Autor Wątek: Wydział 7  (Przeczytany 171190 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #345 dnia: So, 14 Marzec 2020, 18:47:12 »
Odwrotnie. PRL pozostał Rzeczpospolitą, bo wszystkie demoludy musiały mieć w nazwie słowo Republika, zazwyczaj z przymiotnikami "Ludowa", "Socjalistyczna" albo "Demokratyczna":

U nas tę Ludową dodano dopiero w 1952. I w zasadzie ta Rzeczpospolita została tylko na papierze, o wiele chętniej mówiono o Polsce Ludowej.

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #346 dnia: So, 14 Marzec 2020, 19:10:11 »
Wielka szkoda, że Polska nie ma w nazwie słowa Republika, tylko ten szlachecki archaizm. Zazdroszczę Francuzom, że mogą się odwołać do ideałów Republiki, bo to coś znaczy. A nasza "Rzeczpospolita" nic nie znaczy i z niczym się nie kojarzy.

Offline keram2

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #347 dnia: So, 14 Marzec 2020, 19:51:01 »
No już nie wydziwiajmy.
Gdy słyszę "Rzeczpospolita", wiem od razu, że chodzi o Polskę. (Dla mnie to synonimy).

Nie rozumiem w czym słowo "Republika" miałoby być lepsze.


Offline turucorp

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #348 dnia: So, 14 Marzec 2020, 20:10:48 »
Meh... i teraz tak, pięć osób na forum deliberuje nad jednym wyrazem, przez pół dnia.
A my musimy cały scenariusz każdorazowo przefiltrować, czasami kilka razy.
Ostatnio krótki szorciak, na osiem stron, został przepisany cztery razy, całkowicie na nowo, a na koniec i tak trzeba było pół nocy konferować z rysownikiem, który jest szczególarzem i dokumentować mu każde ujęcie, bo miał inaczej zapamiętane elementy.
Staramy się i uwzględniamy wszystkie uwagi, ale nie ma szans, wszystkiego nie wyłapiemy ;)

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #349 dnia: So, 14 Marzec 2020, 20:15:08 »
No już nie wydziwiajmy.
Gdy słyszę "Rzeczpospolita", wiem od razu, że chodzi o Polskę. (Dla mnie to synonimy).

Nie rozumiem w czym słowo "Republika" miałoby być lepsze.

Słowo "republika" oznacza ustrój państwa, a "rzeczpospolita" jest jego polskim tłumaczeniem, które (jak wynika choćby z Twojej wypowiedzi) zatraciło swój pierwotny sens.

Offline keram2

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #350 dnia: So, 14 Marzec 2020, 20:41:15 »
Słowo "republika" oznacza ustrój państwa, a "rzeczpospolita" jest jego polskim tłumaczeniem, które (jak wynika choćby z Twojej wypowiedzi) zatraciło swój pierwotny sens.

Wiem co oznacza "republika", wiem, że "rzeczpospolita" to tłumaczenie, nie wydaje mi się by to słowo "zatraciło swój pierwotny sens."

"Rzeczpospolita" to termin osadzony w naszej historii i tradycji, pomysły wymiany go na "republikę" nie mają sensu.
Sensu nie ma również dalsza dyskusja nad tym zagadnieniem.

Itachi

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #351 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:07:37 »
Matko boska, nie wierzę co tutaj czytam...

Meh... i teraz tak, pięć osób na forum deliberuje nad jednym wyrazem, przez pół dnia.

Przez takie akcje momentami kompletnie tracę wiarę w to i poprzednie forum. Cyrk na kółkach. Zaraz będzie debata publiczna, brakuje jeszcze tylko ankiety kto ma rację i zwalenia tego wszystkiego na koronawirusa.

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #352 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:12:24 »
Sensu nie ma również dalsza dyskusja nad tym zagadnieniem.

Skoro tak uważasz... Moim zdaniem dyskusja zawsze ma sens.

No, prawie zawsze.

Przez takie akcje momentami kompletnie tracę wiarę w to i poprzednie forum. Cyrk na kółkach. Zaraz będzie debata publiczna, brakuje jeszcze tylko ankiety kto ma rację i zwalenia tego wszystkiego na koronawirusa.

A o czym gadać, skoro wszystkie imprezy odwołane, premiery wiszą na włosku? I to się nieprędko zmieni.

Offline parsom

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #353 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:15:37 »
Zaraz, zaraz - jakie akcje? W tym przypadku to jest rzecz, którą powinna wyłapać redakcja. Jasne, nikt tu nie ma pretensji do autorów czy wydawcy, rozumiem jak to jest robione itd. Ale dlaczego dyskusja na ten temat ma być gorsza niż napier... o foliowaniu, kolorowaniu czy nawet twardości okładek?

Itachi

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #354 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:20:29 »
A o czym gadać, skoro wszystkie imprezy odwołane, premiery wiszą na włosku? I to się nieprędko zmieni.

Mam przed oczami taką utopię. Albo inaczej wyobrażenie. Że jako rozsądni ludzie przebywamy w domach i organizujemy sobie czas w inny sposób niż wydrapywanie łyżeczką oczu pozostałym domownikom. No nie wiem, może czytamy komiksy? Skoro to nasze hobby? Pasja? Czy nie hm? Może się mylę. Chciałbym tu raz wbić i mile się zaskoczyć widniejącymi dwoma trzema analizami ostatnio przeczytanej lektury.

Ale dlaczego dyskusja na ten temat ma być gorsza niż napier... o foliowaniu, kolorowaniu czy nawet twardości okładek?

Niczym. Jedno, drugie, trzecie i czwarte to takie samo ...

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #355 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:23:32 »
Mam przed oczami taką utopię. Albo inaczej wyobrażenie. Że jako rozsądni ludzie przebywamy w domach i organizujemy sobie czas w inny sposób niż wydrapywanie łyżeczką oczu pozostałym domownikom.

Po pierwsze nie jesteś moim domownikiem.
Po drugie nie wydrapuję ci oczu łyżeczką.

Offline parsom

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #356 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:24:47 »
Niczym. Jedno, drugie, trzecie i czwarte to takie samo ...
Serio? Nie każdy tylko ogląda obrazki. Dla mnie język jest ważny.

Offline turucorp

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #357 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:29:52 »
Niczym. Jedno, drugie, trzecie i czwarte to takie samo ...

Bez przesady, stylizacja językowa i dyskusja nad nią jest ważna, szczególnie kiedy dotyczy okresu, który jest relatywnie trudny do zrekonstruowania.
A lata 60-te takie właśnie są, niby każdy z nas coś tam pamięta z komuny, mamy książki, filmy, seriale itd., ale jest to na tyle odległe, że każdy widzi to trochę inaczej.
Jeżeli twórcy np. serialu "Rojst" wyłożyli się na realiach epoki z lat 80-tych (utrzymali klimat, ale realia wyszły absurdalnie), to lata 60-te są niestety na trochę wyżej podniesionej poprzeczce.

Offline misiokles

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #358 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:44:20 »
Pamiętam komentarze po pierwszym odcinku Rojsta, że bohater grany przez Ogrodnika za żadne skarby świata nie mógł nosić okularów antyrefleksowych :)

Offline PJP

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #359 dnia: So, 14 Marzec 2020, 21:51:59 »
Akurat w przypadku SB jest to dość łatwe bo można sięgnąć po autentyczne dokumenty z epoki :)