyli Pan Mercedes i tak dalej), bo w pewnym momencie Outsider do niej nawiązuje, mocno spoilerując kluczowe wydarzenia i finał. Tak więc, ku przestrodze :)

Offline PJP

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #219 dnia: Śr, 22 Lipiec 2020, 09:52:08 »
Jeśli ktoś lubi klimaty przygodowo-szpiegowskie jest bardzo przyjemna seria:
http://lubimyczytac.pl/cykl/14178/karol-czerski + Heretyk
Z innych powiedzmy historycznych można przeczytać "pogromowy" cykl Holewińskiego, z uwzględnieniem, że to bardziej luźne scenki niż powieści ;) Ale do tła nie da się przyczepić.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848796/pogrom-1905

Offline eyesore

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #220 dnia: Cz, 23 Lipiec 2020, 10:22:14 »
Co prawda nie czytałem jeszcze Outsidera, ale gdzieś trafiłem na informację, że wcześniej lepiej jest przeczytać trylogię o Billu Hodgesie (czyli Pan Mercedes i tak dalej), bo w pewnym momencie Outsider do niej nawiązuje, mocno spoilerując kluczowe wydarzenia i finał. Tak więc, ku przestrodze :)

Tak, są też wspólne postacie wiec dobrze najpierw przeczytać trylogię o potem Outsidera żeby bardziej rozumieć o co chodzi (ale nie jest to niezbędne, da radę również cieszyć się lekturą bez znajmości).

Dla mnie początek oscyluje miedzy "a" i "b", niestety im dalej tym gorzej o kończy sie między "c" i "d".

Online perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #221 dnia: Nd, 26 Lipiec 2020, 12:10:53 »
Ja siedząc nad jeziorkiem wciągnąłem to:
https://www.gildia.pl/literatura/119627-jeden-dzien-iwana-denisowicza-i-inne-opowiadania
Mało wakacyjna lektura ale ostatecznie satysfakcjonująca.
Książka zawiera 3 opowiadania rozgrywające się w czasie lub parę lat po wojnie w ZSRR i opisuje realia życia w tamtym okresie, bestialstwo tamtego systemu. Pierwsze, tytułowe opowiadanie pokazuje jeden dzień z 10-letniej kary w obozie pracy: kombinowanie, żeby dostać lepsze śniadanie, odrobinę tytoniu, lepszą pracę na 30-stopniowym mrozie (dzień wolny jest, gdy jest zimniej niż -41), przemycanie patyków, by choć trochę się ogrzać itd. Czytam równolegle Archipelag Gułag, który również opowiada o systemie więzień w ZSRR przed i po wojnie (3 wielkie tomy i w sumie już drugi rok przez to brnę).
Drugie opowiadanie pokazuje życie ubogiej staruszki gdzieś na końcu świata. Mocna historia o słodko-gorzkim końcu. Główna bohaterka mimo wszystkich przeciwności zachowuje jasność umysłu i zwykłą ludzką przyzwoitość.
Trzecie opowiadanie też dość wciągające (rozgrywa się na stacji kolejowej w pierwszych miesiącach wojny ojczyźnianej), aczkolwiek końcówka nie daje aż takiego kopa jak poprzednie dwa. To właśnie ostatnie zdania w tych opowiadaniach są kapitalne i człowiek zostaje z nimi na dłużej.

Z klasykami zazwyczaj jestem ostrożny, ale to tutaj te kilkadziesiąt lat nie zaszkodziło książce.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #222 dnia: Nd, 26 Lipiec 2020, 22:54:07 »
Obecnie siedzę na HB-kach poświęconych Rzymowi w I w. p.n.e.
Tematyka niby znana i można rzec "oklepana" (Galia Belgijska, wyprawy Cezara do Brytanii i obecnie oblężenie Massalii w czasie wojny domowej), ale nachodzi mnie taka refleksja (po raz któryś z kolei zresztą), że ten okres to jest jakiś fenomen. Dzięki zachowanym źródłom (przede wszystkim kapitalny Cezar) a poprzez nie również dzięki współczesnej literaturze i wszelkim możliwym ekranizacjom poświęconym temu konfliktowi (jeżeli ktoś jeszcze nie widział "Rome" HBO to koniecznie nadrobić) historia tego okresu zarówno w odsłonie politycznej i jak i militarnej jest tak wyraźna, że równie dobrze to mogłoby być relacjonowane dzisiaj przez telewizje informacyjne. Mowa jest o wydarzeniach sprzed nieco ponad dwóch tysięcy lat a te wydarzenia i ci ludzie wydają się być kilkukrotnie bliżsi (w sensie lepiej poznani) niż nasi przodkowie. Fakt, że zachowane są nawet pojedyncze listy z tego okresu, które dają wgląd dosłownie w codzienne sprawy niektórych bohaterów tych wydarzeń to jest niesamowita sprawa.
Pozostaje tylko stwierdzić "grunt to dobra propaganda". A Cezar dzisiaj mógłby być nagradzanym korespondentem wojennym.  8)
Fenomen. Po prostu fenomen.
« Ostatnia zmiana: Nd, 26 Lipiec 2020, 22:55:40 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #223 dnia: Pn, 27 Lipiec 2020, 01:55:39 »
@perek82 :  czytałem "Iwana Denisowicza" w początkach ogólniaka, książka [no, książeczka ] wydana w podziemiu,  była jeszcze wtedy w kraju zakazana- i teraz boję się do niej wrócić, żeby nie okazało się, iż przejmujące wrażenia z lektury zawdzięczałem tylko temu, że był to zakazany owoc :D
,,Archipelagu Gułag" zresztą nie przeczytałem do dziś....może kiedyś.
,, - Eeeeech.''

Online perek82

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #224 dnia: Pn, 27 Lipiec 2020, 07:43:05 »
Archipelag jest dużo bardziej ponury żeby nie użyć mocniejszych słów. Pojedyncze historię są wstrząsające a podawane liczby trudne do wyobrażenia. Tutaj główny bohater jest już wyjadaczem i w sumie jest się pewnym że da sobie radę.
Książka łatwa nie jest ale byłem już znieczulony archipelagiem.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/