Autor Wątek: Wydział 7  (Przeczytany 171197 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline stachel

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #330 dnia: Nd, 08 Marzec 2020, 12:32:44 »


Obecnie są wszystkie zeszyty dostępne zarówno w Gildii

Nie są, brak w Gildii pierwszego dalej. Ale mam nadzieję, że się pojawi do premiery i dorzucę do zamówienia :)

sum41

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #331 dnia: Nd, 08 Marzec 2020, 20:34:10 »
Ja dorzucam do Dredda bo gildia zawsze ma.

Offline kas1

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #332 dnia: Wt, 10 Marzec 2020, 21:13:48 »
Jednak opowiem się za tańszą i bardziej dostępną wersją slipa. Nie przesadzajmy. Nie chce mi się liczyć ale koszt droższej opcji jest przybliżony do kosztu zakupu kompletu komiksów. Po co ładować coś tak taniego w tak drogie pudło?  :o ??? :o         

Itachi

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #333 dnia: Śr, 11 Marzec 2020, 18:58:54 »
Wydział 7 zeszyt pierwszy ponownie dostępny na Gildii.

Offline turucorp

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #334 dnia: Śr, 11 Marzec 2020, 19:06:49 »
Dowieźli  ;)

BTW Nie zdążyli nas zapowiedzieć na Kraków, niemniej czuję się w obowiązku poinformować, że premiera "Heleny" oczywiście odbędzie się zgodnie z planem (wersje limitowane, wiadomo, Gildia i księgarnie komiksowe). Na chwilę obecną nadal przygotowujemy się na Komiksową Warszawę (będzie sporo niespodzianek).

Offline PJP

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #335 dnia: So, 14 Marzec 2020, 09:19:14 »
Przeczytałem kolejne cztery i się mi podobają 8) Na razie Larinae chyba najbardziej, potem Martwa woda. Co do uwag: zeszyty to nie najlepsza forma, chyba, że później wyjdzie integral. Ewidentnie widać, że to doskonały materiał na dłuższe formy :) Z drobniejszych uwag: wątpię, żeby esbek nawet tak dziwnej jednostki użył określenia Rzeczpospolita a kapłan Rosjanie, raczej jak wcześniej młodszy - Ruscy, albo i Sowieci. To samo - rosyjska baza. Jest to ciekawe bo dalej mamy np. ruskiego wojska czy nowomowę w stylu postępowa socjalistyczna nauka a nawet ku chwale ojczyzny. Tło jest całkiem fajnie odmalowane, chociaż postacie dość papierowe. Co do współpracy księdza z SB ok, ale już Cyganki nie chwycę. Przydałoby się np. połączyć księdza i Cygankę jakimś sekretem rodzinnym. Jeszcze mam w zanadrzu najnowszy zeszyt. Sam pomysł i wykonanie naprawdę dobre i polecam wszystkim!

Offline turucorp

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #336 dnia: So, 14 Marzec 2020, 14:27:15 »
Z drobniejszych uwag: wątpię, żeby esbek nawet tak dziwnej jednostki użył określenia Rzeczpospolita a kapłan Rosjanie, raczej jak wcześniej młodszy - Ruscy, albo i Sowieci. To samo - rosyjska baza. Jest to ciekawe bo dalej mamy np. ruskiego wojska czy nowomowę w stylu postępowa socjalistyczna nauka a nawet ku chwale ojczyzny. Tło jest całkiem fajnie odmalowane, chociaż postacie dość papierowe. Co do współpracy księdza z SB ok, ale już Cyganki nie chwycę. Przydałoby się np. połączyć księdza i Cygankę jakimś sekretem rodzinnym. Jeszcze mam w zanadrzu najnowszy zeszyt. Sam pomysł i wykonanie naprawdę dobre i polecam wszystkim!

Dzięki za uwagi.
W kwestiach językowych, teksty na etapie scenariusza są modyfikowane i przerabiane po kilka razy (czasami kilkanaście). Ponieważ piszemy to we dwóch, a każdy z nas jest z innego pokolenia, to nasze doświadczenia językowe są różne i to czasami widać w dialogach. Nie wszystko udaje się wyłapać, niemniej staramy się pilnować, żeby utrzymać konwencję ówczesnej nowomowy.
Kwestie Cyganki chyba udało nam się uwiarygodnić w nadchodzącym zeszycie „Helena” (chociaż kilka jej tajemnic jeszcze trzymamy w kuferku :) ).
PRL to Polska Rzeczpospolita Ludowa, nie rozumiem dlaczego esbek miałby nie używać oficjalnej formy?

Online parsom

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #337 dnia: So, 14 Marzec 2020, 14:54:55 »
Też to zauważyłem - ta Rzeczpospolita była dlatego Ludowa, żeby nie kojarzyła się z tamtą z przeszłości. Ludowa Ojczyzna, Polska Ludowa itd. - Rzeczpospolita raczej by nie powiedział.

Offline PJP

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #338 dnia: So, 14 Marzec 2020, 14:57:09 »
W nowomowie padłyby określenia - ludowa ojczyzna, pełna oficjalna nazwa, Polska ludowa albo Ojczyzna (oświeceni w swoim gronie użyliby demoluda). Sporo pewnie użyłoby po prostu - Polska. Będzie wprowadzony jeszcze jakiś zwierzchnik albo inny sojusznik? Cyganka z księdzem wydają się być najciekawszymi postaciami, co mnie dziwi bo po pierwszym myślałem, że jednak pójdzie w stronę esbeka ;)
« Ostatnia zmiana: So, 14 Marzec 2020, 14:58:56 wysłana przez PJP »

Offline turucorp

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #339 dnia: So, 14 Marzec 2020, 15:19:58 »
W nowomowie padłyby określenia - ludowa ojczyzna, pełna oficjalna nazwa, Polska ludowa albo Ojczyzna (oświeceni w swoim gronie użyliby demoluda). Sporo pewnie użyłoby po prostu - Polska. Będzie wprowadzony jeszcze jakiś zwierzchnik albo inny sojusznik? Cyganka z księdzem wydają się być najciekawszymi postaciami, co mnie dziwi bo po pierwszym myślałem, że jednak pójdzie w stronę esbeka ;)

Dobrowolski, co trochę sygnalizujemy w „Dobranocce”, nie do końca jest rasowym esbekiem, dlatego w jego wypowiedziach pojawiają się zaszłości językowe z drugiej RP (wbrew pozorom stylizacja językowa bywa problematyczna, ja staram się bazować na mojej ułomnej pamięci i serialach z epoki, ale nie wszystko tam jest, Tomek powoli podgania z tematyką i nawet czasami udaje mu się mnie zaskoczyć, ale, tak jak wspomniałem, nie wszystko wyłapujemy, bo jest sporo zmiennych na etapie pisania scenariusza).
Kwestie postaci, drugi sezon zamiesza w ich ekspozycji i znaczeniu, forma zeszytówki z jednej strony jest ograniczeniem, ale z drugiej pozwala na skupienie się na chwilę na każdej postaci.

Offline PJP

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #340 dnia: So, 14 Marzec 2020, 17:38:33 »
A pojawią się jeszcze bardziej paranormalne wątki albo przeskoki do naszych czasów?

Offline Pawel.M

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #341 dnia: So, 14 Marzec 2020, 17:57:17 »
Z drobniejszych uwag: wątpię, żeby esbek nawet tak dziwnej jednostki użył określenia Rzeczpospolita a kapłan Rosjanie, raczej jak wcześniej młodszy - Ruscy, albo i Sowieci.
W PRL nie używano raczej określenia "Sowieci" - mówiono "Rosjanie" albo "Ruski". "Sowieci" mówiono przed wojną i od 1989 roku.

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #342 dnia: So, 14 Marzec 2020, 18:13:04 »
W PRL nie używano raczej określenia "Sowieci" - mówiono "Rosjanie" albo "Ruski". "Sowieci" mówiono przed wojną i od 1989 roku.

Dokładnie. Teraz wszyscy myślą, że tak się wtedy pogardliwie mówiło, ale to nieprawda. Mówiło się "Ruscy", ewentualnie "Kacapy", a dowcipnisie mówili czasem "Radzianie".

Też to zauważyłem - ta Rzeczpospolita była dlatego Ludowa, żeby nie kojarzyła się z tamtą z przeszłości. Ludowa Ojczyzna, Polska Ludowa itd. - Rzeczpospolita raczej by nie powiedział.

Odwrotnie. PRL pozostał Rzeczpospolitą, bo wszystkie demoludy musiały mieć w nazwie słowo Republika, zazwyczaj z przymiotnikami "Ludowa", "Socjalistyczna" albo "Demokratyczna":
- Ludowa Republika Bułgarii
- Czechosłowacka Republika Socjalistyczna
- Polska Rzeczpospolita Ludowa
- Rumuńska Republika Ludowa
- Węgierska Republika Ludowa
- Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
- Albańska Republika Ludowa
- Niemiecka Republika Demokratyczna
- Mongolska Republika Ludowa
- Chińska Republika Ludowa
- Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
- Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
- Socjalistyczna Republika Wietnamu
- Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna
- Ludowa Republika Kampuczy
- Republika Kuby

Polska użyła po prostu własnego odpowiednika Republiki, którego zresztą w tamtych czasach nikt nie używał, bo brzmiało to archaiczne i kojarzyło się raczej z sanacją. Dopiero po 1989 słowo "Rzeczpospolita" wróciło do łask, ale nadal są tacy, którzy nie potrafią go poprawnie odmieniać, choć mają się za patriotów przez duże P.

Offline PJP

Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #343 dnia: So, 14 Marzec 2020, 18:15:06 »
"a kapłan Rosjanie, raczej jak wcześniej młodszy - Ruscy, albo i Sowieci".
Chodzi o młodszego kapłana, który użył właśnie takiego sformułowania a starszy - Rosjanie. 8) W PRL używano określenia Sowieci ale wśród wtajemniczonych a np. w II RP używano dość często (w oficjalnych dokumentach) ZSRR lub ZSRS. Pozory mylą ;)
« Ostatnia zmiana: So, 14 Marzec 2020, 18:20:55 wysłana przez PJP »

Kapral

  • Gość
Odp: Wydział 7
« Odpowiedź #344 dnia: So, 14 Marzec 2020, 18:22:54 »
W PRL używano określenia Sowieci ale wśród wtajemniczonych

Wtajemniczeni? Chyba w kanapowym rządzie w Londynie tak mówili :)