Autor Wątek: Tytus  (Przeczytany 76774 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Tytus
« Odpowiedź #570 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 12:01:14 »
Cytuj
Dziś mamy dla Was coś specjalnego: zabieramy Was za kulisy powstawania "Tytusopedii", żeby przybliżyć proces odrestaurowywania plansz z magazynu Świat Młodych na potrzeby naszego wydania. 🤩 Zapnijcie pasy, zaczynamy!

🚀 Faza 1.
👉 Znajdujemy dobrze zachowany i dobrze wydrukowany egzemplarz gazety, z którego skanowany jest odcinek komiksu w wysokiej rozdzielczości (600 dpi). Czasem odcinek sztukujemy z kilku skanów.
➡️ Z ilustracji jest wyodrębniana sama kreska, bez żółci papieru.

🚀 Faza 2.
👉 Proces obróbki graficznej rozpoczyna szereg częściowo automatycznych zabiegów przygotowawczych. Mają one na celu doprowadzenie zazwyczaj kiepskiej odbitki do stanu przypominającego kreskę oryginału.
➡️ Dokładna analiza skanów wykazała, że niektóre odcinki komiksu zostały w druku potraktowane dość bezceremonialnie: były powiększane lub pomniejszane w zależności od bieżącego wolnego miejsca, co widać po zmieniającej się grubości kreski i wielkości czcionki. Kiedy brakowało miejsca na szpalcie, komiks był zwężany lub rozciągany, bez zwracania uwagi na deformacje oryginalnych proporcji planszy. Wszystkie tego typu zabiegi, które zdołaliśmy zauważyć, zostały cofnięte, a planszom przywrócono pierwotne proporcje.
👉 Niedoskonałości druku często deformowały linie i proste kąty ramek, które narysował autor. W przygotowaniu odcinków wszystkie zostały wyprostowane i ujednolicone. Oczywiście w wypadku ramek o charakterze swobodnym (tak jak na przykładzie), pozostawiamy je w formie, którą wybrał Papcio Chmiel.

🚀 Faza 3.
👉 Po wstępnej obróbce, każdy kadr jest ręcznie czyszczony. Brudy (na czerni i na bieli) są usuwane, a braki uzupełniane.
➡️ Od pewnego momentu w „Świecie Młodych" pojawiły się kolorystyczne akcenty. Niedoskonałości druku sprawiały, że nasycenie i odcień tej samej barwy mogły się bardzo różnić w poszczególnych numerach, a nawet w innych egzemplarzach tego samego numeru. Kolory te przez kolejne kilkadziesiąt lat też znacząco wypłowiały. Analizując setek stron gazet, przygotowaliśmy własny wzornik barw stosowanych w „Świecie Młodych", na bazie którego zrekonstruowaliśmy i ujednoliciliśmy kolory na planszach. Dzięki temu np. odcień czerwony w całej książce zawsze jest taki sam.
👉 Ostatnim etapem było ponowne dopasowanie kreski i kolorów. Na przykładowej planszy musieliśmy przesuwać pojedyncze kadry, by ich  zawartość mieściła się w narysowanych przez Papcia ramkach.
➡️ Każda plansza komiksowa to od czterech do dwunastu godzin pracy grafika.

🚨 Uwaga, ciekawostka! Ten odcinek nie był nigdy wznawiany! Pojawi się w "Tytusopedii" po raz pierwszy od swojej premiery, która miała miejsce ponad 60 lat temu! 🚨


Offline Pinto

Odp: Tytus
« Odpowiedź #571 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 15:07:56 »
Pokazują jak na dłoni, jaki "profesjonalny" poziom prezentuje ich obróbka - plamy czarnej farby zamiast szczegółów.

Offline starcek

Odp: Tytus
« Odpowiedź #572 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 15:30:45 »
Zabrakło konsekwencji, wyraźnie zabrakło.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline parsom

Odp: Tytus
« Odpowiedź #573 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 16:05:32 »
Jaka plama? Przecież dodali białe kreski!

Offline Lavender Blue

Odp: Tytus
« Odpowiedź #574 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 16:15:52 »
Ten "doczerniony" Tytus jest słaby, ale jeszcze słabsze jest dla mnie naprawienie zeza i ramki okularów A'Tomka na pierwszych dwóch kadrach po tym tytułowym. Rozumiem, jakby autor wyszedł z taką propozycją, no ale przecież nie mógł.
« Ostatnia zmiana: Pt, 17 Listopad 2023, 16:18:05 wysłana przez Lavender Blue »

Offline Zwirek

Odp: Tytus
« Odpowiedź #575 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 16:45:12 »
Nie podoba mi się to. Była ostatnio afera z KiK od Egmontu, tutaj mamy ingerencję w rysunek, chociażby ten zez o którym pisze Lavender Blue. To że ktoś bezsensownie porobił czarne plamy, mimo iż dobrze wyglądały zakreskowane, to też jakieś nieporozumienie, jakby autor chciał zaczernić to by to zrobił.

Na tarczy w oryginale jest
CHI-
-CHOT

Zaś w wersji odświeżonej
CHI-
CHOT
« Ostatnia zmiana: Pt, 17 Listopad 2023, 16:54:54 wysłana przez Zwirek »

Offline Pinto

Odp: Tytus
« Odpowiedź #576 dnia: Cz, 07 Grudzień 2023, 22:31:19 »
Pokazali film z druku. Czyżby to BZGraf? Facet brudną łapą prostuje arkusz. Jeszcze tylko krzywo sklejona okładka do kompletu i produkt gotowy.  8)
https://www.facebook.com/watch/?v=689140009651944