Autor Wątek: Wiedźmin  (Przeczytany 779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Szekak

• Polubień: 1200
  • Zwyrodniały i godny pogardy bękart natury.
Wiedźmin
« dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 12:37:34 »
Mam pytanko odnośnie komiksu Wiedźmin. Jako scenarzysta widnieje Maciej Parowski i Andrzej Sapkowski i zastanawia mnie czy Sapkowski faktycznie pisał scenariusz do jednego z komiksów, czy po prostu chodzi o to, że jest to na podstawie książek Sapkowskiego?
Czerwone ślepia wpatrywały się w niego, tlące się jeszcze wstrętnym życiem, by po chwili zaszklić się i znieruchomieć.

Online Torpedo

Odp: Wiedźmin
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 15:43:49 »
Jak wyglądała współpraca z Sapkowskim dość szczegółowo opisał Parowski w posłowiu (integral Prószyńskiego).

Offline Pawel.M

« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 18:02:15 »
Z tego co kojarzę, to w większości Parowski zrobił adaptację opowiadań Sapkowskiego na scenariusz komiksowy. Co ciekawe, pomysły Parowskiego miały chyba potem wpływ na kolejne opowiadania - nie jestem pewien, ale to chyba Parowski wymyślił, że Korin i Visenna (z opowiadania "Droga, z której się nie wraca") są rodzicami Geralta. A Sapkowski potem to "wrzucił" do swojego cyklu.

Nieco inna sytuacja była z częścią cyklu komiksowego pt. "Zdrada". Znowu opieram się na zawodnej wszak pamięci, ale Sapkowski ongiś tłumaczył, że opowiadanie "Wiedźmin" pierwotnie było część powieści. Powieść nigdy w całości nie wyszła (może kiedyś spadkobiercy ją wydadzą :D ), bo "wyjęcie" z niej tego opowiadania całkowicie ją wykastrowało. Ale "Zdrada" była inspirowana inną częścią owej powieści, a Sapkowski w tym przypadku współpracował z Parowskim przy tworzeniu scenariusza.
seczytam.blogspot.com

Offline Nawimar III

« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 18:17:16 »
Paweł.M: "(...) nie jestem pewien, ale to chyba Parowski wymyślił, że Korin i Visenna (z opowiadania "Droga, z której się nie wraca") są rodzicami Geralta".

Jednak to autorski koncept Sapka. Było już w poniższym zbiorku z 1990 r., a wcześniej na łamach "Fantastyki" (nr 8/1988). Choć oczywiście niewykluczone, że Maciej Parowski, jako ówczesny szef działu polskiego w tym miesięczniku, coś tam zasugerował autorowi. No ale to tylko już taka dywagacja. Ze swej strony mogę tylko potwierdzić, że co najmniej raz słyszałem deklarację Parowskiego w myśl której Sapek dał mu całkowicie wolną rękę co do adaptowania jego opowiadań. Nazwisko AS-a znalazło się na okładkach z wiadomych względów.

Offline Pawel.M

« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 22:21:26 »
Jednak to autorski koncept Sapka. Było już w poniższym zbiorku z 1990 r., a wcześniej na łamach "Fantastyki" (nr 8/1988).
Nie, to opowiadanie początkowo w ogóle nie miało być związane ze światem Wiedźmina (stąd "rasy" - vrany, bobołaki - niekoniecznie pasujące do Wiedźmina). Dopiero w komiksowej adaptacji dodane zostały nowe sceny, z których wynikało, że Korin i Vissena są rodzicami Geralta.
seczytam.blogspot.com

Offline Nawimar III

« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 22:50:50 »
W zbiorku o którym była mowa opowiadanie już stanowiło integralną część tego świata przedstawionego. Natomiast scenariusz do komiksowej adaptacji powstał mniej więcej dwa lata po jego publikacji, tj. w toku 1992 r.

Offline Pawel.M

« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 23:34:50 »
Owszem, ale w opowiadaniu nie ma mowy, że Korin i Visenna to rodzice Geralta. Później w jednym z opowiadań ("Coś więcej" z 92 roku, a wtedy na pewno już scenariusz do komiksu był) pojawia się Visenna jako matka Geralta, a Korin w roli ojca dopiero w jednej z powieści ("Czas pogardy" - 95 r.) i to dość mgliście (bez wymienienia imienia, ale z charakterystyki ojca można wnosić, że to Korin).
A teraz oddajmy głos samemu Sapkowi, co chyba ostatecznie wyjaśni Twoje wątpliwości:

Opowiadanie początkowo nie było i nie miało być w żadnym stopniu powiązane z cyklem o wiedźminie Geralcie – a to z tej prostej przyczyny, że wówczas jeszcze w ogóle nie planowałem takiego cyklu.

na pomysł, by to właśnie Korin z „Drogi…” był ojcem wiedźmina, wpadłem bynajmniej nie ja, lecz Maciej Parowski z „Fantastyki”, któremu koncept ten znakomicie pasował na otwierający wielozeszytową serię komiksów o wiedźminie.
seczytam.blogspot.com

Offline Nawimar III

« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 07 Styczeń 2020, 08:42:56 »
Skoro zatem sam pomysłodawca wprost stwierdził jak się sprawy mają to OK. Z drugiej strony "Droga..." otwierająca tomik "Wiedźmin" jak ulał pasowała do całej reszty.